Αποστολέας Θέμα: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 7520 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« στις: Αύγουστος 28, 2007, 17:40 »
Αγαπητοί φίλοι. Γεια χαρά σε όλους σας! Πριν από κάποια χρόνια αγόρασα ένα 4Χ4 (ΚΙΑ SPORTAGE WAGON) για να απολαμβάνω αυτό που μου πάντοτε μου άρεσε ... τη φύση, το πράσινο και τις εκδρομές! Πήρα αρκετά μαθήματα στην προσπάθειά μου να βελτιώσω το αυτοκίνητο ακολουθώντας λέσχες, συλλόγους, εταιρείες. Το σημαντικότερο ήταν ότι πρώτα ψάχνεις τις δυνατότητες βελτιώσεων κάποιου αυτοκινήτου και μετά, ανάλογα και με τα χρήματα που επιθυμείς να διαθέσεις, αγοράζεις αυτοκίνητο. Πούλησα το SPORTAGE, αγόρασα ένα καινούργιο GRAND VITARA για όλη την οικογένειά μου αποφασίζοντας για μένα να αγοράσω το JIMNY με σκοπό επί τέλους να το δω ... όπως επιθυμώ!!! Εξοπλισμένο και δυνατό !!!!
Εδώ και κάποιους μήνες λοιπόν έχω επιδοθεί στην αναζήτηση λύσεων περί μετατροπών και βελτιώσεων. Εχω κατασταλάξει σε αρκετά πράγματα ρωτώντας, διαβάζοντας, ψάχνοντας ...
Στον σημαντικότατο τομέα της βελτιώσεως της ανάρτησης έχω καταλήξει στη λύση ελατηρίων MAD +6 cm με αμορτισέρ PROCOMP 1000 - εν γνώσει του γεγονότος της κάποιας σκληρότητας - ή OME EXTREME (που διαφέρουν από αυτά του κιτ της ΟΜΕ + 4 cm) με κωδικούς Ν 59 (πίσω) και Ν 43 (εμπρός). Στα σχέδια μου περιλαμβάνεται το caster correction (με έκκεντρα σινεμπλόκ ή μπράτσα), η αποσυνδεόμενη αντιστρεπτική, τα σωληνάκια φρένων, η ρυθμιζόμενη πανάρ, η αύξηση του μετατρόχιου με αποστάτες τροχών 1", το αμορτισέρ τιμονιού,  τα ελαστικά 195R15, το πίσω μπλοκέ 100% αυτόματο.
Εκτιμώντας την εμπειρία όλων σας θα άκουγα, σαν νέο μέλος του forum, με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις απόψεις σας. Ζητώ συγνώμη εαν, με το μακροσκελές μήνυμά μου, σας κούρασα.
   
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2007, 20:10 »
Καλώς ήρθες -καλώς μας βρήκες, φίλε!
Φαίνεται ότι έχεις μελετήσει το θέμα σφαιρικά και το set up που θέλεις να κάνεις θα είναι ολοκληρωμένο.
Εαν θέλεις την άποψή μου , αποστάτες μην βάζεις. Το ύψος είναι σχετικά μικρό και μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσουν, ειδικά εαν βάλεις φαρδύτερα λάστιχα και ζάντες απ αυτά που περιγράφεις.
Επίσης το αυτόματο μπλοκέ είναι μια δελεαστική λύση οικονομικά αλλά στην οδήγηση στην άσφαλτο είναι σκέτος μπελάς , ειδικά σε κλειστές στροφές-φουρκέτες. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι απο εδω μέσα το άλλαξαν σε σύντομο χρονικό διάστημα, μόλις μπορούσαν οικονομικά, με κάποια απο τις εναλλακτικές λύσεις που υπάρχουν.Ακόμη, στην εκτός δρόμου οδήγηση στις πλάγιες κλίσεις σε "παρασέρνει " ουσιαστικά παράλληλα με την κλίση της πλαγιάς και εαν το έδαφος είναι χαμηλής πρόσφυσης η διόρθωση με το τιμόνι θα είναι αδύνατη.Το αποτέλεσμα είναι να μην σε βοηθάει να μάθεις τα όρια του οχήματος που οδηγείς,πότε το χρειάζεσαι πραγματικά και πότε όχι, και τελικά -για μένα -να χάνεις όλη την ευχαρίστηση.
Ρίξε μια ματιά στις αντίστοιχες αναφορές στα τεχνικά θέματα, θα βρεις αρκετά πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2007, 20:15 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2007, 09:21 »
Φίλε ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ,
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Εχω πραγματικά ακούσει ότι το αυτόματο μπλοκέ δημιουργεί προβλήματα και μάλλον τείνω να το απορρίψω από τα σχέδιά μου. Μιλώντας για "εναλλακτικές λύσεις" φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο μπλοκέ με την αντλία (ARB) ή σε κάποια ελληνική ιδιοκατασκευή που έχει αποδειχθεί αξιόπιστη - σύμφωνα με όσα έχω ακούσει πάντα.
Όσον αφορά στα ελαστικά νομίζω ότι η πιο ενδεδειγμένη λύση (μιλάω για mud terrain) είναι η συγκεκριμένη διάσταση (195R15) η οποία ταιριάζει απόλυτα και στις εργοστασιακές ζάντες. Με αυτή την παραδοχή (τη συγκεκριμένη διάσταση ελαστικών εννοώ) πιστεύεις ότι οι αποστάτες δεν θα βοηθήσουν? Τι είδους προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν?
Ευχαριστώ
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2007, 09:56 »
καλώς ήλθες

άποψη μου ... +4 cm ύψος , mud λάστιχα ( 185 R15 ), ενισχυμένες δέστρες , ... καμμία άλλη μετατροπή για αρχή   ...

... και 2 καλούς ιμάντες

ότι άλλο προτίθεσαι να κάνεις πιθανά να μην το χρειαστείς, τουλάχιστον άμεσα

το αυτοκίνητο κάνει ότι θές, εμείς " μασάμε " πιό εύκολα και πιό γρήγορα απ' ότι αυτό  lol lol lol

... εάν αρχίσεις να βάζεις πόντους , προσθέτεις ... προβλήματα  lol lol lol

brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2007, 10:31 »
Φίλε Baba,
Τυχαία γνωριστήκαμε στην Κατεχάκη στο κατάστημα με τα ινδικά πριν από δύο ημέρες! Πιστεύω θα θυμάσαι. Απ΄ ότι βλέπεις ακολούθησα τη συμβουλή σου και εντάχθηκα στην παρέα.
Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Θα σε καλέσω κάποια στιγμή στο κινητό να τα πούμε.
Προσφέρομαι να κεράσω ένα καφεδάκι, αν σου περισσεύει λίγος χρόνος, να ανταλλάξουμε κάποιες γνώμες.
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2007, 19:08 »
Η εμπειρία μου στην χρήση αποστατών είναι σε λάστιχο 30*9.5*15 σε 7αρα ζάντα. Τα αρνητικά μου σχόλια είναι γιατί το αυτοκίνητο "διάβαζε" όλες τις ανωμαλίες του δρόμου και τράβαγε το τιμόνι έντονα , με αποτέλεσμα εαν  δεν ήσουν προετοιμασμένος και είχες κάποια παραπάνω χλμ να νομίζεις ότι θα φέρεις σβούρες ακόμα και στην ευθεία. Επίσης υπάρχει η πιθανότητα να βρίσκει στα φρύδια των φτερών κατά την συμπίεση , ακόμα και για την διάσταση που αναφέρεις.

Διάβασε και εδώ τις εντυπώσεις μου αλλά καλό είναι να σου απαντήσει και κάποιος που έχει εμπειρία με την διάσταση που έχεις επιλέξει.
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,556.0.html

Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2007, 06:57 »
Φίλε Baba,
Τυχαία γνωριστήκαμε στην Κατεχάκη στο κατάστημα με τα ινδικά πριν από δύο ημέρες! Πιστεύω θα θυμάσαι. Απ΄ ότι βλέπεις ακολούθησα τη συμβουλή σου και εντάχθηκα στην παρέα.
Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Θα σε καλέσω κάποια στιγμή στο κινητό να τα πούμε.
Προσφέρομαι να κεράσω ένα καφεδάκι, αν σου περισσεύει λίγος χρόνος, να ανταλλάξουμε κάποιες γνώμες.

