Αποστολέας Θέμα: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP  (Αναγνώστηκε 67950 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 25, 2007, 17:32 »
¶μα ακούγεται σαν ράβδισμα και χάνεται όταν πατάς συμπλέκτη, το πιο πιθανό είναι να χει αποδημήσει το ρουλεμάν του δίσκου...

Κοίταξε για καλό και για κακό και τις βάσεις του κινητήρα καθώς και του transfer...

ΣΩΣΤΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 26, 2007, 00:36 »
κάτι τέτοιο είχα πάθει κι εγώ.
όταν πάταγα το γκάζι ακουγόταν σαν ράβδισμα συντονισμένο.
στην αρχή νόμιζα ότι ήταν αναρτήσεις ή βάσεις μοτέρ ή μέχρι και τα κάθισματα (τα ξήλωσα για να δω).
μια μέρα ακούμπησα το χέρι μου δίπλα στο λεβιέ των ταχυτήτων χαμηλά και κτυπούσε εκεί.
είχε σπάσει η βάση του σασμάν και συντονιζόταν με τις στροφές του κινητήρα και κτυπούσε δεξιά.


Αποσυνδεδεμένος edouard

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 27, 2007, 01:58 »
παιδια ευχαριστω πολυ...τελικα ειναι ρουλεμαν,την δευτερα το παω στον γιατρο για αλλαγη

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 30, 2007, 11:41 »
¶ντε ας κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και ποτέ δεν κάνω.  :o :o :o :o sfr sfr sfr _235> _235> _235>
Στο jimnaki μου τις τελευταίες μέρες ο συμπλέκτης έγινε κούτσουρο! πατιέται με πολύ ζόρι και ακούγεται και ένας θόρυβος λές και έχει πιάσει λάσπη. Αυτό το κατάλαβα μετά απο μια εκδρομή που είχα πάει με πολύ λάσπη. Στην αρχή νόμιζα οτι επειδή δεν το είχα πλύνει καλά θα έχει μαζέψει λάσπη γι αυτό σκλήρυνε.  χτές όμως το έπλυνα απο κάτω και δεν είδα καμία αλλαγή.  bhe bhe bhe Τι να πταίει άραγες????? Ιδού η απορία μου!! μην είναι ντίζα??? Μην είναι και πλάτό???
ΑΑΑΑΑΑΑ!!! Ξέχασα να σας αναφέρω οτι έχω κάνει μόνο 15000χιλ.! Και δεν το οδηγούσε γυναίκα! εκτος βέβαια αν οδηγάω πολύ περίεργα και το διέλυσα!! Πέρα απο την πλάκα νορμάλ πράγματα έκανα ουτέ το συμπλέκταρα πολύ ουτε τίποτα!!! thanx!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 30, 2007, 11:47 »
Για να μην παρεξηγηθώ απο τις γυναίκες της jimnopareas θέλω να πω οτι τις παραδέχομες όλες αυτές τις κοπέλες που ασχολούνται με το άθλημα και μακάρι να ητάν όλες έτσι και να το γούσταραν όλο αυτό!!!! j12 j12 j12 j12 j12
Εγώ βέβαια είμα άτυχος σε αυτόν τον τομέα!! Με το  ζόρι την καταφέρνω για καμια περίεργη εκδρομούλα!! 079_a

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 30, 2007, 14:43 »
Δοκίμασε να γρασσάρεις λιγάκι τη ντίζα σου, με ένα spray γράσσου...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 31, 2007, 00:00 »
Μπορούμε να την γρασάρουμε μόνοι μας ή να πάμε σε μηχανικό?
Κι'εμένα η αριστερή γάμπα έχει γίνει πολύ σέξι από την πολύ γυμναστική.


Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 31, 2007, 03:30 »
Μια ερωτηση οταν παμε να αλλαξουμε δισκοπλατο στην αλλαγη δεν αλλαζουνε κ τις τσιμουχες μεταξυ μηχανης κ κιβωτιου?
]

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 31, 2007, 08:38 »
Μήπως εννοείς φλάτζες? Δεν νομίζω έτσι κι αλλιώς να αλλάζεις τίποτα εκεί. Λογικά δεν υπάρχουν λάδια στο χώρο αυτό. Μπορεί να μην έχει καν φλάτζα μεταξύ κιβωτίου και μηχανής

