Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 72728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #165 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 17:14 »
Το έκανε βόλτα ε?γιατί αυτός έτσι το διαπιστώνει..
;)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος nanisq

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #166 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 22:40 »
Παιδιά, επειδή δε βλέπω φως στην υπόθεση με το τρέμουλο, σκέφτομαι να του φάω τις ζάντες και να του περάσω δαχτυλίδια, γιατί κατασταλάζω στη σκέψη οτι οι ζάντες δεν κάθονται καλά (στο κέντρο εννοώ).
Θα μιλήσω με τον μηχανικό μου και θα σας πω νεα!
Ε Λ Α Τ Ε   Χ Α Ν Ι Α,  Θ Α    Π Ε Ρ Α Σ Ε Τ Ε   Κ Α Λ Α ! ! !

Αποσυνδεδεμένος pac man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #167 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:06 »
παιδια το δικο μου το πηρα καινουριο τον 6/2009 με το που εφηγα απο την αντιπροσωπεια παρατηρησα το τρεμουλο,την επομενη μερα πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειχαν πολυ αερα τα λαστιχα το προβλημα συνεχησε να υπαρχει, μετα μου ειπαν οτι πρεπει να πατησουν τα λαστηχα και τελος το θεικο το jimny ειναι καθαρο εκτος δρομου και εχει υποβοηθηση τιμονιου με επανακικλοφορουντα σφαιριδια οπως τα φορτηγα για αυτο τρεμει  lol. μπαζαδικο φορτηγο οδηγω τρεμουλο δεν εχω.το αμαξι ειναι καινουριο δεν εχει φθαρθει τιποτα ακομα εχει 6300χλμ αρα μαλλον το προβλημα προερχεται απο κακοτεχνεια της suzuki.μετα απο πολες επισκεψεις και πολα παραπονα μου ειπαν οτι στο μεγαλο servise θαααααααααα δουν το προβλημα.τωρα που πλησιαζει το servise δεν το κανει 0_21

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #168 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:21 »
παιδια το δικο μου το πηρα καινουριο τον 6/2009 με το που εφηγα απο την αντιπροσωπεια παρατηρησα το τρεμουλο,την επομενη μερα πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειχαν πολυ αερα τα λαστιχα το προβλημα συνεχησε να υπαρχει, μετα μου ειπαν οτι πρεπει να πατησουν τα λαστηχα και τελος το θεικο το jimny ειναι καθαρο εκτος δρομου και εχει υποβοηθηση τιμονιου με επανακικλοφορουντα σφαιριδια οπως τα φορτηγα για αυτο τρεμει  lol. μπαζαδικο φορτηγο οδηγω τρεμουλο δεν εχω.το αμαξι ειναι καινουριο δεν εχει φθαρθει τιποτα ακομα εχει 6300χλμ αρα μαλλον το προβλημα προερχεται απο κακοτεχνεια της suzuki.μετα απο πολες επισκεψεις και πολα παραπονα μου ειπαν οτι στο μεγαλο servise θαααααααααα δουν το προβλημα.τωρα που πλησιαζει το servise δεν το κανει 0_21

Αλλαξε τα μπουλονια στις ζαντες σου και βαλε αυτα τα νικελενια που πουλανε στα βουλκανιζατερ. ;)
Ειναι δοκιμασμενο κολπο.Μολις εβαλα αυτα, δεν τρεμει καθολου και ειναι 10ετιας το αμαξι με +10cm αναρτηση και ζαντες με offset και χιλια μυρια ακομα. :D
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #169 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:27 »
παιδια το δικο μου το πηρα καινουριο τον 6/2009 με το που εφηγα απο την αντιπροσωπεια παρατηρησα το τρεμουλο,την επομενη μερα πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειχαν πολυ αερα τα λαστιχα το προβλημα συνεχησε να υπαρχει, μετα μου ειπαν οτι πρεπει να πατησουν τα λαστηχα και τελος το θεικο το jimny ειναι καθαρο εκτος δρομου και εχει υποβοηθηση τιμονιου με επανακικλοφορουντα σφαιριδια οπως τα φορτηγα για αυτο τρεμει  lol. μπαζαδικο φορτηγο οδηγω τρεμουλο δεν εχω.το αμαξι ειναι καινουριο δεν εχει φθαρθει τιποτα ακομα εχει 6300χλμ αρα μαλλον το προβλημα προερχεται απο κακοτεχνεια της suzuki.μετα απο πολες επισκεψεις και πολα παραπονα μου ειπαν οτι στο μεγαλο servise θαααααααααα δουν το προβλημα.τωρα που πλησιαζει το servise δεν το κανει 0_21

