Αποστολέας Θέμα: 7/10 sec πριν το boom !  (Αναγνώστηκε 3602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
7/10 sec πριν το boom !
« στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 16:14 »
Τα τελευταία 7 δέκατα του δευτερολέπτου ενός οδηγού σε μετωπική σύγκρουση με 80 χλμ/ώρα.

- 0.7 sec
Ο μπροστινός προφυλακτήρας συνθλίβεται και τo ψυγείο εκρήγνυται με εκκωφαντικό θόρυβο.

- 0.6 sec
Το σώμα σας εκσφενδονίζεται με 80 χλμ/ώρα προς τα εμπρός. Ζυγίζετε τώρα περισσότερα από 3000 κιλά (!) και ανυψώνεστε απο το κάθισμα με 20 G (επιτάχυνση της βαρύτητας). Η ζώνη κρατά.

- 0.5 sec
Υπο την πίεση των χεριών σας το τιμόνι αρχίζει να στραβώνει.

- 0.4 sec
60 εκατοστά του μπροστινού μέρους του αυτοκινήτου είναι ήδη πλήρως παραμορφωμένα. Η μηχανή, τώρα σχεδόν μισό τόνο βαριά, προσκρούει στο εμπόδιο.

- 0.3 sec
Τα χέρια σας, με το φόβο του θανάτου γίνονται άκαμπτα, στραβώνουν το τιμόνι σχεδόν σχεδόν μέχρι το ταμπλώ με τα όργανα, ο αερόσακος ανοίγει και σας εκσφενδονίζει πάλι πίσω προς το ενδεχομένως ακόμα σταθερά βιδωμένο κάθισμα.

- 0.2 sec
Εάν ζείτε ακόμα εκσφενδονίζεστε πάλι με την δύναμη τις πρόσκρουσης στο κάθισμα προς τα εμπρός

- 0.1 sec
Το όχημα κάμπτεται. Εάν ζείτε λιποθυμάτε από το σοκ...

0.0 sec
Το όχημα ακινητοποιείται - βρίσκεστε αναίσθητοι ή νεκροί πλέον στο αυτοκίνητο...

+ 2 min
Tο αυτοκίνητο ενδεχομένως παίρνει φωτιά...

+ 2.5 min
Καίγεστε - από τον πόνο ανακτάτε πάλι τις αισθήσεις σας - και αντιλαμβάνεστε τα πάντα την ώρα που καίγεστε...

+ 4 min
Μετά απο πολλά ακόμα μαρτύρια είστε τελικά νεκρός...

Μετά απο μελέτη η έδρα φυσικής του πανεστημίου του Μονάχου ανακοίνωσε τα εξής:

Μετωπική με 25 χλμ/ώρα ισούται με ελεύθερη πτώση απο ύψος 1.6 μέτρων.
Μετωπική με 40 χλμ/ώρα είναι σαν να πηδάς απο βατήρα 5 μέτρων σε άδεια πισίνα βάθους 1.3 μέτρων.
Μετωπική με 80 χλμ/ώρα είναι σαν να πηδάς στο κενό απο την οροφή ενός 10 όροφου κτηρίου (25μ).

