Αποστολέας Θέμα: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY  (Αναγνώστηκε 47248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2008, 14:03 »

ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!  >:D ha lol lol lol





 lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol

Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 18, 2008, 14:27 »
Φίλε FireFifhter έχεις δίκιο! Έχω παλαβώσει!!

Μήπως να "σηκώσω" λίγο το Seicento, να το κάνω ψευτοSUV και να ησυχάσω;  lol
Σοβαρά τώρα. Διάβασα προσεκτικά όλα όσα μου είπατε παιδιά και έχω να πω τα εξής:
1. Τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα -πόσο μάλλον τα τζιπ- τα έχουν ξεσκίσει. οπότε δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω αξιόπιστα συμπεράσματα αν νοικιάσω ένα.
2. Το ίδιο ισχύει και στην αγορά μεταχειρισμένου τζιπ. Εδώ δεν είσαι σίγουρος όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο επιβατικό, θα είσαι με τζιπ; Που να ξέρεις που το έχει πάει ο πρώτος ιδιοκτήτης και πόσο το έχει καταπονήσει!
3. Οσον αφορά στα ταξίδια στη Στενή, νομίζω ότι για μια ολοήμερη εκδομή δεν χρειάζεται η μπαγκαζιέρα, καθώς τα βασικά μπορώ να τα χωρέσω στο...ντουλάπι του Jimny. Aπό την άλλη, αν πηγαίνεις συντηριτικά και φυσιολογικά, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
4. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ τα καινούργια αυτοκίνητα.
5. Το Niva το εγκατέλειψα μετά το κράξιμο που έφαγα από εσάς, από τους φίλους και από τη γυναίκα μου. Η τελευταία με έπεισε με...δημοκρατικές διαδικασίες (Αν το αγοράσεις, χωρίζουμε!!  lol
6. πήγα στο LadanivaClub.gr και είδα ότι όλοι τους είναι τρελαμμένοι με το Niva  ??? και όσοι το πουλάνε...πάλι το ίδιο παίρνουν!  bhe Τελικά τι γίνεται βρε παιδιά  0_21
7. Όσο για το Seicento, αργότερα θα το πουλήσουμε (με πόνο ψυχής γιατί πρόκειται για καταπληκτικό αυτοκίνητο cl
και θα αγοράσουμε ένα άλλο, λίγο μεγαλύτερο και με ισχυρότερο κινητήρα για ταξίδια.
Οπότε όλα καλά...
Λέω εγώ, τώρα...
Όλα αυτά βέβαια, εάν δεν έχω παλαβώσει μέχρι τότε, φίλοι μου!
Σας ευχαριστώ όλους πάντως, από τα βάθη της καρδιάς μου. Αν πάρω Jimny θα..φταίτε εσείς!!!
Αναμένω απόψεις και επανέρχομαι...



ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 18, 2008, 14:40 »
Δύο πραγματάκια μόνο:
Υπάρχουν αρκετές εταιρείες (οι μεγάλες) που έχουν αυτοκίνητα με λίγα χιλιόμετρα και σε πολύ καλή κατάσταση. Όταν είχα ψάξει είχα βρει. Εξήγησέ τους αν ενδιαφέρεσαι.
Κάνε μια βόλτα να δεις την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και τα φρένα του. Το Jimny είναι πολύ καλό αυτοκίνητο για τη χρήση που έχει φτιαχτεί, φτάνει να ξέρεις τι αγοράζεις.
Καλή επιλογή και μακάρι να αποκτήσεις κι εσύ ένα ;D

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 18, 2008, 14:55 »
εγω δεν σου λεω την αποψη μου γιατι θα χαρακτηριστω ως ΠΡΟΔΟΤΗΣ Νο 3 lol lol lol lol lol lol
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 18, 2008, 15:02 »
Όχι, θέλω να την ακούσω την άποψή σου. Από τα αρνητικά σχηματίζεις ολοκληρωμένες απόψεις.
Πες μου τη γνώμη σου...
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 18, 2008, 17:48 »

Ε τωρα το παραχοντραινουμε το θεμα...  >:D Ειπαμε να ακουσεις σοβαρες αποψεις... Αμα θελεις να ακουσεις τη γνωμη του Μιχαλη (camelg4), προκοψες!!!  lol

Ο ανθρωπος οδηγει datsun... Tι σχεση μπορει να εχει με τα πραγματικα αυτοκινητα?
  lol lol lol


Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 18, 2008, 17:49 »
εγω δεν σου λεω την αποψη μου γιατι θα χαρακτηριστω ως ΠΡΟΔΟΤΗΣ Νο 3 lol lol lol lol lol lol

Και πολυ καλα κανεις!!!   ha ha 0_21 0_21 lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 18, 2008, 22:21 »
1. Τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα -πόσο μάλλον τα τζιπ- τα έχουν ξεσκίσει. οπότε δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω αξιόπιστα συμπεράσματα αν νοικιάσω ένα.

Θα μπορέσεις να δεις τους χώρους του και την άνεσή του.

2. Το ίδιο ισχύει και στην αγορά μεταχειρισμένου τζιπ. Εδώ δεν είσαι σίγουρος όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο επιβατικό, θα είσαι με τζιπ; Που να ξέρεις που το έχει πάει ο πρώτος ιδιοκτήτης και πόσο το έχει καταπονήσει!

Δες ποιος το οδηγούσε. Αν το είχε γυναίκα, γενικός κανόνας (αν αυτή δεν ανήκει στο jimnyclub) είναι οτι το αμάξι θα είναι τζιτζιλόνι.... Επείσης δες τι αυτοκόλλητα έχει πάνω το αμάξι....... κυνηγετικά, καραμπίνες, καταδύσεων, σκάφη αναψυχής κτλ.... μακριά... ή σκουριές θα έχει ή χτυπήματα... Τα αυτοκόλλητα μαρτυρούν την ιστορία του αυτοκινήτου.

3. Οσον αφορά στα ταξίδια στη Στενή, νομίζω ότι για μια ολοήμερη εκδομή δεν χρειάζεται η μπαγκαζιέρα, καθώς τα βασικά μπορώ να τα χωρέσω στο...ντουλάπι του Jimny. Aπό την άλλη, αν πηγαίνεις συντηριτικά και φυσιολογικά, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Πόσο να τρέξεις στη Στενή και στην Εύβοια γενικότερα?

4. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ τα καινούργια αυτοκίνητα.

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτες

5. Το Niva το εγκατέλειψα μετά το κράξιμο που έφαγα από εσάς, από τους φίλους και από τη γυναίκα μου. Η τελευταία με έπεισε με...δημοκρατικές διαδικασίες (Αν το αγοράσεις, χωρίζουμε!!  lol

>noco<

6. πήγα στο LadanivaClub.gr και είδα ότι όλοι τους είναι τρελαμμένοι με το Niva  ??? και όσοι το πουλάνε...πάλι το ίδιο παίρνουν!  bhe Τελικά τι γίνεται βρε παιδιά  0_21

Αν δε παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει..... λες να είναι εύκολο να παραδεχτείς οτι έκανες λάθος?
Κάποιοι θα πούν κάτι τώρα για το δικό μου, αλλά τες πα..

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 19, 2008, 13:39 »
Αλήθεια βρε παιδιά. αυτά τα ψευτοSUV, τύπου Nissan Quasqai ή Skoda Roomster Scout, για ήπιες διαδρομές σε χωματόδρομους, λένε τίποτα; t4
Κάνοντας μια γενικότερη θεώρηση όσων άκουσα στην παρέα για το Jimny, το μόνο που με προβλημαρτίζει είναι η οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο. Όσο κι αν το θες για εξορμήσεις, στην άσφαλτο θα κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα, νομοτελειακά. Πλέει, γλύστράει στο βρεγμένο δρόμο κ.α. Οι χώροι δεν με απασχολούν, σας είπα γιατί.
Δηλαδή θα πρέπει να αλλάξω αμέσως τα λάστιχα; Δεν κρατάνε για 2 χρονιάκια;  t4
Κατά τα άλλα, μεταξύ Jimny και Niva καταλήγω σε Jimny λόγω αξιοπιστίας.  cl
Κι αυτό για μένα είναι το σημαντικότερο.
Πάντως είμαι ανοικτός σε κάθε άποψη...
(Γιάννη δεν μου στέλνεις κάποιες φωτό που μου είπες με τις μπαγκαζιέρες και τα παιδικά καθισματάκια στο Jimny; Σε έχασα! Και εξήγησέ μου τι είναι το dog guard)
Τα λέμε παιδιά... :)
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 19, 2008, 13:45 »
Τα SUV και ψευτοSUV, είναι σουβλάκια.......   

