Αποστολέας Θέμα: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......  (Αναγνώστηκε 32145 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 19:56 »
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω το jimny και να ψαξω για ένα defender 90 v8 κατά προτίμηση επαγγελματικό. Το ξέρω οτι έχουν ακουστεί δίαφορα για προβλήματα που παρουσιάζει. Αλλοι λένε οτι έχει προβλήματα και άλλοι όχι. Εννοείται οτι κάτι θα βγάλει γιατί μιλάμε για σχεδόν 20 ετών αυτοκίνητο. Θα θέλει συμμαζέματα.
Το θέμα είναι οτι θέλω να πάρω ένα παλιό αυτοκίνητα με λίγα λεφτά ετσι ώστε να δίνω λεφτά για να το κάνω όπως θέλω. Απο διάφορα μικρομαζέματα και βαψίματα μέχρι βελτιώσεις.
Το defender εκτος του οτι μου αρέσει σαν εμφάνιση, έχει τις ιδανικές διαστάσεις για μένα. Ούτε πολύ μικρό αλλά ουτε και πολύ μεγάλο!
Το jimny έχει τις καλύτερες δυνατότητες σε πολύ περίεργα κομμάτια αλλά έχω παρατηρήσει οτι σε κάθε εκδρομή που πάω μπορεί να διανύσω 200 χιλιόμετρα και απο αυτά να ευχαριστηθώ τα 5 πραγματικά! Δηλαδή αυτά που έχουν κομμάτια τύπου trail.
Ακούω απόψεις...σοβαρές lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 20:19 »
Νομιζω οτι θα το μετανιωσεις 0_21 0_21 0_21 0_21 0_21
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 02, 2009, 20:19 »
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω το jimny και να ψαξω για ένα defender 90 v8 κατά προτίμηση επαγγελματικό. Το ξέρω οτι έχουν ακουστεί δίαφορα για προβλήματα που παρουσιάζει. Αλλοι λένε οτι έχει προβλήματα και άλλοι όχι. Εννοείται οτι κάτι θα βγάλει γιατί μιλάμε για σχεδόν 20 ετών αυτοκίνητο. Θα θέλει συμμαζέματα.
Το θέμα είναι οτι θέλω να πάρω ένα παλιό αυτοκίνητα με λίγα λεφτά ετσι ώστε να δίνω λεφτά για να το κάνω όπως θέλω. Απο διάφορα μικρομαζέματα και βαψίματα μέχρι βελτιώσεις.
Το defender εκτος του οτι μου αρέσει σαν εμφάνιση, έχει τις ιδανικές διαστάσεις για μένα. Ούτε πολύ μικρό αλλά ουτε και πολύ μεγάλο!
Το jimny έχει τις καλύτερες δυνατότητες σε πολύ περίεργα κομμάτια αλλά έχω παρατηρήσει οτι σε κάθε εκδρομή που πάω μπορεί να διανύσω 200 χιλιόμετρα και απο αυτά να ευχαριστηθώ τα 5 πραγματικά! Δηλαδή αυτά που έχουν κομμάτια τύπου trail.
Ακούω απόψεις...σοβαρές lol lol lol

Παντος και εγω αν ποτε αλλαξω το jimny ευχαριστως θα παω προς μια κουτα(defender 90 ή 110 )...Tουλαχιστων αμα κανεις τετια αλλαγη θα εισαι σε σωστο 4χ4  δρομο και δεν θα παρεκκλινεις πολυ!!  lol j12

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 14:11 »
Οπώς είπα και προηγουμένως το jimny είναι πολύ καλό λόγω βάρους και διαστάσεων αλλά χωρίς ενισχύσεις.
Το θέμα είναι οτι αν είναι να δώσω 15.000 ευρώ να τα αλλάξω όλα, καλύτερα να πάρω κάτι άλλο στο οποίο δεν λέω οτι δεν θα δώσω τα ίδια, αλλά τουλάχιστον θα είμαι πιο άνετος στον δρόμο!
Σκεφτόμουν επίσης να πάρω κανα σαμουράι φτηνό χωρϊς μοτέρ με κανα 1000 ευρώ και να το φτιάξω απο την αρχή με άλλους άξονες και μοτέρ. Θα μου πάρει κάμποσο καιρο αλλά θα είναι ενα αυτοκίνητο πολύ καλό και αξιόπιστο. Το θέμα είναι αν θα πηγαίνει στο δρόμο!
Επίσης αλλή μια λύση είναι το wrangler αλλά με πολύ ανεβασμένο κεφάλαιο!
Απλά με το defender εκτός απο τα μαζέματα που θα θέλει για αρχή με ενα λαστιχάκι θα είμαι σε πολύ καλά επίπεδα. Και αυτό το λέω εγγυημένα γιατί ενας φίλος μου το έχει και είναι μάχιμο απο μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 22:17 »
Να βάλεις και κοτσαδόρο να κουβαλάς βενζινάδικο

