Αποστολέας Θέμα: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??  (Αναγνώστηκε 7486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ssjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« στις: Δεκέμβριος 25, 2007, 21:50 »
ΜΠΟΡΩ ΣΤΟ ΚΙΤ PRO COMP+6 ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ 4CM?????EYXARISTO xmgirl1 rudo1 snow3

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2007, 14:34 »
Επειδή βλέπω ότι μάλλον έχεις μπλεχτεί ή/και μπερδευτεί λίγο (βασιζόμενος στα 3 τελευταία θέματα που άνοιξες στην ενότητα) θα σου πρότεινα να κάτσεις κάτω και να βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά:

1) Για τι ακριβώς χρήση θέλεις το Jimny ?
2) Ποιά είναι η off-road εμπειρία σου ? (χωρίς ειρωνία)
3) Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις ?
4) Θέλεις δοκιμασμένες και έτοιμες λύσεις ή θέλεις να πειραματιστείς στο αυτοκίνητο ?
5) Πόσους πόντους ψήλωμα θέλεις τελικά ?

Αφού ιεραρχήσεις τις προτεραιότητές σου και καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ή πόσο "ψηλά" θέλεις να φτάσεις, θα σου προτείνουν τα παιδιά λύσεις για κάθε περίπτωση... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ssjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2007, 17:01 »
η χρηση ειναι 50-50.θελω να παω στους 10 ποντους καθαρα χωρις προσθηκες.εχω ομε με προσθηκες.θελω κατι πιο σταθερο.λιγο πιο σκληρη αναρτηση.μπερδεμα ε?

Αποσυνδεδεμένος katerina

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2007, 21:22 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
ΒΑΛΕ HOT BIT ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 11:14 »
η χρηση ειναι 50-50.θελω να παω στους 10 ποντους καθαρα χωρις προσθηκες.εχω ομε με προσθηκες.θελω κατι πιο σταθερο.λιγο πιο σκληρη αναρτηση.μπερδεμα ε?
Το 50-50 δε μου λέει και τίποτα αλλά ας είναι... :) :)
Για να πας στους 10 πόντους καθαρά χωρίς προσθήκες ξέρω μόνο τα Calmini (ελατήρια), ίσως υπάρχουν και άλλα (Hot Bits ή DGTuning για παράδειγμα). Από αμορτισέρ έχεις αρκετές επιλογές, ΟΜΕ, Hot Bits κλπ, εκτός αυτών θα χρειαστείς: α) μακρύτερα σωληνάκια φρένων, β) μπράτσα για διόρθωση της κάστερ, γ) ρυθμιζόμενες πανάρ, δ) αποστάτες τροχών, ε) σχεδόν σίγουρα μεγαλύτερα ελαστικά και ίσως στ) προσθήκες στους άξονες, ζ) μειωτήρα για τα ελαστικά (αν είναι αρκετά μεγάλα)...
Δεν είσαι αρκετά σαφής όμως όταν λες έχω OME με προσθήκες και θέλω κάτι πιο σταθερό, ποιά ΟΜΕ έχεις (υποθέτω 4 εκ.) με πόσους πόντους προσθήκες, τι αμορτισέρ, τι εννοείς σταθερό ? έχεις την εντύπωση πως στους 10 πόντους το Jimny θα είναι πιο σταθερό ??
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2007, 21:51 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
ΒΑΛΕ HOT BIT ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ.

Aν υπολογίσεις ότι μια 10ποντη με Hot Bits αμορτισέρ, μπορεί να σου πάει με τις αλλαγές, παραπάνω απο το 1/4 τις αξίας του Jimny, ειναι όντως πολύ καλά??
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ssjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 16:55 »
ΠΑΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛA..ΣΤΟ JIMNY ΠΑΝΩ ΕΧΩ ΚΙΤ ΟΜΕ+4{ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ},ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ +4,ΠΑΝΑΡ ΡΥΘΜΙΖΩΜΕΝΕΣ.ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ ΗR,ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΟ 215/75/15.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ 10CM H KAI 12CM ΥΨΟΣ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΚΙΤ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΛΥΡΗ ΑΝΑΡΤΙΣΗ ΑΠΟ ΟΜΕ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΨΟΣ.Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΒΟΥΝΟ.ΘΑΛΑΣΣΑ..ΜΕΧΡΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΜΟΥΝ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΤΩΡΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑ ΚΑΠΟΙΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΤΟΥ JIMNY CLUB KAI ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΕ. rudo1 xmgirl1 snow3

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 20:05 »
Θα συμφωνήσω με τον Metalaxe και τον Ιronman.... και να προσθέσω..

Γνώμη  μου πάντα...αφού το αυτοκίνητο το θέλεις για 50 - 50 χρήση τα υπερβολικά ψηλώματα ( >6 cm) αλλάζουν εντελώς την γεωμετρία του αυτοκινήτου και θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά να το φέρεις στα ίσα του... σίγουρα δε, το αποτέλεσμα δεν θα είναι 50-50...

Αυτοκίνητα με τέτοια ψηλώματα προορίζονται κυρίως για αγώνες και όχι για καθημερινή χρήση...

Τελος αν επιμένεις, απ'οτι γνωρίζω απο συναδέλφους jimnystes τα ελατήρια της dg tuning λένε οτι ειναι αρκετά αξιόπιστα, δεν χάνουν έυκολα τα ύψος τους, και υπάρχουν αυτοκίνητα που κάνουν και ταξίδια με αυτά.. αλλά και αγώνες.... απαραίτητα βέβαια θα πρέπει να γίνουν όλες οι μετατροπές για να έρθει το αμάξι στα ίσα του...




Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 01, 2008, 20:19 »
ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΚΙΤ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΛΥΡΗ ΑΝΑΡΤΙΣΗ ΑΠΟ ΟΜΕ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΨΟΣ.
Σ' αυτό το ύψος υπάρχουν οι λύσεις της Calmini+αμορτισέρ της αρεσκείας σου, DGTuning και Hotbits απ' όσο γνωρίζω, περισσότερες λεπτομέρειες από τους κατόχους αντίστοιχων αναρτήσεων.
Πάντως θα συμφωνήσω με τον Majestix, με τέτοιο ψήλωμα σίγουρα δε ζητάς (και δεν είσαι) 50-50 αλλά μάλλον προε το 80-20... :D :D :D
Ελπίζω να σε κατατοπίσουν οι γνωρίζοντες και να βρεις τη λύση σου, καλή χρονιά... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 01, 2008, 20:48 »
καλησπερα

ειχα και εγω αυτο το προβλημα με το υψος με το τι ελατηρια να βαλω και τι αμορτισερ
και κατεληξα στα εξης:ελατηρια απο lada diva/samara και αμορτισερ procomp,τα φορω στο 1 χρονο τωρα κανω αρκετες διαδρομες μεγαλες τα εχω δοκιμασει σε εκτος δρομου καταχρηση και δεν μου εχουν παρουσιασει κανενα προβλημα.αρχικο υψος 13 ποντους τωρα μετα απο ενα χρονο και με εργατη(βουλγαρο lol lol lol) μπροστα γυρω στους 11,εχω αλλαξει μπροστα μπρατσα και σωληνακια φρενων,το αυτοκινητο το χρησιμοποιω χειμωνα καλοκαιρι και ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα του συδιασμου της αναρτησης.για εμενα ειναι μια καλη και οικονομικη λυση

φιλικα Δημητρης
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisioannina

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 03, 2012, 17:47 »
Γεια και απο μενα.. επειδη και εγω φοραω αυτες τις αναρτησεις μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του οσον αφορα στο ποσα cm ακομα παιρνει να μπει τεφλον στα ελατηρια χωρις να υπαρχει προβλημα με το κρεμασμα!εννοειται πως δ γλιτωνεται η αλλαγη παναρ και διορθωση της γωνιας καστερ!συγνωμη αν λεω κατι λαθος... :' >:ειμαι καινουργιος και στο κλαμπ και γενικοτερα στο 4χ4 αλλα απο τοτε αγορασα τον τζιμνι μου εχω ξετρελαθει!!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2012, 21:07 »
ΠΑΜΕ ΠΙΟ ΑΠΛA..ΣΤΟ JIMNY ΠΑΝΩ ΕΧΩ ΚΙΤ ΟΜΕ+4{ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ},ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ +4,ΠΑΝΑΡ ΡΥΘΜΙΖΩΜΕΝΕΣ.ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ ΗR,ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΟ 215/75/15.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ 10CM H KAI 12CM ΥΨΟΣ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ.ΨΑΧΝΩ ΕΝΑ ΚΙΤ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΛΥΡΗ ΑΝΑΡΤΙΣΗ ΑΠΟ ΟΜΕ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΨΟΣ.Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ...ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΒΟΥΝΟ.ΘΑΛΑΣΣΑ..ΜΕΧΡΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΜΟΥΝ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΤΩΡΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑ ΚΑΠΟΙΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΤΟΥ JIMNY CLUB KAI ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΕ. rudo1 xmgirl1 snow3



σορυ που παω off topic αλλα ρυθμιζομενες παναρ γιατι φορας με +4 υπαρχει κανας λογος?απλα δεν ξερω και φοραω την ιδια αναρτηση...μηπως εχει διαφορα σε κατι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2012, 23:52 »
Απο την στιγμη που θα βαλεις προσθηκες στα ελατηρια για να ψηλωσεις κ αλλο θα χρειαστεις κ μεγαλυτερα αμορτισερ.

Μια λυση ειναι να κανεις κ προσθηκες για τα αμορτισερ σου ωστε να εισαι οκ.

Παρε μια ιδεα http://www.bits4vits.co.uk/store/jimny/1-5-jimny-suspension-lift/prod_395.html

εννοηται οτι χρειαζεται να κανεις κ παναρ ρυθμιζομενες η να βαλεις βασεις και φυσικα μπρατσα για να διωρθωσεις την caster η εκκεντρα σινεμπλοκ.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος nickonis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
..
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2012, 19:42 »
ti pro compo na valo gia xoma lakouves kai na mporo na to kikloforo sto dromo den to thelo gia trial

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: pro comp +6κιτ + προσθηκες 4cm ??????γινετε??
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 11, 2012, 02:18 »
ti pro compo na valo gia xoma lakouves kai na mporo na to kikloforo sto dromo den to thelo gia trial
bale ta pxio makria gia na pefteis stis lakoybes omorfa kai sto dromo gigi