Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου  (Αναγνώστηκε 8814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groove

  • Jimny
  • Μηνύματα: 105
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 10:29 »
Εγω στο jimny φοραω το rancho και ειναι μακραν το καλητερο της αγορας απ οσο ξερω.αλλα τα 340 κ κατι ευροπουλα πονανε αφανταστα...
Εχω οδιγησει κ  oldman k procomp τo δευτερο μου φανηκε καλητερο . δεν εχω οδιγησει  της calmini κ εν μπορω να εχω αποψη. αληθεια ξερει κανεις την τιμη κ συμπεριφορα του????

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 12:52 »
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές εφόσον οι ελάχιστοι συντονισμοί στα 75χλμ. εξαφανίστηκαν τελείως.
Μπράβο Μιχάλη.
Αυτός αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους λόγους για να αποφασίσει να το βάλει κανείς. Με το παρκάρισμα τί γίνεται όμως? Υπάρχει δυσκολία κατά την πλήρη στροφή του τιμονιού?


Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 13:58 »
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές εφόσον οι ελάχιστοι συντονισμοί στα 75χλμ. εξαφανίστηκαν τελείως.
Μπράβο Μιχάλη.
Αυτός αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους λόγους για να αποφασίσει να το βάλει κανείς. Με το παρκάρισμα τί γίνεται όμως? Υπάρχει δυσκολία κατά την πλήρη στροφή του τιμονιού?

Κώστα στο τιμόνι δεν υπάρχει καμμία δυσκολία. Η αίσθηση είναι ακριβώς όπως πρίν.Δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Πρέπει απλά να ρυθμίσεις προσεκτικά το αμορτισέρ για να μην τερματίζει στο ανοιξε/κλεισε και το καταστρέψεις. Οπως είδα έχει μεγάλο άνοιγμα απλά στο κλείσιμο ήθελε ρύθμιση(τέρμα αριστερά τιμόνι) γιατί είναι 0.5cm κοντά στο τέρμα.
Ο μικρός συντονισμός που υπήρχε, βέβαια στα δικά μου λάστιχα γιατί στα μεγαλύτερα δεν ξέρω τι γίνεται, εξαφανίστηκε. Στον πλάγιο άνεμο επίσης το ελέγχω καλύτερα.


Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 14:44 »
Eχω κανα χρόνο αμορτισερ της ΟΜΕ και είμαι ευχαριστημένος.
Και τα χτυπήματα εκτος και εντος δρόμου φιλτραρονται
και οι συντονισμοι εξαλείφθηκαν
Όμως αισθηση μου είναι οτι το τιμονι εχει βαρύνει λιγο
ειδικά στο παρκάρισμα αλλά οχι φοβερά πράγματα.
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 15:17 »
Κι εμένα βάρυνε λίγο το τιμόνι (φοράω ProComp) αλλά είναι νομίζω φυσικό ρε παιδιά αφού υπάρχει έξτρα αντίσταση, πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2006, 15:21 »
Το πρόβλημα με το βαρύ τιμόνι δεν οφείλεται στο ίδιο το αμορτισέρ αλλά στον τρόπο στήριξης και την γωνία που σχηματίζει με το σασί. Θα πρέπει να βρίσκεται παράλληλα με το σασί και εν σειρά με το μαύρο Pitman Arm του τιμονιού.
Λανθασμένη στήριξη σημαίνει ανάπτυξη ανεπυθήμητων ροπών και δυσκολία στην κίνηση της μπάρας του τιμονιού.
Κατά καιρούς έχω δεί διάφορους τρόπους στήριξής απο "αστέρια" μηχανικούς του χώρου!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΙΔΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ 0_21
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2007, 00:59 »
Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια >:D

Μιχάλη θυμάσε κωδικό του αμορτισέρ, για να μην ψάχνω??
Ευχαριστώ
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2007, 12:44 »
Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια >:D

Μιχάλη θυμάσε κωδικό του αμορτισέρ, για να μην ψάχνω??
Ευχαριστώ

Είναι το OME SD32 για Land Rover Defender 90/110 αλλά μπορεί να μπεί μόνο με βάσεις DGTuning που έχουν υπολογισθεί σωστά.
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=14483
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2007, 21:31 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2007, 17:25 »
Μιχάλη thnx

Μetalaxe ακούει??