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 31, 2007, 16:03 »
Μεταξύ κιβωτίου και κινητήρα, υπάρχει μια λεπτή μεταλλική φλάντζα, που καθαρίζεται και επαναχρησιμοποιείται...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 01, 2007, 17:00 »
Ωραια τωρα καθισιχα λιγο (μιας κ δεν εχω jimny αλλα Φεροζα σχεδον τα ιδια πραγματα παιζουν στα 4χ4 τετοια προβληματα) ρωτησα αλλα 3 forum κ μου ειπαν το ιδιο κ νιωθω κ τυχερος που θα χρειαστη να αλλαξω δισκοπλατο αυτες τις μερες κ το προβλημα με τα λαιδα θα φτιαχτη με την τοποθετηση δισκοπλατου κ τον καθαρισμο τον σημειων που καθετε η φλατζα (η αλοιφη που βαζουν κ ολας) κ ολα μια χαρα.
]

Αποσυνδεδεμένος JiNi

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Asterix - Ελάτη Κεντρικού Ζαγορίου
    • livefreetime.blogspot.gr
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 02, 2007, 17:08 »
¶ντε ας κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και ποτέ δεν κάνω.           
Στο jimnaki μου τις τελευταίες μέρες ο συμπλέκτης έγινε κούτσουρο! πατιέται με πολύ ζόρι και ακούγεται και ένας θόρυβος λές και έχει πιάσει λάσπη. Αυτό το κατάλαβα μετά απο μια εκδρομή που είχα πάει με πολύ λάσπη. Στην αρχή νόμιζα οτι επειδή δεν το είχα πλύνει καλά θα έχει μαζέψει λάσπη γι αυτό σκλήρυνε.  χτές όμως το έπλυνα απο κάτω και δεν είδα καμία αλλαγή.     Τι να πταίει άραγες?? Ιδού η απορία μου!! μην είναι ντίζα??? Μην είναι και πλάτό???
ΑΑΑΑΑΑΑ!!! Ξέχασα να σας αναφέρω οτι έχω κάνει μόνο 15000χιλ.! Και δεν το οδηγούσε γυναίκα! εκτος βέβαια αν οδηγάω πολύ περίεργα και το διέλυσα!! Πέρα απο την πλάκα νορμάλ πράγματα έκανα ουτέ το συμπλέκταρα πολύ ουτε τίποτα!!! thanx!
Γιάννη το έπαθα και εγώ πιο παλιά μετά απο μια λακούβα-λίμνη που μπήκα και πήρε λασπόνερα η ντίζα του συμπλέκτη. Σκλήρυνε ο συμπλέκτης και το πήγα στο γιατρό του, ήταν στην εγγύηση(δεν πλήρωσα τίποτα) μου έβγαλε την ντίζα μου έβαλε καινούργια και όλα καλά. Και ο μηχανικός μου έλεγε πως έχει τσιμουχάκια η ντίζα και αποκλείεται να πήρε λάσπη, παρ' αυτά με το που την βγάλαμε έβγαλε αρκετό λασπόνερο.
Τέλος συμφωνώ με τον Jericho να κάνεις αυτό που λέει αρχικά και αν δεν δείς βελτίωση τότε πήγαινε να στο κοιτάξουν μήπως χρειαστείς να αλλάξεις την ντίζα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2007, 17:11 από JiNi »
livefreetime.blogspot.gr
- Όταν πάμε στο βουνό δεν παίρνουμε τίποτα μαζί παρά μόνο φωτογραφίες και δεν αφήνουμε τίποτα παρά μόνο τις πατημασιές μας.
-Ο άτολμος φοβάται πριν από την εμφάνιση του κινδύνου,ο δειλός κατά τη διάρκειά του και ο θαρραλέος μετά

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 05, 2007, 18:20 »
Φίλε Jini όντως το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπε οτι έχει πάρει λασπόνερα η ντίζα. Μου την άλλαξε και την έβαλε στην εγγύηση! j12 j12
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:39 »
Παίδες καμιά καλή πρόταση για δίσκο πλατώ?
Ο daikin που είχα παρέδωσα πνεύμα μέσα σε έναν μήνα.
Κάτι πιο ενισχυμένο ?
Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:52 »
Παίδες καμιά καλή πρόταση για δίσκο πλατώ?
Ο daikin που είχα παρέδωσα πνεύμα μέσα σε έναν μήνα.
Κάτι πιο ενισχυμένο ?
Ευχαριστώ.

Πως τα κατάφερες ρε? 87
Κάρφωσε τακάκια στον είδη υπάρχοντα...
Πιο ενισχυμένο υλικό είναι του Centerforce, αν και βγάζωντας τα βαρίδια δεν δουλεύει με την φιλοσοφία της κατασκευάστριας ετερείας...
Γιάννης Δημητρέλης