μετωπική = πρόσκρουση σε σταθερό αντικείμενο και όχι μεταξύ δύο οχημάτων
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 18:18 »
Πολύ σωστός όπως και η έρευνα... Ίσως είναι η ώρα να αποφασήσουν όλοι να φοράν ζώνη και μέσα στην πόλη... Όπως επίσεις να ξανασκευτούν όλοι την αφαίρεση της αντιστρεπτικής, και να μην λένε για "χαμηλές" ταχύτητες μέσα στην πόλη... Μπορούν αν θέλουν να πάνε σε μια άδια πισίνα να δοκιμάσουν τα "λίγα" 50χλμ/ώρα!!! Αν δεν μάθεις να φοράς την ζώνη ακόμα και όταν είναι να κουνήσεις το αυτοκίνητο 5 μέτρα δεν πρόκειτε να το συνηθήσεις ποτέ!!! Πρέπει να σου γίνει μια κίνηση που να την κάνεις "ενστικτοδός". Πλέον αν δεν φοράω ζώνη προσωπικά, νιώθω οτι κάτι λείπει!!! Δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς αυτή... Μια συνήθεια είναι... Γράφω για την ζώνη, γιατή χωρίς αυτή στο παραπάνω παράδηγμα απο το 0,7 θα πηγαίναμε κατευθείαν στο +4... Βέβαια δεν θα είχες ταλαιπωρηθεί  ;D αλλα...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 21:18 »
@ όλους τους αναγνώστες: Όλη αυτή η κουβέντα περί αντιστρεπτικής και αν είναι ορθή η αφαίρεση της ή όχι έχει καταντήσει σήριαλ. Αυτό που θέλω να πω, μιας και ήμουν από τους πρώτους για να μην πω ο πρώτος που την αφαίρεσα και επέμενα ότι το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται καλύτερα, είναι να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν αυτοκίνητα τα οποία βγήκαν στην αγορά χωρίς αντιστρεπτική από το εργοστάσιο τα οποία ήταν τύπου τζίπ και χαρακτηρισμένα ως αγροτικά "επαγγελματικά".

Λοιπόν προς όλους αυτούς που μόνο έχουν ακούσει για το πως συμπεριφέρεται το jimny (jimnyclub είμαστε και όχι car club) δίχως την αντιστρεπτική μπορούν όποτε το επιθυμούν να κανονίσουμε μία συνάντηση από κοντά σε κλειστό από την κυκλοφορία χώρο στο Φάληρο και να τους δώσω μία εμπεριστατωμένη απάντηση και επίδειξη για την συμπεριφορά του μικρού τετρακίνητου. Τώρα για όποιον πεί ότι στην περίπτωση στούκας κλπ κλπ... απαντάω ότι και σε ατύχηματα έχω εμπλακεί με το αμάξι στημένο για εκτός δρόμου χρήση και μάλιστα με αρκετά χιλιόμετρα. Μιλάμε για αυτοκίνητο με bodylift, lift kit, προσθήκες, χωρίς αντιστρεπτική και λοιπές καταραμένες μετατροπές και το αποτέλεσμα είναι ότι χωρίς τις μετατροπές θα είχα πολύ μεγαλύτερες ζημιές και ίσως να είχα καταλήξει σε δυστύχημα και όχι σκέτο ατύχημα. Αντί λοιπόν να καθόμαστε να γράφουμε κείμενα επί κειμένων και ...λογίες, μπορούμε να βρεθούμε όλοι (όσοι μπορούμε τέλος πάντων) σε αυτό το μέρος και να καταθέσουμε τις απόψεις μας, να κάνουμε τις δοκιμές μας και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας...και γιατί όχι...να μας δωθεί και η ευκαιρία να οδηγήσουμε ένα αυτοκίνητο με τις παραπάνω μετατροπές για αυτούς που μόνο έχουν ακούσει εμπειρίες άλλων και για εμάς που έχουμε ξεχάσει πως είναι...να οδηγήσουμε πάλι ένα μαμίσιο jimny και θυμηθούμε τι είχαμε πριν το κάνουμε τρακτέρ....!

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να μην σας κούρασα...αλλά και να δεχτείτε την πρόσκλησή μου και να μαζευτούμε απο κοντά γιατί τα πληκτρολόγια φέρνουν μόνο μπελάδες...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 22:31 »
Μιλάμε για αυτοκίνητο με bodylift, lift kit, προσθήκες, χωρίς αντιστρεπτική και λοιπές καταραμένες μετατροπές και το αποτέλεσμα είναι ότι χωρίς τις μετατροπές θα είχα πολύ μεγαλύτερες ζημιές και ίσως να είχα καταλήξει σε δυστύχημα και όχι σκέτο ατύχημα.

 ???

Αποσυνδεδεμένος Tom

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 22:38 »
can somebody contact with bilias_jr please i will apriciate that thanasis t4
NC POWER

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 23:13 »
Όλα αυτα περι τεστ σε κλειστούς χώρους δεν αποδυκνίουν τίποτα μα τίποτα... Όλοι ξερουμε οτι ένα αυτοκίνητο με ABS πχ θέλει περισσότερα μέτρα να σταματήσει απο ότι ένα με χωρίς,  αλλα όταν πεταχτεί αυτή η καταραμένη αγελάδα μετα την στροφή που έχω μπει οριακά με 120χλμ, και υπάρχει η γνωστή λακούβα και τα γνωστά πετρέλαια, τότε το μόνο που προλαβαίνεις να κάνεις και θα κάνεις είναι να πατήσεις τέρμα το φρένο, να κοκαλώσουν οι ρόδες και να αγοράσεις το οικόπεδο, τότε έρχετε το ABS που σε σώζει.... Έτσι και χωρίς αντιστρεπτική ξέρω οτι οδηγιέται μια χαρα το μικρό μας, αλλα όχι σε καταστάσεις 7/10 του δευτερου!!! Τότε θα προσπαθήσεις να αλλάξεις πορία, θα πατήσεις φρένο, και θα την πατήσεις!!! Αυτή είναι η άποψη μου, και η άποψη της SUZUKI φαντάζομαι, γι' αυτό και την τοποθέτησε όταν έφτιαξε το αυτοκίνητο...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 08:15 »
αλλα όταν πεταχτεί αυτή η καταραμένη αγελάδα μετα την στροφή που έχω μπει οριακά με 120χλμ, και υπάρχει η γνωστή λακούβα και τα γνωστά πετρέλαια,

Σε αυτή την περίπτωση ο οδηγός του αυτοκινήτου έχει σοβαρό υπαρξιακό πρόβλημα και πρέπει να πάει σε ψυχολόγο...

Υ.Γ. ¶γγελε μην τρελαθείς και νομίζεις ότι το γράφω προσωπικά σε σένα...Γενικά μιλάω αλλά όταν μου λες ότι κάποιος θα μπεί σε τυφλή στροφή με το jimny πειραγμένο ή ακόμα και μαμίσιο με 120 χλμ...Ε τότε υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα και μάλλον πρέπει να πάμε πρώτα να μάθουμε οδηγικούς κανόνες και μετά να μιλήσουμε για μετατροπές...
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 11:49 »
Τα 80 χιλιόμετρα σε σταθερό , άκαμπτο εμπόδιο είναι πάρα πολλά σε σχέση με τις οδγικές συνθήκες....
Εχω κάνει σύγκρουση με 90 χιλιόμετρα, χτύπησα αυτοκίνητο στο πλάι που βγήκε απο STOP....
Την είκονα δεν θάλω να την θυμάμε, έχουν περάσει 8 χρόνια.....
Αερόσακος δεν άνοιξε, υπήρξε μετακίνηση του αντικειμένου, όπως μου εξήγησε ο Αρης Ο Σταθάκης που ήταν στον Αντεννα τότε....
ΑΒS δεν είχα αλλά είχα κάμποσα μέτρα φρενάρισμα, αν είχα abs  θα έπεφτα με περισσότερα χιλιόμετρα στον άλλο...
Οντως το πρώτο που κάνεις είναι να τεντώνεις και να σφίγγεις τα χέρια.
Ο ήχος απο το μπάμ , δεν σου φέυγει ποτέ απο τα αυτιά....
Η αντιστρεπτική είναι άλλο κεφάλαιο, μπορεί να προκαλέσει ατύχημα σαφώς.
Γιάννη αυτό που προτείνεις είναι άψογο, μπορούμε επίσης να δούμε και το Jimny του Metalaxe που έχει πύρο στην αντιστρεπτική, κάνοντας την on off.
Να το κάνουμε μετά την πίτα, τι λές??
Να έχει και λιακάδα...
Για όσους φίλους δεν μπορούν να παραστούν, θα υπάρχουν σχόλια και φωτογραφίες σε σχετικό άρθρο....
Αυτά
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 16:51 »
Τυφλές στροφές είναι κατα κάποιο τρόπο όλλες....Και δεν πιστευω οτι όλοι μας εδω μέσα δεν πάμε με 120χλμ... Αν είχες ABS ironman μπορεί να είχες αποφύγει το εμπόδιο... μπορεί.... και όχι να είχες τσουλίσει επάνω του! Μπορεί λέω... Εγώ δεν διαφωνώ με την αφέρεση της ζαμφόρ, αλλα όταν μόνο γίνεται γνωρίζοντας οτι το αυτοκίνητο θα είναι πιο επικύνδυνο, αλλα θα κερδίσεις εκτός!!! Εγώ προσωπικά δεν την βγάζω, και θα ήθελα να την φοράνε και αυτοί που βρίσκονται στο κόντρα ρευμα όταν οδηγάω.... αυτό είνα πολύ μακρυα απο το "βγάλτη και θα είναι το ίδιο"!!!

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 17:29 »
120...? Με το Jimny...? Σε στροφές ?

Πάμε καλά ?
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 22:52 »
Jericho, την επόμενη φορά που θα έρθω Αθήνα, στην Πατρων-Κορίνθου, θα πηγαίνω με 70... αν θυμάσαι εχει και εκεί στροφες.... δεν έχει βέβαια αγελάδες, αλλα έχει πχ νταλίκες που μπορεί να είναι σταματημένες για  κάποιο λόγο στην άκρη του δρόμου, ή κάποιος στο κόντρα ρευμα να κάνει μαλακία... Λέγονται και αυτές στροφες ξερεις Jericho... ...Αν ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ γενικότερα είναι άλλο θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 23:08 »
¶λλο οι ανοικτές καμπές σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και άλλο οι κλειστές στροφές σε ένα επαρχιακό οδικό δίκτυο.

Ας διευκρινίζουμε καμιά φορά για ποιο πράγμα μιλάμε, κ ας μην προτάσσουμε την ειρωνία μας σαν πρώτη απάντηση.

Για δοκιμάστε να στρίψετε σε σχετικά κλειστή και σύντομη στροφή με 120 km/h οριακά και μετά τα λέμε.
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 18:09 »
@Ironman: Βεβαίως και μπορούμε να το κανονίσουμε κάποια μέρα...είμαι ανοιχτός σε προτάσεις...!

@Agelos80: Φίλε ¶γγελε πίστεψε με ΔΕΝ πάμε όλοι μας με 120χλμ...μπορεί εσύ να το θεωρείς λογικό βέβαια όπως και εγώ θεωρώ λογικό το να κάνω κολλητήρι με το ποδήλατο στα 70χλμ πίσω από νταλίκα...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 18:38 »
120...? Με το Jimny...? Σε στροφές ?

Πάμε καλά ?

... η ειρωνία μας πείραξε???????????????????? ...Πάμε καλα?????????????????

@Agelos80: Φίλε ¶γγελε πίστεψε με ΔΕΝ πάμε όλοι μας με 120χλμ...μπορεί εσύ να το θεωρείς λογικό βέβαια όπως και εγώ θεωρώ λογικό το να κάνω κολλητήρι με το ποδήλατο στα 70χλμ πίσω από νταλίκα...!

Τυφλές στροφές είναι κατα κάποιο τρόπο όλλες....Και δεν πιστευω οτι όλοι μας εδω μέσα δεν πάμε με 120χλμ... Αν είχες ABS ironman μπορεί να είχες αποφύγει το εμπόδιο... μπορεί.... και όχι να είχες τσουλίσει επάνω του! Μπορεί λέω... Εγώ δεν διαφωνώ με την αφέρεση της ζαμφόρ, αλλα όταν μόνο γίνεται γνωρίζοντας οτι το αυτοκίνητο θα είναι πιο επικύνδυνο, αλλα θα κερδίσεις εκτός!!! Εγώ προσωπικά δεν την βγάζω, και θα ήθελα να την φοράνε και αυτοί που βρίσκονται στο κόντρα ρευμα όταν οδηγάω.... αυτό είνα πολύ μακρυα απο το "βγάλτη και θα είναι το ίδιο"!!!

όπως ξαναεγραψα δεν διαφωνω με την αφαιρεση της ζαμφορ, αλλα να γίνεται συνηδητά, και να μην λεμε οτι το αυτοκίνητο είναι ίδιο με πριν...

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: 7/10 sec πριν το boom !
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2007, 23:47 »
...και η συνεχεια δωθηκε με προσωπικα μυνηματα...  ha