Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ  (Αναγνώστηκε 5684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexiss

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 13:08 »
xerei kaneis pou mporo na vro apostates troxon ergostasiakous kai oxi ftiagmenous ston torno?
thelo na fardeno ligo to jimny mou gia kalyteri odigiki symperifora sto dromo,mexri 30mm kala den einai?
den exei kamia metatropi einai mamisio

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 13:22 »
θα σου πρότεινα Spidertrax 1", τους έχω και εγώ.

Από Ελλάδα αγορά γύρω στα 320 το σετ (4 τεμάχια)

Από Αμερική γύρω στα 150 + κάποια μεταφορικά (δες στο http://www.rocky-road.com/zukspace.html)



Αποσυνδεδεμένος alexiss

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 11:09 »
thanks gia tin simvouli sou! apo ameriki mou fenetai ligo poliploko,
apo ellada pou mporo na ta vro?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 12:07 »
Δεν είναι καθόλου πολύπλοκο αρκεί να έχεις VISA ή Mastercard.

Αλλιώς από Ελλάδα, σίγουρα το έχει ο Τσούκας - www.xtreme4x4.gr
Το Φλεβάρη που ρώτησα, κόστιζαν 320 Ευρώ.
 
Δεν ξέρω αν θα κάνει κάποια έκπτωση αν του πεις οτι είσαι του Jimnyclub.



Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 16:17 »
Χάρη τους έχεις πάρει από Αμερική;πόσο ασφαλές είναι κ πόσα τα μεταφορικά περίπου;για jimny κάνουν φαντάζομαι...
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 20:27 »
Ηλία, θεωρώ μύθο τον κίνδυνο του να ψωνίζεις από Internet. Από το 1999, κατα μέσο όρο κάνω 1 αγορά το μήνα από εξωτερικό, είτε ενός βιβλίου, είτε μιας συσκευής, είτε παιχνίδι για τον μικρό, είτε ανταλλακτικά για το αυτοκίνητο κτλ...

Τα δικά μου, όσα έχεις δει στο αμάξι μου (πλήμνες, μπλοκέ, αεροσυμπιεστή, παναρ, φτερα GPS και δε θυμάμαι τι άλλο) είναι όλα από Αμερική.

2-3 βασικά πράγματα χρειάζονται μόνο προσοχή :
- το site να είναι έμπιστο, πχ, να έχει πιστοποιητικό από τη Verisign (ή κάπως έτσι)
- καλό είναι να στο έχει προτείνει κάποιος που έχει ξαναψωνίσει από κει
- ποτέ μη πληκτρολογείς τον αριθμό της κάρτας σου. χρησιμοποίησε το calculator των windows και γράψε τον αριθμό χρησιμοποιόντας το ποντίκι. Μετά, το νούμερο που σχημάτισες, κάντο copy - paste εκεί που είναι για την πληωμή. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις τα spyware προγράμματα που παρακολουθούν το πληκτρολόγιό σου για 16 συνεχόμενα νούμερα που αρχίζουν από 47 ή 51 και μερικούς ακόμα συνδυασμούς που αντιστοιχούν σε Visa, Mastercard κτλ...
- Μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη κάρτα ώστε να καταθέτεις μόνο το ποσό που χρειάζεται. Ετσι δε φοβάσαι μη σου αδειάσουν τη κάρτα. Εγώ έχω μια χρησή και μια ασημένια. Δε μου έκατσε ποτέ στραβή.

Τα μεταφορικά εξαρτώνται από το βάρος
πχ. για τη παναρ με όλες τις βάσεις για σασί και διαφορικό, έξτρα κιτ βάσης και τις πλήμνες, μόνο 140 δολλάρια, δηλαδή 100 Ευρώ. Αν σκεφτείς οτι οι πλήμνες μόνο εδώ έχουν 230 περίπου Ευρώ και τις πήρα 90, τότε η Παναρ μου ήρθε τσάμπα σε μεταφορικά και περισέψαν και λεφτά. Και βέβαια η συγκεκριμένη Παναρ δεν υπάρχει εδώ......

Οτι θες, πάρε με ή στείλε ΠΜ  , (6972401123)

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 20:38 »
. Εγώ έχω μια χρησή και μια ασημένια. Δε μου έκατσε ποτέ στραβή.

