Αποστολέας Θέμα: προβολεις στην σχαρα οροφης  (Αναγνώστηκε 6809 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
προβολεις στην σχαρα οροφης
« στις: Νοέμβριος 22, 2006, 21:45 »
καλησπερα σας κυριοι συναδελφοι.εχω ενα προβληματακι και ειπα να ρωτησω γιατι καποιος θα εχει βαλει προβολεις στην σχαρα το γιμνυ του....το προβλημα δεν ειναι πως θα τους βαλω αλλα απο που θα περασω τα καλωδια για την καμπινα για να τα συνδεσω...αν υπαρχει καποιος που το εχει κανει η ξερει το πως ας με βοηθησει....
ευχαριστω
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2006, 23:57 »
απο το εξωτερικο λαστιχο του παρμπριζ το οποιο εχει λουκι ;)
style is everything

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 00:43 »
...αλλοι τα περνανε απο την κεραια(καταργωντας τη βεβαια) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 08:00 »
...αλλοι τα περνανε απο την κεραια(καταργωντας τη βεβαια) ;) ;)

Βεεεεεεεεεεεβαια!!! 
Νομιζω οτι ειναι πιο καλη λυση, αρκει να βαλεις και αρκετη μαυρη σιλικονη για μονωση...  και μετα να παρεις και μια ηλεκτρικη εσωτερικη κεραια...  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2006, 22:46 »
...αλλοι τα περνανε απο την κεραια(καταργωντας τη βεβαια) ;) ;)

Εγω παλι και τρυπα στην κεραια εχω,και κεραια εχω  ha  87
Αναμεσα στην μπροστινη βιδα της κεραιας και στο σημειο που βγαινει η κεραια υπαρχει αρκετος χωρος για τρυπα!
Εκει απο κατω πεφτεις μεσα στο εσωτερικο της κολωνας του οδηγου και με αρκετη προσπαθεια,υπομονη και μπολικο ψαρεμα  lol πεφτεις στο κατω μερος του ταμπλο απ' οπου συνεχιζεις και πας στο διακοπτη και στη συνεχεια στη μπαταρια!
Εκει που θα τρυπησεις την κεραια θα βαλεις ΜΑΥΡΗ ΑΡΜΟΚΟΛΛΑ,την πουλανε σε χρωματοπωλεια αυτοκινητων,ειναι λιγο ακριβη (6-7 Ευρω) αλλα ειναι η καλυτερη γι αυτη τη δουλεια!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2006, 19:37 »
μου ειπατε καποιες ιδεες αλλα στην πραξη τα βρηκα λιγο δυσκολα και το εκανα καπως αλλιως.εγω το περασα απο την πορτα του οδηγου(δεν εχει προβλημα ειανι μαλακα τα λαστιχα της πορτας),μεσα απο την ταπετσαρια,μεσα απο το πλαστικο στην κολωνα του οδηγου και στον διακοπτη,απο την μπαταρια τραβηξα ενα καλωδιο απο το + της μπαταριας μετα στην ασφαλεια και στον διακοπτη και τελος.μου ηταν καπως ποιο ευκολο
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 17:05 »
μου ειπατε καποιες ιδεες αλλα στην πραξη τα βρηκα λιγο δυσκολα και το εκανα καπως αλλιως.εγω το περασα απο την πορτα του οδηγου(δεν εχει προβλημα ειανι μαλακα τα λαστιχα της πορτας),μεσα απο την ταπετσαρια,μεσα απο το πλαστικο στην κολωνα του οδηγου και στον διακοπτη,απο την μπαταρια τραβηξα ενα καλωδιο απο το + της μπαταριας μετα στην ασφαλεια και στον διακοπτη και τελος.μου ηταν καπως ποιο ευκολο

1.Αν το καλωδιο το εβγαλες απο την πανω μερια της πορτας κι οχι απο το μεντεσε θα σου βαζει νερα οταν βρεχει γιατι το λαστιχο δε θα εφαρμοζει καλα!
2.Για κανα ρελε δε λες τιποτα,κοιτα μην παρει καμια φωτια ο διακοπτης γιατι ολο το φορτιο περναει απο μεσα του αντι να περναει απο ρελε!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 15:19 »
Σωστός ο Γιώργος, για τα νερά την έχω πάθει και εγώ, με την κεραία του cb...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 18:10 »
 <offtop/ εγω την εχω στο πλαι της πορτας και δεν βαζει! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2006, 11:10 από bilias_jr »

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 07:59 »
1.Αν το καλωδιο το εβγαλες απο την πανω μερια της πορτας κι οχι απο το μεντεσε θα σου βαζει νερα οταν βρεχει γιατι το λαστιχο δε θα εφαρμοζει καλα!
2.Για κανα ρελε δε λες τιποτα,κοιτα μην παρει καμια φωτια ο διακοπτης γιατι ολο το φορτιο περναει απο μεσα του αντι να περναει απο ρελε!

Συμφωνω και επαυξανω... Πολυ καλα τα λεει ο Georg...

1.  Προσεξε το και περνα το καλωδιο απο καποιο πλαινο σημειο, κοντα στους μεντεσεδες...
2.  Ρελεδες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!! ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος αν δεν εχεις βαλει...!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2006, 20:54 »
πω πω τα μισα ειπα παλι... bhe bhe.ξεχασα να πω οτι εβαλα και ρελε γιατι χωρις αυτο θα το εβλεπα καμια μερα καμενο το γιμνυ μου.οσο για τον νερο που λετε μεχρι τωρα δεν εχω καποιο τετοιο προβλημα,δεν ξερω αν θα εχω προβλημα στο μελλον.
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος pan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 16:13 »
Γεια χαρά παιδιά, μια ερώτηση από έναν άσχετο. Ενδιαφέρομαι να βάλω προβολείς στην σχάρα οροφής. Διάβασα τα posts σας, τα οποία είναι διαφωτιστικά, αλλά τρομάζω και μόνο στην ιδέα πως όλα αυτά θα πρέπει να τα κάνω εγώ. Και μάλιστα σωστά, χωρίς να μπαίνει νερό, χωρίς να δω το αγριμάκι μου κάρβουνο, αρμόκολλες κτλ. χωρίς δηλαδη να κάνω ζημιά (που είναι το πιθανότερο). Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί που να κάνει τέτοιου είδους τοποθετήσεις, το οποίο και να εφαρμόζει όλα αυτά τα tips που αναφέρετε? Που τελικά όσα και να πληρώσω στο τέλος να έχω πραγματικά το κεφάλι μου ήσυχο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 20:14 »
Αποστολόπουλος (ή Americat) στην Αυλώνος, πολύ καλός.

Καλωσήρθες στο forum!
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: προβολεις στην σχαρα οροφης
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 21:00 »
καλησπερα φιλε και απο εμενα.εγω τα συνδεσα μονος μου οπως εγραψα στα προηγουμενα ποστ αλλα παρατηρησα οτι το καλωδιο που το ειχα βγαλει απο το λαστηχο της πορτας ειχε αρχισει να κανει κατι σημαδακια και ηταν παρα πολυ επικινδυνο να κοπει καποια μερα και......παει το γιμνυ.ετσι εκατσα και το ξανατοποθετησα απο την αρχη περνωντας το απο την βαση της ραγας.αν δοκιμασει καποιος αυτον τον τροπο ειναι ως εξης:αφαιρεσα το μπροστα καλυμμα της ραγας απο την μερια του οδηγου κατω απο αυτο υπαρχουν 2 παξιμαδακια,αναμεσα απο εκεινα εκανα μια τρυπα οσο ειναι το παχος του καλωδιου,απο την μεσα μερια της καμπινας η τρυπα δεν φαινεται γιατι εχει την ταπετσαρια,περασα το καλωδιο απο την τρυπα,ακρη ακρη απο την μεσα μερια της ταπετσαριας(για να μην φαινεται) συνεχισα μεσα απο το πλαστηκο καλυμα της κολωνας και βγαινει καπου απο επανω απο τα ποδια του οδηγου και απο εκει στο ρελε και μετα στο διακοπτη

Στην τρυπα που εκανα για να μην υπαρχει προβλημα να τρεχει μεσα νερο εβαλα θερμοκολητηκη κολλα αλλα και σιλικονη κανει δουλεια
drink on bed!!!

drive on road!!!