Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ  (Αναγνώστηκε 72760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 11:46 »
Εχθές το απόγευμα έγινε ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο με .... "γαϊδουράκι" (όπως πολύ σωστά ανέφερε παλαιότερα άλλος μέλος του club) και το πρόβλημα λύθηκε. χωρίς καμία άλλη μετατροπή-αλλαγή. Ελπίζω όχι προσωρινά, αλλά μόνιμα! θα δείξει...

Υ.Γ. Αξία της όλης διόρθωσης 40 ευρώ για όλους τους τροχούς.

Αποσυνδεδεμένος sallonikios1999

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 13:50 »
Γεια σε ολους παιδια.Το προβλημα με το τρεμουλο τελειωσε.Το πηγα στη suzuki για service και οταν τους το ειπα,μου κλεισανε ραντεβου για μια αλλη ημερα και σε κανα δυο-τρεις ωρες ο τζιμακος ηταν σενιος.Οταν ρωτησα τι εκαναν η απαντηση ηταν οτι αλλαξαν τα λαστιχα των σινεμπλοκ με ποιο ενυσχιμενα.Το θεμα ομως ειναι οτι αφου το ξερουν γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες τους να πανε για την επισκευη.Δεν ξερω για τα οχηματα που ειναι εκτος εγγυησης εαν εχουν καποια χρεωση μιας και ο τζιμαρος ειναι ακομα στην εγγυηση.Κανονικα ομως δεν θα πρεπει να πληρωνει κανεις γιατι το προβλημα ειναι μαμισιο.Αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 14:43 »
Γεια σε ολους παιδια.Το προβλημα με το τρεμουλο τελειωσε.Το πηγα στη suzuki για service και οταν τους το ειπα,μου κλεισανε ραντεβου για μια αλλη ημερα και σε κανα δυο-τρεις ωρες ο τζιμακος ηταν σενιος.Οταν ρωτησα τι εκαναν η απαντηση ηταν οτι αλλαξαν τα λαστιχα των σινεμπλοκ με ποιο ενυσχιμενα.Το θεμα ομως ειναι οτι αφου το ξερουν γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες τους να πανε για την επισκευη.Δεν ξερω για τα οχηματα που ειναι εκτος εγγυησης εαν εχουν καποια χρεωση μιας και ο τζιμαρος ειναι ακομα στην εγγυηση.Κανονικα ομως δεν θα πρεπει να πληρωνει κανεις γιατι το προβλημα ειναι μαμισιο.Αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα.

δυστηχως δεν το περνανε στην εγγυηση και ασχολουνται μονο αν ποαραπονεθει καποιος, αντι να κανουν ανακληση.

τα σινεμπλοκ εχουν περιπου 60 ευρω αγορα και βαζουν και τις ροδελες στους βασιλικους πυρους . + 5 ευρω δηλαδη + εργασια
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος tanasis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 00:49 »
Γεια σε ολους παιδια.Το προβλημα με το τρεμουλο τελειωσε.Το πηγα στη suzuki για service και οταν τους το ειπα,μου κλεισανε ραντεβου για μια αλλη ημερα και σε κανα δυο-τρεις ωρες ο τζιμακος ηταν σενιος.Οταν ρωτησα τι εκαναν η απαντηση ηταν οτι αλλαξαν τα λαστιχα των σινεμπλοκ με ποιο ενυσχιμενα.Το θεμα ομως ειναι οτι αφου το ξερουν γιατι δεν ενημερωνουν τους πελατες τους να πανε για την επισκευη.Δεν ξερω για τα οχηματα που ειναι εκτος εγγυησης εαν εχουν καποια χρεωση μιας και ο τζιμαρος ειναι ακομα στην εγγυηση.Κανονικα ομως δεν θα πρεπει να πληρωνει κανεις γιατι το προβλημα ειναι μαμισιο.Αυτα παιδια ελπιζω να βοηθησα.
φιλε σαλονικιέ σε ποιά αντιπροσωπεία το πήγες? Και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Το πήγα στον Παπαβραμ... τον Άυγουστο, μου είπαν τα ίδια, το τρέμουλο σταμάτησε, όμως έχει εδώ και κανά δυο εβδομάδες που ξανάρχησε, δυστυχώς περισσότερο απο πρίν.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 09:53 »
Το "προβλημα" δεν οφείλεται ούτε σε σινεμπλοκ ούτε σινεμά.Θα πας να κάνεις μια καλή ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο και δεν θα ξαναδεις τρέμουλο μέχρι να πειράξεις τις ρόδες.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 12:30 »
Μην γράφουμε ό,τι θέλουμε τώρα... Το πρόβλημα λύνεται με την παραπάνω "επέμβαση" (αλλαγή σινεμπλοκ + προσθήκη ροδελων στο βασιλικό πύρο). Αυτή είναι η πιο μόνιμη λύση (καθ' ότι αναλώσιμα και αυτά, ε κάποια στιγμή θα φαγωθούν). Η πιο προσωρινή λύση είναι η ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου (καθ' ότι αν κάτι πειραχτεί στους τροχούς, πάει περίπατο η όλη δουλειά).

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 13:29 »
εγω βλεπω παντως ρε παιδια οτι δεν εχουμε καταληξει ακομα στο τι φταιει ???δεν μπορει καποιος υπευθυνος απο τη suzuki να κανει μια υπευθυνη ανακοινωση???????
ενταξει φοβουνται μη γινει καμια επανασταση απ'τους jimnαδες αλλα λιγο επαγγελματισμος δεν βλαπτει.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 14:21 »
Υπάρχει προφανώς κάποιο λάθος στο design του αξονα και ειναι ιδιαιτερα επιρρεπης σε οτιδηποτε .
Ισως να μην ειχαν και αλλη επιλογη οι σχεδιαστές ομως.

Απο την μια ειναι πολυ σπαστικο αυτο αλλα απο την αλλη ειναι κατι που εστω και προσωρινα, διορθωνεται.
Αρκει να εχεις καλα ρουλεμαν , μηδενικα μποσικα στο βροστινο συστημα και αψογη ζυγοσταθμιση.

Πριν σκεφτειτε τι ρημαδι αμαξι αγορασαμε απλα καντε ενα search στο google και δειτε τι ρημαδια ειναι
αλλα κατα πολυ ακριβοτερα 4x4 και SUV .

πχ BMW X5 4.4  :)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 15:07 »
εγώ πάντως έκανα σωστή ζυγοστάθμηση και όλα λύθηκαν....και όπως μου είπε και αυτός που την έκανε όλα είναι παραμύθια.Αμα σκεφτείς ότι μια εταιρία βγαζει λεφτά από τα ανταλακτικά δεν θα μου φαινόταν περιεργο αν το προωθούσαν το τρέμουλο σαν πρόβλημα.Άμα θέλετε μπορώ να επεκταθώ αναλυτικά στο τι μου είπε ο λαστιχάς μου για να ξέρετε τι γίνεται.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 15:16 »
εγώ πάντως έκανα σωστή ζυγοστάθμηση και όλα λύθηκαν....και όπως μου είπε και αυτός που την έκανε όλα είναι παραμύθια.Αμα σκεφτείς ότι μια εταιρία βγαζει λεφτά από τα ανταλακτικά δεν θα μου φαινόταν περιεργο αν το προωθούσαν το τρέμουλο σαν πρόβλημα.Άμα θέλετε μπορώ να επεκταθώ αναλυτικά στο τι μου είπε ο λαστιχάς μου για να ξέρετε τι γίνεται.

δεν νομιζω να το κανουν για τα ανταλλακτικα για τους εξης λογους:

1) σε αυτοκινητα με εγγυηση εχουν αλλαξει τα παντα, ακομα και ζαντες
2) τα ανταλλακτικα τα βρισκεις στην αγορα με τιμες 60% πιο χαμηλες
3) δεν ειναι απολυτο οτι θα πας στην αντιπροσωπεια (εγω το εφτιαξα μονος μου)
4) ρισκαρουν την αξιοπιστια της εταιρειας.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 16:38 »
εγώ πάντως έκανα σωστή ζυγοστάθμηση και όλα λύθηκαν....και όπως μου είπε και αυτός που την έκανε όλα είναι παραμύθια.Αμα σκεφτείς ότι μια εταιρία βγαζει λεφτά από τα ανταλακτικά δεν θα μου φαινόταν περιεργο αν το προωθούσαν το τρέμουλο σαν πρόβλημα.Άμα θέλετε μπορώ να επεκταθώ αναλυτικά στο τι μου είπε ο λαστιχάς μου για να ξέρετε τι γίνεται.

Ο κάθε λαστιχάς έχει να σου πει τη δική του ιστορία.. Εμένα που είχε jimny π.χ. και που πήγα σε αυτόν ακριβώς για να μην έχω το τρέμουλο, δεν μου βρήκε λύση και ενώ με είχε επιβεβαιώσει ότι να μην φοβάμαι κλπ γιατί με καλή (δική του - απλή πάντα ζυγοστάθμιση) θα το λύναμε το πρόβλημα (π@π@ρι@). Σε κάποιο άλλο ποστ (ή σε αυτό) κάποιος άλλος λαστιχάς είπε σε κάποιον άλλο, κάποιο άλλο σενάριο και τη δική του εκδοχή. Εντάξει, οι άνθρωποι το μεροκάματο προσπαθούν να βγάλουν και αμπελοφιλοσοφούν ενίοτε (στον ελεύθερο χρόνο). Δεν περιμένω να βρω το τι πραγματικά έχει παιχτεί με το πρόβλημα αυτό, μέσα από συζητήσεις μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 16:58 »
Λοιπόν για να καταλάβεις τι έγινε:1)έκανε την απλή ζυγοστάθμηση και 2)εκανε και μια άλλη ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.Αυτό γύριζε την ρόδα με 200-220χλμ/ω  και έβλεπε που υστερεί και έβαζε αντίβαρα.

Ο λαστιχάς που πήγες μάλλον δεν ήξερε καλά την δουλειά του και μάλλον τζάμπα σε πήρε λεφτά.Αυτό που πήγα ήξερε το θέμα με τα jimny.Με το που με είδε λέει "άσε ξέρω,έχεις και εσύ τρέμουλο..." χωρίς να τον πώ τι πρόβλημα έχω.Δεν ξέρουν όλοι οι λαστιχάδες να κάνουν αυτή την δουλειά.Επίσης μια φορά είχα κάνει ζυγοστάθμηση σε γαιδουράκι και το είχε λύσει το "πρόβλημα" μέχρι που έβγαλα τις ζάντες...Το όλο θέμα είναι στην ζυγοστάθμηση και φυσικά μετλα από αυτή άμα τύχει να βγάλεις τις ζάντεσς να σημειώσεις πως ήταν πριν βγουν με μια κιμωλία.Βασικά σε μένα έκανε ένα σημαδάκι για να δω και μου είπε άμα χριαστεί να τις βγάλεις θα κάνεις ένα σημάδι που ορίζεται από το δισκόφρενο και την μία ακτίνα της ζάντας(δεν ξέρω αν μπόρεσα να δώσω καλή εικόνα).Πάντως αν είναι κάποιος από εδώ θεσσαλονίκη μπορώ να σας πω που είναι ωστε να πάτε.Παρεπιπτόντως τα λάστιχα που έχω τώρα είναι πάνω σε χτυπημένες ζάντες(διορθομένες βέβαια).
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 21:23 »
Λοιπόν για να καταλάβεις τι έγινε:1)έκανε την απλή ζυγοστάθμηση και 2)εκανε και μια άλλη ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.Αυτό γύριζε την ρόδα με 200-220χλμ/ω  και έβλεπε που υστερεί και έβαζε αντίβαρα.

Ο λαστιχάς που πήγες μάλλον δεν ήξερε καλά την δουλειά του και μάλλον τζάμπα σε πήρε λεφτά.Αυτό που πήγα ήξερε το θέμα με τα jimny.Με το που με είδε λέει "άσε ξέρω,έχεις και εσύ τρέμουλο..." χωρίς να τον πώ τι πρόβλημα έχω.Δεν ξέρουν όλοι οι λαστιχάδες να κάνουν αυτή την δουλειά.Επίσης μια φορά είχα κάνει ζυγοστάθμηση σε γαιδουράκι και το είχε λύσει το "πρόβλημα" μέχρι που έβγαλα τις ζάντες...Το όλο θέμα είναι στην ζυγοστάθμηση και φυσικά μετλα από αυτή άμα τύχει να βγάλεις τις ζάντεσς να σημειώσεις πως ήταν πριν βγουν με μια κιμωλία.Βασικά σε μένα έκανε ένα σημαδάκι για να δω και μου είπε άμα χριαστεί να τις βγάλεις θα κάνεις ένα σημάδι που ορίζεται από το δισκόφρενο και την μία ακτίνα της ζάντας(δεν ξέρω αν μπόρεσα να δώσω καλή εικόνα).Πάντως αν είναι κάποιος από εδώ θεσσαλονίκη μπορώ να σας πω που είναι ωστε να πάτε.Παρεπιπτόντως τα λάστιχα που έχω τώρα είναι πάνω σε χτυπημένες ζάντες(διορθομένες βέβαια).
Εδώ Σαλόνικα αδελφέ...Για πές..?

Μπάς και βρουμε άκρη...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 21:47 »
Θα στο στείλω σε μήνυμα οκ??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος tanasis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ -ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 16:38 »
Θα στο στείλω σε μήνυμα οκ??
Φίλε pointer θα ήθελα και εγώ να μάθω τον λαστιχά που το πήγες. Αν και τώρα είμαι εκτός Θεσσαλονίκης, θα με ενδιέφεραι να τον επισκεφθώ όταν επιστρέψω.