Αποστολέας Θέμα: Περί ήχου....  (Αναγνώστηκε 4207 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος casper

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Περί ήχου....
« στις: Μάρτιος 09, 2007, 22:52 »
Παράθεση
Frequency Response  65 Hz - 32 kHz 

Για να μην σας τα παραλένε οι ετερείες, το ακουστικό φάσμα είναι απο 20 Hz εως 20 KHz με παραγματικά όρια ακρόασης απο τους 50κύκλους περίπου μέχρι τους 16χιλιόκυκλους μέγιστο
Το φάσμα το οποίο ανήκει στο ακουστικό αλλά δεν ακούγεται , ανήκει στην ψυχοακουστική(πολλές φορές ο ήχος νιώθεται κιόλας , πχ καθήστε απέναντι απο sub και θα νιώσετε την γροθιά

Στις γυναίκες κατα γενική ομολογία αρέσουν τα μπάσα....


Φίλε ironman όπως φυσικά γνωρίζεις τα ηχεία δεν περιορίζουν το φάσμα των συχνοτήτων τους στις συχνότητες που ακούει ο άνθρωπος, εκτίνοντας το στους 20 και 30 kHz με σκοπό την πιστότερη και ασυμπίεστη απόδοση της ωφέλιμης (μεσαίας) περιοχής. Τώρα όσων αφορά τις χαμηλές συχνότητες (μπάσο) εκεί είναι καθαρά θέμα διαμέτρου και διαδρομής του ηχείου (sub) μιας και αυτό που καλείται να κάνει είναι να πρεσάρει όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ποσότητες αέρα(εντελώς επιδερμική προσέγγιση  ;))κτλ κτλ κτλ.
Αν θες να αναπτύξουμε εκτενέστερα το θέμα ήχος και να προσπαθήσουμε να ‘σχεδιάσουμε ‘ το ιδανικό set up για το jimny μπορούμε να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα έτσι ώστε να βγουν και κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.  :) 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2007, 00:09 από IronΜan »

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2007, 00:41 »
Νομίζω ότι θα γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση....

Κώστα νομίζω ότι το ακουστικό φάσμα , απο 20 έως 20Khz εκτός απο ακρόαση είναι σταθερά και της εγγραφής audio.
Θέμα συμπίεσης του ήχου, δεν τίθεται σε σχέση με το ηχείο μιας και τα ηλεκτρικά σήματα που καλούνται να μετατρέψουν σε ηχητικά κύματα, είναι απο φύση αναλογικά.
Η μεσαία περιοχή, οι συχνότητες που αποδίδει το midrange δηλαδή, καθορίζονται απο το crossover του κάθε ηχείου(το σύστημα φίλτρων-(high pass filter-low pass filter-και ένα band pass) που διαχωρίζει σε συχνότητες το ηλεκτρικό σήμα για να το οδηγήσει στο woofer ,το midrange , και το tweeter, εαν μιλάμε για τρίδρομο ηχείο.), εαν το ηχείο λέει ότι έχει απόκριση και στους 32khz η συγκεκριμένη συχνότητα, δεν θα βγεί απο την μεσαία περιοχή αλλά απο την υψηλή...
Εαν κάποιες κατασκευάστριες λένε ότι τα ηχεία τους έχουν απόκριση κατά 12 ολόκληρους χιλιόκυκλους(είναι παραπάνω απο το μισό του ακουστικού φάσματος) πάνω απο το ακουστικό φάσμα, και σου λένε ότι το τράβηξαν τόσο πάνω με σκοπό την πιστότερη και ασυμπίεστη απόδοση της ωφέλιμης (μεσαίας) περιοχής...πές ότι απο τους 12khz και πάνω είναι συχνότητες που βγαίνουν απο το tweter το οποίο ουδεμία σχέση έχει με το τι θα αναπαράγει το midrange....
Θα το ψάξω πάντως το θέμα μιας και μπορεί να κατασκευάζουν μεγάφωνα τα οποία ταλαντώνουν στους 32....αν και δεν είναι χρήσιμο νομίζω...


Το συγκεκριμένο που έγραψα για τις γυναίκες είναι μιας και(κατά μεγάλο ποσοστό τους..) συντονίζονται ορισμένα ευαίσθητα σειμία(αισθητήρια νεύρα) απο τις χαμηλές συχνότητες, κατά τον συντονισμό εμφανίζεται μέγιστη ταλάντωση, και αυτό είναι κάτι που τις χαροποιεί....
Ισχύει για τον μεγαλύτερο αριθμό γυναικών...

