Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη  (Αναγνώστηκε 6942 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 18:14 »
Χρόνια Πολλά σε όλους    :D :D :D cl

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Από τότε που έβαλα τον εργάτη στο αυτοκίνητο δε χρειάστηκε ποτέ να τον χρησιμοποιήσω (μάλλον πρέπει να πηγαίνω πιο συχνά βόλτες με τον Αχιλλέα ). Πριν λίγες μέρες ξετύλιξα με το χέρι το συρματόσχοινο για να το μαζέψω πιο όμορφα. Έτσι λοιπόν, με τη μηχανή αναμμένη να δουλεύει στις 2.000 στροφές άρχισα να μαζεύω. Στα μισά περίπου άρχισε να βγάζει καπνό ένα καλωδιάκι που είναι συνεδεδεμένο πάνω στο θετικό πόλο της μπαταρίας (φωτό). Τέλος πάντων με τα πολλά σιγά σιγά το μάζεψα και το υπόλοιπο συρματόσχοινο και σήμερα το πρωί πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο ο οποίος μου είπε ότι αυτό το καλώδιο είναι η κεντρική ασφάλεια του αυτοκινήτου (ασφάλεια λέει με τη μορφή καλωδίου )και ότι μάλλον επειδή ο εργάτης τραβάει πολλά ρεύματα αυτό ζεσταίνεται επειδή από εκεί μέσα έρχεται το ρεύμα από το δυναμό (δηλαδή το δυναμό προσπαθεί να αναπληρώσει το ρεύμα που τραβάει ο εργάτης μέσα από αυτό το καλώδιο) και δεν είχε λύση να προτείνει.....Οπότε ρωτάω και εγώ, τι κανουμε τώρα ??? Στέκει αυτό που είπε ο μάστορας (εμένα λογικό μου ακούγεται). .........

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ να έχουμε όλοι

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 18:53 »
εχει φις αυτο το καλωδιο?
style is everything

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 18:55 »
εχει φις αυτο το καλωδιο?

Έχει (φαίνεται στη φωτό επάνω)....

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 19:04 »
πρεπει να εχει και μια γιαλυνη ασφαλεια μεσα στο φυσακι
style is everything

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 19:20 »
πρεπει να εχει και μια γιαλυνη ασφαλεια μεσα στο φυσακι

έτσι όπως το είδα δεν είχε. Ο ηλεκτρολόγος είπε ότι το ίδιο το καλώδιο είναι η ασφάλεια  ...

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2006, 21:48 »
Ρεεεεεε θα τις αρπαξεις τωρα.
Δεν εχει ασφαλεια μεσα? Και δεν εχει αδιασει η μπαταρια σου ακωμα?
Ειπαμε αυτο το καλωδιο ειναι απο το δυναμο στην μπαταρια για να <στανιαρει> η μπαταρια
Αν δεν εχει ασφαλεια μεσα τοτε απλα δεν γεμιζει η μπαταρια σου. Ριξε ξανα μια ματια..( ανοιγει κανοντας μιση στροφη δεξια) και αν δεν εχει τυποτα μεσα τοτε βαλε μια ασφαλεια και ενα πιο χοντρο καλωδιο

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 02:30 »
Ρεεεεεε θα τις αρπαξεις τωρα.
Δεν εχει ασφαλεια μεσα? Και δεν εχει αδιασει η μπαταρια σου ακωμα?
Ειπαμε αυτο το καλωδιο ειναι απο το δυναμο στην μπαταρια για να <στανιαρει> η μπαταρια
Αν δεν εχει ασφαλεια μεσα τοτε απλα δεν γεμιζει η μπαταρια σου. Ριξε ξανα μια ματια..( ανοιγει κανοντας μιση στροφη δεξια) και αν δεν εχει τυποτα μεσα τοτε βαλε μια ασφαλεια και ενα πιο χοντρο καλωδιο

έλα ρε συ.  φις είπα ότι είχε όχι ασφαλειοθήκη ......

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 12:17 »
Να πεις του ηλεκτρολόγου ότι υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα να κάνει, όπως πχ του καστανά, του ξύστη πατσά κλπ, με τα οποία δεν θα κινδυνεύει να καεί κόσμος (χμμμ μάλλον του καστανά να μην το κάνει!), γιατί αυτό που σου έκανε είναι έγκλημα!
Αν ο εργάτης τραβάει πχ 10 amber τότε θα πρέπει να βάλει ασφάλεια κατά 50% μεγαλύτερη και καλώδιο κατά 300% μεγαλύτερο, πρώτον γιατί η ασφάλεια κοστίζει πολύ πιο λίγο από την αλλαγή του καλωδίου και αλλάζει και πολύ πιο εύκολα και δεύτερο και κυριότερο η ασφάλεια αν καεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα, ενώ το καλώδιο αν πάρει φωτιά θα σου καεί όλο το αυτοκίνητο.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 15:53 »
Να πεις του ηλεκτρολόγου ότι υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα να κάνει, όπως πχ του καστανά, του ξύστη πατσά κλπ, με τα οποία δεν θα κινδυνεύει να καεί κόσμος (χμμμ μάλλον του καστανά να μην το κάνει!), γιατί αυτό που σου έκανε είναι έγκλημα!
Αν ο εργάτης τραβάει πχ 10 amber τότε θα πρέπει να βάλει ασφάλεια κατά 50% μεγαλύτερη και καλώδιο κατά 300% μεγαλύτερο, πρώτον γιατί η ασφάλεια κοστίζει πολύ πιο λίγο από την αλλαγή του καλωδίου και αλλάζει και πολύ πιο εύκολα και δεύτερο και κυριότερο η ασφάλεια αν καεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα, ενώ το καλώδιο αν πάρει φωτιά θα σου καεί όλο το αυτοκίνητο.

