Αποστολέας Θέμα: Ελατήρια 4" για Jimny  (Αναγνώστηκε 16184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 17, 2010, 15:07 »
Αδερφέ τι να σου πω ... είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος με τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Καταπίνει εμπόδια γλυκά και μαλακά, σε γρήγορα κομμάτια δεν κοπανιέσαι ωσαν το φραπέ χωρίς να αισθάνεσαι ότι κάνεις εκπτώσεις στη σταθερότητά του, κλίσεις φυσιολογικές για το ύψος του αυτοκινήτου χωρίς καμία αίσθηση ανασφάλειας και απαραμιλλη ποιότητα κατασκευής ... άκου μια ιστορία για να καταλάβεις τι εννοώ...

Όταν έφτασαν με το καλό από αμερική βούρ στο μάστορα για εγκατάσταση ... τα 3 μπαίνουν κανονικά και στο τέταρτο δυστυχώς κάθεται η μλκια ... σπάμε τη βαλβίδα του αζώτου ευτυχώς χωρίς να χυθεί καθόλου λάδι ... με τα πολλά έρχεται καινούρια βαλβιδούλα (+3 καβάτζα) από αμέρικα ... βάζω το αμορτισέρ σε μια τσάντα πόλο στην πλάτη καβαλάω τη μηχανή και βγαίνω εθνική με κατεύθυνση βουλκανιζατέρ για γέμισμα ... στην πορεία δυστυχώς κόβονται τα λουριά της τσάντας και με 100χλμ αυτή πέφτει στην άσφαλτο ανοίγει και βλέπω το αμορτισέρ από τον καθρέπτη να φέρνει τούμπες στην εθνική, το πατάνε και ένα δυο αυτοκίνητα και σταματάει στην άκρη του δρόμου (ευτυχώς δεν σκότωσα κανένα χριστιανό) ... σταματάω και εγώ και σαν τον τρελό μπαίνω στη ροή (το πως είναι άλλο θέμα) το σηκώνω και λέω από μέσα μου "μεγάλε την έκατσες, πάει το αμορτισέρ κλπ κλπ" Αντί βουλκανιζατέρ πάω από τη δουλειά του Αντώνη να του δείξω τα κατορθώματά μου ... φτάνω και από τα νεύρα μου αρχίζω να το πετάω κάτω βρίζοντας την τύχη μου ... ο Αντώνης ως πιο ψύχραιμος το σηκώνει και μου λέει "φίλε νομίζω ότι το αμορτισέρ δεν έχει πάθει τίποτα εκτός από κάποια σημάδια που έχει...χαλάρωσε". Η πλάκα είναι πως είχε δίκιο ... χωρίς να αλλάξω τίποτα (και εδώ να τονίσουμε πως υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις ότι γουστάρεις ... από μπουκάλα μέχρι και βαλβιδούλες που επηρεάζουν σκληροτητα μαλακότητα), απλά γεμίζοντάς το με λάδι και άζωτο το αμορτισέρ μετά από μερικές μέρες εγκαταστάθηκε στο αυτοκίνητο και λειτουργεί κανονικότατα  lol lol lol

Σα μόνα αρνητικά η άρνηση επαγγελματιών του χώρου για οποιαδήποτε βοήθεια όταν μάθαιναν ότι τα έφερα μόνος μου πλήν των παιδιών στην Hotbits, το μικρό παίδεμα στα πίσω μέχρι να βρώ τον κατάλληλο συνδυασμό από ροδέλες έτσι ώστε να μην ακουμπάνε στην πανάρ και τα ελατήρια, η έλλειψη ανταλλακτικών στην εγχώρια αγορά γεγονός που θα σε καθυστερήσει κανά 20ήμερο αν χρειαστείς κάτι (με αντιστάθμιση βέβαια τις τιμές στις οποίες πωλούνται αυτά στην αμέρικα (το τελωνείο δεν το βάζω γιατί για μικρά αντικείμενα δεν παίζει)) και τέλος η όποια ταλαιπωρία στο να βρείς κάποιον που μπορεί να βάζει πάνω από 180psi άζωτο (και εδώ τίθεται και ένα θέμα το οποίο βίωσα ... πως γίνεται να πουλάει καποιος αμορτισέρ που στα σπέκς τους γράφουν ότι δουλεύουν με 200 ή και παραπάνω psi ... να λέει πως είναι και επισκευαστής ... και να μην μπορεί να γεμίσει με 200 psi ... )

Τιμές τώρα ... για 5 αμορτισέρ (γιατί έφερα και τιμονιού το οποίο δυστυχώς δεν έμπαινε λογω μεγέθους) πλήρωσα γύρω στα 700-750 ευρώ με μεταφορικά και τελωνείο.
Αυτά εν ολίγοις  :)

Υ.Γ.: Αντώνη γράφοντας τόση ώρα όλα αυτά συνηδοτοποιώ ότι χωρίς τη βοήθειά σου ακόμη θα έψαχνα ή θα τα είχα κάνει ένα μπιπ και μισό! Σε ευχαριστώ για όλα ρε φίλε και κυρίως για την υπομονή σου  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2010, 15:09 από lker »
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 17, 2010, 15:42 »
φιλε metalaxe το 10,6 που δινω ειναι η εξωτερικη διαμετρος του ελατηριου, τωρα το μηκος του ελατηριου δυστυχως δεν το μετρησα πριν το τοποθετησω στο τζιμη
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 17, 2010, 19:19 »
Φιλε Ιker η ιστορια σου μιάζει σαν ανεκδοτο lol γκαντεμια.μικρο παντως το κακο.
Τα fox φανταζομαι ειναι ρυθμιζομενα??πως ρυθμιζουν, υπαρχει καποιο συστημα στυλ Rancho?