Τα διαιρούμενα ηχεία είναι μια καλή λύση........
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2007, 01:16 »
Και για να δεις και τι παίζει στην αγορά....

www.bwspeakers.com/index.cfm/fuseaction/products.models/Label/Model%20Nautilus

Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι τα αγαπημένα μου, δυστηχώς δεν τα έχω, μιας και απαιτούν και δικό τους χώρο ακρόασης....
Τα έχω τοποθετήσει όμως , και είναι πραγματικά η πεμπτουσία του ήχου, όπως και τα ηλεκτροστατικά της Martin Logan

Kοιτα στα τεχνικά χαρακτηριστικά του να δείς ότι η απόκριση συχνότητας(frequency responce) δίδετε απο τους 25 κύκλους μέχρι τους 20 χιλιόκυκλους.
Δεν είναι τυχαίο , μιας και τα συγκεκριμένα θεωρούνται σαν ηχεία αναφοράς...(το ότι δεν είναι αυτοκινήτου δεν έχει να κάνει σε σχέση με την τεχνογνωσία κατασκευής ενός μεγαφώνου...)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος P_Gala

  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • My web site (space)
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2007, 14:22 »
Μιας και που πέσατε πάνω στο θέμα μου ας βάλω και εγώ την πινελιά μου…


Όλα αυτά τα υπέρ ηχεία και και και και … είναι σχετικά όπως είπε και ο Ironman το κάθε τι θέλει τον χώρο του και τα λεφτά του.Υπαρχουν ηχεία παθητικά που είναι πολύ καλύτερα…ιδικά αν συνδυαστούν με κανένα λαμπατο…

Το μονό σίγουρο είναι ότι ο άνθρωπος κανονικά ακούει από 20 μέχρι 20 τπτ παραπάνω η παρακάτω…από εκεί και πέρα νιώθουμε τις χαμηλές συχνότητες, εμείς ευτυχώς η δυστυχώς ακούμε πλέων απο15 με 14 μετά την σταδιακή απώλεια ακοής όσο κουράζουμε τα αυτιά μας τόσο έχουμε απώλειες…
Δεν μιλάμε για τπτ σπουδαίο μόνο και μόνο στην πόλη που ζούμε έχουμε αρκετούς θορύβους άρα δεν τα πάνε και τόσο καλά τα αυτιά μας άλλες συχνότητες δεν τις ακούμε άλλες τις ακούμε αλλά όχι στην ιδία ένταση που θα έπρεπε..

Μετά ο κάθε άνθρωπος ακούει διαφορετικά…άρα εδώ χρειαζόμαστε εκτός από το κούρδισμα των ηχείων στο χώρο…και το κούρδισμα των ηχείων στα αυτιά μας…

Γιατί μπορεί εμένα να μου λέει κάποιος ότι τα ηχεία είναι flat δλδ όλες οι συχνότητες με ίδια ένταση αυτό όμως σημαίνει ότι θα έχει ενοχλητικά μεσαία κτλ…άρα πρέπει να δουλέψει analyzer στον χώρο(στην ιδανική θέση ακοής το γνωστό τρίγωνο), κούρδισμα και μετά αφού φέρουμε τα ηχεία στον χώρο τότε να κάνουμε άλλο EQ για το άκουσμα μας…αυτό σημαίνει ότι τα ηχεία θα τα ακούμε σωστά μόνο στο ιδανικό σημείο εκεί που ενώνονται οι κάθετοι των κέντρων του ηχείου και στο ύψος τους …(oσο θα βγαίνουμε από αυτή την κάθετο τόσο θα χάνουμε συχνότητες)
 
¶ρα αυτό σημαίνει 2 πράγματα προς το παρόν…

Α) για να πάρεις ηχεία για το σπίτι πρέπει να ξέρεις τον χώρο που θα τα βάλεις, πως θα αποκρίνετε σε στάσιμα και ανακλάσεις...απορροφήσεις…

B) Στο αυτοκίνητο ακούμε ανακλάσεις και ότι μένει από την απορρόφηση των υλικών μέσα σε αυτό όπως και στάσιμα πολλά στάσιμα … Στην ουσία το αυτοκίνητο γίνεται ένα ηχείο άρα θέλει πολύ ψάξιμο για το τι θέλεις να κάνεις…
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2007, 14:28 από P_Gala »
This is your life and its ending one minute at the time...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2007, 14:42 »
Ο Ηχολήπτης μας lol
Συνήθως οι flat ακροάσεις είναι για production studio όπου χρησημοποιούνται ηχεία near field , αποδίδουν όλο το φάσμα των σθχνοτήτων flat και σε μικρή απόσταση απο τον χώρο που είναι τοποθετημένα.
Ενας Ηχολήπτης πρέπει να ακούει flat και χωρίς χρωματισμό της μουσικής.
Παλιότερα για αυτό τον σκοπο χρησημοποιούσαμε τα Yamaha NS10 που αν και φθηνά, νομίζω ότι είναι κορυφαία στουντικά ηχεία.
Τώρα βάζουμε κάτι GENELEC lol
Aπο τα κορυφαία που έχω δει, κάποτε χρησημοποιούσαμε Pick up της ΕΜΤ με κεφαλές κινητού πηνίου(φοβερά ποιοτικές αλλά υπερευαίέσθητες)...
Τις συγκεκριμένες κεφαλές ανα ταχτα χρονικά διαστήματα τις στέλναμε εξωτερικό για επισκευή(καινούργιες κόστιζαν 180 χιλιάδες έκαστη το 91 και με τα μισά τις επισκευάζαμε).
Η αντιπροσωπεία είχε φτιάξει δίσκους αναφοράς απο 20 έως 20 χιλιόκυκλους , και έστελνε πίσω την κεφαλή με καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων....

