Αποστολέας Θέμα: καθαρισμος στα μπεκ  (Αναγνώστηκε 12941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
καθαρισμος στα μπεκ
« στις: Μάρτιος 08, 2007, 22:39 »
εδω και καιρο μου εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα. οταν πηγαινω με το jimny μου για μερικα λεπτα  με σταθερη ταχυτητα ( σε εθνικη με 100κμ και 3500rpm περιπου) και παω μετα να επιταχυνω το αμαξι  κλωτσαει.  τι να φταιει? μηπως εχει φτασει η ωρα για καθαρισμο στα μπεκακια του?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2007, 22:41 από kounabakos »

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2007, 09:44 »
Τι εννοείς κλωτσάει!΄Κάνει έναν μεταλλικο θόρυβο  ή 2-3 χτυπηματα ? Δώσε κανα στοιχείο  ;D
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2007, 13:22 »
κλωτσαει σαν γαιδαρος 87        οταν εχω σταθερο γκαζι για λιγο και μετα παω να επιταχυνω κλωτσαει ( σαν να ειναι μπουκομενο και ξαφνικα να ξεμπουκωνει αυτο ειναι αποτομο και στιγμιαιο ειναι σαν πως να σου πω, φαντασου οτι εχεις κολησει στη λασπη και οταν σε τραβαει στην αρχη το αλλο αμαξι, που κανει αυτο το νευρικο τιναγμα μεχρι να τεντωσει καλα ο ιμαντας ) δεν κανει θορυβο ουτε χτυπαει κατι. αυτο δε μου το κανει συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2007, 14:49 »
¶ρα κάτι με το καύσιμο παίζει! Περιφερειακά όλα οκ? μπουζί καλώδια κλπ ?
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2007, 20:28 »
τα μπουζι ειναι καινουργια τωρα τα μπουζοκαλωδια δεν τα εχω αλλαξει καθολου αλλα δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο. εχω κανει 90.000κμ και νομιζω οτι θελει καθαρισμο στα μπεκ.

Αποσυνδεδεμένος kranas (x-nikos)

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 715
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2007, 20:43 »
Νομιζω οτι καλα θα κανεις να ξεκινησεις απο εκει .καλο θα του κανεις και ας ειναι κατι αλλο
Ας το καλαμπουρίσουμε ρε παιδιά!!!! κάνει καλό!!!!

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2007, 04:47 »
τα μπουζι ειναι καινουργια τωρα τα μπουζοκαλωδια δεν τα εχω αλλαξει καθολου αλλα δεν νομιζω να φταιει κατι τετοιο. εχω κανει 90.000κμ και νομιζω οτι θελει καθαρισμο στα μπεκ.

Φίλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα την προηγούμενη εβδομάδα σε baleno κλοτσούσε σα γαίδαρος και μόνο στις ψιλές στροφές δεν είχε πρόβλημα, στο φανάρι έριχνε δυο κλοτσιες και μετά ξεκινούσε  lol ειδικά αν είχε υγρασία μουλάρωνε  bhe.
Τελικά τα είχαν παίξει τα μπουζοκαλώδια μετά απο 125.000 km αλλάχτηκαν με καινούργια (NGK 85 € κόστος) και το αμάξι τούρμπιασε και πηγαίνει τα οπίσθια του  :o

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2007, 14:49 »
Ωραίος ο Μαυροχρηστος lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2007, 17:20 »
...τούρμπιασε και πηγαίνει τα οπίσθια του  ...!!!!   cl cl

kounabakos ,δεν έχεις πολλά να κάνεις! Κάνεις ένα οπτικό τσέκ στα μπουζοκαλώδια , νετσιπιτέρ κλπ και πάς για ένα καθαρισμό στα μπέκ! Παντως νομίζω πως στα 120,000 χρειάζεται να κάνει το γιμνυ αν έχεις ακολουθήσει το βιβλίο σέρβις του.
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2007, 13:09 »
δεν υπαρχει βιβλιο δεν υπαρχει τιποτα το εχω παρει μεταχειρισμενο το θηριο :o και πολυ αμφιβαλω για το ανα ειναι τα 90.000κμ τα κανονικα του χιλιομετρα. αν και δεν μου το κανει συνεχεια παρα μονο οταν πηγαινω με σταθερη ταχυτητα και σχετικα λιγες στροφες περιπου 3000rpm. τωρα που το σκεφτομαι ομως ανηφορες με χωμα και πετρες ενω με το samurai  yah  που ειχα πιο παλια τις ανεβαινα με τριτη αυτο θελει πρωτη και πολλες φορες μουλαρωνει μπουκωνει. αν το κοψω σε καμια λακκουβα για να μην το σπασω εχω βαλει πολλες φορες τα αργα για να ξεκινησω μετα και οχι σε μεγαλες ανηφορες νορμαλ πραγματα. θα το παω για καθαρισμο και ελπιζω να στρωσει. αλλα που να το παω? εδω στην Πατρα το φοβαμαι. θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος με αυτα που εχω δει! ξερει κανεις κανενα καλο μαστορα απο πατρα να το παω?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2007, 13:11 από kounabakos »

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 17, 2007, 18:28 »
η καρτα καυσαεριων σου τι λεει;
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2007, 21:19 »
η καρτα καυσαεριων σου τι λεει;


δηλαδη? τι εννοεις? τον Νοεμβρη που μας περασε, το περασα απο κτεο και μου εβγαλαν καρτα εκει. τα καυσαερια ηταν στα κανονικα επιπεδα.

Αποσυνδεδεμένος big-terios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 486
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 19, 2007, 09:42 »
εδω και καιρο μου εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα. οταν πηγαινω με το jimny μου για μερικα λεπτα  με σταθερη ταχυτητα ( σε εθνικη με 100κμ και 3500rpm περιπου) και παω μετα να επιταχυνω το αμαξι  κλωτσαει.  τι να φταιει? μηπως εχει φτασει η ωρα για καθαρισμο στα μπεκακια του?
Αγαπητέ μου το έκανε και σε μένα στο τέριος από την αρχή. Είναι λόγω του μεταβλητού συγχρωνισμού βαλβίδων που έχει το αμάξι. Όταν πας για αρκετά λεπτά με μια συγκεκριμένη ταχύτητα ο εγκέφαλος για οικονομία καυσίμου κατά ένα τρόπο λειτουργεί με "λιγότερες" βαλβίδες και όταν πατάς το γκάζι απότομα για να επιταχύνει ξανα ξαναμπαίνουν σε λειτουργία όλες οι βαλβίδες. Κάνει ένα κλώτσιμα. έχει να κάνει με λίγα λόγια με την βενζίνη και το πόσο ποσότητα μπαίνει στα μπέκ.
Brat president
www.braters.gr
Όπου οι άλλοι σταματάνε εμείς προχωράμε :):):):)

Ευρυτανία TEAM   :D

Έρχετε το B-S :-O

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 19, 2007, 12:40 »
η καρτα καυσαεριων σου τι λεει;


δηλαδη? τι εννοεις? τον Νοεμβρη που μας περασε, το περασα απο κτεο και μου εβγαλαν καρτα εκει. τα καυσαερια ηταν στα κανονικα επιπεδα.

κανονικα μεσα στα ορια δηλ...? ολες οι μετρησεις? αν εχεις σοβαρες αποκλισεις τότε σκεψου το για καθαρισμο ;) αλλιως θα ξοδεψεις τα λεφτα σου ;)

Το ειχα συζητησει με τον τεχνικο μου αυτο το θεμα πριν κανα 6μηνο και μου το ειχε πει αυτο ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: καθαρισμος στα μπεκ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2007, 11:06 »
ναι ειναι ολες οι μετρησεις ειναι στα κανονικα επιπεδα.θα παρω απο το practik-er ενα υγρο που το βαζεις στο ρεζερβουαρ και λενε οτι κανει καθαρισμο στο injection θα το βγαλω και μια βολτα στην εθνικη να το παω σανιδα και ελπιζω να τα πεταξει ολα απο μεσα.


(διοθωση αυτοματου φιλτρου. σορρυ kounabakos.)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2007, 13:54 από Γιώργος »