  Ξέσκισε τους. Μην αφήσεις να σου λένε αερολογίες. Το προβλημά σου θα απαιτήσεις να το λύσουν και αν επιμένουν να λένε ότι τους κατέβει ζήτησε τους το γραπτό σε 1 τεχνική έκθεση ;).

Αποσυνδεδεμένος pac man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #170 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 21:36 »
ευχαριστω αλλα αλλαξα τα μαμισια με μπουλονια ασφαλειας επειδη εκλεψαν του γειτονα τις ζαντες εδω και 3 μηνες δεν ειδα παντως καμια διαφορα

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #171 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 00:18 »
ευχαριστω αλλα αλλαξα τα μαμισια με μπουλονια ασφαλειας επειδη εκλεψαν του γειτονα τις ζαντες εδω και 3 μηνες δεν ειδα παντως καμια διαφορα

Ε τοτε ειναι θεμα ζυγοσταθμισης 100%.Και εμενα οταν παω σε λασποβολτες και γεμιζουν οι ζαντες λασπη, μεχρι να το πλυνω τρεμει σαν τρελο.! ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος nanisq

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #172 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 00:41 »
Ρε παιδιά, τι ζυγοστάθμυση και βλακείες........
Όλα τα άλλα 4x4 δεν θέλουν δηλαδή ζυγοστάθμηαη. Μόνο το JIMNY θέλει ζυγοστάθμηση;
Αμάν με τη ζυγοστάθμηση!!
Ε Λ Α Τ Ε   Χ Α Ν Ι Α,  Θ Α    Π Ε Ρ Α Σ Ε Τ Ε   Κ Α Λ Α ! ! !

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #173 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 01:34 »
Εμενα παντως μετα απο ζυγοσταθμιση ή αρχίζει το πρόβλημα ή σταματάει.

Εξαλλου η οποια ταλαντωση γινεται κατα μηκος του αξονα (οι ρόδες κινουνται μεσα-εξω και οχι πανω-κατω). Οι ανοχες και τα κενα που υπαρχουν στο συστημα διεύθυνσης επιτρεπουν αυτην την ταλαντωση. Άλλωστε γιαυτο τρέμει το τιμονι και οχι το αυτοκινητο.

Πιστευω οτι αντιστοιχες δυναμεις αναπτυσονται και στον πισω αξονα αλλα εκει δεν υπαρχουν αντιστοιχα κενα για να εμφανιστει κάποια ταλαντωση.

Και οπως εχει αναφερθει η τρυπα της ζαντας ειναι μεγαλυτερη απο απο οτι στα αλλα αυτοκινητα λογω των πλυμνων. Και απο οτι εχω καταλαβει (δεν ξερω αμα κανω λαθος) με σιδερενιες ζαντες δεν υπαρχει προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 09:55 »
Ρε παιδιά, τι ζυγοστάθμυση και βλακείες........
Όλα τα άλλα 4x4 δεν θέλουν δηλαδή ζυγοστάθμηαη. Μόνο το JIMNY θέλει ζυγοστάθμηση;
Αμάν με τη ζυγοστάθμηση!!