Με την χρυση και με την ασημενια ...σου καθωμαι και εγω..... :D

και στραβη και κουτση.....αν εχεις τετοια ....βιτσια lol lol lol lol
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 21:35 »
Ηλία, θεωρώ μύθο τον κίνδυνο του να ψωνίζεις από Internet. Από το 1999, κατα μέσο όρο κάνω 1 αγορά το μήνα από εξωτερικό, είτε ενός βιβλίου, είτε μιας συσκευής, είτε παιχνίδι για τον μικρό, είτε ανταλλακτικά για το αυτοκίνητο κτλ...

Τα δικά μου, όσα έχεις δει στο αμάξι μου (πλήμνες, μπλοκέ, αεροσυμπιεστή, παναρ, φτερα GPS και δε θυμάμαι τι άλλο) είναι όλα από Αμερική.

2-3 βασικά πράγματα χρειάζονται μόνο προσοχή :
- το site να είναι έμπιστο, πχ, να έχει πιστοποιητικό από τη Verisign (ή κάπως έτσι)
- καλό είναι να στο έχει προτείνει κάποιος που έχει ξαναψωνίσει από κει
- ποτέ μη πληκτρολογείς τον αριθμό της κάρτας σου. χρησιμοποίησε το calculator των windows και γράψε τον αριθμό χρησιμοποιόντας το ποντίκι. Μετά, το νούμερο που σχημάτισες, κάντο copy - paste εκεί που είναι για την πληωμή. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις τα spyware προγράμματα που παρακολουθούν το πληκτρολόγιό σου για 16 συνεχόμενα νούμερα που αρχίζουν από 47 ή 51 και μερικούς ακόμα συνδυασμούς που αντιστοιχούν σε Visa, Mastercard κτλ...
- Μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη κάρτα ώστε να καταθέτεις μόνο το ποσό που χρειάζεται. Ετσι δε φοβάσαι μη σου αδειάσουν τη κάρτα. Εγώ έχω μια χρησή και μια ασημένια. Δε μου έκατσε ποτέ στραβή.

Τα μεταφορικά εξαρτώνται από το βάρος
πχ. για τη παναρ με όλες τις βάσεις για σασί και διαφορικό, έξτρα κιτ βάσης και τις πλήμνες, μόνο 140 δολλάρια, δηλαδή 100 Ευρώ. Αν σκεφτείς οτι οι πλήμνες μόνο εδώ έχουν 230 περίπου Ευρώ και τις πήρα 90, τότε η Παναρ μου ήρθε τσάμπα σε μεταφορικά και περισέψαν και λεφτά. Και βέβαια η συγκεκριμένη Παναρ δεν υπάρχει εδώ......

Οτι θες, πάρε με ή στείλε ΠΜ  , (6972401123)


Χάρη εκανα πρόσφατα μια αγόρα απο Αμερική... e-bay... γνωρίζεις υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο ??
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 08:11 »
Χρηστάκο, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν πήρες κάτι που βγάζει μάτι ή είναι κάτι που το κυνηγάνε. Τελωνείο έχω πληρώσει μόνο μια φορά που έφερα 7 CB και 1 αντιραντάρ μαζί. Οι τύποι δεν πίστευαν οτι τα αγόρασα μόνο 18 Ευρώ το ένα, και με φορολόγησαν με τη λιανική  "εδώ" τιμή. Ετσι πλήρωσα 52 Ευρώ φόρο σύνολο. Και πάλι ήταν αμελητέο, αν σκεφτείς οτι 1 απλο CB Midland εδώ, έχει 70 Ευρώ.

Γενικά ο κανόνας είναι οτι το αντικείμενο δεν φορολογείται άν έχει αξία μέχρι 99.99 δολάρια. Μπορείς να έρθεις σε συνενόηση με το μαγαζί που αγοράζεις και να εσωκλείει τιμολόγιο κάτω των 100 $.

Σε ανταλακτικά και μεταλικά αντικείμενα, δε μου έχουν καν ανοίξει κιβώτια ΠΟΤΕ...