Μου άρεσε άυτό που είπες για τους λαμπάτους ενισχυτές, μιας και μπορεί να είναι αναλογικοί, αλλά η τελική μετατροπή του ακουστικού σήματος, είναι πάντα αναλογική(ούτε ψηφιακά ήχεια υπάρχουν, ούτε ψηφιακά...αυτιά lol)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2007, 21:15 »
Καλα δεν πιστευω τι ειναι αυτα που διαβαζω!!!!!!!!!! ha a105 ha a105 ha a105 ha a105

Ρε παιδια μπραβο!!!!!!!! cl cl cl cl cl cl

Οι γνωσεις ξεκινανε απο ΧΛκυκλους!!!!! ;D και τετραγωνα!!!!! ;D και φτανουν μεχρι σε ωτορινολαρυγγολογους!!!!!!!! lol lol lol lol lol lol lol
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2007, 01:33 »
Οι γνωσεις ξεκινανε απο ΧΛκυκλους!!!!! ;D και τετραγωνα!!!!! ;D και φτανουν μεχρι σε ωτορινολαρυγγολογους!!!!!!!! lol lol lol lol lol lol lol

Ενίοτε και σε ζαντολαστιχολαρυγγολόγους , που λέει και η διαφήμηση lol yah yah yah
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος P_Gala

  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • My web site (space)
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2007, 19:06 »
και ταπετσαριες βαζουμε...  j12 >:( ;D
This is your life and its ending one minute at the time...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2007, 08:01 »
Μπραβο τα παιδια!!!  Μ αρεσει το οτι οι ανθρωποι που συναναστρεφομαι να εχουν και γενικες γνωσεις, αλλα πολυ περισσοτερο, ειδικες!!!  ΕΥΓΕ!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2007, 01:06 »
ΕΥΓΕ!!![/color]

Nα βγώ ρε θείο αλλά ....που να πάω?? lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος casper

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 43
Απ: Περί ήχου....
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2007, 01:27 »
Δυστυχώς το θέμα ήχος είναι αρκετά πολύπλοκο και συνήθως συμβαίνει ότι και με τα 4Χ4…. ο καθένας έχει την δική του γνώμη. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγο λάθος να περνάμε από το μικροσκόπιο και να κρίνουμε μια συσκευή παραγωγής ήχου με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά της, όπως είναι λάθος να αγοράζουμε ένα ηχείο επειδή το ακούσαμε να παίζει καλά στο σπίτι ενός φίλου ή σε μια έκθεση, μιας και αυτό που ακούσαμε είναι αποτέλεσμα ενός συνόλου παραγόντων (χαλιά, κουρτίνες, μέγεθος χώρου κτλ) που διαμόρφωσαν την τελική ηχητική εικόνα του συστήματος. Ένα ηχείο ανάλογα τον τόπο και τον τρόπο στησίματος του θα αποδώσει και ανάλογα, και αναφέρομαι περισσότερο στα ηχεία μιας και είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στην αλυσίδα ενός audio συστήματος. Τα ηχεία που ανέφερε ο ironman παραπάνω είναι μια πολύ καλή επίδειξη τεχνογνωσίας των μηχανικών ήχου της B&W, βέβαια το συγκεκριμένο ηχείο δεν το έχω ακούσει αφού εδώ και χρόνια βαδίζω στην αντίπερα όχθη των ευαίσθητων ηχείων φόρτισης κόρνας.
Επίσης, δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μέρος συχνοτήτων που λαμβάνει το αυτί μας την στιγμή που ακούμε ένα τραγούδι προέρχεται από ανακλάσεις του χώρου προσομοιώνοντας όσο το δυνατόν την φυσική ηχητική διασπορά ενός μουσικού οργάνου (λέμε τώρα ::)), πιστεύω ότι είναι λάθος να έχουμε σαν σημείο αναφοράς τον στουντιακο και φιλτραρισμενο από χίλια μύρια ηχοαπορροφητικά ήχο, που ναι μεν είναι απαραίτητα για την ηχογράφηση αλά καταστροφικά για την μετέπειτα ακρόαση. (ερασιτέχνης κρουστός γαρ) ;)     
Τώρα όσον αφορά το αυτοκίνητο εκεί τα πράγματα αλλάζουν….δεν έχουμε sweet spot, ούτε σωστή διασπορά ούτε χώρο κτλ κτλ…..εκεί είναι τα δύσκολα..... bhe