Αποστολέας Θέμα: Ευστάθεια  (Αναγνώστηκε 2019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πάρις

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Ευστάθεια
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 14:10 »
Καλώς σας βρήκα, κατ' αρχάς,
Είμαι νέος στο club και , προς το παρόν προτιμάω ν' ακούω πολύ και να μιλάω λίγο.
Ο ιστότοπος είναι πολύ καλά φτιαγμένος και με πολλά ενδιαφέροντα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ευστάθεια του Jimny, γιατί έχω ακούσει ότι είναι το αδύνατό του σημείο.
Ευσταθεί;

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 14:16 »
Παρη καλώς όρισες.

Το Jimny είναι ένα καλό αυτοκίνητο, αν το χρησιμοποιήσεις για αυτά που σου προσφέρει.

Δεν είναι αυτοκίνητο για παντιλίκια στη πλατεία Κολωνακίου, ή για κόντρες στα λιμανάκια της Γλυφάδας. Θα φάς τούμπες και δεν θα ξέρεις πόσες ήταν όταν σταματήσεις.

Φυσικά με λογική οδήγηση είναι ένα καλό και σταθερό όχημα μέχρι τα 100 -110 χλμ.

Προσφέρει όμως πολλές off-road δυνατότητες. Με μηδενικές ή ελάχιστες τροποποιήσεις, μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα.

Μπες στη παρέα και σε μερικές εκδρομές-δραστηριότητες θα δεις λίγα από τα καλά που μπορεί να σου προσφέρει αυτό το αυτοκίνητο


Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 15:30 »
Καλώς σας βρήκα, κατ' αρχάς,
Είμαι νέος στο club και , προς το παρόν προτιμάω ν' ακούω πολύ και να μιλάω λίγο.
Ο ιστότοπος είναι πολύ καλά φτιαγμένος και με πολλά ενδιαφέροντα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ευστάθεια του Jimny, γιατί έχω ακούσει ότι είναι το αδύνατό του σημείο.
Ευσταθεί;

Φίλε μου ισχύει ότι ισχύει για όλα τα καθαρόαιμα τετρακίνητα. Όποιος θέλει τρένο και πήρε Jimny προφανώς ψώνισε λάθος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 15:52 »
Καλώς σας βρήκα, κατ' αρχάς,
Είμαι νέος στο club και , προς το παρόν προτιμάω ν' ακούω πολύ και να μιλάω λίγο.
Ο ιστότοπος είναι πολύ καλά φτιαγμένος και με πολλά ενδιαφέροντα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ευστάθεια του Jimny, γιατί έχω ακούσει ότι είναι το αδύνατό του σημείο.
Ευσταθεί;

Δεν είναι Hot - Hatch...and we should keep it this way  ;)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 00:02 »
Καλώς σας βρήκα, κατ' αρχάς,
Είμαι νέος στο club και , προς το παρόν προτιμάω ν' ακούω πολύ και να μιλάω λίγο.
Ο ιστότοπος είναι πολύ καλά φτιαγμένος και με πολλά ενδιαφέροντα θέματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ευστάθεια του Jimny, γιατί έχω ακούσει ότι είναι το αδύνατό του σημείο.
Ευσταθεί;

καλησπερα Παρις, καλως ηρθες, αν και πιστευω οτι σου απαντησανε τα παιδια, πες μας για ποια χρηση θελεις το οχημα να σου πουμε αν εχει την απαραιτητη ευσταθεια.

Το αδυνατο σημειο του τζιμνυ *δεν* ειναι η "ευστάθεια" του αλλα ο μικρος του κινητηρας, που τελικα και αυτο υπο συζητηση ειναι...

Οσο ευσταθεια εχει ενα επιβατικο (στησιμο αναρτησεων κτλ) στα 150 σε κλειστη στροφη, αλλο τοσο εχει και το τζιμνυ στα 110-120 ;) ολα σχετικα ειναι...

Συνειδητοποιημενα θα αγορασεις το τζιμνυ για τις εκτος δρομου δυνατοτητες του και τις αξιοπρεπείς εντος...

Επικινδυνο *ΔΕΝ* ειναι, οσο τουλαχιστον δε θελει να ειναι ο/η οδηγος του. Δεν εχει την ιδια αποκριση στο φρενο οσο ενα επιβατικο, αλλα δεν το πηγαινεις και με ταχυτητα επιβατικου. Παιρνει κλισεις... αλλα δεν το "πατας"...

Συνηθως, με τετοιου ειδους αυτοκινητα, κανεις "μαραθωνιο" και όχι 100αρι ;)

Ολα σχετικα ειναι ;)

Το απολυτα θετικο ειναι οτι δεν σε κλεινει εντος ασφαλτου... φευγεις ανετα στο βουνο και δε φοβασαι μη σ'αφησει μονο σου... στις κορυφογραμμες...... ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Πάρις

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:24 »
Ευχαριστώ πολύ, καλοί μου φίλοι γιά την προθυμία να μου απαντήσετε.
Ναι, όλα είναι σχετικά και κάνουμε τους συμβιβασμούς μας ανάλογα με τις επιλογές μας.
Και σίγουρα αυτό που προέχει γιά μένα είναι να την κοπανάω όποτε τα καταφέρνω, να χώνομαι στην φύση και να ...χάνομαι.
Και, ταυτόχρονα να κινούμαι τις καθημερινές στην πόλη, χωρίς να σέρνω μιά μαούνα με ένα (βάλε 2!) τόνους μέταλλο.
Η αλήθεια είναι οτι κινούμαι κάπως γρήγορα, αλλά πάντα στα πλαίσια των δυνατοτήτων.
Αν λοιπόν, όπως καταλαβαίνω, δεν υπάρχει έντονο πρόβλημα, σε σημείο που να γίνεται επικίνδυνο, θα βολευτώ μιά χαρά.
Ναί, το άλλο που σκεφτόμουν ήταν να είχε 200 cm3 παραπάνω, αλλά δεν πειράζει, είπαμε είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Στο κάτω-κάτω, άμα έχουμε καλή παρέα ποιός ο λόγος να βιαζόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ευστάθεια
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 11:16 »
Και σίγουρα αυτό που προέχει γιά μένα είναι να την κοπανάω όποτε τα καταφέρνω, να χώνομαι στην φύση και να ...χάνομαι.
Και, ταυτόχρονα να κινούμαι τις καθημερινές στην πόλη, χωρίς να σέρνω μιά μαούνα με ένα (βάλε 2!) τόνους μέταλλο.
Τότε καλά το πάς΄ ;)
Η αλήθεια είναι οτι κινούμαι κάπως γρήγορα, αλλά πάντα στα πλαίσια των δυνατοτήτων.
Τώρα θα πηγαίνεις αργά και θα σου αρέσει  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2007, 11:30 από freskos »