Αποστολέας Θέμα: Τι γινεται με τον αξονα...???  (Αναγνώστηκε 2748 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Τι γινεται με τον αξονα...???
« στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 11:26 »
Μια μεγαλη απορια που μου εχει δημιουργηθει ειναι το τι γινεται με τον αξονα μεταδοσης οταν το θηριακι ψηλωσει 10ποντους ή και παραπανω.
Το σιγουρο ειναι οτι μπαινουν αποστατες και εμπρος και πισω ,αλλα με την "ΓΕΦΥΡΑ" δίπλα στο βοηθητικο τι γίνεται ?
Δε βρισκει εκει ο αξονας λόγω της κλίσης που παίρνει απο το σήκωμα ???
Τι μπορεί να μετατραπεί εκει κατω ?
Ας δώσουν τα φωτα τους οι εμπειρότεροι του site και αυτοί που λόγω του μεγαλου ψηλώματος του αυτ/του τους αντιμετώπισαν πρόβλημα και εδωσαν λυση.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 14:59 »
Κανεις ρε παιδες  ???     t4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 15:25 »
Κανονικά ο άξονας δε θα πρέπει να βρίσκει στη γέφυρα με +10 εκ. ψήλωμα και αντίστοιχα αμορισέρ (π.χ. OME σαν τα δικά μου). Αν παρόλα αυτά βρίσκει, η μόνη λύση είναι να μεγαλώσει η "κούρμπα" της γέφυρας προς τα κάτω (με ζέσταμα ας πούμε) αν και κάτι τέτοιο πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί. 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 03:11 »
Φιλε metalaxe πιστευω πως αν μεγαλωσεις την κουρμπα (με ζεσταμα ή κοψιμο-κολλημα) θα χαλασει ολη η γεωμετρια στο σασι...
Ο προβληματισμος μου γενικα εγκειται στο πως το βοηθητικο θα ερθει οσο το δυνατον πιο ευθεια γινεται με τα διαφορικα ωστε οι αξονες μεταδοσης (οποτε και οι σταυροι τους) να μην ζοριζονται και να εχουν καλυτερη αποδοση (στους αξονες) σε σχεση με τη δυναμη που μεταφερεται σε αυτους.
Καμια αλλη ιδεα ?  ::)


Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 09:58 »
Φιλε metalaxe πιστευω πως αν μεγαλωσεις την κουρμπα (με ζεσταμα ή κοψιμο-κολλημα) θα χαλασει ολη η γεωμετρια στο σασι...
Ο προβληματισμος μου γενικα εγκειται στο πως το βοηθητικο θα ερθει οσο το δυνατον πιο ευθεια γινεται με τα διαφορικα ωστε οι αξονες μεταδοσης (οποτε και οι σταυροι τους) να μην ζοριζονται και να εχουν καλυτερη αποδοση (στους αξονες) σε σχεση με τη δυναμη που μεταφερεται σε αυτους.
Καμια αλλη ιδεα ?  ::)



Με +10cm (www.dgtuning.com) και πλακάκι αποστάτη 15mm στο μέρος του Transfer (όχι πάνω στο μπροστά διαφορικό γιατί τότε βρίσκει) σπρώχνει τον άξονα μετάδοσης πιο μπροστά και δεν βρίσκει πουθενά.
Μερικές φορές ο άξονας βρίσκει στην κούρμπα όχι απο το ψήλωμα στην ανάρτηση αλλά απο χαλασμένες βάσεις Transfer που "πέφτει" ή "ξεκετράρεται" κάνοντας τον άξονα να βρίσκει.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimny-addict

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 31
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 20:33 »
αυτο το πλακάκι ειναι το driveshaft spacer στην σελίδα dgtuning.com?
άργησα λίγο αλλα μου χρειάζεται τωρα κατι τετοιο..

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 21:21 »
καλησπερα το δικο μου ειναι περιπου 5'' ινζτες ψηλωμενο δεν εχω κανενα προβλημα με τον αξονα του transfer εχω αποστατες εμπρος-πισω στα διαφορικα ομως φοραω βοηθητικο απο σαμι ομως  δεν εχω προβλημα με τον αξονα ουτε και στα κρεμασματα  8) 8)
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος jimny-addict

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 31
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 16:47 »
κι εγω στις 5 ιντσες ειμαι και εχω προβλημα γι'αυτο ρωταω. bhe

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 13:06 »
Οτι κ να κανεις το κουβαδακι σου δεν προκειται να γινει σοβαρο ζουμ-ζουμ.

Κανε αυτο που σου ειπα.Μετρα την διαμετρο  του αξονα κ κανε μια προσθηκη απο μεταλλο η τεφλον.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 16:25 »
Τα πλακάκια προέκτασης των αξόνων δεν είναι ένα απλό κομάτι αλουμίνιο ή τεφλόν. Είναι φτιαγμένα στον τόρνο και ζυγοσταθμισμένα ώστε να μην έχουμε κραδασμούς όταν τα τοποθετήσουμε.
Οι άξονες μετάδοσης απο το trasfer προς το εμπρός και πίσω διαφορικό δεν είναι ενιαίοι. Αποτελούνται απο 2 κομάτια που το ένα κουμπώνει μέσα στο άλλο. Το σημείο ένωσης φαίνεται απο το λαστιχένιο σπιράλ που το καλύπτει πάνω στον άξονα. Αυτό εξυπηρετεί ώστε στα μεγάλα ανοίγματα ή κρεμάσματα της ανάρτησης οι άξονες μετάδοσης στιγμιαία να "μακραίνουν" και να "μαζεύουν" (κάτι σαν την κεραία απο παλιά ραδιοφωνάκια)
Αν το ψηλώσουμε ακόμη και 10cm (4") ναί μεν όταν το βλέπουμε ακίνητο & οριζόντιο στον δρόμο είναι ΟΚ (θα έχουμε εξαντλήσει τα περιθώρια ανοίγματος όμως) Σε μια δύσκολη κατάσταση ο άξονας θα χωριστεί στα δύο και θα βγεί το ένα κομάτι μέσα απο το άλλο  0_21 αφού δεν θα έχουμε αλλο μήκος ελεύθερο.
Το ένα κομάτι θα κρέμεται απο το Transfer και το άλλο θα έχει μείνει πάνω στο διαφορικό.
Μετά πρέπει να τα πιάσουμε και να τα βάλουμε πάλι το ένα μέσα στο άλλο κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο
να το κάνουμε στο βουνό  bhe
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimny-addict

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 31
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 16:32 »
κανείς δεν μου απαντησε ομως αν αυτο στην σελιδα dgtuning ειναι αυτο που ψάχνω.
αν ειναι αυτο ειναι πολυ μικρο το κοστος για να μην το παρω ετοιμο και να παω να φτιαχνω.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 22:41 »
κανείς δεν μου απαντησε ομως αν αυτο στην σελιδα dgtuning ειναι αυτο που ψάχνω.
αν ειναι αυτο ειναι πολυ μικρο το κοστος για να μην το παρω ετοιμο και να παω να φτιαχνω.

Ναί κάνει αλλά θέλεις 2 πλακάκια, ένα στον εμπρός και ένα στον πίσω άξονα. Είμαι στους 11cm (4.5") και τα έχω βάλει χωρίς κανένα πρόβλημα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος jimny-addict

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 31
Απ: Τι γινεται με τον αξονα...???
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 22:54 »
ok φίλε σ'ευχαριστώ...