Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη γνώμη σας  (Αναγνώστηκε 9960 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Θέλω τη γνώμη σας
« στις: Ιανουάριος 26, 2007, 12:57 »
Προσφάτως το jimnaki μου φόρεσε ανάρτηση monroe του baba και ελατήρια killen 6ποντα. Πίσω κάθισαν πολύ καλά, αλλά μπροστά κάνουν μια κούρμπα, δεν εφάρμοσαν καλά και κάνουν και έναν θόρυβο δυνατό σε κάθε λακούβα. Έχω ακούσει πολλές απόψεις και θα θελα τη γνώμη σας, τι απο τα παρακάτω (η τι άλλο) θα μπορούσα να κάνω

1. Να τα αλλάξω τελείως και να βάλω 4ποντα καινούρια
2. Να κόψω μια σπείρα (αυτό μου το παν αλλά μετά κάποιος μου πε οτι είναι επικίνδυνο γιατί χάνει το ελατήριο την απορροφητικότητα του, κοινώς μπορείς να τσακιστείς)
3. Να βάλω στα μαμά προσθήκες.

??????????????????????????? t4
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 13:04 »
Να βάλεις σινεμπλόκ για διόρθωση της κάστερ, το πιθανότερο είναι ότι αυτός είναι ο λόγος του θυρύβου και σίγουρα είναι ο λόγος που κάνει κούρμπα...αλλά περισσότερα για τις κούρμπες από τον ειδικό, sirroooooooooooooo........ lol lol lol lol lol lol lol lol lol yah yah yah yah 87 87 87 j12 j12 j12 a105 a105 a105 a105 a105 a105
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 14:28 »
Να βάλεις σινεμπλόκ για διόρθωση της κάστερ, το πιθανότερο είναι ότι αυτός είναι ο λόγος του θυρύβου και σίγουρα είναι ο λόγος που κάνει κούρμπα...αλλά περισσότερα για τις κούρμπες από τον ειδικό, sirroooooooooooooo........ lol lol lol lol lol lol lol lol lol yah yah yah yah 87 87 87 j12 j12 j12 a105 a105 a105 a105 a105 a105


Καμπύλη θα δεις να κάνουν και τα original ελατήρια.Οπως είπε και ο Αντώνης πρέπει να διορθώσεις το Caster που γίνεται με δύο τρόπους. 1. Με καινούργια μπράτσα. 2. Με 4 παράκεντρα σινεμπλόκ 4WAY στα original μπράτσα.
Βέβαια θα πρέπει να ευθυγραμμίσεις και τους άξονες με ρυθμιζόμενες πανάρ,δεν ξέρω αν το κοίταξες αυτό.
Ο θόρυβος που ακούς ειναι μάλλον γιατί τα ελατήρια δεν εφαρμόζουν στις κάτω βάσεις του άξονα. Πρεπει να δεις αν τα ελατήρια είναι για Jimny και όχι απο κάποιο άλλο αυτοκίνητο και απλά "τα βάζουν" και στο Jimny.
Respect a man's car and he will respect you

GP

  • Επισκέπτης
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 15:42 »
Θα γραψω την αποψη μου κ να σημειωθει οτι ειναι καθαρα προσωπικη ( καποιοι μπορει να πεσουν να με φανε ) :D
Φοραω τα συγκεκριμενο σετ εδω και 30.000 χλμ και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα. Οσο για το θορυβο αν δεν σε ενοχλει μην ασχολεισαι αλλο. Γενικα ειναι μια καλη αρχη μεχρι να καταληξει καποιος τι θελει να κανει στο βουνο.

Φιλικα Θωμας

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 18:57 »
επειδη και τα δικα μου τα ελλατηρια δεν ειναι για γιμνυ αλλα...τελος παντων αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο,κανουν μια κουρμπα μπροστα και παραγγειλα να μου φτιαξουν μπρατσα για να διορθωσω την γωνια καστερ μαζι και την κουρμπα που κανουν....πιστευω και συνφωνω με το μιχαλη και τον μεταλαξ για αυτο δοκιμασε μια απο τις λυσεις που σου προτιναν και ισως κατι να αλλαξει
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 20:20 »
Αφού εχω τον ίδιο συνδυασμό , να σε ρωτήΞω κατι?

Μήπως αυτά που έβαλες εσύ μπροστά,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα είχε πίσω ??

Ποιος στα τοποθέτησε ?? (μπορεί να μην έχουν τοποθετηθεί σωστά)

Πάντως ότι κάνει κουρμπα,κάνει .  όταν τα ειχα πρώτοβαλει ,μου έκαναν και εμένα κάτι θορύβους.  τώρα πιά βαρέθηκε και δεν τους κάνει. (τώρα κάνει κάτι ήχους ο άξονας,[οταν προσπαθώ να κανω σούζα]  lol  αλλά δεν του δίνω σημασία,μήπως τον κάνω και βαρεθεί και αυτόν).

ΙΑΠΩΝΑΣ.........ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ !!!!!


I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 23:07 »
σιγουρα παντως... μην κοψεις τιποτα... αυτο δε θα ηταν λυση ;)
αν πας σε κατι τετοιο, καλυτερα παρε καινουργια 4ποντα να εισαι και σιγουρη ή 6ποντα παλι, mad.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2007, 23:25 »
Αφού εχω τον ίδιο συνδυασμό , να σε ρωτήΞω κατι?

Μήπως αυτά που έβαλες εσύ μπροστά,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα είχε πίσω ??

Ποιος στα τοποθέτησε ?? (μπορεί να μην έχουν τοποθετηθεί σωστά)

Πάντως ότι κάνει κουρμπα,κάνει .  όταν τα ειχα πρώτοβαλει ,μου έκαναν και εμένα κάτι θορύβους.  τώρα πιά βαρέθηκε και δεν τους κάνει. (τώρα κάνει κάτι ήχους ο άξονας,[οταν προσπαθώ να κανω σούζα]  lol  αλλά δεν του δίνω σημασία,μήπως τον κάνω και βαρεθεί και αυτόν).

ΙΑΠΩΝΑΣ.........ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ !!!!!




μαλλον εκει καταληγω, οτι δεν εχουν τοποθετηθει σωστά γιατι τα βαλε ενας φιλος που δεν εχει ξαναβαλει τοσο μεγάλα και ειχε ολη την καλή διάθεση να ασχοληθεί 2 ολόκληρες μέρες με το τουτού μου.. Οσο για το μπρος πισω, οχι δεν ειναι το τσεκάραμε.

thanx παντως
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 02:05 »
Παυλίνα......
Δεν πετάγεσε μέχρι τον Φώτη??( o μηχανικός μας...)
To να πάρεις καινούργια 4ποντα ελατήρια που σου είπε ο gc θα σου αυξήσει τα προβλήματα μιας και τα αμορτισέρ που φοράς είναι για 6άποντα ελατήρια , άρα σε κρέμασμα του τροχού θα σου βγένει το ελατήριο(μετά πρέπει να βάλεις κώνους στα ελατήρια...).
Επίσης και 6άποντα mad να πάρεις πάλι δεν θα είσαι σίγουρη γιατί κούρμπα θα κάνει, και το 6άρι mad δεν ξέρουμε πως δουλεύει με το Μονρόε που είναι για vitara αν θυμάμε καλά(Mad και Monroe +6 δεν έχει δοκιμαστεί απο ότι θυμάμε καλά..), και με τα 6άποντα θα χρειαστείς και άλλες διορθώσεις(δεν γλιτώνεις το κάστερ κορέξιον και τις ρυθμιζόμενες πανάρ, αν θές να κάνεις δουλειά, άλλα σωληνάκια φρένων)
Ο συνδοιασμός που φοράς είναι αρκετά καλός και μαλακός για εκτός, απλά δεν σου εμπνέει ασφάλεια εντός δρόμου...
Γνώμη μου κοίτα τα ελατήρια αν έχουν κάτσι σωστά στις βάσεις...
Κοίτα και τα σωληνάκια των φρένων...και κάποια άλλα πράγματα αν μείνεις στα +6.

Εαν θές να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάς ή σε mad&OME ή σε ΟΜΕ  και ξενοιάζεις...
Βάζεις και μια τετράδα bf mud ή ΑΤ και αυτό είναι όλο ;) μην φύγεις πάνω απο τους 4 πόντους, μετά θές ακριβή λύση(στυλ baba...)
thnx
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 12:41 »
Παυλίνα......
Δεν πετάγεσε μέχρι τον Φώτη??( o μηχανικός μας...)
To να πάρεις καινούργια 4ποντα ελατήρια που σου είπε ο gc θα σου αυξήσει τα προβλήματα μιας και τα αμορτισέρ που φοράς είναι για 6άποντα ελατήρια , άρα σε κρέμασμα του τροχού θα σου βγένει το ελατήριο(μετά πρέπει να βάλεις κώνους στα ελατήρια...).
Επίσης και 6άποντα mad να πάρεις πάλι δεν θα είσαι σίγουρη γιατί κούρμπα θα κάνει, και το 6άρι mad δεν ξέρουμε πως δουλεύει με το Μονρόε που είναι για vitara αν θυμάμε καλά(Mad και Monroe +6 δεν έχει δοκιμαστεί απο ότι θυμάμε καλά..), και με τα 6άποντα θα χρειαστείς και άλλες διορθώσεις(δεν γλιτώνεις το κάστερ κορέξιον και τις ρυθμιζόμενες πανάρ, αν θές να κάνεις δουλειά, άλλα σωληνάκια φρένων)
Ο συνδοιασμός που φοράς είναι αρκετά καλός και μαλακός για εκτός, απλά δεν σου εμπνέει ασφάλεια εντός δρόμου...
Γνώμη μου κοίτα τα ελατήρια αν έχουν κάτσι σωστά στις βάσεις...
Κοίτα και τα σωληνάκια των φρένων...και κάποια άλλα πράγματα αν μείνεις στα +6.

Εαν θές να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάς ή σε mad&OME ή σε ΟΜΕ  και ξενοιάζεις...
Βάζεις και μια τετράδα bf mud ή ΑΤ και αυτό είναι όλο ;) μην φύγεις πάνω απο τους 4 πόντους, μετά θές ακριβή λύση(στυλ baba...)
thnx

Προφανως και εχει δοκιμαστει ο συνδυασμος mad 6ποντα με Monroe Vitara-Hilux,κι εγω τα φορουσα για λιγο και ειναι πολυ καλος συνδυασμος και για το χωμα και για την ασφαλτο,αλλα αν θες να εισαι σωστος,μαλλον ισιος για να ειμαστε πιο ακριβεις,πρεπει να μακρυνεις τις παναρ,να αλλαξεις σωληνακια και να βαλεις caster correction σινεμπλοκ στα μπροστινα μπρατσα (εκτιμω πως σε αυτο το υψος δε θελουν αλλαγη τα μπρατσα,αρκουν τα σινεμπλοκ)
Φυσικα καποιοι δεν εχουν κανει τιποτα απ'αυτα και υποστηριζουν πως πανε μια χαρα...

Τελος σχετικα με τα Killen τα μεγαλα,τα πολυ μακρια,ειναι τα μπροστινα και τα μικροτερα ειναι τα πισω,κοιτα μηπως σου τα εχει βαλει αναποδα!

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2007, 19:23 »
Φιλοι θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι.

Φοραω αναρτησεις procomp με ελαττηρια ΟΜΕ . Θελω να παω στους +6

1. Τι ελαττηρια με συμβουλευεται να βαλω? Γνωριζετε περιπου τιμες?
2. Εαν χρειαζεται να αλλαξω μπρατσα ,ποια να προτιμησω ΄?
3. Ποιες αλλες αλλαγες θεωρειται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για την συγκεκριμενη αλλαγη και ποιες ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ

Ευχαριστω εκ των προτερων.. t4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2007, 22:32 »
Προσωπικά θα επέλεγα:
1. Mad ελατήρια 6,5 εκ. από την AMORTEAM, κόστος περίπου 200 ?
2. Μπράτσα από τον Αντρέα (www.xmc.gr)
3. Απαραίτητες αλλαγές θεωρώ ότι είναι οι ρυθμιζόμενες πανάρ και τα μπράτσα, "εξειδικευμένες" που να έχουν σχέση με το ύψος δε βλέπω, λογικά δε θα χρειαστείς μακρύτερα σωλήνάκια φρένων.
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος FADOM

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 72
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2007, 22:36 »
Φιλε Μetalaxe ευχαριστω για την συμβουλη σου.
Μηπως θα μπορουσες να μου πεις απο που μπορω να προμηθευτω τα ελαττηρια που αναφερεις?
 ???

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 11, 2007, 08:58 »
http://www.amorteam.gr/
Αν του πεις ότι παίρνεις από το jimnyclub θα σου κάνουν και καλύτερη τιμή... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Θέλω τη γνώμη σας
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2007, 19:01 »
αντωνη, για τα 6ποντα χρειαζονται και μπρατσα?
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...