Αποστολέας Θέμα: Κατανάλωση;  (Αναγνώστηκε 77191 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 05, 2009, 20:44 »
εγω μεχρι και 390 εχω κανει μες στην πολη και 480 εκτος με vvt.

εγω εβαλα αυτο το οργανακι και βλεπω ακριβως τι καιω:

http://www.scangauge.com/

οπως και πολλες αλλες πληροφοριες!!!


Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 05, 2009, 20:56 »
Καλησπερα ωραιο το οργανακι κ πιστευω χρησιμο.Που κ με τι το εχεις συνδεσει αν ειναι ευκολο να μας εξηγησεις?
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 05, 2009, 22:54 »
Και αυτο εδω ειναι καλο
http://www.obdspy.gr/elm327/bt_elm.php
Κατεβαζεις και προγραμματα και τα βλεπεις ολα...
http://www.katzforums.com/showthread.php?t=239915
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2009, 23:07 από eldar »

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 06, 2009, 01:02 »
Η συνδεση ειναι οτι πιο ευκολο,ολα τα αυτοκινητα μετα το 2000 εχουν μια φισα που λεγεται OBDII και συγκεκριμενα στο jimny ειναι κατω αριστερα απο το τιμονι,κοντα στο μοχλο που ανοιγει το καπο. Το οργανο αυτο εχει αυτο εχει μια εξοδο που ταιριαζει με αυτη τη φυσα,το συνδεει σε 30" και εισαι ετοιμος. Εχει και τη δυνατοτητα αγοραζοντας ενα εξτρα καλωδιο να το χρησιμοποιεις και σε 2 αυτοκινητα. Και εγω απο το club εμαθα για αυτο. Πολυ καλο, το συνιστω ανεπιφυλακτα,μεχρι και αν καταγραψει βλαβη ο εγκεφαλος σου διχνει το κωδικο της βλαβης και μπορεις να μαθεις τι ειναι ακομα και να την μηδενισεις.

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 06, 2009, 01:06 »
Ξεχασα να αναφερω οτι το βρισκεις και απο e-bay αλλα και απο ελληνικα καταστηματα, η διαφορα τιμης δεν ειναι μεγαλη. εγω προσωπικα το αγορασα απο εδω:

http://carcrazy.gr/eshop/index.php?cPath=95&osCsid=f94c5c2b5b91dba02c461ce11b96ba34

υπαρχει βεβαια και η ελληνικη αντιπροσωπεια:

http://www.scangauge.gr/

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 06, 2009, 12:14 »
Mετρήσεις που έχω κάνει στον τομέα της κατανάλωσης, με την χρήση του scangauge II. Εφόσον έχω μετρήσει σωστά, τότε ισχύουν τα παρακάτω(οι τιμές liters per 100 km):

6.2 - 6.7: Εθνική οδό με περίπου 80-100 km/h.
7 – 7.5 : Εθνική με 120 km/h
7.5 – 8.2: Eθνική με 140 km/h
9 – 9.8 : Νορμαλ οδήγηση μέσα στην πόλη.

H περισσότερη κατανάλωση γίνεται στις χαμηλές σχέσεις ή στο ξεκίνημα. Η κατάλωση είναι ανάλογη των στροφών, λίγες στροφές στην μηχανή – χαμηλή κατανάλωση, ακόμα και εάν το ζόρι αυξάνεται π.χ. ανηφόρα.

Φιλικά Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος crazy

  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 06, 2009, 17:38 »
Σε υχαριστω για την πληροφορια Jim >sostos< >egrapses<
ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ Κ ΟΛΟ ΑΝΑΠΟΔΑ

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 06, 2009, 18:16 »
Mετρήσεις που έχω κάνει στον τομέα της κατανάλωσης, με την χρήση του scangauge II. Εφόσον έχω μετρήσει σωστά, τότε ισχύουν τα παρακάτω(οι τιμές liters per 100 km):

6.2 - 6.7: Εθνική οδό με περίπου 80-100 km/h.
7 – 7.5 : Εθνική με 120 km/h
7.5 – 8.2: Eθνική με 140 km/h
9 – 9.8 : Νορμαλ οδήγηση μέσα στην πόλη.

H περισσότερη κατανάλωση γίνεται στις χαμηλές σχέσεις ή στο ξεκίνημα. Η κατάλωση είναι ανάλογη των στροφών, λίγες στροφές στην μηχανή – χαμηλή κατανάλωση, ακόμα και εάν το ζόρι αυξάνεται π.χ. ανηφόρα.

Φιλικά Δημήτρης.

Ασε ρε δημητρη...σε οποιο βενζιναδικο παω σε ξερoυν απεξω και ανακατωτα απο τις συχνες σου επισκεψεις(inside humor)!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος powerbyte

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 01, 2009, 20:57 »
Mετρήσεις που έχω κάνει στον τομέα της κατανάλωσης, με την χρήση του scangauge II. Εφόσον έχω μετρήσει σωστά, τότε ισχύουν τα παρακάτω(οι τιμές liters per 100 km):

6.2 - 6.7: Εθνική οδό με περίπου 80-100 km/h.
7 – 7.5 : Εθνική με 120 km/h
7.5 – 8.2: Eθνική με 140 km/h
9 – 9.8 : Νορμαλ οδήγηση μέσα στην πόλη.

H περισσότερη κατανάλωση γίνεται στις χαμηλές σχέσεις ή στο ξεκίνημα. Η κατάλωση είναι ανάλογη των στροφών, λίγες στροφές στην μηχανή – χαμηλή κατανάλωση, ακόμα και εάν το ζόρι αυξάνεται π.χ. ανηφόρα.

Φιλικά Δημήτρης.

Ασε ρε δημητρη...σε οποιο βενζιναδικο παω σε ξερoυν απεξω και ανακατωτα απο τις συχνες σου επισκεψεις(inside humor)!!!!!!! ;)

:)  Λές να φταίει που έχω το αργό μόνιμα;

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 02, 2009, 00:07 »
Εμενα με 3 γεμίσματα 20 ευρω, 13 ευρω και 13,30 ευρω εβγαλε 600 χιλιομετρα 150 απο αυτα χωμα.

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 04, 2009, 15:58 »
Εγώ στην πόλη, δεν ξεπερνώ τα 9-9,2 λίτρα/100 χλμ. Μόνο με τη χρήση του κλιματιστικού μπορεί να φτάσω τα 9,5 λίτρα. Το περισσότερο που έχω κάψει είναι 9,8 λίτρα.
Στην Εθνική με ταχύτητες που δεν ξεπερνούν τα 120 χλμ/ώρα, καίω από 7,4 μέχρι 8,2 λίτρα/100 χλμ. με το ελάχιστο που έχω κάψει να είναι τα 6,7 λίτρα. Με παρατεταμένη οδήγηση πάνω από τις 4.000 στροφές, η κατανάλωση φτάνει ή και ξεπερνά την κατανάλωση της πόλης.
Σε επαρχιακό δίκτυο με οδήγηση  γύρω στις 2.000 στροφές, η κατανάλωσή μου είναι γύρω στα  7,2  λίτρα/100 χλμ.
Εκεί που η διαφορά στην κατανάλωση είναι πραγματικά εντυπωσιακή, είναι κατά τη διάρκεια μποτιλιαρίσματος. Προσπαθώ να διατηρώ την ταχύτητα στο κιβώτιο, όσο το δυνατόν περισσότερο. Η μεγαλύτερη κατανάλωση γίνεται όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται στο ρελαντί και η μικρότερη στις χαμηλές στροφές. Άρα ο συνδυασμός «γκαζώνω με πολλές στροφές – φρενάρω – περιμένω στο ρελαντι» έχει πολύ περισσότερη κατανάλωση από το «κινούμαι πολύ αργά μέχρι τις 2.000 στροφές και μέχρι να φτάσω το προπορευόμενο αυτοκίνητο αυτό έχει ξεκινήσει πάλι». Με αυτόν τον τρόπο οδηγώ όσο το δυνατόν περισσότερο με χαμηλές στροφές, και αφήνω  όσο το δυνατόν λιγότερο το αυτοκίνητο στο ρελαντί.
Αισθητή διαφορά παρατήρησα και όταν εγκατέλειψα στην πόλη την κακιά μου συνήθεια να βγάζω την ταχύτητα πολύ πριν σταματήσω στο φανάρι, και να φρενάρω αρκετά μέτρα στο ρελαντί. Όσο περισσότερο μείνει η ταχύτητα στο κιβώτιο τόσο το καλύτερο, και όσον αφορά στην κατανάλωση και όσον αφορά στην ασφάλεια.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 04, 2009, 22:06 »
Αισθητή διαφορά παρατήρησα και όταν εγκατέλειψα στην πόλη την κακιά μου συνήθεια να βγάζω την ταχύτητα πολύ πριν σταματήσω στο φανάρι, και να φρενάρω αρκετά μέτρα στο ρελαντί. Όσο περισσότερο μείνει η ταχύτητα στο κιβώτιο τόσο το καλύτερο, και όσον αφορά στην κατανάλωση και όσον αφορά στην ασφάλεια.

Πολύ σωστό εφόσον όταν αφήσουμε το γκάζι με ταχύτητα τότε ο εγκεφαλος δίνει εντολή Cut Off καυσίμου στο σύστημα Injection. Το όχημα δε καταναλώνει και φρενάρει με τη συμπίεση του κινητήρα. Βέβαια γύρω στις 600-800rpm βλέπουμε το όχημα να επιταχύνει ξανά ελάχιστα μεν (σαν να πετάγεται ξαφνικά) αλλά δε σταματά ποτέ. Για να μη σβήσει ο κινητήρας το εγκέφαλος αποκαθιστά τη τροφοδοσία. Τότε πρέπει να πατήσουμε φρένο και να βγάλουμε ταχύτητα αλλιώς θα κινείται μόνο του συνέχεια με χαμηλή ταχύτητα.
Στα παλιά με καρμπυρατέρ απλά θα έσβηνε όταν έπεφταν τελείως οι στροφές.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 05, 2009, 11:02 »
 ... παιδιά καλημέρα ...

... έχω εδώ και λίγο καιρό υπερβολική  :o :o :o :o :o  bhe κατανάλωση ...

... το αυτοκίνητο είναι σηκωμένο +6 , φοράει mud ( πέλμα τύπου swapper ) , έχει σχάρα και είναι λίγο βαρύτερο λόγω του λοιπού εξοπλισμού αλλά κατά την άποψη μου τα 26 λτρ στα 150 χλμ είναι πολλά με ταχύτητα 100-130 στη εθνική ... και δεν φαίνεται να δικαιολογείται από τα ... προηγούμενα ...

... στην δύρφη ... 70 χλμ σε χώμα με αργά και μπλοκέ, στα μισά από αυτά, 18 λτρ ...  bhe bhe bhe


... απόψεις ...



... τρίτη μάλλον πάω να το 'δω ...


brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 05, 2009, 11:51 »
Σου είπα να δεις τα μπεκ...

Τη Δευτέρα, μάλλον θα είναι και ο Γιώργος στη συνάντηση, οπότε συζητήστε το....


Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατανάλωση;
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 05, 2009, 15:12 »
Αισθητή διαφορά παρατήρησα και όταν εγκατέλειψα στην πόλη την κακιά μου συνήθεια να βγάζω την ταχύτητα πολύ πριν σταματήσω στο φανάρι, και να φρενάρω αρκετά μέτρα στο ρελαντί. Όσο περισσότερο μείνει η ταχύτητα στο κιβώτιο τόσο το καλύτερο, και όσον αφορά στην κατανάλωση και όσον αφορά στην ασφάλεια.

Πολύ σωστό εφόσον όταν αφήσουμε το γκάζι με ταχύτητα τότε ο εγκεφαλος δίνει εντολή Cut Off καυσίμου στο σύστημα Injection. Το όχημα δε καταναλώνει και φρενάρει με τη συμπίεση του κινητήρα. Βέβαια γύρω στις 600-800rpm βλέπουμε το όχημα να επιταχύνει ξανά ελάχιστα μεν (σαν να πετάγεται ξαφνικά) αλλά δε σταματά ποτέ. Για να μη σβήσει ο κινητήρας το εγκέφαλος αποκαθιστά τη τροφοδοσία. Τότε πρέπει να πατήσουμε φρένο και να βγάλουμε ταχύτητα αλλιώς θα κινείται μόνο του συνέχεια με χαμηλή ταχύτητα.
Στα παλιά με καρμπυρατέρ απλά θα έσβηνε όταν έπεφταν τελείως οι στροφές.

+1
Επισης ΜΗΔΕΝΙΚΗ καταναλωση υπαρχει σε κατηφορικο δρομο...ΠΡΟΣΟΧΗ οχι με νεκρα...Με ταχυτητα στο κιβωτιο κ απλα δεν παταμε γκαζι κ το αφηνουμε το αυτοκινητο να ρολαρει απο μονο του...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!