Αποστολέας Θέμα: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP  (Αναγνώστηκε 66683 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 10:44 »
Μάλλον αστοχία υλικού, το μέταλλο σε εκείνο το σημείο είχε αέρα μέσα , και με την διαφορά θερμοκρασίας (κρύο-ζέστη) ή και τα τρανταγματα ,
μεγάλωσε η ρωγμή.
Δεν το πας και στη Σουζούκι να το δουν ,γιατί αν είναι αστοχία υλικού μπορεί να αλλάξουν κάτι στην εγγύηση .
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 14:36 »
Μάλλον αστοχία υλικού, το μέταλλο σε εκείνο το σημείο είχε αέρα μέσα , και με την διαφορά θερμοκρασίας (κρύο-ζέστη) ή και τα τρανταγματα ,
μεγάλωσε η ρωγμή.
Δεν το πας και στη Σουζούκι να το δουν ,γιατί αν είναι αστοχία υλικού μπορεί να αλλάξουν κάτι στην εγγύηση .
Ποια εγγύηση? Τα 3 χρόνια πέρασαν...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 15:28 »
εχει ξανανοιχτει ο δισκος?οπως φενεται απ'τη φωτο ισως κατα το δεσιμο να ειχε κατσει στραβα και με το ζορι για να το σφηξουν το ραγισε.το λεω αυτο γιατι ειναι κοντα στη βιδα το ραγισμα.επισης το κελυφος πρεπει να ειναι αλουμινιο.ισως και να μπορει να κολληθει

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 16:27 »
καλησπερα !!!  απο οτι μπορεσα  να δω ακρη το πως εσπασε δεν θα βρεις !!!εκτος και αν εχει χτυπιση  ΠΟΛΥ δυνατα απο κατω  μαλλον πραγμα απιθανο
αλλα τι σε νιαζει το θεμα ειναι να επισκευαστη τωρα!!! θα πας  να το κολησης  οπως ειναι με το σασμαν απανω!! μην σε ψησουνε οι καθε λογης γατοπαρδη να τα κατεβασης!!!   και  αμα του κανει σωστη προεργασια ο τεχνικος που θα το κοληση και μετα ενα γιαλυσματακι πανω στην κοληση με τη βρωμια απο κατω ουτε καλα καλα που θα φενετε !!!!  ουτε γατα ουτε ζημια!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 18:11 »
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας όλους, αυτό που και εγώ πιστεύω πως προέχει είναι να επισκευαστεί, ξέρετε αν πρέπει να άω απλά σε ένα φανοποιείο?
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 21:08 »
φανοποιειο δεν νομιζω,μηχανουργειο καλυτερα που ειναι και πιο εξιδικευμενοι σε ηλεκτροκοληση.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 21:44 »
φανοποιειο δεν νομιζω,μηχανουργειο καλυτερα που ειναι και πιο εξιδικευμενοι σε ηλεκτροκοληση.
>sostos<
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 22:08 »
φανοποιειο δεν νομιζω,μηχανουργειο καλυτερα που ειναι και πιο εξιδικευμενοι σε ηλεκτροκοληση.

Είναι από κράμα αλουμινίου, δεν κολλάει με ηλεκτροκόλληση.
Χρειάζεται αργκόν αλουμινίου ή καλύτερα τικ.
Νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να κατέβει το σασμάν...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 10, 2009, 22:27 »
ενταξει οταν εννοω ηλεκτροκολληση εννοω γενικα.υπαρχουν ειδικα ηλεκτροδια για το αλουμινιο,τελοσπαντων απαιτειται μια εξειδικευση.πιστευω υπαρχουν παρα πολλοι μαστορες που θα μπορεσουν να το κανουν.και εγω παντως νομιζω ειναι πιο σωστο και λογικο να κατεβει και να κολληθει.αυτο βεβαια θα το δει ο μαστορας.

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 11, 2009, 21:41 »
πιστεψε με δεν θελεις να κατεβει τα σασμαν γιατι η θερμοκρασια που θα αναπτυχθη κατα την κοληση ειναι μεγαλη και μπορει το σημειο εκει να πετσικαρη και ειναι κοντα και στην βιδα και στο ακρο της χελωνας του σασμαν!!!! κουμπονη μετα το σασμαν
ασε που για να  το κατεβασης θελει το λιγοτερο 150 ευρω!!!!  θελει ενα τροχεισμα πανω στην ρωγμη να γινει σε σχημα V  οστε να γεμιση με κοληση η ρωγμη!!!!  μετα ενα τροχισματακη και τελος!!!!  απο 20 εως 50 ευρω το max !!!!!   το κολημα γινετε με βεργα αλουμινιου

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 19:02 »
Aπλά στέλνω αυτό το συγκεκριμένο post για να πώ ένα ευχαριστώ στους admins που δημιούργησαν αυτό το forum και ένα ευχαριστώ στους παλαιότερους που παραθέτουν τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατα καιρούς και επισημαίνουν τις λύσεις αυτών ...Είναι πολύ ευνοικό (ίσως και καμιά φορά άδικο γιατί τελικά κάποιοι άλλοι έχουν πληρώσει την νύφη) για όλους εμάς τους νέους συμμετέχοντες να μαθαίνουμε απο τα παθήματα των προηγούμενων! Kαι για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω μόνο απο οικονομικής πλευράς.

  Να είστε καλά λοιπόν...  ;)

  Υ.Γ. Το έγραψα εδώ γιατί πριν λίγες μέρες έλυσα ένα πρόβλημα με τους δίσκους-πλατώ-ρουλεμάν.Αν είναι σε λάθος τόπο το μήνυμα,ξέρουν οι admin...  ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 20:09 »
Aπλά στέλνω αυτό το συγκεκριμένο post για να πώ ένα ευχαριστώ στους admins που δημιούργησαν αυτό το forum και ένα ευχαριστώ στους παλαιότερους που παραθέτουν τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατα καιρούς και επισημαίνουν τις λύσεις αυτών ...Είναι πολύ ευνοικό (ίσως και καμιά φορά άδικο γιατί τελικά κάποιοι άλλοι έχουν πληρώσει την νύφη) για όλους εμάς τους νέους συμμετέχοντες να μαθαίνουμε απο τα παθήματα των προηγούμενων! Kαι για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω μόνο απο οικονομικής πλευράς.

  Να είστε καλά λοιπόν...  ;)

  Υ.Γ. Το έγραψα εδώ γιατί πριν λίγες μέρες έλυσα ένα πρόβλημα με τους δίσκους-πλατώ-ρουλεμάν.Αν είναι σε λάθος τόπο το μήνυμα,ξέρουν οι admin...  ;)

Αν θέλεις για πες μας περισσότερα για το πρόβλημα που είχες και πως το ελυσες.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 12:35 »
Aπλά στέλνω αυτό το συγκεκριμένο post για να πώ ένα ευχαριστώ στους admins που δημιούργησαν αυτό το forum και ένα ευχαριστώ στους παλαιότερους που παραθέτουν τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατα καιρούς και επισημαίνουν τις λύσεις αυτών ...Είναι πολύ ευνοικό (ίσως και καμιά φορά άδικο γιατί τελικά κάποιοι άλλοι έχουν πληρώσει την νύφη) για όλους εμάς τους νέους συμμετέχοντες να μαθαίνουμε απο τα παθήματα των προηγούμενων! Kαι για να μην παρεξηγηθώ δεν το λέω μόνο απο οικονομικής πλευράς.

  Να είστε καλά λοιπόν...  ;)

  Υ.Γ. Το έγραψα εδώ γιατί πριν λίγες μέρες έλυσα ένα πρόβλημα με τους δίσκους-πλατώ-ρουλεμάν.Αν είναι σε λάθος τόπο το μήνυμα,ξέρουν οι admin...  ;)

Αν θέλεις για πες μας περισσότερα για το πρόβλημα που είχες και πως το ελυσες.

  Φίλε agian το συνηθισμένο πρόβλημα αντιμετώπισα με τους δίσκους-πλατώ,απομόνωνε πολύ ψηλά δηλαδή και οι ταχύτητες κούμπωναν σχετικά δύσκολα...Πήρα τηλ την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση και μου είπε για τους Valleo (αν και το αυτοκίνητο είναι του 2004,δηλαδή είναι Japan οπότε και φοράει Daikin) 400-450 € + εαν χρειαστεί και ντίζα...Στη συνέχεια πήρα τηλ τον κ.Τζούρδα,αγόρασα τους δίσκους απο εκείνον και επειδή είμαι λίγο κολλημένος με την αντιπροσωπεία τους ξαναπήρα μήπως και μπορούν να μου τους φορέσουν εκείνοι...

 Μου απάντησαν "ναι,μπορούμε και θέλουμε 200 € για την τοποθέτηση και επίσης θέλουμε μια υπεύθυνη δήλωση απο εσάς οτι θα βάλουμε άλλο προιόν απ'αυτό που παρέχουμε εμείς στους πελάτες μας" (προσωπικά το βρίσκω πολύ λογικό εκ μέρους τους και πολύ σωστό!!!).

 Εδώ,στην Νίκαια έχουμε έναν μάστορα ο οποίος είναι πρώην επίσημο συνεργείο της Suzuki o oποίος μου ζήτησε για να τους περάσει 120 € + 50 € εάν χρειαστεί ντίζα...Την Τρίτη έχω ραντεβού για να τους φορέσω και θα γράψω και το συνολικό κόστος...

  Ευχαριστώ λοιπόν είπα στους ανθρώπους που πριν απο εμένα είχαν "ψαχτεί" για τον εαυτό τους...κατά προέκταση και για εμάς!!! ;)

 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 15:14 »
εργατικα για δισκοπλατο που ειχα ρωτησει μου ειπαν 80ευρω κ 120 ε δισκοπλατο κ ρουλεμαν.βεβεα δεν το αλαξα γιατι δεν εχει προβλημα ο δισκοσ το ρουλεμαν ακουγετε κι οταν παταω συμπλεκτη σταματα.οταν χαλασει κ ο δισκος θα τα αλαξω ολα μαζι.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΔΙΣΚΟΣ ΠΛΑΤΟ HELP
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 15:31 »
Μαζί με το δίσκο πλατώ ρουλεμάν, καλό είναι να αλλάζετε μαζί κ το ρουλεμάν του βολάν... συνήθως αυτό κάνει θόρυβο ο οποίος σταματάει όταν πατάς συμπλέκτη...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems