Αποστολέας Θέμα: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων  (Αναγνώστηκε 12159 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2006, 08:33 »
Κύριε Κάτσενε ,

Δικός σου ο σκύλος , δικά σου και τα καυσαέρια . Αν δεν μπορείς να δεχθείς γνώμες άλλων είναι άλλο ζήτημα . Για δική σου πληροφόρηση όμως σου λέω πως πρώτον στο βαν οδηγός ήμουν εγώ με ανοιχτά και τα δύο παράθυρα και δεύτερον τα τρέιλερ δεν είναι 80 ποντοι ή 1 μέτρο απο την εξάτμιση του αυτοκινήτου αλλά πολύ περισσότερο . Δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις με κανέναν , όσοι πιστεύουν οτι δεν έχουν πρόβλημα τα σκυλιά τους ας τα βάζουν στα κουτιά , όσοι πιστεύουν το αντίθετο ας βρούν την λύση μόνοι τους . Εγώ το δικό μου το σκυλί το βάζω μέσα στο αυτοκίνητο .

Τώρα στο άν είμαι παπαρολόγος (δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και σε εμένα) , δεν νομίζω οτι σου έχω δώσει δικαίωμα για τέτοια επίθετα ούτε και σε κανέναν άλλο στο forum . Δεν νομίζω να έχω θίξει κανέναν με τα γραφόμενά μου και περιμένω το ίδιο και απο εσάς .
Τέλος δεν ξέρω με ποιόν με συγκρίνεις αλλά δεν έχω άποψη για όλα , έχω άποψη για αυτά που γνωρίζω .

Αυτά

Βαγγέλης Τσούκας

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2006, 10:28 »
Μπορείτε να καταλάβετε τον στροβιλισμό των καυσαερίων αν παρατηρήσετε τις βροχερές ημέρες την πορεία του νερού στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου σας...
Και μην πει κανείς ότι το πίσω τζάμι είναι στο ύψος της εξάτμισης, ούτε και ότι το κουτί είναι ακόμη πιο πάνω από το τζάμι... Απλά σκεφτείτε το...
Για να μην πούμε για το κρύο που μαζεύουν εκεί πίσω...
Τα κουτιά μεταφοράς για μέσα στο αυτοκίνητο είναι θα έλεγα λίγο ακριβά (εκτός και αν τα φτιάξεις ο ίδιος) μας γεμίζουν τον χώρο ασφυκτικά... όμως δίνουν και σε μας αλλά και στο σκύλο μας περισσότερη άνεση και ασφάλεια...
Κανείς μας δεν θέλει να πάει για κυνήγι με τον φίλο του (γιατί όσοι κυνηγούμε έτσι θεωρούμε το σκυλί μας) και να τον ταλαιπωρήσει τόσο...

Τα παραπάνω τα λέω σαν κυνηγός που ξέρω το πρόβλημα...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2006, 10:30 από admin »
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2006, 13:38 »
Παραθέτω μέρος ενός post που έκανα στις 27-12-2005 (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι)...



 όλοι εδώ αποτελούμε μία παρέα και καλό είναι να γνωριζόμαστε μεταξύ μας καλύτερα. Παρακαλείστε να είστε κόσμιοι και να ακολουθείτε τους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς χρηστών ενός forum.
Το jimnyclub.com/forum δημιουργήθηκε από αγάπη για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, το offroading γενικότερα, τη διάθεση να μοιραζόμαστε γνώσεις, εμπειρίες, όμορφες στιγμές, τη διάθεση για πολλή πλάκα και απ' ότι έχω νοιώσει να κάνουμε -γιατί όχι- και κάποιους καλούς τετρακίνητους φίλους. Δεν θέλουμε να γίνει πεδίο κακοπροαίρετων προσωπικών αντιπαραθέσεων και δεν θα το αφήσουμε να γίνει... Στην ενότητα "ταυτότητα" αναφέρεται πως το φορουμ αυτο ειναι ελευθερο να το βλεπει ο καθενας, και ολες οι ενοτητες ειναι ξεκλειδωτες. Αυτό δε σημαίνει πως μπορεί ο καθένας να γράφει ότι του κατέβει, ειδικότερα στρεφόμενος προσβλητικά εναντίον μελών του forum. Δημοκρατία δεν σημαίνει απαραίτητα και ασυδοσία. Όσοι έχουν προσωπικά προβλήματα με κάποιους να προσπαθήσουν να τα λύσουν έξω από εδώ. Τα μέλη που συνήθως θίγονται, είμαι σίγουρος πως άν ήθελαν να έρχονται σε αντιπαράθεση καθημερινά με κάποιους νεοεμφανιζόμενους κομήτες, θα έμεναν εκεί που ήταν και δεν θα ερχόντουσαν εδώ.


το οποίο βρίσκεται εδώ:http://www.jimnyclub.com/forum/index.php?PHPSESSID=d71f323fbd37ce693d1edfde144834b3&topic=78.msg756#msg756


Ξαναθυμίζω λοιπόν πως η καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων είναι ελεύθερη ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ

Παρακαλώ μην μας αναγκαζετε να κλειδώνουμε συζητήσεις...



