Αποστολέας Θέμα: Αποστάτες Τροχών  (Αναγνώστηκε 14069 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 14:30 »
Πλέον ξέρεις το δρόμο lol
Ερευνα αγοράς στα καταστήματα που ρώτησες για την ανάρτηση ;)

Σωστός!!!!!!

Το μνημονικό είναι αυτό βρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το "Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως" δεν σου λέει κάτι??? Παλιοχαρακτήρα!!!!!  ha

Και θα μου πεις και εσύ: Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς!!!   87  :-X

Πλάκα κάνω, εννοείται!!!!! Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά!!!!!!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 14:32 »
...
Το μέταλο του Hercules, που μπορεί να είναι το καλύτερο, έχει κάποια πιστοποιηση?
Ειναι άριστα ζυγισμένοι?
...
Ο αποστάτης είναι πατέντα, αφορούν το σύστημα διέύθυνσης, η αντιγραφή όμως ενός αποστάτη απο κάποιον ιδιώτη είναι εξίσου καλή ή και καλύτερη απο μια μεγάλη ετερεία σαν την Spidertrax ή την H&R ?

Γιαννη, οι αποστατες που φτιαχνει καποιος μηχανολογος του επιπεδου του Ηρακλη (HERCULES) και βεβαια ειναι αριστα ζυγισμενοι διοτι γινονται σε τορνο και ειναι ακριβειας, εννοειται...

Aλλωστε, αυτα που γραφω εδω, ειναι απολυτως καρατσεκαρισμενα προσωπικα και οχι επειδη ισως εχω ακουσει καπου, καπως, καποτε...

Οπωσδηποτε ΔΕΝ ειναι αντιγραφη γιατι δεν υπαρχει και λογος αλλωστε και σε οτι αφορα τον συγκεκριμενο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ, υπαρχει απολυτη εμπιστοσυνη, τοσο απο αρκετα ατομα απο εδω, απο το φορουμ, οσο και απο 10δες αγωνιζομενους σε αγωνες αυτοκινητων, ταχυτητας κλπ κλπ...

Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 20:44 »
Γιαννη, οι αποστατες που φτιαχνει καποιος μηχανολογος του επιπεδου του Ηρακλη (HERCULES) και βεβαια ειναι αριστα ζυγισμενοι διοτι γινονται σε τορνο και ειναι ακριβειας, εννοειται...

Aλλωστε, αυτα που γραφω εδω, ειναι απολυτως καρατσεκαρισμενα προσωπικα και οχι επειδη ισως εχω ακουσει καπου, καπως, καποτε...

Οπωσδηποτε ΔΕΝ ειναι αντιγραφη γιατι δεν υπαρχει και λογος αλλωστε και σε οτι αφορα τον συγκεκριμενο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ, υπαρχει απολυτη εμπιστοσυνη, τοσο απο αρκετα ατομα απο εδω, απο το φορουμ, οσο και απο 10δες αγωνιζομενους σε αγωνες αυτοκινητων, ταχυτητας κλπ κλπ...



Νίκο μαζί σου αλλά:
Ο συγκεκριμένος κατασκευαστής, σίγουρα δεν ειναι Spidertrax ή H&R(ISO, ποιστοποιήσεις κτλ κτλ)
Καλύτερη λύση είναι οι ζάντες με αρνητικότερο offset, ακρηβότερη μεν αλλά όπως έχεις πει και εσύ(στο θέμα με τα snatch block)...

... και εκτος απο αυτο, ποσο πιο φτηνα θα στοιχισει το να κατσει καποιος να κανει "επικινδυνες" πατεντες απο το να αγορασει ενα κανονικο, καλο (με προδιαγραφες εννοω) snatch block?   Σιγουρα τσαμπα δεν θα ειναι ουτε το αυτοσχεδιο...

Εχουμε δει κατα καιρους, διαφορες τετοιες πατεντες, να γινονται τραγικες εως μοιραιες για καποιους... και εχουμε πολλαααααααα τετοια παραδειγματα διαφορων... "αυτοχριζομενων μαστορων" & καλοθελητων!!!  0_21

Eξαλλου, το εχουμε ξαναπει: Mε πορδες αυγα δε βαφονται !!!