Οπως λές για ήπιες διαδρομές είναι καλά..... αλλά έλα που αν βρεθείς στο βουνό, θα θες να το πιέσεις και λίγο παραπάνω..... στο λέω από προσωπική εμπειρία ώς κάτοχος και μέτριου προς μεγάλου SUV. Εχω σπάσει 2 φορές κάρτερ αν σου λέει κάτι..... έχω κολλήσει άπειρες φορές σε χαζά περάσματα....

Εχει μια διαφορά στην άνεση, αλλά στο τέλος πρέπει να αποφασίσεις τη χρήση που θα κάνεις, αν θα το έχεις για 1ο ή 2ο αυτοκίνητο, πόσα θες να δώσεις, πόσο θες να το φτιάξεις κτλ....

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 19, 2008, 21:35 »
Δλδ να την πω την αποψη μου ? lol lol lol
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 19, 2008, 21:56 »
Πες την να την ακούσουμε.....  cl cl

Εγώ δε θα σε πω ΠΡΟΔΟΤΗ.....  αλλά λίγο   #@% #@% #@%

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 19, 2008, 22:57 »

Κατά τα άλλα, μεταξύ Jimny και Niva καταλήγω σε Jimny λόγω αξιοπιστίας.  cl
Κι αυτό για μένα είναι το σημαντικότερο.
Πάντως είμαι ανοικτός σε κάθε άποψη...

Τα λέμε παιδιά... :)

Πάρε το Jimny.   Στην τελική,   δεν έχει και πάγιο ΟΤΕ !

 >WooHoo
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 20, 2008, 10:41 »

Κατά τα άλλα, μεταξύ Jimny και Niva καταλήγω σε Jimny λόγω αξιοπιστίας.  cl
Κι αυτό για μένα είναι το σημαντικότερο.
Πάντως είμαι ανοικτός σε κάθε άποψη...

Τα λέμε παιδιά... :)

Πάρε το Jimny.   Στην τελική,   δεν έχει και πάγιο ΟΤΕ !

 >WooHoo


μα ο παπαγαλος δεν γ@μ... !!!!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 24, 2008, 13:52 »
Αγαπητοί φίλοι,

μετά από ενδελεχείς έρευνες, απόψεις, σχόλια και άρθρα περιοδικών, κατέληξα ότι θα αγοράσω το Jimny.  cl

Με μια μπαγκαζιέρα και είμαι ΟΚ.  :)
Τίποτα άλλο δεν θέλω. Και βέβαια, στην απόφασή μου αυτή έλαβα πολύ σοβαρά υπόψη μου όλα όσα μου είπατε εσείς. Και σας ευχαριστώ σε αυτό.  cl
Βάζω αγγελία για να πουλήσω το Elantra (12ος/2005, 30.000 χλμ) και πάω για Jimny. Βέβαια το Elantra δεν το έχω ξοφλήσει ακόμα, αλλά θα το κάνω άμεσα. Δεν μένουν πολλά.  8)
Αλήθεια σε περιπτώσεις που ένα αυτοκίνητο δεν έχει εξοφληθεί και θέλει ο ιδιοκτήτης να αγοράσει άλλο, μπορεί η ανταλλαγή να γίνει από μια αντιπροσωπεία η οποία παίρνοντας το παλιό αυτοκίνητο, να το ξοφλήσει η ίδια και να συμψηφίσει τη μικρή διαφορά που απομένει με το καινούργιο αυτοκίνητο;  t4
Διαδικαστικό είναι το θέμα. Αν ξέρετε να γίνεται αυτό πες το μου.
Και ειδικά αν υπάρχει κάποια Suzuki που το κάνει.
Θα σας ενημερώσω όταν το πάρω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.
Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά!
Καλή συνέχεια
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!