Κλείνω ζητώντας να σκεφτείτε λίγο, διαβάζοντας το παρακάτω :


Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες !!!

Φρανσουά-Μαρί Αρουε (Βολταίρος)





.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2006, 14:36 »
Κύριε Κάτσενε ,

Δικός σου ο σκύλος , δικά σου και τα καυσαέρια . Αν δεν μπορείς να δεχθείς γνώμες άλλων είναι άλλο ζήτημα . Για δική σου πληροφόρηση όμως σου λέω πως πρώτον στο βαν οδηγός ήμουν εγώ με ανοιχτά και τα δύο παράθυρα και δεύτερον τα τρέιλερ δεν είναι 80 ποντοι ή 1 μέτρο απο την εξάτμιση του αυτοκινήτου αλλά πολύ περισσότερο . Δεν έχω διάθεση για αντιπαραθέσεις με κανέναν , όσοι πιστεύουν οτι δεν έχουν πρόβλημα τα σκυλιά τους ας τα βάζουν στα κουτιά , όσοι πιστεύουν το αντίθετο ας βρούν την λύση μόνοι τους . Εγώ το δικό μου το σκυλί το βάζω μέσα στο αυτοκίνητο.

Στα παραπάνω κ Τσούκα δεν έχω να απαντήσω παρά ότι , χιλιάδες κυνηγοί κάνουμε λάθος, δεν αγαπάμε τα σκυλιά μας, τα εκθέτουμε σε κίνδυνο, δεν τα προσέχουμε, δε μας έχουν στοιχίσει τίποτα , και δεν θέλουμε να τα βάλουμε μέσα στο ζεστό αμαξάκι μας ειδικά τις θερμές ημέρες να καπνίζουν παρέα μας και να ακούνε την Πέγκυ στο Mp3 player.


Παράθεση
Τώρα στο άν είμαι παπαρολόγος (δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και σε εμένα) , δεν νομίζω οτι σου έχω δώσει δικαίωμα για τέτοια επίθετα ούτε και σε κανέναν άλλο στο forum . Δεν νομίζω να έχω θίξει κανέναν με τα γραφόμενά μου και περιμένω το ίδιο και απο εσάς .
Τέλος δεν ξέρω με ποιόν με συγκρίνεις αλλά δεν έχω άποψη για όλα , έχω άποψη για αυτά που γνωρίζω .


Όσο για τα παραπάνω είπα ότι:

Παράθεση
Ρε καταφέρατε να μου θυμήσετε τον ακατανόμαστο απόψε, τον ειδικό παπαρολόγο που τον έπιανε ξαφνικά η ανάγκη να πει τη γνώμη του για κάθε θέμα.

που δεν καταλαβαίνω πως βγάλατε το συμπέρασμα ότι αναφέρομαι σε εσάς. Ο χαρακτηρισμός αφορά εκείνον μόνο (Ι.δρυμα Κ.οιν..Ε.ργων) και προς θεού όχι εσάς.

Και είπα ότι μου τον θυμήσατε όχι γιατί λέτε παπαριές αλλά πρωτομαγιά σε ένα θέμα που κάποιος φίλος μου είπε κάτι για κάποιο θέμα που επικοινωνούσαμε νιώσατε την ανάγκη να μας χαρακτηρίσετε απάνθρωπους. 

(και κάποιος με body lift, με ψήλωμα στην ανάρτηση, με εργάτη, με μεταλικό προφυλακτήρα, με δική του ανάρτηση, τί είναι όταν βγαίνει στην εθνική οδό?  έτσι δε θα τελειώσουμε ποτέ.)

Επειδή η σχέση του κυνηγού με το σκύλο του είναι ιδιαίτερη η έκρηξή μου δεν ήταν και η υπερβολικότερη νομίζω.

Χωρίς να κάνω υποδείξεις στο πως θα διατυπώνετε τη γνώμη σας δε θε ήταν καλύτερο να γράψετε:


Παράθεση
Κύριοι , συγνώμη που θα σας στεναχωρήσω αλλά έχει δοκιμάσει κανένας να κάτσει σε αυτή τη θέση που βάζετε τα σκυλιά σας ?? Έχετε δοκιμάσει για να κάνετε κάτι παρόμοιο να καθήσετε σε βαν με ανοιχτή την πίσω πόρτα να δείτε στη θέση του οδηγού τι καυσαέριο πίνεις?
 
Μήπως  αναγκάζετε τα κακόμοιρα τα σκυλιά να αναπνέουν το καυσαέριο που στοβιλίζει το αυτοκίνητό σας απο πίσω?


Αυτά

......

Τί λέτε κ. Τσούκα?

Με τιμή,
Κάτσενος Κώστας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2006, 15:03 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2006, 14:44 »
Παραθέτω μέρος ενός post που έκανα στις 27-12-2005 (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι)...