 Aν ειναι γύρω στα 50€ η διαφορά, γιατί να μην πάρει spidertrax?(επώνυμα..)
Πόσοι απο το forum μας χρησημοποιούν τους συγκεκριμένους αποστάτες??
O κος Ηρακλής, μπορεί να είναι top μαστορας όντως, και πολλές φορές το έχουμε δει απο ελληνικά χέρια....
Αλλα τα αγωνιστικά, και άλλη η καθημερινη χρήση(πχ κάπου σε φόρουμ αγωνιζόμενων υπάρχει αναφορά για αυτοκίνητο που έφυγε ο αποστάτης μαζι με την ρόδα...αν θυμάμε καλά..)
Απο την άλλη πλευρά...

Παράθεση
α. Σε καμμια περιπτωση ΔΕΝ πρεπει να συσχετιζουμε και να συγκρινουμε ανομοια πραγματα... (αλλο πραγμα ο αποστάτης μιας εταιρειας μεγεθους spidertrax ή H&R και αλλο καποια ιδιοκατασκευη...

β. Αλλο το κοστος καποιου εισαγωμενου προιοντος και αλλο το κοστος του αυτοσχεδιου προιοντος σαν κατασκευη, αλλη ποιοτητα μεταλλων, υλικων κλπ κλπ
γ. Επισης, το να εχει ασχοληθει καποια εταιρεια, να μελετησει και να φτιαξει αποστάτες για ολα τα μοντελα 4χ4, εμπρος πισω, νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με το να γινει η πρωτη ή κάποιες εφαρμογες στο δικο μου/σου/του αυτοκινητο...
(Δανισμένο/αναπροσαρμοσμένο για το παρόν θέμα)

Και πάλι το ξαναλέω, ο ανθρωπος μπορεί να είναι πργαματικός καλιτέχνης.
Αν δεν είναι?
Απο την άλλη, άλλα λιγότερο βαρυσημαντα πράγματα στο αυτοκίνητο λένε οι γνώστες να προτιμούμε επώνυμα, γιατί να κολήσουμε σε κάτι που αφορά το σύστημα διεύθυνσης?
Μια γνώμη λέω εγώ τώρα, καλή και φιλική κουβέντα κάνουμε άλλωστε όπως διέπει το πνεύμα του jimnyclub.com >ilov<
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 22:27 »

OK...

Βεβαια τα γραφομενα σου περι πατεντων ειναι τελειως ασχετα με το ολο θεμα, αλλα απλα δε θελω να συνεχιστει αυτη η κουβεντα... 

Οποιος καταλαβε, καταλαβε και εβγαλε τα συμπερασματα του περι των αποστατων... Ειναι πολυ απλο το ολο θεμα για να γραφουμε posts επι των posts, απλα και μονο για να γραφουμε κατι...
   ::)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 22:41 »
Νικο μην κολάς, κουβέντα κάνουμε,πραγματικά φιλικά, την γνώμη μας λέει ο καθένας, οραματιστές ειμαστε και εσύ και εγώ, και πραγματικά θα χαιρόμουν να διαβάσω την γνώμη σου.
Δεν μίλησα για πατέντες(αν και οι αποστάτες πατέντα είναι..), απλά με μπέρδεψες, καθώτι ξέρουμε ότι είσαι λάτρης των επωνύμων λύσεων και το έχεις αποδείξει άλλωστε.
Τουλάχιστον εμείς, όταν γράφουμε κάτι δεν το γράφουμε για να το γράψουμε απλά, μας ξέρει και μας διαβάζει ο κόσμος.
Και για να δεις ότι δίνω βάση στα λόγια σου, απο το gtcclub.com βρήκα το παρακάτω site

www.herculesparts.gr/htmz/default.htm#

Aυτός είναι ο Ηρακλής? Καλιθέα είναι πάντως..

Για συμπεράσματα πάντως, αυτά βγάζουμε άλλωστε, θα θελα να ΄δώ και την γνώμη ανθρώπων που κάνουν συχνές τοποθετήσεις πχ του Βαγγέλη, του Γιάννη, του Ηρακλή, ο Αμοργιανός δεν ξέρω αν φτιαχνει, και πάει λέγοντας...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 23:05 »
... οραματιστές ειμαστε και εσύ και εγώ,
...
Και για να δεις ότι δίνω βάση στα λόγια σου, απο το gtcclub.com βρήκα το παρακάτω site
www.herculesparts.gr/htmz/default.htm#
Aυτός είναι ο Ηρακλής? Καλιθέα είναι πάντως..
...

