Αποστολέας Θέμα: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?  (Αναγνώστηκε 40210 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 16:23 »
Φορητο v/u 5W με τη δικη του κεραια και χωρις αδεια ... (παρανομο ειναι , αλλα στα κρυφα)
αν παρετε αδεια , βαρατε 50W και μιλατε απο χορτιατη > λαμια ...


Αν σε πιάσουν με v-u ΧΩΡΙΣ άδεια ξέρεις τι σου κάνουν????
Απαγορεύεται να το γράψω ....ha ha lol lol 021 021 bhe yah yah yah yah yah yah yah yah yah yah yah
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 16:30 »
εγω εχω ενα General Electric compact 5w με μαγνητικη κεραια ΠΑΡΑΝΟΜΟ roc2 roc2 roc2 το εχω μονο για βουνο.Αν με πιασουν εκει τι να πω ΛΟΤΤΟ a105 a105 a105
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 16:38 »
καλα ρε ... ειπαμε οχι και εξωτερικη κεραια !

και στο κατω κατω αν το εχεις στο ντουλαπακι , που θα το βρουν?

Εκτος αν σου κανουν ψαξιμο ....

ε τοτε παρε ενα ΠΜΡ , κανε και μια φωτοτυπια τον νομο για τα ΠΜΡ  ha  ....
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 16:45 »
καλα ρε ... ειπαμε οχι και εξωτερικη κεραια !

και στο κατω κατω αν το εχεις στο ντουλαπακι , που θα το βρουν?

Εκτος αν σου κανουν ψαξιμο ....

ε τοτε παρε ενα ΠΜΡ , κανε και μια φωτοτυπια τον νομο για τα ΠΜΡ  ha  ....

Και τα cb είναι παράνομα για την Ελλάδα(όχι για την Ευρώπη, η Ελλάδα δεν ανήκει στην Ευρώπη ακόμα άλλωστε :'( lol )
Εχουν γράψει φίλο για cb(mudfun), σε κομβόι οδηγό για ζώνη, τον billia για παιδική χαρά(?)....
Αμα είναι να σου κάτσει....
καλύτερα να σε γράψουν για cb, παρά να βρούν στην κατοχή σου vhf παράνομο...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 16:57 »
Τεσπα εγω μιλαω ανετα γιατι εχω αδεια CB k VHF , αν θελετε να ειστε καλυμενοι σε μπλοκα (στο βουνο λολ)
και ξερετε λιγα απο ηλεκτρονικα , ψαχτε το...

παντως ουκ ολιγοι εχουν VHF ετσι και μαλιστα εχω τυχει περιπτωση (παρα 5 , αν γνωριζετε , ειναι αυτο που πετανε με τα αλεξιπτωτα) να συναντηθουν με blueboy και τα λεγανε , και δεν τους ειπαν τιποτα ... (εκει και αν δεν ειναι must το VHF)
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 18:23 »
Τεσπα εγω μιλαω ανετα γιατι εχω αδεια CB k VHF , αν θελετε να ειστε καλυμενοι σε μπλοκα (στο βουνο λολ)
και ξερετε λιγα απο ηλεκτρονικα , ψαχτε το...

παντως ουκ ολιγοι εχουν VHF ετσι και μαλιστα εχω τυχει περιπτωση (παρα 5 , αν γνωριζετε , ειναι αυτο που πετανε με τα αλεξιπτωτα) να συναντηθουν με blueboy και τα λεγανε , και δεν τους ειπαν τιποτα ... (εκει και αν δεν ειναι must το VHF)

A πουλάκι μου, μολογατο ότι έχεις άδεια ;) ;D ;D
Στα vhf μου αρέσουν τα βάσης μιας και τα φορητά δεν εξυπηρετούν στην οδήγηση....

Παράθεση
Αν έχεις καλά και ακριβά μηχανήματα καλύτερα να έχεις άδεια όχι για τις ποινικές κυρώσεις αλλά γιατί είναι κρίμα να καταλήξουν στην τσέπη...κάποιων


Παράθεση
Φίλε αν σε πιάσουν χωρίς άδεια την έκανες.
Ο τελευταίος αντιτρομοκρατικός νόμος προβλέπει αυτοφώρω μέχρι και κατάσχεση οχήματος. Στην καλύτερη περίπτωση ο μπάτσος θα σε αφήσει να φύγεις κάνοντας σου την "χάρη" να κρατήσει το μηχανάκι για πάρτι του, αφού του πεις και ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2006, 18:33 από Ironman Jimnys »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 20:30 »
 t4 t4 t4 t4 a105 a105 a105 t4 t4 t4 t4
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 20:35 »
ελα φιλε jimnyman τι βοηθεια θελεις?
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 21:13 »
Ανοίγω να διαβάσω τόπικ για cb και βλέπω vhf.

Δεν κάνουν απολύτος τίποτα τα vhf γιατι λειτουργούν κυρίως με ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΤΕΣ. Αν πάρει κάποιος ενα τετοιο μηχάνημα,επιβάλεται να βγάλει άδεια.
Χωρίς άδεια θα έχει εμβέλεια pmr,μιάς και δεν θα σου επιτρέψουν οι αναμεταδότες να εκπέμπεις.


Ε  t4 λοιπόν , γιατι η χρήση είναι πολύ περιορισμένη και δέν ενδίκνεται για την χρήση που το προορίζουμε.

Βγαίνει και ο ΤΕΟ και λέει για ένα ΑΛΑΝ τα χειρότερα.(έτσι κατάλαβε ο Κάτσενος) .Αλλα και presintent να είχε,πάλι τα χειρότερα θα έλεγε.
Εβγαλε εύκολα συμπεράσματα και τα δημοσίευσε αυθέρετα (κατ'εμέ).
Είπε για την μεγάλη κεραία,οτι είχε πρόβλημα με τα κλαδιά των δέντρων και οτι η μαγνιτική έχει 2-3 χιλιόμετρα εμβέλεια.
Ε....τόσο έχει ρε παιδιά ενα "βατραχάκι" και γι'αυτό έχει και προσιτή τιμή για όλους. Η μεγάλη κεραία "παίζει" άνετα,αρκεί να κάνεις σωστή τοποθέτηση.
Ενα μικρό cb (βατραχάκι) είναι 100 φορές καλύτερο απο ενα pmr και λέει οτι pmr= καλύτερο. t4 t4 t4 t4 t4

Κάπου μπερδεύτικε το πράμα και >>>>>  t4 t4 t4 t4 t4



Ο Κάτσενος ρώτησε με ασάφεια,ποίο είναι το καλύτερο cb,χωρίς να αποκαλύψει την χρήση που το προορίζει..
Υπάρχουν μηχανήματα ,που μπορείς να τα εγκαταστήσεις στο σπίτι και να μιλάς με Αθήνα.
Υπάρχουν τα βατραχάκια,για χρήση κονβόϊ,τα οποία εξοπλήζονται τα περισσότερα τετρακίνητα.
Υπάρχουν τα cb για αυτοκίνητα,που μιλάς Αθήνα. (απο Γιάννενα εννοώ).

Αν ρωτούσε για επικοινωνία με Αθήνα,δηλαδή ήθελα ενα μηχάνημα ΔΥΝΑΜΗ,τότε δεν θα μιλούσαμε μόνο για cb,αλλα θα έμπαινε στην κουβέντα και το vhf. Αλλα και πάλι,με το vhf,για να μιλήσεις σε τόσο μακρυνή απόσταση,πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους κατα τόπους αναμεταδότες και φυσικά να προσέχεις την γλώσα που μιλάς. Αρα το θεωρώ άχρηστο.


Αν κάπου κάνω λάθος για τα vhf, παρακαλώ να με διορθώσει ο Γιώργος Θ. που γνωρίζει περισσότερα.
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 21:21 »
Ποιό alan? Σε alan προσανατολίζομαι και εγώ, γιατί το μετάνοιωσες?
Δε θυμάμαι τώρα μοντέλο (θα ψάξω και θα σου πώ) αλλά περίμενα πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια...την μέρα στα βουνά.... bhe bhe bhe
Τη νύχτα στο σπίτι μου, ακούω κάποιους Ιταλούς που μιλάνε αλλά δε μπορώ να μιλήσω με κάποιον στα 3 χιλιόμετρα...  87 87 87
Ασε που μου λέγαν να μή βάλω μαγνητική κεραία γιατί δεν έχει καλή λήψη επειδή είναι μικρή...  a105 a105 a105 a105 a105
Πήρα λοιπόν μία 2μετρη και κάθε φορά που ανεβαίνω στο βουνό τη βγάζω για να μή σπάσει από τα κλαδιά, και μιλάμε με το pmr - άρα άχρηστο... Επίσης όλη η τρελοπαρέα που πηγαίνω μαζί τους έχουν VHF και μιλάνε μεταξύ τους σε αποστάσεις >50 χλμ. Η κεραία δε του VHF δεν ξεπερνάει τους 50 πόντους....


Φίλτατε ΤΕΟ,δεν εχεις ιδέα απο επικοινωνίες και θέλεις να "χώσεις" λεφτά σε vhf. Τα συμπερασματα σου είναι ανακριβή.
Εχω το alan100plus απο το 1998 και το μόνο που μου "ζήτησε",ήταν ένα μικρόφωνο το 2005.
Κάνει άψογη την δουλειά του και έχω δύο κεραίες. Μία μαγνητική μικρή,για χρήση κονβοϊ και μία 1,70 με βάση στην πίσω πόρτα,για μεγαλύτερη εμβέλεια.
Είμαι υπερευαριστημένος απο την αποδοσή του και δεν μου χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Μπορείς να μου εξηγήσεις την χρήση του vhf και γιατι είπες άχρηστο ενα μικρό cb  ?


Ευχαριστώ.







υγ> Αντε να ΑΝΑΒΟΥΝ τα αίματα !!!!   021 021 021 021 021 021 021 021 021 021 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 roc2
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 21:22 »
ελα φιλε jimnyman τι βοηθεια θελεις?

Σε κάλυψα ??    a105 a105 a105 a105 a105 a105 a105
I'm back....:-)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 21:30 »
OEO ?ναψα τα αίματα , πολύ γουστάρω. >:D cl 021 bhe roc2 j12 a105


Τώρα στο θέμα μας.
Θέλω να έχω ένα μηχάνημα στο αυτοκίνητο, το Alan  48 multi Plus, δε θα με χάλαγε? Αξίζει τα λευτά του?

Έπίσης δε θα  με χάλαγε κάτι σε φορητό, να το παίρνω και στο κυνήγι, αλλά τα VHF θέλουν άδεια. Τι βγάζεις εύκολα? Πού? Ποιά ύλη? Κόστος?

Μήπως είναι απαραίτητα και τα δύο τελικά?

Ποιά είναι η μέγιστη απόσταση να μιλήσω με CB?

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 23:01 »
Αντε πάλι  roc2 roc2 roc2 roc2 roc2 a105 a105 a105 a105 a105 a105

Κώστα. Για τι χρήση το προορίζεις ?
Οταν λές "κυνήγι",εννωείς "γουρουνοπαρέα" σε καρτέρια, ή μόνος και απλά να υπάρχει ενα επικοινωνιακό μέσο ? Στην πρώτη περίπτωση,εχω δεί να χρησημοποιούνται πι-εμ-αρ,ενω στην δεύτερη,δεν πιστεύω οτι ενα φορητό θα σου ήταν χρήσημο. Στο αυτοκίνητο το θές.Αλλωστε είναι βαριά τα φορητά cb,για να το κουβαλάς μαζί με "όλα τ'άλλα"(όπλα κτλ)..
Αν πάλι το θές για βόλτες,κονβόϊ και γενικά light χρήση,ενα βατραχάκι θα σε καλύψει.

Στη θέση σου θα έβαζα ενα καλό μηχάνημα με μιά ωραιότατη "παντόφλα",για να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εμβέλεια. Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω,γιατι δεν έχω γνώση. Ενας φορτηγατζής θα σε βοηθούσε περισσότερο,μιάς και αυτοί χρησιμοποιούν τέτεια δυνατά μηχανήματα !!
Επίσης,αν ήθελα να κάνω τέτοια αγορά,σε καμία περίπτωση δεν θα το έγραφα εδώ,καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ηλεκτρονικό με "μάστερ" σε αυτά τα μηχανήματα,παρά να σου λέει ο καθένας μας το μακρύ του και το κοντό του,γιατι θα μπορούσα και εγω να σου πώ για τα pmr,οτι έχουν χαθεί αυτοκίνητα σε κονβόϊ,λόγο μηδενικής εμβέλειας,μετα απο στροφή στο βουνό !!!!!
Αλλος ένας σοβαρός παράγωντας,για την αγορά ενός "βαρέου" μηχανήματος,είναι και τα χρήματα που θα διαθέσεις. Υπάρχει μεγάλη προσφορά σε αυτά και οι τιμές τους είναι απο λογικές εως........."να τραβάς τα μαλιά σου" !!!!

Εγω έχω ενα μικρό "βατραχάκι" και είμαι ευχαριστημένος,αλλα αυτο δεν πάει να πεί οτι θα ικανοποιήσει και τις δικές σου ανάγκες.Γι'αυτό και πρέπει να μας πείς για τον λόγο που το χρειάζεσαι,ή απλά αν έχεις λεφτά για πέταμα και το σκέφτεσαι διαφορετικά.


φιλικά,
Ιωσήφ.
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 23:37 »
η μεγιστη αποσταση εξαρταται απο το μηχανημα και την κεραια και την εγκατασταση κωστη.
επισης απο το μερος που εκπεμπεις (υψωμα κτλ), και τον καιρο. Το πηνιο της κεραιας πρεπει να ειναι πανω απο την μεταλλικη οροφη σου (κλειστο δεν εχεις;). Οσο πιο ψηλα τοσο πιο καλα. Επισης νομιζω οτι αν ειναι στο κεντρο ακομα καλυτερα.

Το δικο μου με την προηγουμενη κεραια 1.70 με 4w (θεωρητικα), εβγαζε ανετοτατα τα 40χιλ.. δοκιμασμενο με φορτηγατζη...απο υψωμα 500μ ομως...
Τα 10χιλ στην πολη με μια μεγαλη κεραια και ενα απλο σιμπι τα βγαζεις καπως ανετα... θα εχεις παρεμβολες ομως. ;)

Τωρα εχω μια 1.90...σαν ντιεγκο 1200 ;)

Η 2η που εχω μια  "μικρη" (midland mini 40cm) για μεσα στην πολη, επειδη δεν εχω αναγκες για να καλυψω μεγαλη αποσταση, με βγαζει δε με βγαζει στα 2-3 χιλ σε ανοιχτο χωρο.. δοκιμασμενο... και ημουν πιο ψηλα απο τον αλλον. ;)

Το προβλημα με τις μεγαλες κεραιες ειναι τα κλαδια... το προβλημα με τις μικρες ειναι η αποσταση. Αναγκαστηκα και πηρα δυο λοιπον.
Εχω το president johnson. Στοιχιζει περιπου ?200... το προηγουμενο που ειχα ενα μαξον... ηταν πολυ καλο, ηταν στην κατηγορια του μπιλυ.. απλα το εκαψα ;) αλλιως αυτο θα ειχα ακομα...

Αυτο που θα πρεπει να σκεφτεις επιπλεον ειναι το εξης... εμενα με ακουνε μακρυα... αυτοι μπορουν να στειλουν το δικο τους σημα μακρυα; εχουν τις ιδιες δυνατοτητες; Πχ, ο κεχαιδης εχει μικρη κεραια... αυτος με ακουγε, εγω δεν τον ακουγα... ιδιο μηχανημα (του στεφανου το μπιλυ), με μεγαλη κεραια ηταν μια χαρα στην αποσταση... ;)

Γενικα θα φροντισεις να παρεις καλη κεραια (οχι μαγνητικη), και να κανεις μια καλη εγκατασταση (ψηλα το πηνιο κτλ). Παρε ενα απλο σι-μπι και δες τις αναγκες σου... μεγαλωνουν; οκ πουλα το και παρε κατι καλυτερο... ή παρε μια και καλη ενα καλο με κανα ?200 και εισαι ο πρωτος του χωριου ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιό είναι το καλυτερο C.B. ?
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 12, 2006, 00:58 »
Σύμφωνα με τα παραπάνω και ευχαριστώντας ιδιαίτερα τον Teo και τον Gc καταλήγω στο Alan  48 multi Plus,
με λογικό κόστος . Κεραία? Έλεγα να πάρω μαγνητική αλλά ο g c (όταν γράφω GC με μικρά βγάζει τον τάρανδο χαχαχαχα) με γείωσε. Θα χρειαστώ και μια σταθερή, αλλά θα πρέπει να έχει 2-3 εναλλακτικά σημεία στήριξης. 'Ενα για να μπαίνω στο υπόγειο πάρκινγκ και στο δάσος και ένα σημείο για μέγιστη εμβέλια.
Το ύψος της κεραίας δεν έχει να κάνει με τα στάσιμα κύμματα που βγάζει το μηχάνημα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2006, 11:26 από Ironman Jimnys »