Αποστολέας Θέμα: Γκουπ γκουπ  (Αναγνώστηκε 9985 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manolis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Χώρος Σ.Μ. Α.Ε.
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 21:09 »
Το ρουλεμάν όμως δεν μπορείς να το εξετάσεις (αν έχει πάρει) αν σηκώσεις τον τροχό και τον γυρίζεις ??? δεν ακούγεται γρρρ γρρρ ???
ρωτάω πως μπορώ να κάνω έλεγχο ...
manna

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 22:12 »
Κουνώντας τον τροχό δεξιά αριστερά αν έχει παλάντζο μου είπε ο μηχανικός στη suzuki.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 23:32 »
Παράθεση
Κάθε μήνα αλλάζω την βίδα με το λάστιχο για να μην κοπανάει στον κοτσαδόρο, να βρούμε μια λύση.

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και βρήκα την εξής λύση... Πήρα ένα ελατήριο (απο παλιό κρεβάτι) και έδεσα την εξάτμηση απο την άλλη πλευρά... Έτσι κουνιέται, αλλα δεν φτάνει να χτυπήσει στην βάση του κοτσαδόρου...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 00:50 »
μανολη δεν πρεπει να ειναι ρουλεμαν...αλλα για να εισαι σιγουρος, αν το σηκωσεις με ενα γρυλο, και αυτο που λες εσυ, και αυτο που λεει ο κατσενος ειναι σωστα για να κανεις το τεστ.... Δοκιμασε το. ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 11:41 »
Παράθεση
Κάθε μήνα αλλάζω την βίδα με το λάστιχο για να μην κοπανάει στον κοτσαδόρο, να βρούμε μια λύση.

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και βρήκα την εξής λύση... Πήρα ένα ελατήριο (απο παλιό κρεβάτι) και έδεσα την εξάτμηση απο την άλλη πλευρά... Έτσι κουνιέται, αλλα δεν φτάνει να χτυπήσει στην βάση του κοτσαδόρου...

Είχα σκεφτεί κάτι τέτοι αλλά τώρα που μου είπες πως δουλεύει θα το επιχειρήσω. Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να δουλέψει και σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 11:52 »
Μαλλον οχι ρουλεμαν γιατι και εγω το ακουω μπροστα δεξια ενω θελουν αλλαγη τα ρουλεμαν αριστερα!

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 00:44 »
Παράθεση
Κάθε μήνα αλλάζω την βίδα με το λάστιχο για να μην κοπανάει στον κοτσαδόρο, να βρούμε μια λύση.

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και βρήκα την εξής λύση... Πήρα ένα ελατήριο (απο παλιό κρεβάτι) και έδεσα την εξάτμηση απο την άλλη πλευρά... Έτσι κουνιέται, αλλα δεν φτάνει να χτυπήσει στην βάση του κοτσαδόρου...

Είχα σκεφτεί κάτι τέτοι αλλά τώρα που μου είπες πως δουλεύει θα το επιχειρήσω. Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να δουλέψει και σε εμένα.

Eγω εχω βαλει στην μερια που χτυπαει ενα κομματι απο παλιο λαστιχο ποδηλατου το εχω 1 χρονο και εναι οκ
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 01:50 »
Παράθεση
Κάθε μήνα αλλάζω την βίδα με το λάστιχο για να μην κοπανάει στον κοτσαδόρο, να βρούμε μια λύση.

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και βρήκα την εξής λύση... Πήρα ένα ελατήριο (απο παλιό κρεβάτι) και έδεσα την εξάτμηση απο την άλλη πλευρά... Έτσι κουνιέται, αλλα δεν φτάνει να χτυπήσει στην βάση του κοτσαδόρου...

Είχα σκεφτεί κάτι τέτοι αλλά τώρα που μου είπες πως δουλεύει θα το επιχειρήσω. Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να δουλέψει και σε εμένα.

Eγω εχω βαλει στην μερια που χτυπαει ενα κομματι απο παλιο λαστιχο ποδηλατου το εχω 1 χρονο και εναι οκ

Kαι αυτό φαίνεται καλή λύση, ευχαριστώ. Πείτε τώρα και καμιά ιδέα για το Μανώλη.

Αποσυνδεδεμένος manolis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Χώρος Σ.Μ. Α.Ε.
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 10:32 »
Βρήκα την αιτία ....
Είχα ξεχάσει μέσα στο αμάξι, κατω απο το κάθισμα ένα κρουσίμετρο (όργανο που βλέπεις την αντοχή του beton) που απο την φύση του έχει ένα έμβολο μέσα του και ...κάνει γκουπ γκούπ...  :)
Και το είχα χάσει καιρό γαμότο ....
Φυσικά παραμένει γιατί το έκανε όταν ήταν κρύο ....
manna

Αποσυνδεδεμένος madmax

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 11:13 »
Kά 'νας γιατρός σε κοίταξε;;;;;; ha  ha  ha  0_21  0_21  0_21   0_21

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 11:16 »
Βρήκα την αιτία ....
Είχα ξεχάσει μέσα στο αμάξι, κατω απο το κάθισμα ένα κρουσίμετρο (όργανο που βλέπεις την αντοχή του beton) που απο την φύση του έχει ένα έμβολο μέσα του και ...κάνει γκουπ γκούπ...  :)
Και το είχα χάσει καιρό γαμότο ....
Φυσικά παραμένει γιατί το έκανε όταν ήταν κρύο ....

 ??? ??? ??? ha
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 11:45 »
 0_21 0_21 0_21 0_21 yah yah yah a105 a105 a105

παντως τα ρουλεμαν δεν ηταν  lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 12:03 »
ούτε ο κοτσαδόρος lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • www.υπολογισιμο ατομο.com
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 12:27 »
Ενας αλλος λογος για γκουπ-γκουπ  παρουσιαστηκε στο δικο μου και βρεθηκε μετα απο 7 ωρες πειραματων .Ο ηχος ειναι σαν των ρουλεμαν οταν τα φτυσουν. Μιλαω για το ελατηριο του κατανεμητη πεδησης πισω στον αξονα. Αυτο λογω ψηλωματος-λασπης κτλ ειχε ξεραθει και εβγαζε θορυβο σε καθε ανωμαλια του δρομου (και του ασφαλτινου) και λογω αξονα ο ηχος μεταφεροταν παντου.  Κανονικα πρεπει να μπει αποστατης στο ελατηριο αμα ψηλωσει το αμαξι . Τελικα ο μηχανικος απλα το επνιξε στο γρασο και σταματησε. Νομιζω οτι στα abs αυτο το ελατηριο δεν υπαρχει καθολου.
.......εγγύηση......

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Γκουπ γκουπ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 15:16 »
Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ο Μανωλης!
ΥΓ κυριε admina δεν μεταφερεται τα περι εξατμισης-κοτσαδορου σε ξεχωριστη ενοτητα! ???