Αποστολέας Θέμα: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2  (Αναγνώστηκε 2420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« στις: Ιούνιος 06, 2007, 15:31 »
Σήμερα το πρωί έγινε αλλαγή σε ένα απο τα παραπάνω ελαστικά , τα οποία είχα στο jimny, με ένα καινούργιο.
Μοναδική ευκαιρία λοιπόν να μετρηθεί η φθορά μετά απο χρήση 10.000 χλμ. περίπου με το jimny , με βάρος 1050/4=262.5 κιλά/ελαστικό και 2000 χλμ περίπου με το vitara ,με φορτίο 1150/4=287.5 κιλά/ελαστικό.
Η διάσταση του ελαστικού είναι 30χ9.5χ15 και στο καινούργιο μετρήθηκαν με παχύμετρο τα τακούνια της κεντρικής ζώνης  -οχι στο πλάι γιατί είναι μεγαλύτερα- όπου έχουμε ύψος 16 χιλ. ενώ στα χρησιμοποιημένα μετρήθηκε ύψος 14 χιλ. Δηλαδή για ίδιο φορτίο περίπου ανά ελαστικό έχουμε σε 12000 χλμ μείωση 2 χιλ. με χρήση αρκετά σε πατημένους χωματόδρομους, ένα ΣΚ τον μήνα τουλάχιστον σοβαρό off-road και τα υπόλοιπα φυσικά άσφαλτο.
Θα ήταν χρήσιμο εαν κάποιος φίλος που διαβάζει και έχει κάνει κάτι αντίστοιχο σε ελαστικά αναγόμωσης , να το γράψει για να δούμε διαφορές ανάμεσα σε αυτήν και τα πρωτογενή mud όπως τα cooper.

Με την ευκαιρία αυτή να σας πω ότι για να μπουν αυτά τα λάστιχα στο jimny σε 7" ζάντα, ήμουν +6.0 απο ανάρτηση,+5.0 απο body και είχα κόψει και τα φρύδια των φτερών στο κάτω μέρος.
Το vitara τα παίρνει χωρίς να βρίσκει πουθενά με "μαμά" ανάρτηση -προς το παρόν-χρησιμοποιημένη για 90.000χλμ και σε 7.5" ζάντα.Καμμία σχέση οι θόλοι των δύο οχημάτων.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2007, 17:18 »
Δήμήτρη λογική μου ακούγεται η φθορά για Mud ελαστικό και μαλακό όπως το Cooper...
1mm / 6000Km
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2007, 08:44 »
Μια χαρά μου φαίνεται η φθορά κι εμένα, υποθέτω ότι τα αναγομωμένα θα έχουν μεγαλύτερη φθορά λόγω μαλακότερης γόμας...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2007, 10:18 »
Παντως αυτό δεν είχα σκεφτεί να το κάνω....
Μπράβο Μήτσε...
Οταν είδα την αναπάντητη...θα κοιμόσουν σίγουρα:):):):):):)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2007, 20:02 »
Μια χαρά μου φαίνεται η φθορά κι εμένα, υποθέτω ότι τα αναγομωμένα θα έχουν μεγαλύτερη φθορά λόγω μαλακότερης γόμας...

Εννοείται ρε φίλε. Το θέμα είναι πόσο?
Με το "μάτι" τα macho που είχα σε ένα εξάμηνο είχαν χάσει σχεδόν το μισό τακούνι.Τους είχα πιεί το αίμα όμως , εποχές barbarian τότε...
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2007, 15:16 »
Σεξικουζμι αλλά με τα Macho δεν έκανες παντιλίκια στο Πήλιο?? lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2007, 21:12 »
Το burn-out το ξέχασες?
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΦΘΟΡΑ ΣΕ COOPER DISCOVERER STT-2
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2007, 11:58 »
Α ναι lol lol lol lol

Ρε τα άτιμα να μην αντέχουν lol lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης