Αποστολέας Θέμα: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!  (Αναγνώστηκε 35828 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 00:48 »
τι ειναι τα ballasts jericho?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 01:08 »
Ballasts είναι οι ανορθωτές τάσης που χρησημοποιούνται στις λάμπες xenon. Για να βγάλει η λάμπα xenon τέτοιο άσπρο φως και τόσα Kelvin θέλει (αν θυμάμαι καλά) 1000 Volt (ή 10000 Volt) με πολύ μικρή κατανάλωση Amper για να μην ανεβάζουν θερμοκρασία ούτε οι λάμπες ούτε οι ανορθωτές. Τώρα όσο για το πόσο ευκολο είναι να μπουν και το αν το φανάρι του Jimny κάνει για λαμπες xenon, είναι πολύ εύκολο να βάλεις το κιτ (σε σημείο που αν πιάνουν τα χέρια σου το βάζεις μόνος σου) και το φανάρι αυτό το έχω δει με κιτ xenon (οχι σε Jimny) και ήταν εκπληκτικά.

Αποσυνδεδεμένος Lonely_Wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
  • Thessaloniki
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 02:03 »
Φίλε nicksi πόσο πάνε οι μαγνητικοί προβολεις διασπορας (flood) που έχεις ? Υπάρχουν και μαγνητικοί καρφιά ? Ευχαριστώ
Dimis ...Πρόεδρος BRAT Θεσσαλονίκης & Βορείου Ελλάδος

CHARIOTEER TRAVEL & TOURISM - CYCLE RIDES & TOURS

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 04:11 »
Έχει δίκιο ο Σταύρος για τα ballasts...

Όσο για το θέμα xenon, πρέπει να προτιμούνται σε φανάρια με προβολικό, τύπου "spot" δηλαδή, και πρέπει το αυτοκίνητο να έχει πλυστικά φαναριών καθώς και αυτόματη ρύθμιση ύψους δέσμης φώτων...

Αλλιώς απλά, τυφλώνουμε τους απέναντι...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 08:42 »
Φίλε nicksi πόσο πάνε οι μαγνητικοί προβολεις διασπορας (flood) που έχεις ? Υπάρχουν και μαγνητικοί καρφιά ? Ευχαριστώ
Δημητρη καλημερα...
Και οι δυο μαζι, με μαγνητικες βασεις κλπ (κομπλε), κανουνε 90 ευρα... (Αποστολοπουλος, στα Σεπολια).
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Lonely_Wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
  • Thessaloniki
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 16:02 »
Φίλε nicksi πόσο πάνε οι μαγνητικοί προβολεις διασπορας (flood) που έχεις ? Υπάρχουν και μαγνητικοί καρφιά ? Ευχαριστώ
Δημητρη καλημερα...
Και οι δυο μαζι, με μαγνητικες βασεις κλπ (κομπλε), κανουνε 90 ευρα... (Αποστολοπουλος, στα Σεπολια).

όταν λες κομπλε εννοείς με το σπιραλ? εχει διακόπτη ή με το που το βάζεις στον αναπτήρα απευθείας ανάβει? δεν μου ανέφερες αν υπάρχουν και "καρφιά" μαγνητικοί. Πάντως με ενδιαφέρουν και θα πάρω μέσα στον μήνα! Ευχαριστώ
Dimis ...Πρόεδρος BRAT Θεσσαλονίκης & Βορείου Ελλάδος

CHARIOTEER TRAVEL & TOURISM - CYCLE RIDES & TOURS

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 18:34 »
Φίλε nicksi πόσο πάνε οι μαγνητικοί προβολεις διασπορας (flood) που έχεις ? Υπάρχουν και μαγνητικοί καρφιά ? Ευχαριστώ
Δημητρη καλημερα...
Και οι δυο μαζι, με μαγνητικες βασεις κλπ (κομπλε), κανουνε 90 ευρα... (Αποστολοπουλος, στα Σεπολια).

όταν λες κομπλε εννοείς με το σπιραλ? εχει διακόπτη ή με το που το βάζεις στον αναπτήρα απευθείας ανάβει? δεν μου ανέφερες αν υπάρχουν και "καρφιά" μαγνητικοί. Πάντως με ενδιαφέρουν και θα πάρω μέσα στον μήνα! Ευχαριστώ

Ναι ρε Δημητρη, sorry, εχεις δικαιο..  Υπαρχουν και καρφια μαγνητικοι, αλλα δεν ξερω τιμη για αυτους... Το τηλεφωνο του Αποστολοπουλου ειναι 210-5153026, (χρησιμοποιησε αν θελεις και το ονομα μου, εξαλου ηταν και απο τους χορηγους δωρων στη πιτα μας...).
Στη τιμη που σου εγραψα, ειναι και τα σπιραλ, αλλα οχι τα φισακια. Εγω τους συνδεω σε πριζακια (2 μπροστα στο χωρο της μηχανης & 1 στο πορτ μπαγκαζ...) με quick fisακια, απλα εχω βαλει διακοπτη στη κονσολα, που δινει ή οχι ρευμα στα πριζακια!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Lonely_Wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
  • Thessaloniki
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 16, 2006, 01:47 »
Φίλε nicksi πόσο πάνε οι μαγνητικοί προβολεις διασπορας (flood) που έχεις ? Υπάρχουν και μαγνητικοί καρφιά ? Ευχαριστώ
Δημητρη καλημερα...
Και οι δυο μαζι, με μαγνητικες βασεις κλπ (κομπλε), κανουνε 90 ευρα... (Αποστολοπουλος, στα Σεπολια).

όταν λες κομπλε εννοείς με το σπιραλ? εχει διακόπτη ή με το που το βάζεις στον αναπτήρα απευθείας ανάβει? δεν μου ανέφερες αν υπάρχουν και "καρφιά" μαγνητικοί. Πάντως με ενδιαφέρουν και θα πάρω μέσα στον μήνα! Ευχαριστώ

Ναι ρε Δημητρη, sorry, εχεις δικαιο..  Υπαρχουν και καρφια μαγνητικοι, αλλα δεν ξερω τιμη για αυτους... Το τηλεφωνο του Αποστολοπουλου ειναι 210-5153026, (χρησιμοποιησε αν θελεις και το ονομα μου, εξαλου ηταν και απο τους χορηγους δωρων στη πιτα μας...).
Στη τιμη που σου εγραψα, ειναι και τα σπιραλ, αλλα οχι τα φισακια. Εγω τους συνδεω σε πριζακια (2 μπροστα στο χωρο της μηχανης & 1 στο πορτ μπαγκαζ...) με quick fisακια, απλα εχω βαλει διακοπτη στη κονσολα, που δινει ή οχι ρευμα στα πριζακια!!!

φίλε nicksi σε ευχαριστώ πολύ !
Dimis ...Πρόεδρος BRAT Θεσσαλονίκης & Βορείου Ελλάδος

CHARIOTEER TRAVEL & TOURISM - CYCLE RIDES & TOURS

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 06, 2006, 01:08 »

Το αμεσως επομενο βημα, ηταν δυο προβολεις συγκεντρωμενης δεσμης (καρφια) και το διλλημα ηταν στο που θα τοποθετηθουν... Οι πιθανες λυσεις ηταν δυο:
Η πρωτη ελεγε, στο μπροστινο μερος στο υψος περιπου της μασκας (που και προσωπικα πιστευω οτι ειναι πιο σωστη) και,
η δευτερη σε μια μπαρα οροφης, στο επανω μερος της οροφης του αυτοκινητου.  Η δευτερη λυση, δεν προτεινεται ιδιαιτερα, μιας και αναβοντας οι προβολεις, δημιουργειται ενα «νεφελωμα», κατι σαν αντανακλαση, το οποιο γινεται αμεσα αντιληπτο μιας και το βλεπουμε αμεσα στο υψος των ματιων μας... Προσωπικα ομως, επελεξα τη δευτερη λυση, λογω του οτι πηγαινοντας συνεχεια εκτος δρομου διαδρομες, θα ηταν πολυ ριψοκινδυνο στο να σπασουν καποια στιγμη οι προβολεις, αν ηταν τοποθετημενοι στη μασκα του αυτοκινητου.
Κατοπιν, προχωρησα στηνα αγορα ενος set μπαρες οροφης και εκει τοποθετηθηκαν οι δυο προβολεις καρφια, με λαμπες  2 X 75 watts, παντα ομως με προστατευτικα καπακια, για...διαφορους ευνοητους λογους!!!





Nικο καλημερα,θα ηθελα να σε ρωτησω το καλωδιο για την τροφοδοσια απο που το εχεις περασει?εχω στο νου μου μια λυση την διελευση μεσα απο την κεραια
μια και θελω να κανω κατι παρομοιο!
Υ.Γ. Απο εβδομαδα θα λασκαρω και αμα εχεις χρονο θα περασω να ποιουμε καφεδακι και να τα πουμε.
Φιλικα Μακης
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 06, 2006, 01:16 »
Mάκη έχει μια είσοδο, εαν λύσεις τα πίσω καπάκια απο τις ράγες(λύνουν απο κάτω πιέζοντας με δοκιμαστικό κατσαβίδι) θα δεις ότι εκεί που είναι η βάση για τις ράγες, στην φλάντζα μόνωσης, έχει ένα διάκενο-είσοδο για μέσα.
Λογικά την ίδια πρέπει να την έχει και στα μπροστινά καπάκια(δεν τα έχω ανοίξει.........
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 06, 2006, 01:21 »
Mάκη έχει μια είσοδο, εαν λύσεις τα πίσω καπάκια απο τις ράγες(λύνουν απο κάτω πιέζοντας με δοκιμαστικό κατσαβίδι) θα δεις ότι εκεί που είναι η βάση για τις ράγες, στην φλάντζα μόνωσης, έχει ένα διάκενο-είσοδο για μέσα.
Λογικά την ίδια πρέπει να την έχει και στα μπροστινά καπάκια(δεν τα έχω ανοίξει.........

Ευχαριστω φιλε Ironman θα το κοιταξω αυριο ;) j12
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 06, 2006, 10:22 »
Μάκη μου έδωσες ιδέα....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 06, 2006, 10:27 »
Χμμμμμμμ ΟΧΙ που δε θα τσιμπαγες αμεσως εσυ...  ha lol lol lol >:D
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2006, 11:12 »
Nα δεις τα ε-μαιλ σου ha ha ha
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Μας αλλαξες τα φωτα... ή εξτρα.. φωτισμος στο jimny!!!
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 08, 2006, 11:02 »
Mια οικονομική αλλαγή που μπορείτε να κάνετε στο θέμα φωτισμού, είναι κλασικά η αντικατάσταση των λαμπών.
Απο την Παρασκευή δοκιμάζονται(τα βράδυα μόνο  lol) οι Philips Blue Vision (12V 55W) .
Στην μεσαία σκάλα, η διαφορά είναι αισθητή αλλά όχι μεγάλη.
Στην μεγάλη σκάλα, η διαφορά είναι αισθητή και μεγάλη.
Κόστος 26€
Θα δοκιμαστούν και κάτι type xenon (έτσι για τον χαβαλέ) και θα σας πω....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2006, 15:43 από Ironman »
Γιάννης Δημητρέλης