Αποστολέας Θέμα: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί  (Αναγνώστηκε 3096 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« στις: Μάρτιος 04, 2008, 11:11 »
Καλά τα όνειρα..μιας και μας κρατάνε δυνατούς...
Για να δούμε τι ονειρευόμαστε lol και ας γνωρίσουμε έτσι και διάφορες περιοχές ;)

Λεπόν....στην Ελλάδα...
Κλασικά.
Πισσώνας j12
Εκει μέγαλωσα,ο ουρανός ειναι πιο γαλανός(που λέει και το τραγούδι-λόγω έλειψης νέφους τελικά :'() το βουνό το ξέρω σαν το σπίτι μου, δεν αλλάζω τη θέα της Δυρφης απο το παράθυρο μου, πάντα θα βρεις κάτι να ασχοληθείς, ακόμα και έξω να κάθεσε περνάει ευχάριστα η ώρα, ο κόσμος είναι άλλο πράμα, η Χαλκίδα είναι δυό βήματα, και η Αθήνα αν θές να πάς, λιγότερη ώρα απο το να κατέβεις Πασαλιμάνι χωρίς την Αττική οδό lol, η ζωή αρκετά φθηνότερη...αν διώχναμε και κάτι εργοστάσια καλά θα ήμασταν....
Το πήγενε έλα στην δουλειά ίσως να κουράζει, μιας και 200 χλμ τη μέρα είναι κάμποσα, εκτός και άλλαζα δουλειά..

Εκτός Ελλάδος...
Canterbury Αγγλία
http://www.canterbury.co.uk/
Εχωντας κάτσει 2ο μέρες σε συγγενείς, το Canterbury ειναι πρότυπη πόλη.
Σε μια ακτίνα γύρα στα 1ο χλμ απο τον καθεδρικό ναό της Αγγλίας, η φιλοσοφία δόμησης ήταν τέτοια ώστε κανένα σπίτι να μην κόβει την θέα του άλλου προς τον ναό. Παρκα ποτάμια και τα λοιπά συναφεί σε άψογη κατάσταση, στα καταστήματα δεν υπάρχουν ταμπέλες νέον, παρα μόνο ξύλινες φωτιζόμενες, βρέχει μεν πολύ αλλά καλό είναι, όταν έχει ήλιο τον εκτιμείς, μιας και τα χ΄ρωματα είναι υπέροχα. Οι περισσότερες γειτονιές διαφέτουν κάμερες ως σύστημα ασφαλείας, ή ιδικές πινακίδες με την ένδειξη "police watched area". Στα 3 χρόνια εφαρμογής του σχεδίου, ανακοινώθηκε μια μονο ληστεία, όπου συνελήφθησαν και οι δράστες...έχει αρκετούς Ελληνες και Ελληνικά μαγαζιά, και πολλούς μουρλούς με 4χ4 σαν και μας ;D, κοσμο με παιδεία, που σέβεται τον άλλο...
Γιά πάμε παρακάτω....... ;D
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2008, 20:56 »
Για μένα καημός και πόνος είναι το Νησί των Τρελλών και των Σεισμών, όπως καταλάβατε η πανέμορφη Κεφαλονιά. Εννοείται οτι αν μου δωθεί στην ζωή μου η ευκαιρία να μείνω εκεί σίγουρα δεν θα χρειαζόμουν δεύτερη σκέψη.
Για όσους δεν έχουν επισκεφτεί το νησί απλά να πώ οτι για μένα τα έχει όλα, Ιστορία, Παράδοση, φυσική ομορφιά με υπέροχες παραλίες (όχι μόνο οι ξακουστές και πολυδιαφημισμένες) ένα πανέμορφο μοναδικό βουνό και έναν ιδιαίτερο κόσμο που θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να τον καταλάβεις. Με μια βόλτα στο πλακόστρωτο του Αργοστολιού το βραδάκι (για την κλασσική περατζάδα) θα καταλάβεις οτι το νησί έχει πολύ ζωή μέσα του καθώς θα συναντήσεις όλες τις ηλικίες να βολτάρουν μέχρι αργά, οι πιο ρομαντικοί μπορούν να απολαύσουν και τις Κεφαλονίτικες Καντάδες απο χορωδίες του νησιού που κάνουν βόλτες τραγουδώντας και ξεσηκώνοντας όλο τον κόσμο. Ειλικρινά αμα ξεκινήσω να μιλω για το νησί μπορώ να το κάνω για ώρες οπότε για όποιον ενδιαφέρετε να μάθει μερικά πράγματα www.ionion.com/greek/kefalonia/index.htm