 ha ha ha ha ha ha ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 13:51 »
Χάρη το jimny καίει 12.5 λίτρα στην άσφαλτο!! lol lol
Οπότε άν είναι το μόνο πρόβλημα δεν πειράζει! Μόνο μήν αρχίσει και σκορπάει! lol
Να πάρω κανα σαμουράι ριμάδι και να το φτίαξω απο την αρχή;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 15:19 »
Μάλλον ναι....  lol lol απλά δεν ήθελα να το πω εξ αρχής, μη με αρχίσουν στα κλοτσίδια....

Ειναι μια πολύ καλή επιλογή και βρίσκεις άπειρες και σχετικά οικονομικές λύσεις.... και ικανοποιείς όλες τις τρέλες σου εκτός από τελικές ταχύτητες. (γίνεται και αυτό, αλλά πας αλλού μετά στα οικονομικά)

Μια καλή και μάχιμη λύση είναι η παρακάτω

Samurai γύρω στα 3500-4000 Ευρώ
Γενική επισκευή 1500 Ευρώ
Ανάρτηση +5 έως 7.5 ίντσες 1500
Λάστιχα 400 Ευρώ
Προσθήκες 300 Ευρώ
Φτερά έξτρα 500 Ευρώ
Μπλοκέ 1000  Ευρώ?
Μειωτήρα 800 Ευρώ
Εργάτη 700 Ευρώ
Εμπρός βάση-προφυλακτήρας 400 Ευρώ
Πείραγμα μηχανής 1000
Υδραυλικό τιμόνι 400-800 Ευρώ

Με 13.000 είσαι κομπλέ και φουλ μάχιμος. Τα δίνεις?



Αποσυνδεδεμένος ZIZIKA

  • Jimny
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 16:15 »
Ναι ναι samurion foreverrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!! yah yah yah yah Πιστεύω ότι λειτουργεί με αέρα...του βάζεις βενζίνη και του ξαναβάζεις μετά από κάτι αιώνες!όσο για τις επιδόσεις off ...είναι γνωστές νομίζω... ;D ;)
www.braters.gr
ΠΑΡΚΑΡΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΗ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΡΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 20:23 »
Ναι ναι samurion foreverrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!! yah yah yah yah Πιστεύω ότι λειτουργεί με αέρα...του βάζεις βενζίνη και του ξαναβάζεις μετά από κάτι αιώνες!όσο για τις επιδόσεις off ...είναι γνωστές νομίζω... ;D ;)


Καλά όταν το φτιάξεις έλα πες μου τι θα καίει. Και όχι με μέγιστη τα 60-80 χιλμ  87 87 87 87 87 87

Πάντως μία 350 χιλιόμετρα σου βγάζει με το ρεζερβουάρ γεμάτο  8) 8) 8)
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 12, 2009, 21:15 »
Zizika εμένα με τα μισά φτιαξίματα απο αυτα που ανέφερε ο Χάρης καίει 12.5 λίτρα!
Το οτι θα πηγαίνει παντού ειναι σίγουρο αλλά δεν νομίζω οτι εξαιτίας της κατανάλωσής του θα το προτιμάς αν έχεις εναλλακτική! lol

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 16:21 »
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να παρατήσω το jimny και να ψαξω για ένα defender 90 v8 κατά προτίμηση επαγγελματικό. Το ξέρω οτι έχουν ακουστεί δίαφορα για προβλήματα που παρουσιάζει. Αλλοι λένε οτι έχει προβλήματα και άλλοι όχι. Εννοείται οτι κάτι θα βγάλει γιατί μιλάμε για σχεδόν 20 ετών αυτοκίνητο. Θα θέλει συμμαζέματα.
Το θέμα είναι οτι θέλω να πάρω ένα παλιό αυτοκίνητα με λίγα λεφτά ετσι ώστε να δίνω λεφτά για να το κάνω όπως θέλω. Απο διάφορα μικρομαζέματα και βαψίματα μέχρι βελτιώσεις.
Το defender εκτος του οτι μου αρέσει σαν εμφάνιση, έχει τις ιδανικές διαστάσεις για μένα. Ούτε πολύ μικρό αλλά ουτε και πολύ μεγάλο!
Το jimny έχει τις καλύτερες δυνατότητες σε πολύ περίεργα κομμάτια αλλά έχω παρατηρήσει οτι σε κάθε εκδρομή που πάω μπορεί να διανύσω 200 χιλιόμετρα και απο αυτά να ευχαριστηθώ τα 5 πραγματικά! Δηλαδή αυτά που έχουν κομμάτια τύπου trail.
Ακούω απόψεις...σοβαρές lol lol lol



