Αποστολέας Θέμα: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ  (Αναγνώστηκε 7586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 20:30 »
Γιαννη αν θες να σου δωσω τα σχετικα να κανεις ενα ψεκασμα στο φιλτρακι σου...αφου τα πηρα που τα πηρα!Αλλωστε εχει μπολικο πραμα μεσα...Θα σε παρω κ τηλ. για το αλλο θεμα...(βλ. αμορτισερ) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 22:25 »
OK! Γιάννη σε ευχαριστώ  dup
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 10:25 »
Να ρωτησω και εγω κατι ?

Ετσι όπως είναι τοποθετημενο στη φωτο ,κουμπωνει το SNORKEL ?

sorry για την καθυστέρηση , αλλά είχα τρεχάματα! Φίλε μπορείς να το φέρεις να κουμπώνει με snorkel. Το είχα υπόψην μου απο την αρχή , πριν ξεκινήσω να το φτιάχνω!
Kαλησπέρα !!!
Σήμερα έμαθα από τον μηχανικό μου ότι τα φίλτρα ελευθέρας είναι πολύ καλύτερα από τα απλά σε θέμα αναπνοής και όχι μόνο, αλλά μου είπε επίσης ότι έχουν ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα: Δεν συγκρατούν την υγρασία που έχει ο αέρας όπως κάνουν τα απλά χάρτινα φίλτρα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο μελλοντικά είναι πολύ πιθανό να προκύψουν προβλήματα στο μοτέρ. Προσωπικά πιστεύω πως έχει βάση αυτό που μου είπε. Παρακαλώ να μου πει τι γνώμη του μόνο όποιος πραγματικά γνωρίζει.
Ευχαριστώ Δημήτρης
Φίλε δημήτρη ισχύει , αυτό που λές . Αλλά όπως είπε και ο ΙΡΟΝ ΜΑΝ έχει να κάνει με την περιοχή και τον δείκτη υγρασίας της . Αλλά αν είσαι συνεπής στο καθάρισμα και λάδωμα τής δεν έχεις πρόβλημα. Τουλάχιστον στην αθήνα που έχω προσωπική εμπειρία! Εγω επιπλέον χρησιμοποιώ και των σωλήνα ως δείκτη παρακράτησης της σκόνης . Αν δω οτι είναι πολύ λερωμένος ή κρατά σαν "λ'ασπη" σε σημεία , του κάνω ένα καλό καθάρισμα  και μειώνω τα χιλιόμετρα συντήρησης της χοάνης. Την προηγούμενη που δεν λύθηκε με αυτό , άλλαξα την χοάνη και όλα οκ απο τότε .
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 20:21 »
¶ρα ισχύει αλλά σε πιο ακραίες συνθήκες. Ευχαριστώ Μιχάλη  dup
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 14:14 »
Γεια σας και από εμένα! Εγώ είχα για δυο χρόνια περίπου το φίλτρο της ΚΝ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος . Ο μηχανικός όμως , μου είπε ότι δεν κατακρατεί αρκετά τις σκόνες και θα έχει πρόβλημα αργότερα ο κινητήρας μου. Μου έβαλε ενα φίλτρο της ΜΑΝΝ ενισχυμένο το οποίο στις 3000 χμ έχει ήδη μαυρίσει από σκόνες  αλλά έχει ρίξει και την ροπή και τελική ( σχετικά όλα αυτά για το jimny )ταχύτητα  όσο είχα με το μαμίσιο φίλτρο. Πάντος ψήνομαι πολύ για μια φιλτροχοάνη σαν του Frankie αλλά προβληματίζομαι για 1) σωστή εφαρμογή, 2) προβλήματα σκόνης  και νερού , 3) χαμηλή ροπή τι γίνετε …..ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 18:59 »
Εγω εχω βαλη ενα βαρελακι τις SIMOTA (λιγο μεγαλυτερο απο του Frankie) στο Feroza μεχρι στιγμης προβληματα δεν εχω αλλα η σκονη φυλακιζεται στην ειδικη γαζα που εχει. Πιστευω πως το βαρελακι τραβαει πιο πολυ σκονη μεσα στο μοτερ απο οτι το χαρτινο αλλα αν μπει ενα snorkel τοτε ουτε λασπη ουτε νερα θα μπαινουν μεσα. Το λαδακι απο που το παιρνουμε και τι μαρκα παρακαλω?
]

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 00:34 »
Αν κάποιος κάνει ιδιαίτερες εξορμήσεις σε χώμα , τότε καλύτερα να συνδυαστε'ι με σνόρκελ. Το λάδι με το καθαριστικό βγάζει σετ η ΚΝ στα 17,00 περίπου!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος allantin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 443
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 22:58 »
να ρωτησο κατι αυτο το βαρελακη λογικα θα το παρω απο ηδη αυτοκινητου.πως θα το ζητησω ενα βαρελακη χοανη ? και αν το ζητησω ετσι τι μαρκα?

2θα εχει ροπη το αμαξη?γιατι με λαστιχα και αναρτηση εχει κοψει πολυ
 
thnx
Γιατί όταν οι άλλοι ανακάλυπταν το κρέας , εμείς στο jimnyclub.com είχαμε ήδη χοληστερίνη !!!

www.braters.gr
προεδρας των decks

ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΒΛΑΧΟΣ

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 09:40 »
Μικρή βοήθεια στην αναπνοή του διαπιστώνεις. Δεν πιστεύω να υπερσκελίσει την μείωση απο τις μετατροπές σου!
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 11:01 »
Η υγρασία δεν κάνει πάντα κακό στην λειτουργία του κινητήρα. Ίσα ίσα γίνεται και καλύτερη καύση.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΧΟΑΝΗ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 17:08 »
Η υγρασία δεν κάνει πάντα κακό στην λειτουργία του κινητήρα. Ίσα ίσα γίνεται και καλύτερη καύση.


Νίκο το περισσότερο οξυγόνο βοηθάει στην καλύτερη καύση....
Η υγρασία αντιθέτως οξειδώνει τα χιτώνια.
Γιάννης Δημητρέλης