Τώρα στο εξωτερικό έχω και για εκεί τον προορισμό μου, (όχι πως θα μου έκανε καρδιά να αφήσω την Ελλάδα) στην άλλη ιδιαίτερη πατρίδα απο μεριά μητρός, England of course, Manchester girl και πιο συγκεκριμένα προάστιο του Manchester το Edgworth, καμία σχέση με πόλη, μιλάμε για χωριό με απίστευτο country site απίστευτες βόλτες στην φύση και στις λίμνες με κόσμο πάρα πολύ ζεστό που σε καλωσορίζει (όσο περίεργο και να σας φαίνεται... το οι ¶γγλοι κρύοι άνθρωποι δεν ισχυεί). Τα κομφόρ της πόλης...σε ιδανικές αποστάσεις... πολύ κοντά αν τα χρειαστείς...και αρκετά μακρυά για να ξεχνιέσαι...http://www.manchesteronline.co.uk/homesearch/latest/whereyoulive/s/62/62922_spotlight_on_edgworth_.html

Αυτά τα ολίγα ελπίζω να μην κούρασα!

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2008, 08:29 »
Εγώ πάλι πρέπει να έχω σοβαρό πρόβλημα
(μάλλον μου έμεινε από την πτώση 3 όροφοι είναι αυτοί )

Θα ήθελα ένα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο 4χ4 και να ξεκινήσω για παντού και εάν είμαι τυχερός να δω όλον τον κόσμο
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος ntinaki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2008, 08:36 »
Θα ήθελα πάρα πολύ να μείνω κάποια στιγμή μόνιμα στην Ιταλία...
Κάναμε touring το καλοκαίρι οδικώς και πέρασα τέλεια! Είναι πανέμορφη, έχει πολύύύ καλό φαγητό, καταπληκτικούς καφέδες, (όχι ότι δεν μου αρέσει και ο  frape_ αλλα... να...)  έχει ωραίες θάλασσες, μόδα, έχει την Βενετία, ιστορία, τέχνη, το περίφημο limoncello και κυρίως έχει τα εργοστάσια των Ferari και των Pagani...  j12 στις οποίες ευελπιστώ να πιάσω δουλειά, και δεν με ενδιαφέρει ως τι... ::)
Οπως επίσης έχει και πίστες F1...

Ποιός ξέρει? Ισως κάποια στιγμή το σκεφτώ πολύ σοβαρά...   a105
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2008, 08:38 από ntinaki »
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο..?? :-]

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:17 »
Εγώ πάλι θα ήθελα να μείνω εκτός Ελλάδος, σε 3 διαφορετικά μέρη.

1ο. Νέα Ζηλανδία. Απίστευτη φύση και κουλτούρα Βορειοευρωπαϊκή.

2ο. Γαλλική Πολυνησία. Παράδεισος και πρωτόγονοι πολιτισμοί. Μηδέν άγχος.

3ο. Ελβετία. Εδώ και 10 χρόνια ψηφίζεται ώς η πρώτη χώρα σε ποιότητα ζωής. Κάτι θα ξέρουν αυτοί.

Ανδρέας
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:20 »
Καλημέρα!

Εγώ θα ήθελα να μείνω οπουδήποτε αλλού εκτός απο την Αθήνα  bhe

Όσο για το εξωτερικό, θα έλεγα στη Βαρκελώνη, γενικά η Ισπανία είναι μια χώρα που θα ήθελα να ζήσω λίγο καιρό. Οχι για παντα, γιατί έχοντας ζήσει στο εξωτερικό για 2 χρόνια διαπίστωσα οτι όσο ωραία κι αν είναι όπου κι αν μένεις, όσο καλύτερες και αν είναι οι συνθήκες και τα χρήματα, μακρυά απο τη χώρα σου νιώθεις πάντοτε ξένος, κι αυτό είναι ένα συναίσθημα που δεν παλεύεται.
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2008, 12:39 »
Aπο Ελλαδα Ναξο ....τα συνδιαζει ολα.....
και απο εξωτερικο Μαλδιβες να κανω καταδυση ολη μερα η Μαλτα. Οι ανθρωποι ζουνε σε χαλαρους ρυθμους.....λες και εισαι διακοπες ενα πραγμα! roc2