Ώπα, μισό.

1) ο ηλεκτρολόγος που πήγα τώρα δεν είναι αυτός που μου σύνδεσε τον εργάτη αρχικά
2) το πρόβλημα δεν το έχουν τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στον εργάτη. Αυτά είναι τέρατα
3) υπάρχει τελικά λύση και σύντομα θα υλοποιηθεί  ;) lol lol lol lol lol

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2006, 16:28 »
Ναι αλλά το καλώδιο από ότι λες κάηκε, άρα έγινε λάθος εγκατάσταση, έτσι? Τώρα ποιος την έκανε δεν ξέρω, αλλά καλό είναι να μπει καλώδιο που θα αντέχει το ρεύμα της συσκευής που τροφοδοτεί. Λογικά αυτό θα κάνει ο δεύτερος ηλεκτρολόγος που πήγες.
Αν λοιπόν ο ηλκετρολόγος που κάνει μια εγκατάσταση δεν είναι σε θέση να ξέρει τι ρεύμα θα περάσει από κάποιο καλώδιο και τι καλώδιο θα πρέπει να βάλει, συγνώμη αλλά δεν κάνει γι΄ αυτή τη δουλειά.
Επίσης αυτός που σου είπε ότι το ίδιο καλώδιο είναι η ασφάλεια... τι να πω? Δε γίνοντε αυτά τα πράγματα! Αν είναι ο δεύτερος, αυτός που θα κάνει την επισκευή, καλύτερα να βρεις άλλον, γιατί από ότι δείχνει και η φωτό το καλώδιο είναι δίπλα στο φίλτρο βενζίνης και καταλαβαίνεις από τι γλύτωσες!
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος TZIMIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 01, 2007, 16:21 »
Ναι αλλά το καλώδιο από ότι λες κάηκε, άρα έγινε λάθος εγκατάσταση, έτσι? Τώρα ποιος την έκανε δεν ξέρω, αλλά καλό είναι να μπει καλώδιο που θα αντέχει το ρεύμα της συσκευής που τροφοδοτεί. Λογικά αυτό θα κάνει ο δεύτερος ηλεκτρολόγος που πήγες.
Αν λοιπόν ο ηλκετρολόγος που κάνει μια εγκατάσταση δεν είναι σε θέση να ξέρει τι ρεύμα θα περάσει από κάποιο καλώδιο και τι καλώδιο θα πρέπει να βάλει, συγνώμη αλλά δεν κάνει γι΄ αυτή τη δουλειά.
Επίσης αυτός που σου είπε ότι το ίδιο καλώδιο είναι η ασφάλεια... τι να πω? Δε γίνοντε αυτά τα πράγματα! Αν είναι ο δεύτερος, αυτός που θα κάνει την επισκευή, καλύτερα να βρεις άλλον, γιατί από ότι δείχνει και η φωτό το καλώδιο είναι δίπλα στο φίλτρο βενζίνης και καταλαβαίνεις από τι γλύτωσες!
καλη χρονια και απο μενα
γιωργο το φιλτρο βενζινη στη φωτο απο κατω δεν εχει σολινακι οπως βλεπω.
μηπως ειναι κατι αλλο??
freskos
αν εισε κοντα μου κερναω καφεδακι και να το φτιαξουμε μαζι δεν ειναι τιποτα σπουδεω cl
 _warning>
αλλα μη το αφηνεις ετσι και λαμπαδιασης fir_e

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 01, 2007, 17:45 »
Το φίλτρο που φαίνεται είναι το τελείωμα από τους αναπνευστήρες των διαφορικών. ;) TZIMI σε ευχαριστώ, αλλά δε ξέρω που είσαι εσύ. Εγώ βρίσκομαι Γέρακα. Απ' όσα μου είπαν φίλοι, η λύση είναι απ΄ευθείας καλώδιο από το δυναμό στη μπαταρία......

Αποσυνδεδεμένος TZIMIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 01, 2007, 21:09 »
ειμαι γλυφαδα τηλ. 6944245848
εχω καλωδια,εχω ακροδεκτες, εχω θερμοσυστελομενα,
γενικα εχω τα παντα απο ηλεκτρικα  lol lol
αμα περασεις παρε τηλεφωνο.

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 01, 2007, 22:55 »
ειμαι γλυφαδα τηλ. 6944245848
εχω καλωδια,εχω ακροδεκτες, εχω θερμοσυστελομενα,
γενικα εχω τα παντα απο ηλεκτρικα  lol lol
αμα περασεις παρε τηλεφωνο.

OK TZIMI, σε ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Πρόβλημα με ρεύμα εργάτη
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 15:47 »
Tzimis αμα μας πείς ότι είσαι και ηλεκτρολόγος .... lol
Γιάννης Δημητρέλης