Εεεεεεεεεεεεεπ... σιγααααααααααα... ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΗΣ !!!     Ιδεολογος ναι, για καποια προσωπικα πραγματα ομως...  ;)

Και σιγουρα δε κολλαω...  ;)

ΝΑΙ ο Ηρακλης ειναι οντως αυτος...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 23:06 »
Ρε παιδες κουλαρετε!
Ο καθενας λεει την γνωμη του εδω μεσα!Δε μπορει παρα να ειναι σεβαστη ακομα κ αν διαφωνουμε!
Δεν ειναι απαραιτητο οτι παντα το επωνυμο ειναι κ αξιοπιστο!
Υπαρχουν χιλιαδες παραδειγματα που αποδεικνυουν το αντιθετο!
Απο εκει κ περα ο καθενας κανει τις επιλογες περνοντας καποια ρισκα!Μπορει να αποδειχτει οτι εκανε κ την καλυτερη επιλογη στο τελος!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 23:22 »
Kαι γιατι βρε Ευθυμακο νομιζεις οτι δεν ειμαστε  cool ? ? ?   Και βεβαια ειναι πολυ σωστα αυτα που λες!!!   Ποιος ειπε το αντιθετο αλλωστε?  ;D lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 09:14 »
Ευθύμη είναι και οι δύο παλιοχαρακτήρες, άστα να πάνε... ha ha ha ha
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 12:11 »
Ελα ρε Αντωνη....καλοπαιδα ειναι.....  ha halol lol lol

Παρεπιπτοντως εκανα μια μικρη δοκιμη σημερα κ βλεπω οτι μαλλον θα βρισκω αν το φαρδυνω το αμαξι...
Απλα το νιωθω φτερο στον ανεμο κ ελεγα να το φαρδυνω λιγο χωρις να κοψω τιποτα....
Για βοηθατε ρεεεεεεεεεεεεεεεε................

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 12:14 »
Ελα ρε Αντωνη....καλοπαιδα ειναι.....  ha halol lol lol

Παρεπιπτοντως εκανα μια μικρη δοκιμη σημερα κ βλεπω οτι μαλλον θα βρισκω αν το φαρδυνω το αμαξι...
Απλα το νιωθω φτερο στον ανεμο κ ελεγα να το φαρδυνω λιγο χωρις να κοψω τιποτα....
Για βοηθατε ρεεεεεεεεεεεεεεεε................

Με τι ανάρτηση και με τι λάστιχο έκανες πρόβλεψη? σε ρωτάω γιατί σκοπεύω να βάλω και εγώ με ΟΜΕ+4 και BF215/75...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:22 »
Με ΟΜΕ +4 εκ. δε νομίζω ότι χρειάζεσαι προσθήκες, μη δώσεις "τσάμπα" λεφτά... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 11:26 »
Θα βάλω πρώτα την ανάρτηση, τό λάστιχο το φοράω ήδη, και μετά βλέποντας και κρίνοντας...  ;)

Με έχετε δασκαλέψει σωστα !!!!!  lol
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 03, 2008, 21:57 »
Tελικά ευρέθει πρόβλημα και  σε H&R αποστάτες lol και μάλιστα σε Land Cruiser ::)
Θα ρωτήσω και τον subcruiser Μιχάλη, μήπως τελικά ήθελε διαφορετικό τύπο το τουτου του ή ήταν προβλημα απο την ανάρτηση που του είπε και ο φιλτατος pantg του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ LAND ROVER ....

http://www.braters.gr/viewtopic.php?p=15770&highlight=#15770

Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποστάτες Τροχών
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 11, 2008, 17:56 »
Καλησπέρα παίδες! Nicksi μια διευκρίνηση θα ήθελα! Η τιμή για τους αποστάτες απο τον Hercules ειναι μαζί με τα μπουζόνια ή αυτά είναι ξεχωριστά?
Απλά το έιχα απορία γιατι ένας γνωστός μου έλεγε οτι τα μπουζόνια σκέτα στοιχίζουν 200? και μου φαίνεται πολύ φτηνός ο Hercules!