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2008, 15:00 »
Από Ελλάδα οπουδήποτε  j12, εκτός απο την Αθήνα bhe
Απο εξωτερικό...MARGARITA ISLANDS στην Καραιβική,ειναι και η βενζίνη φτηνή εκεί.. 6 σεντς  roc2 το λίτρο...
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος ntinaki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2008, 16:26 »
Aπο Ελλαδα Ναξο ....τα συνδιαζει ολα.....
και απο εξωτερικο Μαλδιβες να κανω καταδυση ολη μερα η Μαλτα. Οι ανθρωποι ζουνε σε χαλαρους ρυθμους.....λες και εισαι διακοπες ενα πραγμα! roc2

Μάλλον δεν θα έχεις πληροφορηθεί ότι στις Μαλδίβες πολύ σπάνια καταφέρνεις να κάνεις μπάνιο, γιατί είναι πίτα στους καρχαρίες (βέβαια δεν δαγκώνουν όλοι, αλλά όπως και να'χει και μόνο στην ιδεά... ) Κι επίσης έχει τόσο πολύ ησυχία που ως Ελληνας, πάνω απο 2-3 μέρες ησυχίας θα θέλεις κάτι ενδοφλέβιο επειγόντως....

Οχι ότι θέλω να σου χαλάσω τα όνειρα....  ;D ;D ;D ;D ;D
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο..?? :-]

Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2008, 16:57 »
μα ντινακι επειδη εχει καρχαριες θελω να παωωωωωω!!!!!!!!  roc2
καθε φορα που κανω καταδυση διπλα σε ενα τετοιο πλασμα το συναισθημα ειναι απεριγραπτο....

Αποσυνδεδεμένος ntinaki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:13 »
μα ντινακι επειδη εχει καρχαριες θελω να παωωωωωω!!!!!!!!  roc2
καθε φορα που κανω καταδυση διπλα σε ενα τετοιο πλασμα το συναισθημα ειναι απεριγραπτο....


 j12 j12 j12

... then go for it...  j12
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο..?? :-]

Αποσυνδεδεμένος VaL

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανήκω παντού και πουθενά.....
    • F.B.
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:21 »
Θα ήθελα πάρα πολύ να μείνω κάποια στιγμή μόνιμα στην Ιταλία...
Κάναμε touring το καλοκαίρι οδικώς και πέρασα τέλεια! Είναι πανέμορφη, έχει πολύύύ καλό φαγητό, καταπληκτικούς καφέδες, (όχι ότι δεν μου αρέσει και ο  frape_ αλλα... να...)  έχει ωραίες θάλασσες, μόδα, έχει την Βενετία, ιστορία, τέχνη, το περίφημο limoncello και κυρίως έχει τα εργοστάσια των Ferari και των Pagani...  j12 στις οποίες ευελπιστώ να πιάσω δουλειά, και δεν με ενδιαφέρει ως τι... ::)
Οπως επίσης έχει και πίστες F1...

Ποιός ξέρει? Ισως κάποια στιγμή το σκεφτώ πολύ σοβαρά...   a105

Να πας στη Σιέννα. Η πιο "Ιπποτική" πόλη που ξέρω......!!
Δε θα με χάλαγε κ η Ρώμη πάντος.
>-= Seriously Playful =-<

Δεν εχω να σου δόσω ARB διαφορικά,
εσύ αν έχεις Jimny εγώ έχω καρδιά........ :D

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2008, 09:16 »
Μιλάνο και τα μυαλά στα κάγκελα ή Capri Ιταλίας ή Interlanken ή Chanmonix Ελβετίας!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ntinaki

  • Jimny
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2008, 13:11 »
ή Chanmonix Ελβετίας!


???
Αλλο είναι αυτό ή εννοείς το Chamonix της Γαλλίας στο Mont Blanc?? Αν εννοείς της Γαλλίας, τότε ναι, είναι Θεικά j12
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο..?? :-]

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Που θα θέλατε να μένατε και γιατί
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2008, 13:40 »
ή Chanmonix Ελβετίας!


???
Αλλο είναι αυτό ή εννοείς το Chamonix της Γαλλίας στο Mont Blanc?? Αν εννοείς της Γαλλίας, τότε ναι, είναι Θεικά j12

Γαλλίας είναι, απλά όταν πήγαμε πρώτη φορά, μέναμε Ελβετία και πήγαμε εκεί ημερίσια..... τη δεύτερη είμασταν περαστικοί, πάλι μέσω Ελβετίας. Σε 3 εβδομάδες πάλι εκεί δίπλα θα είμαι, αλλά μάλλον δε θα προλάβω να πάω για κανα καφέ....

Και μένα δε με χάλαγε να μένω εκεί και να κάνω σκι ολη μέρα (και νύχτα..... έχει φώτα)