Το ProComp με τι βάση το είχες βάλει βρε Αντώνη?? ::)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2007, 21:43 »
Να πω κ εγω μια κοτσανα αν ενα 4χ4 δεν εχει ακαμπτι αξονα μπροστα αλλα ψαλιδια συμφερει να μπει αμορτισερ τιμονιου? Γινεται? Μην με βαρεσετε απλα ενα οχι η ναι (στο ναι θελω πληροφοριες) ::)
]

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 07, 2007, 08:51 »
Μιχάλη thnx
Μetalaxe ακούει??
Το ProComp με τι βάση το είχες βάλει βρε Αντώνη?? ::)
Το ProComp το έβαλα με τη δική του βάση αρχικά στον κεντρικό άξονα όπως συνιστά ο κατασκευαστής αλλά επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την απόσβεση το στήριξα στο σασί στο σημείο που πιάνει η ενισχυμένη δέστρα (έφτιαξα μια σιδηρογωνία και την κόλλησα και εκεί στήριξα την άκρη του αμορτισέρ), οι κραδασμοί έφυγαν τελείως πλέον, όλα μια χαρά (προσοχή, όταν λέω έφτιαξα και έκανα, εννοώ τον Φώτη βεβαίως βεβαίως ;D ;D ;D ;D)...

Να πω κ εγω μια κοτσανα αν ενα 4χ4 δεν εχει ακαμπτι αξονα μπροστα αλλα ψαλιδια συμφερει να μπει αμορτισερ τιμονιου? Γινεται? Μην με βαρεσετε απλα ενα οχι η ναι (στο ναι θελω πληροφοριες)
ΟΧΙ... lol lol lol lol 87 87 87 ha ha ha
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 07, 2007, 10:16 »
οκ thnks πρόεδρε μου...
Αχιλέα....με ψαλίδια δεν θές αμορτισέρ τιμονιού...
Αντε να θες κανένα ....κουρεμα lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 07, 2007, 11:47 »
Να πω κ εγω μια κοτσανα αν ενα 4χ4 δεν εχει ακαμπτι αξονα μπροστα αλλα ψαλιδια συμφερει να μπει αμορτισερ τιμονιου? Γινεται? Μην με βαρεσετε απλα ενα οχι η ναι (στο ναι θελω πληροφοριες) ::)

Το αμορτισέρ τιμονιού δεν σχετίζεται με τον τύπο ανάρτησης του οχήματος. Η χρησιμότητά του είναι η απόσβεση των κραδασμών απο τους τροχούς ώστε να μην φτάνουν στον οδηγό.
Η πρωταρχικός του ρόλος  όταν ξεκίνησε η εφαρμογή του στα παλαιότερα 4Χ4 ήταν η αποφυγή των απότομων αντιδράσεων του τιμονιού στην κίνηση εκτός δρόμου (πέτρες,χαντάκια κ.τ.λ.)
Βοηθά και στην κίνηση εντός δρόμου όταν δεν χρησιμοποιηθούν "ασφάλτινα" λάστιχα αλλά οffroad στις προβλεπόμενες ή σε μεγαλύτερες διαστάσεις. Τα λάστιχα αυτά λόγω πέλματος,βάρους αλλά και δυσκολίας στην ζυγοστάθμηση δημουργούν κραδασμούς κατά την κίνηση στην άσφαλτο.
Πολλά μοντέλα που έχουν ψαλίδια εμπρός (Navara,Ford F150,L200) και κίνηση 4Χ4 διαθέτουν αμορτισέρ τιμονιού
Θα έλεγα αν κυκλοφορείς εντός δρόμου με ασφάλτινα ελαστικά και δεν κινείσαι σε extreme καταστάσεις εκτός μην κάνεις τον κόπο να εγκαταστήσεις αμορτισέρ τιμονιού.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 07, 2007, 12:08 »
ΟΚ καταλαβα απλα ειχα ενα σχεδιο στο μυαλο μου διοτι ειναι λιγο σπασπιτκο να σουρχοντε κραδασμοι στο τιμονι. Κ ακομα το σκεφτομουν σαν λυση για την φθορα ακρομπαρων (ειναι ακριβα παναθεματα) Αντωνη a105 εσυ γιατι το βαλες για να κατεβαινεις το πεζοδρομιο του γκαραζ με ασφαλεια?
]

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ερωτηση για αμορτισερ τιμονιου
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 07, 2007, 12:42 »
Αντωνη a105 εσυ γιατι το βαλες για να κατεβαινεις το πεζοδρομιο του γκαραζ με ασφαλεια?
Όχι, για να στο φέρω στο κεφάλι όταν σε ξαναπετύχω, άντε να μου χαθείς... 2_ag _b138> >141< >141< >141< >141< >141< >h09 >h09
B.R.A.T. President
www.brat.gr