Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού  (Αναγνώστηκε 5744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος praktor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 10:22 »
   Καλημέρα παιδιά
Έχω jimny VVT 2005 , και έχω ένα πρόβλημα όταν είναι κρύο και ξεκινάω και στριβώ το τιμόνι κάνει ένα βούισμα η τρόμπα του υδραυλικού όταν ζεσταθεί δεν κάνει τίποτα,  και η Suzuki μου λέει ότι έτσι κάνουν όλα και δεν πρόκειται να χαλάσει η τρόμπα απλός είναι κρύα τα λαδιά και το κάνουν πολλά ,ισχύει αυτό η μου λέει ,γιατί το αμάξι έχει 1 χρόνο εγγυηση και θέλω να μην πληρώνω μετά  .


Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 15:48 »
   Καλημέρα παιδιά
Έχω jimny VVT 2005 , και έχω ένα πρόβλημα όταν είναι κρύο και ξεκινάω και στριβώ το τιμόνι κάνει ένα βούισμα η τρόμπα του υδραυλικού όταν ζεσταθεί δεν κάνει τίποτα,  και η Suzuki μου λέει ότι έτσι κάνουν όλα και δεν πρόκειται να χαλάσει η τρόμπα απλός είναι κρύα τα λαδιά και το κάνουν πολλά ,ισχύει αυτό η μου λέει ,γιατί το αμάξι έχει 1 χρόνο εγγυηση και θέλω να μην πληρώνω μετά  .


Ευχαριστώ πολύ


Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο μοναδικός θόρυβος που κάνει η υδραυλική κρεμαγιέρα είναι όταν τερματίζεις το τιμόνι αριστερά ή δεξιά και ζορίζεται η αντλία ανεξάρτητα αν είναι κρύα τα υγρά ή όχι. Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα υδραυλικά ανεξαρτήτως μάρκας οχήματος. Στο δικό μου 5 χρόνια δεν έχω ακούσει ποτέ θόρυβο.Θα πρότεινα να δείς αν υπάρχει παρόμοια συμπεριφορά σε μοντέλο ίδιο με το δικό σου. Αν όχι να επιμείνεις να σου αλλάξουν την τρόμπα εφόσον κάνει θόρυβο.

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 16:17 »
τσεκαρισες την σταθμη των υγρων του υδραυλικου?καποια στιγμη ειχα κατι παρομοιο και ωφειλοταν στο οτι τα παλουκαρια στο συνεργειο δεν ειχαν βαλει αρκετο λαδι και ηταν στο min και λιγο πιο κατω
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος praktor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 16:20 »
Το μονό που έχω ακούσει για το jimny του 2005 είναι αλλαγή τεντωτηρα υδραυλικού αλλά δεν νομίζω στο δικό μου να είναι αυτό γιατί θα γκάριζε το λουρί αν ήταν. Όσο για τα λαδιά τα έχω κοιτάξει

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 21:52 »
Το μονό που έχω ακούσει για το jimny του 2005 είναι αλλαγή τεντωτηρα υδραυλικού αλλά δεν νομίζω στο δικό μου να είναι αυτό γιατί θα γκάριζε το λουρί αν ήταν. Όσο για τα λαδιά τα έχω κοιτάξει
Και στο δικό μου VVT τάφτυσε ο τεντωτήρας. Πριν βγεί τελείως off, άκουγα ένα θόρυβο κάπως μεταλλικής χροιάς όταν έστριβα το τιμόνι.
Το AC δουλεύει? (παίρνει από τον ίδιο ιμάντα)

Αποσυνδεδεμένος praktor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 09:03 »
Δεν μπορείς να το πεις και εντελώς μεταλλικό θόρυβο αλλά τον κάνει όταν στριβώ το τιμόνι συνήθως κρύο και όταν πάω να ξεκινήσω από ξεμπαρκάρισμα και στριβώ γρήγορα το τιμόνι.

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Πρόβλημα στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2008, 12:39 »
AKRIVOS TO IDIO EXO KAI EGO JIMNY 06 OTAN EINAI KRYO KAI STRIVO ARISTERA KANEI ENA THORIVO MOLIS ZESTATHEI STAMATAEI. VRIKE KANEIS AKRI ME AYTO TO THEMA?