Αποστολέας Θέμα: λαμπακια  (Αναγνώστηκε 3045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛΙΟΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
λαμπακια
« στις: Ιούνιος 09, 2007, 14:06 »
μου αναβει το λαμπακι απο το χειροφρενο συνεχεια εχω δεν εχω χειροφρενο επισης και το λαμπακι το ασπρο για τις πορτες αργει να αναψει στον οδηγο στου συνοδηγου την πορτα αναβει κανονικα τι λετε να φταιει;

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: λαμπακια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2007, 14:37 »
μου αναβει το λαμπακι απο το χειροφρενο συνεχεια εχω δεν εχω χειροφρενο επισης και το λαμπακι το ασπρο για τις πορτες αργει να αναψει στον οδηγο στου συνοδηγου την πορτα αναβει κανονικα τι λετε να φταιει;

Το λαμπάκι απο το χειρόφρενο ανάβει στις εξής περιπτώσεις:
1. Οταν έχουμε τραβήξει χειρόφρενο.
2. Οταν η στάθμη του υγρού στο δοχείο των φρένων πέσει κάτω απο το Min(κατώτερο όριο) και το διαβάσει ο αισθητήρας.
3. Οταν τα τακάκια στα δισκόφρενα έχουν "φαγωθεί" πολύ και το μεταλλικό "καρφάκι" που έχουν μέσα κάνει επαφή στους δίσκους ώστε ν'ανάψει το λαμπάκι και να το καταλάβεις.

Κανένα απο τα παραπάνω: κοίταξε το διακοπτάκι κάτω απο το χειρόφρενο που πιέζεται για να σβήσει το λαμπάκι μήπως είναι χαλασμένο. Με το χειρόφρενο ανεβασμένο πάτησε το με το χέρι σου να δείς αν αναβοσβήνει το λαμπάκι.

Εννοείς την λάμπα εσωτερικού φωτεισμού. Δεν αργεί ν'ανάψει απλά το μαύρο διακοπτάκι χαμηλά που πιέζει η πόρτα για να σβήνει το φώς μάλλον έχει χαλάσει. Το είχε πάθει και εμένα...στην αρχή ανοιγα την πόρτα και το διακοπτάκι αργούσε να "πεταχτεί" εξω και ν'ανάψει το φώς και μετά έμενε πατημένο συνέχεια οπότε το φως δεν άναβε ποτέ απο την μια πόρτα.
Χαλάει το ελατηριάκι που έχει ο διακόπτης. Πάτησε το μερικές φορές με το χέρι.Ρίξε και λίγο λαδάκι.
Αν δεν γίνει τίποτα αλλαξέ το.



Respect a man's car and he will respect you