Αποστολέας Θέμα: ΗΧΕΙΑ!  (Αναγνώστηκε 17046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
ΗΧΕΙΑ!
« στις: Μάρτιος 12, 2007, 11:54 »
Καλημερα σε ολους!Κανω μια ερευνα αγορας για ηχεια κ απλα δε καταλαβαινω ακριβως κατι:ποια η φιλοσοφια ενος διαιρουμενου ηχειου κ ποια ενος ομοαξονικου?τι πρεπει να κοιταμε σε τετοιες περιπτωσεις? ???

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2007, 14:45 »
Ευθύμη ομοαξονικό χαρακτηρίζεται το ηχείο στο οποίο mid/woofer  και tweeter έχουν κατασκευάστηκά το ίδιο κέντρο(είναι το ένα μέσα στο άλλο)
Διαιρούμενα είναι τα ηχεία των οποίων τα tweeter είναι ξεχωριστά απο το woofer.
Eπείδεί το Jimny είναι αρκετά στενό, και οι υψηλές συχνότητες χάνονται,όταν βγαίνουν κοντά στα πόδια σου... καλύτερα να προτιμήσεις διαιρούμενα
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2007, 16:22 »
Κ απο μαρκα?τι να κοιταω?ξερουμε κατι σιγουρο κ δοκιμασμενο?

Αποσυνδεδεμένος seaman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 20
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 18:17 »
Κ απο μαρκα?τι να κοιταω?ξερουμε κατι σιγουρο κ δοκιμασμενο?
Βρε παιδια ο ανθρωπος εχει θεσει ενα ερωτημα απο τοοοοοτε......τυχαινει να με ενδιαφερει και εμενα το συγκεκριμενο.......καμμια απαντηση ακομη? bhe και να κανω και μια παρατηρηση παραπονο?ο λογος που δεν μπαινω συχνα να γραψω κατι ειναι αυτος.......βλεπω μεγαλη αδιαφορια απο τα μελη εδω μεσα σε καποια θεματα.....συγνωμη εκ των προτερων αν εθιξα καποιον η καποιους.......

Αποσυνδεδεμένος pavlosf

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 18:54 »
Ανάλογα με το πόσο βαθιά θα βάλεις το χέρι σου στην τσέπη υπάρχουν πολλές προτάσεις.
Εγώ με ένα διαιρούμενο τις focal μπροστά και ένα δικό μου αυτοενισχυόμενο subακι των 20 λίτρων περίπου, σε διάταξη push – pull είμαι ευχαριστημένος, αν και θα ήθελα να προσθέσω και κάτι πίσω

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 19:49 »
Υπάρχουν φτηνές λύσεις με διαιρούμενα woofer και tweeter, με χρήση cross-over. Τα tweeterακια (που είναι και πολύ μικρά) τα τοποθετήτε κάπου ψηλά στο ταμπλώ ή στις κολώνες του παρμπρίζ. Υπάρχουν έτοιμα με βασούλες για κάθε γούστο. Χωρίς ενισχυτή, με ένα ραδιο CD 4x50 έχετε καταπληκτικό αποτέλεσμα. Πίσω μπορείτε να βάλετε ομοαξονικά μιας και συνήθως τοποθετούνται κάπου ψηλά (όπως σε εταζέρα)...  και δεν έχει και πολύ νόημα για να πρίμα από πίσω. Τα αυτιά μας ούτως ή άλλως, έχουν κλήση προς εμπρός και "χάνουν" τα πίσω πρίμα.






Αποσυνδεδεμένος SotoS_R

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 08:32 »
Χθες εβαλα και εγω στο δικο μου που φοραω την μαμα πηγη (Clarion)..
4 ηχειακια 10cm μπροστα-πισω στις στανταρ θεσεις του αυτοκινητου ,ομοαξονικα και το αποτελεσμα απο τα μαμα τα ηχεια ειναι 10 φορρες καλυτερο σε ποιοτητα και decibel..
Κοστος για ολα αυτα με περασμα-καλωδιωση και ηχεια (2 earthquake και 2 vocal)  170 €

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 21:31 »
θελω ν' αλλαξω τα ''μαμα-μαπα'' ηχεια μπροστα.
Εχει κανεις αποψη για τα διαιρουμενα ηχεια BOSCHMANN RV-4200 (τιμη 39 ευρω)? καμια αλλη προταση?
Δυστυχως για τις ''μαμα διαστασεις'' 10 εκ. υπαρχουν ελαχιστες επιλογες και κυριως πανακριβες> 130 ευρω!!!
Ειναι δυσκολο να μπουν απο ενα ...''επιστημονα''? γιατιμου ζητησαν 35 για τοποθετηση 87


Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:36 »
Ρε Δημητρη παρε με τηλ. να συνεννοηθουμε να στα βαλω εγω,μη πας κ δινεις λεφτα...και μπορεις να βρεις πολυ πιο φτηνα κ καλα ηχεια 10ρακια...βλεπε pioneer κλπ κλπ...

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 00:10 »
τα συγκεκριμενα η ηχεια( BOSCHMANN RV-4200 )τα σπανε παντως, εχουν πολυ καλη ποιοτητα ηχου και για να βρεις κατι αντιστοιχο σε pioneer πρεπει να δωσεις πολλα ευρω παραπανω. Συνιστω να τα αγορασεις αλλα να τα τοποθετησεις μονος σου.Εχω παρει τα boschman titanium tweeter 40 ευρω και φιλε ειναι χασιμο εχω μεινει απιστευτα ευχαριστημενος. Επειδη οι διαστασεις ειναι μικρες και επειδη δεν μου αρεσουν οι μετατροπες, πιστευω η καλυτερη λυση ειναι οσο το δυνατον καλυτερα ηχεια. 

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2008, 16:02 »
Παιδες σας ευχαριστω!
νομιζω οτι σε διαιρουμενα ηχεια δεν βρισκεις κατι καλυτερο και οικονομικο.
Ευθυμη, ειμαι εξωτερικο για δουλεια θα τα πουμε συντομα ... ελπιζω απο κοντα!

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 15:58 »
Γειά χαρά και από εμένα.
Στον Jimi μου μπροστά έχω βάλει τα BOSCHMANN RV-4200 αλλά δυστυχώς είναι λίγο πιο μεγάλα στο βάθος. Το αποτέλεσμα είναι πως δεν έχουν πατήσει καλά στη θέση με αποτέλεσμα να χάνω στο μπάσω. Πίσω έχω βάλει τα Hertz Dieci DCX130 και ποιο πίσω........... ένα αυτoενισχυζόμενο sub της Kenwood. Σαν αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό.
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 17:12 »
whirlygr,
ειμαι στο τσακ να αγορασω BOSCHMANN RV-4200, απο που τ'αγορασες ?
γιατι μετα απο ερευνα αγορας μονο ενας web προμηθευτης/αντιπροσωπος (e-mimikos)
Bεβαια  το σχολιο σου ομως για την εφαρμογη τους   :o.... με ''κολλησε'' λιγο.

 ??? Δεν γινεται πατεντα η προσθηκη μονωτικου φυλλου- η δεν υπαρρχει διαθεσιμος χωρος?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2008, 17:14 από draikos »

vissarionas

  • Επισκέπτης
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 18:45 »
draikos
σαν παλιος μουσικοκαγκουρας, θυμαμαι οτι boschman ειχε στη στοα στη κανιγγος. εχει πολλα μαγαζια με ηλεκτρολογικα εκει, και σιγουρα θα βρεις.
κανε ενα κοπο, βγαλε το ενα απο τα μπροστινα σου ηχεια, και πηγαινε χτυπα ενα σε ιδιες διαστασεις(δε σου λεω ποια διασταση ειναι, γιατι δε ξερω).
αν παλι δε βρεις σετακι με tweeter(που δε νομιζω),φτιαχτω 'μπακαλικα' σε συνενοηση με τον καταστηματαρχη που θα πεσεις.
πες του οτι στη θεση του ηχειου που κρατας, θελεις να βαλεις ενα sub-ακι, και στο ταμπλο σου ή στις κολλωνες, να βαλεις tweeter.
και ρωτα αν χρειαζεται τιποτα αλλο να τα συνδεσεις. crossover πχ.(ειναι ενα κουτακι που διαχωριζει το σημα του στερεοφωνικου σου, σε μπασα και πριμα, και τα μοιραζει στο αναλογο ηχειο(sub-tweeter))
ελπιζω να βοηθησα λιγακι.
αν παλι δε το βιαζεσαι, καποια στιγμη στο μηνα(αν δε πιανω φοδρα οταν βαζω το χερι στις τσεπες μου δηλαδη),
θα ασχοληθω εγω με τα ηχειακια μου, και σκεφτομουν αυτη τη λυση.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΗΧΕΙΑ!
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 20:11 »
vissarionas ευχαριστω!
 ...αναμενω περαιτερω νεα σου για το θεμα καθως κι εγω δεν ''ξεκουνιεμαι''ιδιαιτερα ...  :)