Ευχαρίστως αδελφέ , πάρε να τα πούμε
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2007, 10:52 »
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συνδυασμό των ελατηρίων mad + 6 cm με τα ισπανικής προελεύσεως αμορτισέρ SELEX (από Πειραιά μεριά) τα οποία είναι ρυθμιζόμενα και πλήρως επισκευαζόμενα. Δεν ανήκουν στην κατηγορία των "μαλακών" αμορτισέρ. Η ποιότητά τους, λένε, ότι είναι πολύ καλή και η τιμή τους κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα της ΟΜΕ (τα πιο μακριά, όχι αυτά για το σετ των + 4cm) και αρκετά ψηλότερη από τα MONROE.
Έχει κανείς κάποια γνώμη ?
Ευχαριστώ
 a105
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2007, 12:56 από FOLOS »
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2007, 16:05 »
Λέγοντας απο Πειραιά μεριά?? :o
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2007, 16:08 »
Δεν ήθελα να κάνω αναφορά στην επωνυμία γιατί είμαι ... νέο ... !! στην παρέα και ... επιφυλακτικός.
AMOR TEAM.
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2007, 20:24 »
Φοραω εγω το κιτ τις amorteam  mud - monroe τα οποια monroe εχουν κοδικους απο αλλα τζιπ λογω οτι δεν βγαζουν στους +6cm ειδικα μπροστα αλλα και πισω ειναι χοντρομπουκαλα (μπροστα στις φωλιες που μπαινουν αφηνουν 3mm κενο) μετα απο 4 μηνες που τα φοραω οι εντυπωσεις ειναι πολυ ικανοποιητικες τοσο στην ασφαλτο (γενικα το χωνω στις στροφες και δεν με φωβιζει ) οσο και στο χωμα δεν ειναι τοσο ξερο και πιστευω τα βγαζουν τα λεφτα τους
Αυτα αφορουν την πρωσοπικη μου αποψη και μονο!!!
 Στην amorteam μην ξεχασεις να αναφερεις οτι  εισαι στο JIMNYCLUB.COM η τιμη θα ειναι καλυτερη (το ιδιο ειχα κανει και εγω) j12

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2007, 21:09 »
Πανο περιπου ποσο σου πηγε το μαλλι σε γενικες γραμμες γι'αυτο το σετακι?
Η amorteam δινει καμια εγγυηση?Γιατι αν δεν ειναι για γιμνυ μηπως εμφανισει καποια στιγμη κανενα προβληματακι..
Κ κτ ακομα.Στο χωμα ειναι αρκετα σκληρη?Στο πακετο τιμης που σου κανουν περιλαμβανονται κ μακρυτερα σωληνακια φρενων?

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2007, 19:12 »
H τιμη του σετ αν θημαμαι καλα ηταν κατω απο 280ε  0_21
Περι εγγυησης δεν ρωτησα πιστευω οτι θα εχουν αλλα λογω οτι ειναι ποιο μεγαλα ακομα και απο αυτα που ειχε δωσει κωδικους ο billias  (μου το ειπε ο μηχανικος μου που τα ειχε κανει τοποθετηση σε αλλο jimny) πιστευω θα ειναι και ποιο γερα
Στο χωμα ειναι ποιο μαλακα απο το γνησιο και με καλυτερη επαναφορα και στην ασφαλτο με δευτερα και γκαζι σε πεταλα γνησιο χαροπαλευε για να ερθει στην ευθεια με +6cm ερχεται μονο του >plaka/
Τα σωληνακια δεν θελουν αλλαγη απλως καποια δεσηματα που εχουν θελουν βγαλσημο και δεσιμο σε καποια αλλα σημεια με νταηραπς
Βασικα σε αυτη την τιμη δεν πιστευω να παιζει κατι ποιο αξιοπιστο ειναι δοκιμασμενη λυση απο πολλους μετα πας για τα διπλα τριπλα τετραπλα σε αντοιστοιχα κιτ βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα στο συγκεκριμενο κιτ ειναι η εξαιρεση του κανονα j12

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2007, 20:55 »
Kαλα ρε 280 ολο το σετ? ??? :o :o :o
Μου κανει εντυπωση...Αρκετα δελεαστικη τιμουλα!
Λες να τα δοκιμασω κ εγω καποια στιγμη?

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 10:04 »
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συνδυασμό των ελατηρίων mad + 6 cm με τα ισπανικής προελεύσεως αμορτισέρ SELEX (από Πειραιά μεριά) τα οποία είναι ρυθμιζόμενα και πλήρως επισκευαζόμενα. Δεν ανήκουν στην κατηγορία των "μαλακών" αμορτισέρ. Η ποιότητά τους, λένε, ότι είναι πολύ καλή και η τιμή τους κάτι παραπάνω από τα αντίστοιχα της ΟΜΕ (τα πιο μακριά, όχι αυτά για το σετ των + 4cm) και αρκετά ψηλότερη από τα MONROE.
Έχει κανείς κάποια γνώμη ?
Ευχαριστώ
 a105


Να υποθέσω ότι δεν υπάρχουν γνώμες γι΄ αυτό το σετ?
Απ΄ ότι μου είπαν τα έχουν φορέσει πολλά αυτοκίνητα.
Ας γίνουμε καλύτεροι ...