Το άλλο το κόλπο που εφάρμοσα το καλοκαίρι με συγγενικό μου πρόσωπο : (Μόνο αν είναι να ψωνίσετε πολλά)
Πας Αμερική ταξιδάκι 3-4 μέρες, αγοράζεις τα πάντα και γυρνάς. Επειδή ΔΕΝ θα πας με Ολυμπιακή, σίγουρα θα υπάρχει ενδιάμεση στάση στην Αγγλία ή Ολλανδία. Τα πράγματά σου (βαλίτσες, κιβώτια κτλ) μπαίνουν transit από το 1 αεροπλάνο στο άλλο. Φτάνοντας Ελλάδα, βγαίνεις από μπλέ πύλη (συνθήκη Σενγκεν) μιας και έρχεσαι από Ευρωπαική χώρα. Ετσι δεν ελέγχεσαι για τίποτα.
Αν σκεφτείς πόσο πιο φτηνά παίρνεις τα πράγματα από κει (και πάρεις πολλά) κερδίζεις το εισιτήριο και διαμονή στα ίδια λεφτά που θα έδινες για αγορά εδώ, και έχεις και το ταξίδι μέσα στο κόστος.


Αποσυνδεδεμένος bisba

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 09:22 »
wraios . etsi einai ta pragmata giati edw exoune trelathei me ths times

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 17:10 »
Χρηστάκο, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν πήρες κάτι που βγάζει μάτι ή είναι κάτι που το κυνηγάνε. Τελωνείο έχω πληρώσει μόνο μια φορά που έφερα 7 CB και 1 αντιραντάρ μαζί. Οι τύποι δεν πίστευαν οτι τα αγόρασα μόνο 18 Ευρώ το ένα, και με φορολόγησαν με τη λιανική  "εδώ" τιμή. Ετσι πλήρωσα 52 Ευρώ φόρο σύνολο. Και πάλι ήταν αμελητέο, αν σκεφτείς οτι 1 απλο CB Midland εδώ, έχει 70 Ευρώ.

Γενικά ο κανόνας είναι οτι το αντικείμενο δεν φορολογείται άν έχει αξία μέχρι 99.99 δολάρια. Μπορείς να έρθεις σε συνενόηση με το μαγαζί που αγοράζεις και να εσωκλείει τιμολόγιο κάτω των 100 $.

Σε ανταλακτικά και μεταλικά αντικείμενα, δε μου έχουν καν ανοίξει κιβώτια ΠΟΤΕ...

Το άλλο το κόλπο που εφάρμοσα το καλοκαίρι με συγγενικό μου πρόσωπο : (Μόνο αν είναι να ψωνίσετε πολλά)
Πας Αμερική ταξιδάκι 3-4 μέρες, αγοράζεις τα πάντα και γυρνάς. Επειδή ΔΕΝ θα πας με Ολυμπιακή, σίγουρα θα υπάρχει ενδιάμεση στάση στην Αγγλία ή Ολλανδία. Τα πράγματά σου (βαλίτσες, κιβώτια κτλ) μπαίνουν transit από το 1 αεροπλάνο στο άλλο. Φτάνοντας Ελλάδα, βγαίνεις από μπλέ πύλη (συνθήκη Σενγκεν) μιας και έρχεσαι από Ευρωπαική χώρα. Ετσι δεν ελέγχεσαι για τίποτα.
Αν σκεφτείς πόσο πιο φτηνά παίρνεις τα πράγματα από κει (και πάρεις πολλά) κερδίζεις το εισιτήριο και διαμονή στα ίδια λεφτά που θα έδινες για αγορά εδώ, και έχεις και το ταξίδι μέσα στο κόστος.



Ευχαριστώ Χάρη...

Ενα ρολόι αγόρασα αξίας περίπου 420$ που εδώ έχει πάνω απο 600 euro...

Eλπίζω να μην έχω πρόβλημα...





Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 20:39 »
. Εγώ έχω μια χρησή και μια ασημένια. Δε μου έκατσε ποτέ στραβή.

Με την χρυση και με την ασημενια ...σου καθωμαι και εγω..... :D

και στραβη και κουτση.....αν εχεις τετοια ....βιτσια lol lol lol lol

Είσαι εντελώς χάλια ρε lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 22:17 »
. Εγώ έχω μια χρησή και μια ασημένια. Δε μου έκατσε ποτέ στραβή.

Με την χρυση και με την ασημενια ...σου καθωμαι και εγω..... :D

και στραβη και κουτση.....αν εχεις τετοια ....βιτσια lol lol lol lol

Είσαι εντελώς χάλια ρε lol lol lol lol lol

Αστα να πάνε.... ανάγκες έχει το παιδί.....  lol

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ ΤΡΟΧΩΝ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 18:09 »
Αποστάτες τροχών , μιας και το λέτε τώρα, φέρνει και ο Sirros sport και η Amorteam, και μπορεί να φέρνουν και άλλοι τελικά....
Γιάννης Δημητρέλης