 όλοι εδώ αποτελούμε μία παρέα και καλό είναι να γνωριζόμαστε μεταξύ μας καλύτερα. Παρακαλείστε να είστε κόσμιοι και να ακολουθείτε τους στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς χρηστών ενός forum.
Το jimnyclub.com/forum δημιουργήθηκε από αγάπη για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, το offroading γενικότερα, τη διάθεση να μοιραζόμαστε γνώσεις, εμπειρίες, όμορφες στιγμές, τη διάθεση για πολλή πλάκα και απ' ότι έχω νοιώσει να κάνουμε -γιατί όχι- και κάποιους καλούς τετρακίνητους φίλους. Δεν θέλουμε να γίνει πεδίο κακοπροαίρετων προσωπικών αντιπαραθέσεων και δεν θα το αφήσουμε να γίνει... Στην ενότητα "ταυτότητα" αναφέρεται πως το φορουμ αυτο ειναι ελευθερο να το βλεπει ο καθενας, και ολες οι ενοτητες ειναι ξεκλειδωτες. Αυτό δε σημαίνει πως μπορεί ο καθένας να γράφει ότι του κατέβει, ειδικότερα στρεφόμενος προσβλητικά εναντίον μελών του forum. Δημοκρατία δεν σημαίνει απαραίτητα και ασυδοσία. Όσοι έχουν προσωπικά προβλήματα με κάποιους να προσπαθήσουν να τα λύσουν έξω από εδώ. Τα μέλη που συνήθως θίγονται, είμαι σίγουρος πως άν ήθελαν να έρχονται σε αντιπαράθεση καθημερινά με κάποιους νεοεμφανιζόμενους κομήτες, θα έμεναν εκεί που ήταν και δεν θα ερχόντουσαν εδώ.


το οποίο βρίσκεται εδώ:http://www.jimnyclub.com/forum/index.php?PHPSESSID=d71f323fbd37ce693d1edfde144834b3&topic=78.msg756#msg756


Ξαναθυμίζω λοιπόν πως η καλοπροαίρετη ανταλλαγή απόψεων είναι ελεύθερη ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ

Παρακαλώ μην μας αναγκαζετε να κλειδώνουμε συζητήσεις...



Κλείνω ζητώντας να σκεφτείτε λίγο, διαβάζοντας το παρακάτω :


Διαφωνώ με ο,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες !!!

Φρανσουά-Μαρί Αρουε (Βολταίρος)







Συμφωνώ σε όσα λες και λυπάμαι που ίσως χάλασα το κλίμα, για τους λόγους που λες πράγματι αποφασίσαμε να είμαστε όλοι εδώ. Αν προσέβαλα τον κ Τσούκα λυπάμαι ειλικρινά, αλλά πάτησε, καταλάθος θέλω να πιστεύω, τον κάλο μου. Πάντως αυτό που δεν κατάφερε, είναι να με πείσει πως το κουτί είναι απάνθρωπο ή (απάσκυλο) για τη μεταφορά του σκύλου μου στο κυνήγι.

Και θα τελειώσω το θέμα εδώ, ζητώντας συγνώμη από όλους για το μέρος που με αφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2006, 18:25 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2006, 19:00 »
Ο χαρακτηρισμός αφορά εκείνον μόνο (Ι.δρυμα Κ.οιν..Ε.ργων) και προς θεού όχι εσάς.

Κώστα μην νομίζεις ότι τον ξέρει.....
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2006, 19:16 »
Ο χαρακτηρισμός αφορά εκείνον μόνο (Ι.δρυμα Κ.οιν..Ε.ργων) και προς θεού όχι εσάς.

Κώστα μην νομίζεις ότι τον ξέρει.....

Υπάρχει 4Χ4er που να μην τον ξέρει? Αλλά και πάλι δεν είναι αυτός η αιτία.

Αποσυνδεδεμένος Paslemotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 27
  • www.jimnyclub.com/forum
Απ: Κουτιά μεταφοράς των κυνηγετικών σκύλων
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2006, 21:17 »
Εγω παλι προτιμησα να μην αναφερω τιποτα παλι και να μην επανελθω στο θεμα.
Γιατι?
Το συγκεκριμενο θεμα υπαρχει εδω και 2 μηνες περιπου-εννοω το εν λογω ποστ του Κωστα-και επειδη τον πειραξα και ηρθε και παλι στην επιφανεια καποιοι θεωρησαν καλο να αντιδρασουν,υπερβολικα κατ'εμε.
Αν η αντιδραση υπηρχε εξ αρχης της δημιουργιας του ποστ να ελεγα,αλλα μετα απο τοσο καιρο υπηρξε η ευαισθητοποιηση? ???
Αυτο ηταν που δεν μου αρεσε και με εκνευρισε.
Οσο για κατι ατυχεις συγκρισεις καμιναδων εργοστασιων με εξατμισεις αυτοκινητων,αν το παρετε αναλογικα φιλοι μου το ιδιο περιπου ειναι...
Οσο για την εισαγωγη του σκυλιου στο αμαξακι μας,τι να κανουμε δεν εχουμε νταλικες,ενα παλιοJimny εχουμε μαζι με την φιαλη υγραεριου...και για πρωτο αυτοκινητο παρακαλω.
Ρε Κωστα στο κατω κατω της γραφης τι εκπομπες καυσαεριων εχει το υγραεριο?...
Αυτα και δεν θα επανελθω...ελπιζω...