Είναι θέμα ζυγοστάθμησης γιατί με αυτό τον τρόποτοποθετούνται σωστά τα βαρίδια.Αυτό γίνεται όχι με την απλή ζυγοστάθμηση αλλά με γαιδουράκι ή αλλιώς πάνω στο αυτοκίνητο.Σε μένα 2 φορές που έκανα ζυγοστάθμηση με τέτοιο τρόπο μου λύθηκε το πρόβλημα.Την πρώτη φορά το έκανα στην αντιπροσωπεία  και το είχα εξαφανισμένο το τρέμουλο μέχρι να βγάλω τις ζάντες.Μετά που τις έβγαλα δεν τοποθετήθηκαν σωστά και ξαναείχα το πρόβλημα.Το έκανα εν τέλη ξανα ζυγοστάθμηση και μέχρι τώρα δεν έχω τρέμουλο.Έχουν περάσει γύρω στους 2-3 μήνες.Και αν ρωτάς αν το jimny θέλει μόνο ζυγοστάθμηση τότε σου απαντώ όχι...έχουν και άλλα αυτοκίνητα το πρόβλημα ή αν θες το "πρόβλημα"...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 12:07 »
Ρε παιδιά, τι ζυγοστάθμυση και βλακείες........
Όλα τα άλλα 4x4 δεν θέλουν δηλαδή ζυγοστάθμηαη. Μόνο το JIMNY θέλει ζυγοστάθμηση;
Αμάν με τη ζυγοστάθμηση!!
Ολα τα οχηματα που εχουν ζαντες και λαστιχα θελουν ζυγοσταθμιση,εκτος απο τα καροτσακια του σουπερ μαρκετ .
Που τα ακουσατε ρε αυτα?Το οτι ειναι πιο δισκολα στη ζυγοσταθμιση τα mud λαστιχα ναι,αλλα οχι οτι δεν ζυγοσταθμιζοντε.

Οσο για το τρεμουλο στα 60-70 χλμ μην ψανεστε,δεν ειναι κατι που μπορει να κανει το σερβις.Ουτε τα ακρα φτενε,ουτε τα μπουλονια.Καθε χρονο και αναλογα απο τη χρηση καντε ελεγχο του βασιλικου πηρου
Μονο με αμορτισερ τιμονιου φτιαχνει,κατα προτιμηση οχι oldman,καλυτερα procomp (οχι λογο τιμης,καμια σχεση,απλα δουλευει καλυτερα εκει)
Το samurai εχει απο τη μανα του,στο jimny το σταματησαν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2010, 12:23 από ΜΟΓΛΗΣ »
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 16:41 »
πάντως το δικό μου εφτιαξε πριν 9-10 μήνες μετά απο ζυγοστάθμηση από εμπειρο μαστορα
(με τη 2η προσπάθεια και με τους τροχούς πάνω στο Jimny).

(AT λάστιχα, όχι ψηλωμένο, Μ13Α μοντέλο)

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 16:51 »
πάντως το δικό μου εφτιαξε πριν 9-10 μήνες μετά απο ζυγοστάθμηση από εμπειρο μαστορα
(με τη 2η προσπάθεια και με τους τροχούς πάνω στο Jimny).

(AT λάστιχα, όχι ψηλωμένο, Μ13Α μοντέλο)


είμαστε περίπου στην ίδια μοίρα...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:09 »
Ρε παιδιά, τι ζυγοστάθμυση και βλακείες........
Όλα τα άλλα 4x4 δεν θέλουν δηλαδή ζυγοστάθμηαη. Μόνο το JIMNY θέλει ζυγοστάθμηση;
Αμάν με τη ζυγοστάθμηση!!

Ε στο δικο μου αμαξι ρε φιλε ναι... ειναι θεμα ζυγοσταθμισης.Ελα αν θελεις να το κανεις βολτα οπως ειναι και μετα να βαλουμε τα αλλα ζαντολατιχα με τα παλια μπουλονια και θα το διαπιστωσεις και μονος σου.
Τα αλλα 4χ4 ειναι μακρυτερα απο το jimny...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #179 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 13:25 »
Ρε παιδιά, τι ζυγοστάθμυση και βλακείες........
Όλα τα άλλα 4x4 δεν θέλουν δηλαδή ζυγοστάθμηαη. Μόνο το JIMNY θέλει ζυγοστάθμηση;
Αμάν με τη ζυγοστάθμηση!!
αδερφέ, δεν υπάρχει όχημα που να μη θέλει ζυγοστάθμιση!
Και μη λές "βλακείες"