Αποστολέας Θέμα: ΟΜΕ +4  (Αναγνώστηκε 6256 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 15:18 »
τα ελατηρια της ΟΜΕ ειναι αρκετα μαλακά (ακομα και στο σκληρο μπροστινο σετ). Μπορει να σε ξενισουνε στην αρχη. Τα MAD ελατηρια ειναι πιο σκληρα, και παλι εχω ακουσει (και απο δοκιμη που εχω κανει), οτι το αυτοκινητο παιρνει κλισεις. Σκεψου με τα ΟΜΕ. Αν οδηγεις με συνεση παντως, δεν θα εχεις προβλημα ;) Επισης θελει προσοχη, σε εντονα νεροφαγωματα διοτι μπορει να σου μπαλατζαρει. Αλλα και παλι με προσοχη και συνεση, δεν θα εχεις προβλημα. Στο δρομο, απλα, ριχνεις λιγο την ταχυτητα... ;)

Η ανεση τους ειναι αναμφισβητητη... ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 15:48 »
Tα ΟΜΕ δεν είναι σκληρότερα από τα mad? Έτσι δε λέγαμε?

Αποσυνδεδεμένος TZIMIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2006, 20:21 »
να ρωτησω και εγω ποσο παει η ΟΜΕ+4 μπας και βαλω και εγω  cl
απο που τη αγοραζουμε ??? ???
το δικο μου ειναι καβριο πηραζει????

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 13:53 »
κωστα, ετσι οπως τα δοκιμασα μου φανηκανε πιο σκληρα και πιο στιβαρα.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 14:34 »
κωστα, ετσι οπως τα δοκιμασα μου φανηκανε πιο σκληρα και πιο στιβαρα.
Θα ήθελα να ξέρω αν είναι σκληρότερα ή μαλακότερα από τα ΟΜΕ. Αν είναι μαλακότερα, τότε δεν μου κάνουν ούτε τα αμορτισέρ ΟΜΕ που φοράω, γιατί ήδη η ανάρτηση που έχω τώρα μου φαίνεται αρκετά μαλακή. Θα ήθελα πιο σκληρά ελατήρια από τα MAD
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2006, 14:36 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος TZIMIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 18:02 »
καμια τιμουλα βρε παιδια να ανοιξουν τα ματακια μας ???

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 18:32 »
κωστα, ετσι οπως τα δοκιμασα μου φανηκανε πιο σκληρα και πιο στιβαρα.
Θα ήθελα να ξέρω αν είναι σκληρότερα ή μαλακότερα από τα ΟΜΕ. Αν είναι μαλακότερα, τότε δεν μου κάνουν ούτε τα αμορτισέρ ΟΜΕ που φοράω, γιατί ήδη η ανάρτηση που έχω τώρα μου φαίνεται αρκετά μαλακή. Θα ήθελα πιο σκληρά ελατήρια από τα MAD

κωστα, μονο με προσωπικο τεστ θα το δεις, ή με μετρηση. Το 2ο το κοβω λιγο δυσκολο ;)
Εκτος αν μπορει καποιος να μας το εξηγησει επιστημονικα, δηλ σπειρωματα, μηκος, παχος κτλ... ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 18:35 »
καμια τιμουλα βρε παιδια να ανοιξουν τα ματακια μας ???

τιμη... αλλαζουνε αυτα συνεχεια. Οι ΟΜΕ ξεκινανε απο 550+, τα mad/monroe απο 250+, mad/ome απο 300-350+ (νομιζω)
Τωρα αν πετυχεις και καμια προσφορα... ή αν βρεις καποιον που να θελει και αυτος...
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 19:02 »
Αν βρούμε λίβρες των ελατηρίων είτε απο το site της mad είτε απο τις ΟΜΕ θα μπορέσουμε να έχουμε σύγκριση
Κώστα πετάξου μέχρι Σαλλόνικα και δοκίμασε του gc ;)
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 21:47 »
Αν βρούμε λίβρες των ελατηρίων είτε απο το site της mad είτε απο τις ΟΜΕ θα μπορέσουμε να έχουμε σύγκριση
Κώστα πετάξου μέχρι Σαλλόνικα και δοκίμασε του gc ;)

To έχω υπόψην.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2007, 18:42 »
Γεια χαρά σε όλους..

Μετά απο αρκετό καιρό συμβίωσης με mad και monroe και λόγω του ότι ήθελα να βάλω εργάτη κατέληξα στην OME.. Παρόλο που ήξερα οτι δεν έχει την καλύτερη συμπεριφορά... σε εγκάρσια κυρίως περάσματα..κλπκλπ

Αυτό που θέλω να ρωτήσω και άλλους που φορούν το συγκεκριμένο σετ, έχουν μήπως καταλάβει περίεργη συμπεριφορά...  σε νεροφαγώματα... περίεργες αντιδράσεις... του στύλ να μην αποροφάει...αλλά να πιστάει κάτω το αμάξι... το έχω καταλάβει 2 φορές... την μία σε μεγάλο νεροφαγωμα με ελάχιστη ταχύτητα για να μην διαφορίσω.. (δεν φοράω μπλοκέ) και αντί να αποροφήσει... με τίναξε και χοροπήδησε όλο το αμάξι.. αυτό πάντως η mad - Μοnroe δεν μου το έκανε...θα έβρισκε το αμάξι κάτω αλλά δεν θα σηκώνώταν ποτέ ετσι...

καμμία γνώμη...??
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2007, 12:38 »
Γεια χαρά σε όλους..

Μετά απο αρκετό καιρό συμβίωσης με mad και monroe και λόγω του ότι ήθελα να βάλω εργάτη κατέληξα στην OME.. Παρόλο που ήξερα οτι δεν έχει την καλύτερη συμπεριφορά... σε εγκάρσια κυρίως περάσματα..κλπκλπ

Αυτό που θέλω να ρωτήσω και άλλους που φορούν το συγκεκριμένο σετ, έχουν μήπως καταλάβει περίεργη συμπεριφορά...  σε νεροφαγώματα... περίεργες αντιδράσεις... του στύλ να μην αποροφάει...αλλά να πιστάει κάτω το αμάξι... το έχω καταλάβει 2 φορές... την μία σε μεγάλο νεροφαγωμα με ελάχιστη ταχύτητα για να μην διαφορίσω.. (δεν φοράω μπλοκέ) και αντί να αποροφήσει... με τίναξε και χοροπήδησε όλο το αμάξι.. αυτό πάντως η mad - Μοnroe δεν μου το έκανε...θα έβρισκε το αμάξι κάτω αλλά δεν θα σηκώνώταν ποτέ ετσι...

καμμία γνώμη...??

Xρήστο η MAD & MONROE είναι σκληρότερη απο την ΟΜΕ, προφορτισμένη μιας και το ελατήριο είναι συμπιεσμένο(το μονρόε είναι το μαμίσιο) και το ελατήριο συμπιέζεται δυσκολότερα απο ότι με την ΟΜΕ, τα κρεμάσματα και οι συμπιέσεις είναι μεγαλύτερα(μιας και τώρα , σαν κρέμασμα έχεις το +4 ενώ το κρέμασμα της mad+monroe ήταν όσο το μαμίσιο(μαμίσια αμορτισερ γαρ...).
Δοκίμασε να περάσεις νερωφάγωμα με χαμηλότερη ταχύτητα και μην φοβάσε το φαινόμενο του διαφορισμού, μιας και τώρα έχεις κρέμασμα για να πατήσει κάτω ο τροχός και να μην διαφορίσει(με την προυγούμενη δεν είχες ;) ).
Αλλάζοντας ανάρτηση αλλάζει η οδιγική φιλοσοφία του αυτοκινήτου, και η δική σου φυσικά lol.
Τα mad έχουν καλή προσαρμογή με τα ΟΜΕ, και θα έλεγα ότι εκτός είναι πιο μαλακά απο το αμιγές ΟΜΕ.
Το λέω έχωντας δοκιμάσει mad +monroe, mad +OME , και ΟΜΕ τώρα, στο δίκό μου αυτοκίνητο....
Η ανάρτηση είναι παιχνίδι τελικά, και θα μείνω με την απορεία....πως να συμπεριφέρονται τα mad με τα pro comp?? :o
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2007, 18:44 »
Παράθεση
mad +monroe, mad +OME

Γιάννη και εγώ έχω δοκιμάσει και τους δύο παραπάνω συνδιασμούς... mad + OME εννοούσα.. είναι καλή αλλά πολύ μαλακή...

Με την OME... μόνο έχω αρχίσει λίγο και ανυσηχώ...αλλά ο καιρός θα δείξει...
Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως να βάλω τα εξάποντα πίσω της mad.. πιστευώ οτι αυτό θα βοηθήσει αρκετά...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2007, 01:03 »
Παράθεση
mad +monroe, mad +OME

Γιάννη και εγώ έχω δοκιμάσει και τους δύο παραπάνω συνδιασμούς... mad + OME εννοούσα.. είναι καλή αλλά πολύ μαλακή...

Nαι ρε Χρήστο sorry, το είχα ξεχάσει...τα ΟΜΕ απο τον Βαγγέλη ;)

Με την OME... μόνο έχω αρχίσει λίγο και ανυσηχώ...αλλά ο καιρός θα δείξει...
Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως να βάλω τα εξάποντα πίσω της mad.. πιστευώ οτι αυτό θα βοηθήσει αρκετά...

Sexκιούζμι αλλά νιωθεις σκληρό τον πωπό του Jimny σου και θές να τον μαλακώσεις??
Εαν ναι βάλε τα τριαμισάρια της Mad με προσθήκες, και άλλαξε αμορτισέρ(για σκληρά procomp ξέρει ο metalaxe  ;D ) γιατί μετά με τα +6,5 θα θές και 1 ιντσα μινιμουμ μπροστά προσθήκες, αλλιώς θα σου είναι Dragster...
Eκτός αυτού θα χρειαστείς και αμορτισέρ...
Η mad+ome σκληρένει με μια ιντσα προσθήκη ;) όπως και η ΟΜΕ, τουλάχιστον αυτό είδα όταν το δοκίμασα...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΟΜΕ +4
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2007, 09:32 »
(για σκληρά procomp ξέρει ο metalaxe  ;D )
ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
B.R.A.T. President
www.brat.gr