Το κόστος συντήρησης είναι εξωπραγματικό λαμβάνοντας υπόψη τις μεγάλες ζημιές που παρουσιάζει & τις τιμές των ανταλλακτικών. Αν υπολογίσεις δε και τις πιθανές βελτιώσεις είναι παραλογισμός η επένδυση σε ένα τόσο παλιό όχημα.
Οσον αφορά το κόστος χρήσης...δεν καίει μόνο 12 lt το 3.5 V8 ;) αλλά πολύ παραπάνω...είναι ο βενζινοφάγος εκδικητής bhe...το δικό μας καίει 10.5 lt +
Θα πρότεινα αν κάποιος δεν θέλει να κάνει 2η δουλειά για το αυτοκίνητο και να μην χάνει τον ύπνο του με τις βλάβες...να μην πάρει κάτι τέτοιο.
Οι ελάχιστες κατά εμένα δυνατότητες που έχει σε σχέση με το Jimny δεν δικαιολογούν την αγορά του ως Value For Money.
Μην κάνουμε συγκρίσεις με τα θηρία Trial Defender διότι αυτά κόστισαν 40.000 με τα φτιαξίματα που έχουν!
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος ZIZIKA

  • Jimny
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 20:44 »
Zizika εμένα με τα μισά φτιαξίματα απο αυτα που ανέφερε ο Χάρης καίει 12.5 λίτρα!
Το οτι θα πηγαίνει παντού ειναι σίγουρο αλλά δεν νομίζω οτι εξαιτίας της κατανάλωσής του θα το προτιμάς αν έχεις εναλλακτική! lol

Μωρέ αν είσαι φοιτήτρια κι οι γονεις δεν ξέρουν ότι έχεις αμάξι είναι πολύ βασική προυπόθεση! lol lol Πέρα από την πλάκα πάντως εμένα μ'έχει βολέψει τρελά το samuri !!
@big : πάνε τα 60-80 πλέον αγάπη....το τελικιάζω..140!!! Κι όπως δεν έχει λάστιχα..πετάει σε λέωωωω!!! KILLER κανονικός ! ha ha
www.braters.gr
ΠΑΡΚΑΡΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΜΗ ΣΕ ΓΡΑΨΟΥΝΕ ΡΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 20:57 »
Τώρα που θα γίνει τούμπανο 3ψήφιο αριθμό χιλιομέτρων θα βλέπεις μόνο σε γκρεμό  87 87 87 87 87
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 00:59 »
Το ακούω και το βλέπω συνεχώς Μιχάλη και όσο και αν μου αρέσει, όσο περνανε οι μέρες η ζυγαριά γέρνει προς σαμουραι.
Ενα παλιο χωρίς πάρα πολλές σαπίλες και να του κάνω τις μετατροπές που θέλω και πιστεύω οτι θα είναι καλύτερο και απο τούμπανο defender αν εξαιρέσεις τους λιγοστούς χώρους!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπορει να είμαστε jimnyclub αλλά......
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 11:12 »
Καλό είναι να βρεις ένα SJ410 ή SJ413 (αν και πολύ δύσκολο) σαν βάση για την μετατροπή σου.
Το μοτέρ μην σε πειράζει το αλλάζεις με Vitara 1.6
Τα Ισπανικά και ιδιαίτερα τα τελευταία με τα πλαστικά φουσκώματα πετούσαν απίστευτες σκουριές στην καμπίνα. Εντάξει το πλαίσιο μπορεί να ήταν ΟΚ αλλά η καμπίνα τρύπια. Οι σκουριές δεν φαίνονταν διότι ξεκινούσαν απο μέσα προς τα έξω. Οταν το δείς είναι αργά. Κάτι σαν τα παλιά ελληνικά Niva...που ήταν σαν πυροβολημένα!
Respect a man's car and he will respect you