Αποστολέας Θέμα: Τελικο καζανακι!  (Αναγνώστηκε 14801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 31, 2007, 16:08 »
Πολύ καλός ως προς τις συγκολλήσεις μπορεί να είναι, δεν αντιλέγω...

Και εγώ έχω γνωστό συγκολλητή που οι κολλήσεις του απλά δεν παίζονται.

Το θέμα είναι : Ποιος θα σχεδιάσει την εξάτμιση έτσι ώστε να αποδίδει τα μέγιστα...? Και εννοώ μήκη σωληνώσεων, διαμέτρους, κούρμπες...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 01, 2007, 12:38 »
Εγω εβγαλα τον προκαταλυτη και εβαλα ελευθερο τελικο. Η μονη διαφορα ειναι λιγο καλυτερο αρπαγμα στα ψηλα και ψαρωτικος ηχος a105 a105

Ο προκαταλύτης βγήκε εύκολα? Απ'οτι έχω δεί είναι κολλημένος στο χταπόδι και στο down pipe. Νομίζω ότι πρέπει να φτιαχτεί νέο χταπόδι + down pipe για να τον καταργήσουμε και να ενωθεί η εξαγωγή απευθείας στον κυρίως καταλύτη.  Βγάζει μετά κάρτα? Ο εγκέφαλος μήπως θα βγάλει "check engine" ?
Απ'οτι βλέπω η εξατμηση έχει με την σειρά: [Χταπόδι-Προκαταλύτη με βιδωμένο τον λ(Ο2 sensor-1)] + καταλύτης + λ (Ο2 Sensor-2) + καζανάκι (resonator) + τελικό καζανάκι
Μάλλον για να μην υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να "πειράξουμε" την εξάτμηση απο τον 2ο καταλύτη και πίσω.

Αυτο που εκανα ηταν να σπασω το εσωτερικο του προκαταλυτη αφηνοντας το εξωτερικο περιβλημα ως εχει ;). Ξεβιδωσα τη σωληνα της εξατμισης απο το χταποδι και πισω κι απο εκει εβαλα μεσα στο χωρο του προκαταλυτη λοστο και αρχισα να σπαω τα διαφραγματα (δεν ειναι μεταλικα και σπανε ευκολα, απλα χρειαζεται πολη ωρα για να σιγουρευτεις οτι δεν εμεινε τιποτα μεσα) στη συνεχεια εδωσα μερικες γκαζιες με βγαλμενη εξατμιση απο χταποδι και πισω για να καθαρισει εντελως. Απλο και αποτελεσματικο roc2
Με τους αισθητηρες δεν υπαρχει κανενα προβλημα και μενουν οπως ειναι

Αυτό Νίκο δεν είναι σωστό γιατί δεν έχεις την ίδια διάμετρο σωλήνας απο την εξαγωγή στο down pipe.Υπάρχει ο άδειος καταλύτης που έχει πολύ μεγάλη διάμετρο σε σχέση με την υπόλοιπη σωλήνα. Φαντάσου ότι αλλάζοντας τα μήκη της εξαγωγής/χταπόδι έχεις διαφορές σε ροπή και ιπποδύναμη +/- 10%. Σίγουρα στην ροή των καυσσαερίων υπάρχει πρόβλημα.
Καλύτερο είναι να φτιαχτεί ένα χταπόδι 4-2-1 και να καταργηθεί όλο το παλιό σύστημα χταπόδι/καταλύτης.
δεν υπηρχε αλλη φθηνη λυση και σιγουρα αυτο που λες ισχυει αλλα σε μενα η αποδοση βετιωθηκε: πολυ χαμηλα (μεχρι τις 2000) και ψηλα (μετα τις 4500). Ειδα και ενα μικρο αδιασμα της δυναμης γυρο στις 3000 αλλα δεν ενοχλει

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 01, 2007, 12:53 »
Πολύ καλός ως προς τις συγκολλήσεις μπορεί να είναι, δεν αντιλέγω...

Και εγώ έχω γνωστό συγκολλητή που οι κολλήσεις του απλά δεν παίζονται.

Το θέμα είναι : Ποιος θα σχεδιάσει την εξάτμιση έτσι ώστε να αποδίδει τα μέγιστα...? Και εννοώ μήκη σωληνώσεων, διαμέτρους, κούρμπες...

Ας φτιάξει σωστά ότι του πώ και θα τα υπολογίσω μόνος μου  a105
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 27, 2007, 05:55 »
καλημερα....θα ηθελα να συμβολευτω την παρεα του JIMNY CLYB για ενα προβλημα που εχω....ραγισε η πολαπλη και θα ηθελα να μαθω που να ψαχτω να βρω μια μεταχειρισμενη να βαλω γιατι τα οικονιμικα μου αυτη την στιγμη δεν ειναι και πολυ καλα.....μου ειπανε οτι αμα την κολισο θα ξεκολιση σε αλλο σημειο γιαυτο χρειαζομε αλλαγει.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου εχετε προσφερει και ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια του CLUB που καθεστε και μας βοηθατε.....να εισται καλα ρε παιδια......

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 27, 2007, 13:51 »
καλημερα....θα ηθελα να συμβολευτω την παρεα του JIMNY CLYB για ενα προβλημα που εχω....ραγισε η πολαπλη και θα ηθελα να μαθω που να ψαχτω να βρω μια μεταχειρισμενη να βαλω γιατι τα οικονιμικα μου αυτη την στιγμη δεν ειναι και πολυ καλα.....μου ειπανε οτι αμα την κολισο θα ξεκολιση σε αλλο σημειο γιαυτο χρειαζομε αλλαγει.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου εχετε προσφερει και ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια του CLUB που καθεστε και μας βοηθατε.....να εισται καλα ρε παιδια......


Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρείς μεταχειρισμένη πολλαπλή διότι είναι "χταποδοκαταλύτης" έχει ενσωματωμένο καταλύτη με αισθητήρα λ. Συνήθως κολλήσεις πάνω στο μαντέμι είναι δύσκολο να γίνουν.Κοιταξε αν μπορείς να το περάσεις στην εγγύηση.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 28, 2007, 20:05 »
φιλαρακι ευχαριστω πολυ αλλα εχω προβλημα....δεν εχω εγγυηση.το αμαξι ειναι του 2002 μοντελο και το κακο ειναι οτι ειμαι δευτερο χερι εγω...εχω βρει πολαπλη στα 50 ευρο αλλα δεν μου φενονται και πολλα.αν γνωριζει καποιος θα ηθελα να με βοηθηση.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 29, 2007, 00:52 »
Πάρε τηλέφωνο στον Θεολόγη στη Θεσσαλονίκη, δυστυχώς δεν το χω πρόχειρο αυτή τη στιγμή... Συνήθως έχει ότι θες από Jimny και άμα δεν έχει θα σου πει που να ψάξεις...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 29, 2007, 17:54 »
Πάρε τηλέφωνο στον Θεολόγη στη Θεσσαλονίκη........φιλαρακι δεν εχω το τηλ του.....και ειμαι απο αθηνα

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Τελικο καζανακι!
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 02, 2007, 09:13 »
Πάρε τηλέφωνο στον Θεολόγη στη Θεσσαλονίκη........φιλαρακι δεν εχω το τηλ του.....και ειμαι απο αθηνα

2310300737
Jimnyclub.com