Αποστολέας Θέμα: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι  (Αναγνώστηκε 8170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimnyway

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • www.jimnyclub.com
Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 19:56 »
Καλησπέρα σε όλους!

Με το πρώτο χιόνι του φετεινού χειμώνα, δοκίμασα τα καινούργια λάστιχα του jimny τα Bridgestone A/T 694 (διάσταση 195/80/15) σε φρέσκο χιόνι. Πρώτη εντύπωση: απογοήτευση! Έχω την αίσθηση ότι είναι χειρότερα από τα μαμίσια στο χιόνι. Τα λάστιχα σπινάρουν αρκετά στις ανηφόρες και γλυστράνε επικίνδυνα στις κατηφόρες. Η πίεση στα λάστιχα ήταν 28 (μπροστά - πίσω). Μέχρι τώρα ήμουν αρκετά ευχαριστημένος (τα έβαλα το καλοκαίρι). Πολύ καλά στην άσφαλτο και στο στεγνό και στο βρεγμένο. Στό χώμα επίσης. Στη λάσπη χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις, αλλά πάντως χωρίς προβλήματα. Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει στο χιόνι ας πει τη γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος kanibal

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 21:58 »
χωρις να θελω να σε απογοητευσω η πιεση ειδικα στο χιονι θα επρεπε να ειναι γυρω στα 15-20 psi.... :o :odδοκιμασε τα ετσι.κανονικα οσο μεγαλωνει η διασταση ελαστικου μπορεις να βαζεις λιγο μικροτερη πιεση στο δρομο...δηλαδη με 28 πιεση εινα σαν να παταει μονο το μεσαιο τμημα του πελματος ειναι τσιτα και φθειρωνται...για καθε μερα θα σου προτεινα 23 μπροστα 25 πισω για να εχεις ανεση και κρατηματα αλλιως στη πρωτη λακκουβα.... snow3.......τα bridgestone τα ειχα παλιοτερα.πολυ γερα και ωραια στο ξερο αλλα στη βροχη και χιονι που θες μαλακο πελμα....δεν κανουν ειναι σκληρα.η πιεση σου σιγουρα ειναι απαγορευτικη..αυτα φιλικα

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 02:00 »
 Εχει δικιο ο κανιμπαλ,οι πιεσεις σε κανονικες συνθηκες ειναι 23μπροστα και 26πισω(το γραφει στην πλευρα της πορτας του οδηγου πανω στο σασι)Για χιονακι υπολογισε 10-15%λιγοτερο......Το 28 που ειχες ειναι παρα πολυ για αυτο το τουτου και ειναι επικινδυνο......Φιλικα. cl
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 13:20 »
Να ρωτήσω κάτι. Στο χιόνι κανονικά δεν θέλουμε στενότερο πέλμα ώστε να έχουμε μεγαλύτερα πίεση αν μονάδα επιφάνειας ελαστικού και συνεπώς όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διείσδυση του ελαστικού? αρά οι πιέσεις δεν είναι τελείως λάθος αν κ μεγαλούτσικες?

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 00:22 »
Απο μια πλευρα εχει και τα δικια του......
Να ρωτήσω κάτι. Στο χιόνι κανονικά δεν θέλουμε στενότερο πέλμα ώστε να έχουμε μεγαλύτερα πίεση αν μονάδα επιφάνειας ελαστικού και συνεπώς όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διείσδυση του ελαστικού? αρά οι πιέσεις δεν είναι τελείως λάθος αν κ μεγαλούτσικες?
........Απο μια αλλη ομως λεει οτι σε περιπτωση χιονιου πανω απο τις ανοχες του υψους του γυμνι,θα τακαρεις συντομα......Σκαψε,σκαψε το λαστιχο=βυθιστικες.....Μετα φτυαρακι και χραπ χρουπ,χραπ χρουπ!!Ολοι τα εχουμε περασει....Το φαρδυτερο(δεν το συνιστω)εχει την ιδιοτητα να επιπλεει,οποτε θεωρητικα-θεωρητικα λεω-μενεις στον αφρο του χιονιου και κινεισαι σε χιονι με μεγαλο υψος(αν τακαρεις ομως καλον Απριλη) xmgirl1 xmgirl1....Το πως θα ανεβεις σε αυτο ειναι αλλο θεμα!!! snow3 snow3
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnyway

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • www.jimnyclub.com
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 00:39 »
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό και περισσότερο αγανακτησμένος από ποτέ. Θα το πω ξεκάθαρα μετά από πολλές δοκιμές που έχω κάνει. Πρόκειται για λάστιχα "πατάτα". ¶κρως επικίνδυνα σε: χιόνι, λάσπη, βρεγμένο ασφάλτινο δρόμο. Αναπολώ τη σιγουριά των εργοστασιακών λάστιχων. Κρίμα που δεν έχω τα χρήματα να τα πετάξω το γρηγορότερο.
Υ.Γ. Όταν χαλάει ο καιρός παίρνω την κούρσα για ασφάλεια  bhe

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:11 »
Tην σιγουρια των εργοστασιακων ελαστικων???? Φανταζομαι σε ποσο απελπιστικη κατασταση εχεις ερθει για να το λες αυτο!!!
Μου εχει κανει εντυπωση το ποσο χαλια περιγραφεις ενα ελαστικο που στην ουσια ειναι best seller! Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μηπως ειναι πολυ παλια η γομα τους και εχουν σκασει-φθαρει-σκληρυνει...... ???

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:15 »
Jimnyway καλησπέρα. Έχοντας ακούσει πολύ θετικά σχόλια για τα συγκεκριμένα ελαστικά από πάρα πολύ κόσμο, με ξένισε η απογοήτευση της οποία εξέφρασες. Ενδιαφέρομαι μάλιστα και έμμεσα, γιατί τα 694 τα έβαλε πρόσφατα και κάποιος φίλος. Διάβασα λοιπόν κάποια προηγούμενη απάντηση σου και είδα ότι η πίεση που αναφέρεις ότι βάζεις στα ελαστικά σου είναι 28psi μπρος & πίσω. Αν εξακολουθείς από το Δεκέμβρη του 2007 να χρησιμοποιείς αυτές τις πιέσεις στα λάστιχα, είναι λογικό να μην είσαι ευχαριστημένος, αφού η σωστή πίεση λειτουργίας κατά τον κατασκευαστή είναι 23psi εμπρός και 26psi πίσω και μάλιστα αυτά τα νούμερα αφορούν κίνηση σε στεγνή ή βρεγμένη άσφαλτο. Στο χιόνι μπορούμε (και οφείλουμε κατά μερικούς) να μειώσουμε ακόμα περισσότερο τις πιέσεις για να έχουμε καλύτερο κράτημα και λιγότερο σπινάρισμα. Δοκίμασε λοιπόν να χρησιμοποιήσεις τις σωστές πιέσεις που μας λέει η Suzuki για το Jimny και ίσως αλλάξεις άποψη.

ΥΓ: Στα παλαιότερα μηνύματα σου είδα ότι έχεις αλλάξει και διάσταση σε σχέση με τα εργοστασιακά. Αυτό πιθανότατα σημαίνει ότι τα νέα σου λάστιχα έχουν και μεγαλύτερο Load Index από τα παλιά, άρα οι ιδανικές πιέσεις είναι ακόμα χαμηλότερες από αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής. Κάπου έχει γίνει αναλυτική εξήγηση για αυτό το θέμα εάν σε ενδιαφέρει να διαβάσεις κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες.

Καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι και πάνω απ' όλα με ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:22 »
Φαινεται οτι δεν το εψαξες καλα το θεμα πριν αλλαξεις λαστιχα.Τα 694 τα ειχα 3 χρονια και κατι.Δεν κανουν ουτε για χιονι ουτε για βροχη.Στην αμμο και στη λασπη ομως εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.Πριν δυο μηνες εβαλα τα 693 παντα σε μαμισια διασταση (205/70/15) και πιστευω οτι ειναι το λαστιχο που ταιριαζει στις απαιτησεις μου περισσοτερο απο καθε αλλο.Στη βροχη ειναι πολυ καλα (ουτε σπινιαρισματα ουτε τιποτα) και στο χιονι που τα δοκιμασα δε μασανε.Πιστευω ειναι πολυ καλυτερα απο τα 694 και απο τα goodyear wrangler που ειχα πιο παλια.Αν ρωτουσες τον λαστιχα σου ποια bridgestone επρεπε να βαλεις σιγουρα θα σου ελεγε τα 693.Ειναι πιο μαλακα και πιο φθηνα απο τα 694.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος tom_tsa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 16:56 »
εγω με 694 και ο φιλος που ηταν μαζι μου με 693 κολλουσε σε πολλα σημεια. και τα ειχε και 7 ημερων.και μερικες φορες τον τραβηξα.και την επομενη μερα στο χιονοδρομικο κεντρο τα καναμε τραμπα για δοκιμη και δεν ξεκινουσε καν.

Αποσυνδεδεμένος darisg

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 00:48 »
Μετά από 55000χιλ με τα 694 Α/Τ...............

πίεση συνήθως 25μπροστά - 26πίσω,

στο χιόνι κάθε μορφής (πούδρα, λάσπη, κρυσταλλωμένο) πότε δε χρειάστηκε να βάλω αλυσίδες και πάντα με προσεκτική οδήγηση κρατούσε σαν τρένο......
στον πάγο ...... χωρίς αλυσίδες ότι λάστιχο και να βάλεις...........
στη λάσπη ποτέ δεν κόλλησα..... και δεν είχα πρόβλημα να ακολουθήσω άλλους με mud.....
στην άμμο (πρωινή υγρή, μεσημεριανή στεγνή, ψιλή,χοντρή....)με φορτωμένο πάντα jimny, ποτέ δεν κόλλησα....
σε βρεγμένο δρόμο ποτέ δε γλύστησα.....
σε κοφτερές πέτρες δεν κατάλαβαν τίποτα....

μέτα από 55000χιλ είναι σαν καινούρια...

στα 60000χιλ (που λέω να τα αλλάξω για ψυχολογικούς λόγους)........ μαντέψτε τι θα βάλω.......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 25, 2009, 00:52 από darisg »
Γρηγόρης Γ. Δάρης

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 16:25 »
Αν προσεξεις καλυτερα θα δεις οτι τα 693 ειναι πιο μαλακα που σημαινει οτι εχουν καλυτερη προσφυση.Οσο για την βροχη τα 694 πιστευω οτι ειναι απαραδεκτα.Το αμαξι γλιστρουσε χωρις λογο.Τα εχω ετοιμα ζανταρισμενα αλλα θα τα βαλω μετα το πασχα παλι.Οσο για τον φιλο σου που κολλουσε μπορει να μη φταινε τα λαστιχα,και εγω οταν πηρα το jimny κολλουσα και νευριαζα αλλα στην πορεια μαθαινεις... a105
εγω με 694 και ο φιλος που ηταν μαζι μου με 693 κολλουσε σε πολλα σημεια. και τα ειχε και 7 ημερων.και μερικες φορες τον τραβηξα.και την επομενη μερα στο χιονοδρομικο κεντρο τα καναμε τραμπα για δοκιμη και δεν ξεκινουσε καν.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 09:44 »
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό και περισσότερο αγανακτησμένος από ποτέ. Θα το πω ξεκάθαρα μετά από πολλές δοκιμές που έχω κάνει. Πρόκειται για λάστιχα "πατάτα". ¶κρως επικίνδυνα σε: χιόνι, λάσπη, βρεγμένο ασφάλτινο δρόμο. Αναπολώ τη σιγουριά των εργοστασιακών λάστιχων. Κρίμα που δεν έχω τα χρήματα να τα πετάξω το γρηγορότερο.
Υ.Γ. Όταν χαλάει ο καιρός παίρνω την κούρσα για ασφάλεια  bhe

+1
Τα είχα...
τα πέταξα (ούτε καν να τα πουλήσω σαν μεταχειρισμένα αφού είχαν 30.000)
δεν θα τα ξαναβάλω
και δεν θα τα ξαναπροτείνω σε κανέναν..
Μετά τα 20.000 σκληραίνουν απίστευτα... εντελώς πλαστικα.
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος jimnyway

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • www.jimnyclub.com
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 14:56 »
Υπάρχουν απ' ότι βλέπω διαφορετικές απόψεις για τα συγκεκριμένα ελαστικά. Κι εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί σε μένα είναι τόσο απαράδεκτα. Αυτό που ξέρω είναι ότι με κανονικές εργοστασιακές πιέσεις : α) στο χιόνι σε μικρή ανηφοριά απλά γυρίζουν οι τροχοί και το αμάξι παραμένει στο ίδιο σημείο β) στη λάσπη προσπαθώ να το μαζέψω (πότε γλιστράει αριστερά πότε δεξιά)  - σε κατηφόρα με λάσπη το ρίσκο είναι μεγάλο καθώς  αν αρχίσει να γλιστράει προς μια κατεύθυνση δε θέλει πολύ για να βρεθεί το αυτοκίνητο σε κανένα χαντάκι στην άκρη του δρόμου γ) σε βρεγμένη άσφαλτο μερικές φορές έχασα το τιμόνι (ευτυχώς για λίγο) σε μαζέματα ελάχιστου νερού («φυσιολογικό» φαινόμενο των ελληνικών δρόμων) πράγμα που δείχνει ότι  οι αυλακώσεις του ελαστικού δεν είναι σωστά σχεδιασμένες  δ)στο στεγνό χωματόδρομο και στην στη στεγνή άσφαλτο κανένα παράπονο (αλλά εκεί όλα τα ελαστικά τα καταφέρνουν καλά).   
   Τίποτα από αυτά δεν αντιμετώπισα με τα ταπεινά εργοστασιακά ελαστικά. Δε ήταν τα ΛΑΣΤΙΧΑ αλλά και στο χιόνι ταξίδεψα και λάσπες πέρασα και το τιμόνι δεν έχασα σε καμιά περίπτωση. Ποτέ δεν ένιωσα ανασφάλεια. Όταν χρειάστηκε να αλλάξω λάστιχα σκέφτηκα να παραμείνω στην Bridgestone κάνοντας απλά ένα μικρό βήμα προς το πιο χωμάτινο.  Οι κριτικές ήταν αρκετά καλές  (το 694 λέγεται σε άλλες χώρες REVO) http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Dueler+A%2FT+Revo.
 Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό και δοκιμασμένο για το χειμώνα θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Giorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Bridgestone A/T 694 και οδήγηση στο χιόνι
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 18:00 »
Την ημερομηνια παραγωγης την κοιταξες οταν τα αγορασες μηπως ηταν ληγμενα ?