Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 74245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 13:32 »
δεν σε πιανω φιλε verse, οταν λεμε τρεμουλο τι εννοουμε? εγω παντως δεν καταλαβω τιποτα ::)

Εννοώ πως με το αμορτισέρ τιμονιού η πηγή δημιοργίας του τρέμουλου (δηλ. το ότι οι τροχοί "παίζουν") παραμένει, απλά το τρέμουλο δεν μεταφέρεται στο τιμόνι σου, ή μεταφέρεται πολύ πιο ομαλά...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 15:05 »
η λυση ειναι αξονες Landcruiser  ;)

εχω ήδη σταμπαρει ενα που παρκαρει εδω κοντά   8)
θα κυκλοφορω με τα καρυδακια στο χερι απο εδω και μπρος a105
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 18:41 »
εδω και τεσσερεις μηνες που οδηγω το jimny δεν ειχα ποτε τρεμουλο..πριν μια εβδομαδα και ενω πηγαινα με 70 χλμ το τιμονι αρχισε να τρεμει τοσο πολυ που νομιζα οτι θα διαλυθει το αυτοκινητο.
φοβομουν παρα πολυ να παω με παραπανω απο 60 χλμ και σε ολο το δρομο ειχα την αισθηση οτι το αυτοκινητο τραβαγε και δεξια.
το τρεμουλο συνεχιζεται μεταξυ 70-80,85 χλμ...και μετα εξαφανιζεται...
ρωτησα το μαστορα μου ειπε να βαλω αμορτισερ τιμονιου, αλλοι ειπαν ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου...σε αλλους φιλους αυτα δουλεψαν σε αλλους οχι..
εν πασει περιπτωσει, τι μου προτεινετε? και δευτερον εκτος απο εκνευριστικο αυτο το τρεμουλο μπορει να ειναι επικινδυνο με καποιον αλλο τροπο?
πραγματικα μου σπαει τα νευρα
become what you are

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 20:20 »
πριν μια εβδομαδα και ενω πηγαινα με 70 χλμ το τιμονι αρχισε να τρεμει τοσο πολυ που νομιζα οτι θα διαλυθει το αυτοκινητο.
Αυτό είναι το λεγόμενο Death Wobble...
Συνήθως συμβαίνει όταν χτυπήσει ο εμπρός (δεξιός κυρίως) τροχός σε λακούβα ή ανωμαλία, το μπροστινό σύστημα αρχίζει να συντονίζεται βίαια σαν να διαλύεται το αυτοκίνητο όπως επισήμανες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να επιβραδύνεις το όχημα και αν μπορείς να το ακινητοποιήσεις μέχρι να σταματήσει ο συντονισμός. Σαφώς και είναι επικίνδυνο και πρέπει να το δεις άμεσα.

Οι αιτίες που μπορεί να το προκαλούν είναι πολλές με κυριώτερες τις εξής:
1) Έλλειψη ευθυγράμμισης (σύγκλιση) λόγω ψηλώματος
2) Μη ζυγοσταθμισμένα ελαστικά
3) Λανθασμένη κάστερ λόγω ψηλώματος
4) Φθαρμένα σινεμπλόκ στο μπροστινό σύστημα (πανάρ, μπράτσα)
5) Τζόγος στη μπάρα του τιμονιού (μπαλάκια)

Βασικά καλό θα είναι να βάλεις αμορτισέρ τιμονιού αφού πρώτα βρεις και φτιάξεις την αιτία που το προκαλεί, το αμορτισέρ απλά θα ελαττώσει και θα "καμουφλάρει" το πρόβλημα, δε θα το φτιάξει.

ΥΓ. Μου έχει συμβεί κι εμένα μια φορά και ομολογώ ότι είναι τρομακτικό...


 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2008, 22:04 από Metalaxe »
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 21:57 »
Βασικά καλό θα είναι να βάλεις αμορτισέρ τιμονιού αφού πρώτα βρεις και φτιάξεις την αιτία που το προκαλεί, το αμορτισέρ απλά θα ελαττώσει και θα "καμουφλάρει" το πρόβλημα, δε θα το φτιάξει.
Συμφωνώ απόλυτα!
Το αμορτισέρ τιμονιού δεν είναι για να διορθώνει ατέλειες του μπροστινού συστήματος!
Αλήθεια, ξέρει κανείς για ποιό λόγο βάζουμε αμορτισέρ τιμονιού?

Αποσυνδεδεμένος Annar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 01:49 »
ευχαριστω για τις συμβουλες και τις επισημανσεις..πραγματικα με εχει προβληματισει το γεγονος οτι ολοι αναφερουν αυτο το πραγμα σαν συμφυτη ατελεια του imny.θα ηθελα να ξερω αν καποιος που το εχει αντιμετωπισει τελικα το εφτιαξε και δεν ξαναπαρουσιαστηκε..και το λεω αυτο γιατι διαβάζοντας τα σχετικα θεματα στο φορουμ παρατηρησα τα εξης..ολοι λιγο πολυ εχουν την εμπειρια του τρεμουλου, αλλοι περισσοτερο, αλλοι λιγοτερο...μερικοι ανεφεραν καποιες λυσεις που δουλεψαν για αυτους αλλοι διαφωνησαν. σε γενικες γραμμες δεν εχω καταλαβει αν υπαρχει λυση, αν ξερουμε πραγματικα που οφειλεται και δεν ξερω και αν αντιμετωπιζεται...γελαμε και κανουμε αστειακια και πλακιτσα του στυλ αν δεν τρεμει το τιμονι δεν ειναι jimny και τα σχετικα, αλλα οποιος ειχε τρομακτικη εμπειρια δεν μπορει να γελασει...
πραγματικα με ενδιαφερει να ακουσω την αποψη σας, ιδιαιτερα οσων εχουν προσωπικη εμπειρια αλλα και μηχανολογικες γνωσεις..τα συνεργεια της suzuki δεν τα πολυεμπιστευομαι αλλα και εξω, οσοι μαστορες τοσες γνωμες...
πραγματικα εχω αγαπησει το jimny μου παρα πολυ..δεν επιθυμω να οδηγω κανενα αλλο αυτοκινητο...δεν με νοιαζει που δεν εχει γκαζια, που πρεπει να προσεχω στις στροφες, που οταν φυσαει πολυυυυυυυυυ εχω μια αισθηση βαρκα γυαλο...δεν με ενοχλει η συντηρητικη οδηγηση στην ασφαλτο..
με ενδιαφερει ομως η προσωπικη μου ασφαλεια, οπως και η ασφαλεια των τριτων...
αυτο το πραγμα με εκανε πρωτη φορα να οδηγω αγχωμενη και η ανασφαλεια ειναι  κακος συμμαχος την ωρα που οδηγεις...θα περιμενω να ακουσω τις προτασεις σας και στις αρχες της αλλης εβδομαδας θα παει στο συνεργειο..προτου κανω ομως οτιδηποτε θα ηθελα να ειμαι διαβασμενη...
αναμενω παιδες.. t4
become what you are

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 08:09 »

Αλήθεια, ξέρει κανείς για ποιό λόγο βάζουμε αμορτισέρ τιμονιού?

Χρησιμεύει κυρίως για την εκτός δρόμου οδήγηση. Αν πατήσεις μία μεγαλούτσικη πέτρα με τη μία ρόδα με ταχύτητα 30-40 χλμ/ω, η πέτρα τείνει να φρενάρει μόνο τον τροχό με τον οποίο έρχεται σε επαφή. Το αποτέλεσμα είναι το βίαιο τράβηγμα του τιμονιού, με αποτέλεσμα να στραμπουλίξεις ή σπάσεις δάχτυλο του χεριού (παθών).  Αν υπάρχουν πολλές πέτρες στο δρόμο, το αποτέλεσμα είναι μηδενική άνεση στην οδήγηση, και γενικά πολλά τραβήγματα στο τιμόνι.

Με την παρουσία του αμορτισέρ, τα παραπάνω φαινόμενα μειώνονται ως προς το χέρι μας, γιατί το αμορτισέρ δεν επιτρέπει στη ρόδα απότομο στρίψιμο και την αναγκάζει να περάσει το εμπόδιο. Το κόστος είναι ταλαιπωρία στα ρουλεμάν του τροχού και στους συνδέσμους της μπάρας τιμονιού μέχρι το αμορτισέρ. Γλυτώνει μέρος της καταπόνησης ο ατέρμονας.


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 09:06 »
Προς Annar:
Έχεις ψηλώσει το Jimny και πόσο ?
Τα πρώτα πράγματα που θα κοίταγα είναι η ζυγοστάθμιση των ελαστικών και τυχόν φθορές ή ανοχές στους ελαστικούς συνδέσμους του μπροστινού συστήματος.
Αν έχεις ψηλώσει αρκετά, κάνε επιπλέον ευθυγράμμιση και κοίταξε την κάστερ (έκκεντρα σινεμπλόκ ή μπράτσα).
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 09:22 »
παιδια καλημερα, το τρεμουλο των θυριων μας εστιαζεται σε καπιοια μοντελα καποιων χρονολογιων ή ειναι ολα! προσωπικα εχω το παλιο Jimny του 99-00 και ηλικρινα ποτε δεν ενιωσα ποτε κατι τετοιο τοσο τρανταχτο

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 09:32 »
παιδια καλημερα, το τρεμουλο των θυριων μας εστιαζεται σε καπιοια μοντελα καποιων χρονολογιων ή ειναι ολα! προσωπικα εχω το παλιο Jimny του 99-00 και ηλικρινα ποτε δεν ενιωσα ποτε κατι τετοιο τοσο τρανταχτο

Ισως το δικό σου να μη κάνει τέτοιο πρόβλημα λόγω άλλης γεωμετρίας (δεξιοτίμονο)


Αποσυνδεδεμένος charis_cy

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 10:31 »
μπορει, αντε και ελπιζω φετος να μας κανει καλο χειμωνα γιατι εχει 5 χρονια να ζησουμε παγωνιες χιονια και λασπες

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 10:49 »
Το απλό τρέμουλο που έχουν σχεδόν όλα τα Jimny δεν έχει καμία σχέση με το Death Wobble, σε όποιον δεν έχει συμβεί δε μπορεί να το καταλάβει, σχεδόν αποκλειστικά αυτό συμβαίνει σε ψηλωμένα οχήματα...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος maroon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:32 »
καλημερα. ειμαι καινουριο μελος στο com. εχω και το ιδιο προβλημα στα 80km. τρεμει το τιμονι τρελα! το θεμα ειναι οτι δεν το εχω ψιλωσει, και τα λαστιχα ειναι σχετικα καινουρια. θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:41 »
Το απλό τρέμουλο που έχουν σχεδόν όλα τα Jimny δεν έχει καμία σχέση με το Death Wobble, σε όποιον δεν έχει συμβεί δε μπορεί να το καταλάβει, σχεδόν αποκλειστικά αυτό συμβαίνει σε ψηλωμένα οχήματα...


Το Death Wobble το είχα παλιά στο δικό μου όταν το ψήλωσα...... Το πρόβλημα λύθηκε με παράρ heavy duty.

Σας εύχομαι να μη ζήσετε ποτέ την εμπειρία του Death Wobble. Αν το πάθετε, καλύτερα να φοράτε τα pampers σας...  lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 11:43 »
Εχθες το βραδυ χαζευα το manual και στο κεφαλαιο 3 μεχρι 3Ε αναφερει τα παντα για το μπροστινο συστημα και τους λογους που μπορει να δημειουργειται τρεμουλο στο τιμονι.

εμενα μου απομενει να δω ξανα την ζυγοσταθμιση και μετα τους βασιλικους πυρους και τα ρουλεμαν τους.

ριξτε μια ματια, ειναι πολυ αναλυτικο.  ;)
φωτια στις γραμματειες....