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 17, 2010, 19:54 »
..Σα μόνα αρνητικά η άρνηση επαγγελματιών του χώρου για οποιαδήποτε βοήθεια όταν μάθαιναν ότι τα έφερα μόνος μου πλήν των παιδιών στην Hotbits,... 

Ποιοί ήτανε αυτοί οι "επαγγελματίες " ?

Νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούν για να γνωρίζει ο κόσμος και να τους αποφεύγει  _b138>
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 17, 2010, 21:33 »
Υ.Γ.: Αντώνη γράφοντας τόση ώρα όλα αυτά συνηδοτοποιώ ότι χωρίς τη βοήθειά σου ακόμη θα έψαχνα ή θα τα είχα κάνει ένα μπιπ και μισό! Σε ευχαριστώ για όλα ρε φίλε και κυρίως για την υπομονή σου  :)
'Ελα τώρα ρε Λευτέρη, μεταξύ φίλων δε χρειάζονται τέτοια...η ουσία είναι ότι το ευχαριστήθηκες, αυτό μετράει... :) :) :)

φιλε metalaxe το 10,6 που δινω ειναι η εξωτερικη διαμετρος του ελατηριου, τωρα το μηκος του ελατηριου δυστυχως δεν το μετρησα πριν το τοποθετησω στο τζιμη

Ωραία, υπολόγισα χοντρικά ότι το spring rate είναι 230 lbs/in, τη στιγμή που τα μαμίσια είναι 124 - 148 lbs/in (μπροστά - πίσω), τα Mad +6 είναι 140 -140 lbs/in (μπροστά - πίσω) και τα Top-R που φοράω (για εργάτη μπροστά είναι 165 - 139 lbs/in (μπροστά - πίσω). Άρα μάλλον είναι αρκετά σκληρά και σε συνδυασμό με τα ProComp που είναι επίσης σκληρά θα πρέπει να κοπανάει πολύ το αμάξι, αν οι μετρήσεις είναι σωστές...

Φιλε Ιker η ιστορια σου μιάζει σαν ανεκδοτο lol γκαντεμια.μικρο παντως το κακο.
Τα fox φανταζομαι ειναι ρυθμιζομενα??πως ρυθμιζουν, υπαρχει καποιο συστημα στυλ Rancho?

Άσε, δε φαντάζεσαι για τι γκαντεμιά μιλάμε... ;D ;D bhe bhe bhe
Τα συγκεκριμένα Fox δεν είναι ρυθμιζόμενα εξωτερικά, πρέπει να ανοιχτούν και να αλλαχθούν οι ροδέλες συμπίεσης ή/και εκτόνωσης. Υπάρχουν και Fox με εξωτερικό ρυθμιστή (internal bypass) σαν τα Rancho αλλά είναι πανάκριβα... ::)  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2010, 21:39 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 17, 2010, 22:37 »
τελικα επανερχομαστε σε αυτο που οι πιο πολλοι συμφωνουμε: η σκληροτητα του συστηματος αμορτισερ-ελατηριου ειναι τελειως υποκειμενικη.
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 17, 2010, 23:11 »
Υ.Γ.: Αντώνη γράφοντας τόση ώρα όλα αυτά συνηδοτοποιώ ότι χωρίς τη βοήθειά σου ακόμη θα έψαχνα ή θα τα είχα κάνει ένα μπιπ και μισό! Σε ευχαριστώ για όλα ρε φίλε και κυρίως για την υπομονή σου  :)
'Ελα τώρα ρε Λευτέρη, μεταξύ φίλων δε χρειάζονται τέτοια...η ουσία είναι ότι το ευχαριστήθηκες, αυτό μετράει... :) :) :)

Όλα μετράνε φιλαράκο! Και στην τελική έτσι το αισθάνομαι έτσι έπραξα ... τραβάς κανά ζόρι ?  lol lol lol lol lol lol
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 17, 2010, 23:15 »
..Σα μόνα αρνητικά η άρνηση επαγγελματιών του χώρου για οποιαδήποτε βοήθεια όταν μάθαιναν ότι τα έφερα μόνος μου πλήν των παιδιών στην Hotbits,...  

Ποιοί ήτανε αυτοί οι "επαγγελματίες " ?

Νομίζω ότι πρέπει να αναφερθούν για να γνωρίζει ο κόσμος και να τους αποφεύγει  _b138>

Αδερφέ δε θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά μια τηλεφωνική επικοινωνία εύκολα αμφισβητείται ... και δεν είμαι και Μάκης  lol για να ηχογραφώ τις συνομηλίες μου  lol lol lol οπότε δεν είμαι για τίποτα περιπέτειες  ;) Από κοντά σε κάποια από τις βόλτες μας με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση  ;D
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 18, 2010, 08:46 »
τελικα επανερχομαστε σε αυτο που οι πιο πολλοι συμφωνουμε: η σκληροτητα του συστηματος αμορτισερ-ελατηριου ειναι τελειως υποκειμενικη.
Έτσι... :)

... τραβάς κανά ζόρι ?  lol lol lol lol lol lol
Ά πάγαινε από κει ρε..... ;D ;D ha ha lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελατήρια 4" για Jimny
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 18, 2010, 14:42 »
Αφού και σύ από κεί θα ρθεις ρε τομάρι  lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk