Αποστολέας Θέμα: Jeeping και γρατζουνιες...  (Αναγνώστηκε 13897 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Jeeping και γρατζουνιες...
« στις: Μάιος 17, 2007, 19:15 »
παιδια ωραια h offroad  διαδρομη αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?δεν λεω πολυ καλη φαση αλλα η γρατζουνιες ειναι κατι που με χαλανε!
τι κανουμε?
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2007, 20:02 »
Εγώ προσωπικά αποφεύγω να τις κοιτάω και έτσι τις ξεχνάω.
Μία λύση είναι να βάζεις άλλους να στο πλένουν για να μην τις βλέπεις.
¶λλη λύση είναι να το έχεις συνεχώς λερωμένο έτσι ώστε να μην φαίνονται.
Πολύ καλή λύση είναι επίσης να προσλάβεις 2 αλβανούς και να τους βάλεις να περπατάνε μπροστά σου ο ένας αριστερά και ο άλλος δεξιά με τα πριόνια παραμάσχλα και να κόβουν ότι προεξέχει.
 >mpala<
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2007, 20:26 από filippos_kos »


Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2007, 20:13 »
οντως αυτη ειναι μια λυση..δηλαδη δεν γλυτωνεις με τιποτα?δεν φοβαμαι μηπως το γρατζουνισω αλλα οπως και να ειναι οι γρατζουνιες ειναι κατι το οποιο...πονάει! ???
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2007, 20:19 »
Έχεις δίκιο πονάει αλλά αυτές είναι απώλειες που δεν μπορούμε να τις γλυτώσουμε.
Ένα κέρωμα που και που ίσως βοηθήσει λίγο. Δεν του έχω κάνει ακόμα .


Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2007, 20:21 »
κι εγω το κερωμα σκεφτηκα..το οποιο δημιουργη μια ασπιδα πανω απο το χρωμα αλλα ειναι πιο πολυ για σκονη δεν ξέρω στην επαφη με ξένω σωμα αν κανει τιποτα αν και το βλέπω χλωμό!ειδικα το μαυρο χρωμα κανει μπαμ!
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2007, 20:24 »
Ασπίδα δεν νομίζω να δημιουργεί απλά ίσως καλύπτει λίγο τις υπάρχουσες γρατσουνιές.


Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2007, 20:39 »
παιδια...
...
αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?

Xμμμμμμμμμ... επειδη και μενα με χαλαγανε καποτε, το πηρα ασημι χρωμα, οποτε οι γρατζουνιες δε φαινοναι ιδιαιτερα...

Απλα, προσεχεις λιγο παραπανω, οπως εγω,  για να μη κανεις γρατζουνιτσες...  μικρες...:


   lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2007, 20:47 »
παιδια...
...
αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?

Xμμμμμμμμμ... επειδη και μενα με χαλαγανε καποτε, το πηρα ασημι χρωμα, οποτε οι γρατζουνιες δε φαινοναι ιδιαιτερα...

Απλα, προσεχεις λιγο παραπανω, οπως εγω,  για να μη κανεις γρατζουνιτσες...  μικρες...:


   lol lol lol
:o :o :o :o τι ζημια ειχες? :o :o :o
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2007, 20:48 »
Σωστός ο Nicksi άφησε τις γρατζουνιές και πήγε στις γρατζουνάρες.
Νίκο εδώ στην Κω έχουμε έναν Τρελό που τον φωνάζουμε: ο Τούμπας……………


Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2007, 21:22 »
παιδια...
...
αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?

Xμμμμμμμμμ... επειδη και μενα με χαλαγανε καποτε, το πηρα ασημι χρωμα, οποτε οι γρατζουνιες δε φαινοναι ιδιαιτερα...

Απλα, προσεχεις λιγο παραπανω, οπως εγω,  για να μη κανεις γρατζουνιτσες...  μικρες...:


   lol lol lol
:o :o :o :o τι ζημια ειχες? :o :o :o




ψιλοπραγματα............  λαστιχο τον επιασε και επειδη δεν ειχαμε γρυλλο μαζι μας.... το βαλαμε στο....πλαι!!!!!!! lol lol
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 17, 2007, 21:27 »
παιδια ωραια h offroad  διαδρομη αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?δεν λεω πολυ καλη φαση αλλα η γρατζουνιες ειναι κατι που με χαλανε!
τι κανουμε?

αν δεν ειναι σοβαρη γρατζουνια, ενα περασμα με κερωμα θα στο στρωσει. Αλλα το θεμα ειναι οτι θα πληρωνεις τοσα πολλα για τα κερωματα και τα γυαλισματα... ακομα και απο ενα χωματοδρομο, καποια πετρα θα ξεφυγει... ;)

Το δικο μου ειναι μαυρο... οταν περναω απο θαμνους και το γδερνω σκεφτομαι οτι γλυτωνω ακομα ενα κλειδιασμα, απο αυτα τα ομορφα που σου κανουν κατι καλά παιδακια οταν ειναι (ηταν) καινουργιο... τουλαχιστον το κανω εγω και οχι αυτα.

Σκεψου θετικα... ;) θαμνιασε το για να μη στο κλειδιασουν ;)

και σε τελικη... μετα απο 5-6 χρονια, ξαναβαψτο, τουλαχιστον δε θα εχεις ξοδεψει λεφτα για τα κερωματα και θα το κανεις ξανα καινουργιο ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 17, 2007, 22:06 »
οι κλειδιες δεν με εχουν απασχολισει ποτε αφου οσα αυτοκινητα ειχα ηταν παντα σε κελειστο γκαραζ..και δεν τα αφηνα ποτε εξω!το σκεφτηκα για το βάωημο αλλα οπως και να το κανειος χανει μετα την αξια μεταπωλησης του!
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2007, 23:23 »
παιδια...
...
αλλα υπάρχουν λίγο απροβλεπτα σημεία οπως κλαδια, πετρες κτλπ...τα οποια διμιουργουν γρατζουνιες στο αμαξωμα...πως το αντιμετοπιζεται?και ιδικα αυτοι που εχουν σκουρα χρωματα τι κανουν?

Xμμμμμμμμμ... επειδη και μενα με χαλαγανε καποτε, το πηρα ασημι χρωμα, οποτε οι γρατζουνιες δε φαινοναι ιδιαιτερα...

Απλα, προσεχεις λιγο παραπανω, οπως εγω,  για να μη κανεις γρατζουνιτσες...  μικρες...:


   lol lol lol
:o :o :o :o τι ζημια ειχες? :o :o :o

Τιποτα Αλέξη.....
Απλά κάτι ...γρατζουνιές lol lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος x-origin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω λάσπη και νερά!
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2007, 23:40 »
 lol lol lol καταλαβα με στικακι χρωματος καλυφθηκαν ε? lol lol lol
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...με το Jimny τα περνάω άνετα!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Γ.

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jeeping και γρατζουνιες...
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2007, 00:31 »
Γεια σας και από μένα!
Έχετε πολύ πλάκα. Ιδίως ο Nicksi που καθυσήχασε τον x-origin.
Λοιπόν επειδή και μένα οι γρατζουνίες με χαλάνε, μελέτησα το θέμα και τις ταξινόμησα τις γρατζουνιές σε τρείς κατηγορίες.
1. Γρατζουνίες που χωράει το γίμνυ μέσα τους (όπως η γρατζουνιά που έπαθε ο Nicksi). Δεν ΄καταλαβαίνει από κερώματα!
2. Γρατζουνίες που γίνονται από μηχανάκια, κλειδιά, άστοχα παρκαρίσματα κυρίως ευσυνείδητων οδηγών κ.ά. Διορθώνονται με πολύ μεράκι και προσοχή (αρχικό λείασμα της γρατζουνιάς να πετάει η φλούδα του χρώματος, στοκάρισμα με πολύλεπτή στρώση στόκου, τρίψιμο με με σμυριδόχαρτο και πολύ νερό, στέγνωμα καλό, προστασία γύρω από την γρατζουνιά με κολλητική ταινία και εφημερίδες, προσεκτικό βάψιμο με σπρέυ -αραιά και αεράτα - στέγνωμα καλό, αφαίρεση των προστατευτικών εφημερίδων, αραιο - απαλό βάψιμο της ευρύτερης περιοχής για να διασκεδάσει την εντύπωση διαφοράς απόχρωσης και μετα αραιό ψέκασμα με ακρυλικό βερνίκι. Ουφ τα είπα και ξέσπασα!
Δεν συνιστώ αν δεν είσαστε σίγουροι ότι θα τα καταφέρετε. Εγω τα κατάφερα δύο φορές και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.
3. Γρατζουνίες επιφανειακές στο χρώμα που γίνονται όταν το ένα γίμνυ ακολουθεί το άλλο και το πρώτο αποφάσισε να περάσει ανάμεσα σε δύο μεγάλους θάμνους που δεν χωράει το γίμνυ να περάσει. Με αλοιφή που λειαίνει το χρώμα διορθώνονται. Αρκεί να μην εξαλείψεις όλο το χρώμα, άφησε λίγο και για μελλοντικές γρατζουνιές!
Δοκίμασα και πέτυχα μόνο στις δύο πρώτες κατηγορίες, η τρίτη να μην μου τύχει!!!
Hisamitsu Horigome