Αποστολέας Θέμα: Ειναι ασφαλες το body lift?????  (Αναγνώστηκε 21406 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 16:09 »
Πριν 2-3χρονια με 205R16 τρεχανε σε αγωνες!  ::)

και τα επόμενα 2-3 lol
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 21:10 »
Μπορουσα να βαλω τα ΟΜΕ του Jimny...και χαλανε και γρηγορα!

Γιώργη που το στηρίζεις αυτό που λες...?

Ρωτάω εφόσον ολοκληρωμένο, αυθεντικό και σωστό ΟΜΕ κιτ για jimny δεν είχες ποτέ από όσο γνωρίζω και ακόμα και ΑΝ είχες πόσο καιρό τα κράτησες για να μπορείς να διευκρινίζεις το "γρήγορα". Μήπως πήγες σε αμορτισερόμετρο να τα μετρήσεις καινούρια και έκανες τακτικές μετρήσεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστείματα για να βλέπεις / καταγράφεις την αντοχή τους σε σχέση με τον χρόνο / χρήση ?

Επειδή εγώ όμως έχω τα παραπάνω στοιχεία στα χέρια μου μπορώ να πω πως το σωστό κιτ ΟΜΕ για Jimny έχει αντέξει μέχρι σήμερα 4 χρόνια με ένα ποσοστό πτώσης αντοχής 20%. Πιστεύω ότι μετά απο 4 χρόνια και με βάση την τιμή που αγοράστηκαν έχουν αποδειχτεί εξαιρετικά καλά και μία πολύ τίμια αγορά, διότι πέρνεις 100% αυτό που υπόσχεται η εταιρία και για το χρονικό διάστημα που στο εγγυάται.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 22:00 »
Δε γνωριζω τι κανει ο Βικτωρας με τις πλευρικες κλισεις,το μονο που ξερω ειναι πως φοραει 205 R16 Colway Chaco σε ζαντα απο Grand Vitara δλδ 0 offset και αποστατες τροχους 30mm!

Τωρα για το πως δουλευει η αναρτηση πιθανον να εχει βαλει μακρυτερα bump stops για να μη μπαινει πολυ μεσα ο τροχος και σπασει το φτερο αλλα με τοσο μεγαλυτερο τροχο αντι να πεφτει μεσα στα κενα του δρομου,περναει απο πανω!

Δεν ξερω αν αντισταθμιζεται πληρως η μικροτερη διαδρομη της αναρτησης απο το μεγαλυτερο λαστιχο αλλα σιγουρα τη βοηθαει!

Επισης πιστευω πως ο τελικος σκοπος δλδ η υπερβαση του εμποδιου επιτυγχανεται μαλλον  καλυτερα κι ας χανει λιγο απο τις διαδρομες της αναρτησης!

Οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει τη γνωμη του για να μαθαινουμε κι εμεις!
Σωστα,αλλα γιατι να σηκωσεις 10ποντους το αμαξι + 8(διαμετρο)απο λαστιχο ???οπως ειπε και ο Φανης
Από την στιγμή που θα το σηκώσεις 10cm δεν γίνεται να μην αλλάξεις ζάντες με άλλες με offset γιατί στην πρώτη πλάγια κλίση δεν θα προλαβαίνεις να μετράς τις τούμπες.
και ειναι και αναλογα τα εμποδια  87 roc2

Πριν 2-3χρονια με 10ποντα γιμνι και 205R16 τρεχανε σε αγωνες!  ::)


Εγώ όταν είχα το jimny σε εργοστασιακές καταστάσεις φορούσα 17cm ανάρτηση τις πρώην ζάντες μου (τώρα savvoul) τα μπράτσα του D&G και 205R16. Είχα κόψει τις πλαστικές γωνίες και είχα στραβώσει τις γωνίες των φτερών με σφυρί για να τα χωρέσω.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 09:28 »
Μπορουσα να βαλω τα ΟΜΕ του Jimny...και χαλανε και γρηγορα!

Γιώργη που το στηρίζεις αυτό που λες...?

Ρωτάω εφόσον ολοκληρωμένο, αυθεντικό και σωστό ΟΜΕ κιτ για jimny δεν είχες ποτέ από όσο γνωρίζω και ακόμα και ΑΝ είχες πόσο καιρό τα κράτησες για να μπορείς να διευκρινίζεις το "γρήγορα". Μήπως πήγες σε αμορτισερόμετρο να τα μετρήσεις καινούρια και έκανες τακτικές μετρήσεις ανα συγκεκριμένα χρονικά διαστείματα για να βλέπεις / καταγράφεις την αντοχή τους σε σχέση με τον χρόνο / χρήση ?

Επειδή εγώ όμως έχω τα παραπάνω στοιχεία στα χέρια μου μπορώ να πω πως το σωστό κιτ ΟΜΕ για Jimny έχει αντέξει μέχρι σήμερα 4 χρόνια με ένα ποσοστό πτώσης αντοχής 20%. Πιστεύω ότι μετά απο 4 χρόνια και με βάση την τιμή που αγοράστηκαν έχουν αποδειχτεί εξαιρετικά καλά και μία πολύ τίμια αγορά, διότι πέρνεις 100% αυτό που υπόσχεται η εταιρία και για το χρονικό διάστημα που στο εγγυάται.

Δεν το λεω απο δικη μου εμπειρια αλλα εισαι ο μονος που λεει οτι ειχαν τοσο μεγαλη επιτυχια
Αν ανατρεξεις στο φορουμ ολοι λενε πως χαλανε γρηγορα
Ρωτα τον Geo που λεει πως ειναι για τα μπαζα
Προσωπικα δε με απασχολει πλεον γιατι δεν τα εβαλα

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 09:30 »
Δε γνωριζω τι κανει ο Βικτωρας με τις πλευρικες κλισεις,το μονο που ξερω ειναι πως φοραει 205 R16 Colway Chaco σε ζαντα απο Grand Vitara δλδ 0 offset και αποστατες τροχους 30mm!

Τωρα για το πως δουλευει η αναρτηση πιθανον να εχει βαλει μακρυτερα bump stops για να μη μπαινει πολυ μεσα ο τροχος και σπασει το φτερο αλλα με τοσο μεγαλυτερο τροχο αντι να πεφτει μεσα στα κενα του δρομου,περναει απο πανω!

Δεν ξερω αν αντισταθμιζεται πληρως η μικροτερη διαδρομη της αναρτησης απο το μεγαλυτερο λαστιχο αλλα σιγουρα τη βοηθαει!

Επισης πιστευω πως ο τελικος σκοπος δλδ η υπερβαση του εμποδιου επιτυγχανεται μαλλον  καλυτερα κι ας χανει λιγο απο τις διαδρομες της αναρτησης!

Οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει τη γνωμη του για να μαθαινουμε κι εμεις!
Σωστα,αλλα γιατι να σηκωσεις 10ποντους το αμαξι + 8(διαμετρο)απο λαστιχο ???οπως ειπε και ο Φανης
Από την στιγμή που θα το σηκώσεις 10cm δεν γίνεται να μην αλλάξεις ζάντες με άλλες με offset γιατί στην πρώτη πλάγια κλίση δεν θα προλαβαίνεις να μετράς τις τούμπες.
και ειναι και αναλογα τα εμποδια  87 roc2

Πριν 2-3χρονια με 10ποντα γιμνι και 205R16 τρεχανε σε αγωνες!  ::)


Εγώ όταν είχα το jimny σε εργοστασιακές καταστάσεις φορούσα 17cm ανάρτηση τις πρώην ζάντες μου (τώρα savvoul) τα μπράτσα του D&G και 205R16. Είχα κόψει τις πλαστικές γωνίες και είχα στραβώσει τις γωνίες των φτερών με σφυρί για να τα χωρέσω.

Φανη εργοστασιακες καταστασεις ειναι αυτο που λεμε..."μαμα" ?  ha ha lol lol

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 10:50 »
Ο GEO δεν είναι σωστό παράδειγμα γιατί τα φοράει με 6ποντα ελατήρια....ενώ ο maverick μιλάει για το ΟΜΕ κιτ ;)
γενικά δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια από όσους το φοράν(μιλώντας πάντα για το κιτάκι).
Από ότι γνωρίζω είναι το μόνο aftermarket κιτάκι ολοκληρωμένο που βγαίνει για jimny τα άλλα που κάνουμε είναι δοκιμασμέμες λύσεις που δουλεύουν.

To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος fanis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIANS
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 16:08 »
Δε γνωριζω τι κανει ο Βικτωρας με τις πλευρικες κλισεις,το μονο που ξερω ειναι πως φοραει 205 R16 Colway Chaco σε ζαντα απο Grand Vitara δλδ 0 offset και αποστατες τροχους 30mm!

Τωρα για το πως δουλευει η αναρτηση πιθανον να εχει βαλει μακρυτερα bump stops για να μη μπαινει πολυ μεσα ο τροχος και σπασει το φτερο αλλα με τοσο μεγαλυτερο τροχο αντι να πεφτει μεσα στα κενα του δρομου,περναει απο πανω!

Δεν ξερω αν αντισταθμιζεται πληρως η μικροτερη διαδρομη της αναρτησης απο το μεγαλυτερο λαστιχο αλλα σιγουρα τη βοηθαει!

Επισης πιστευω πως ο τελικος σκοπος δλδ η υπερβαση του εμποδιου επιτυγχανεται μαλλον  καλυτερα κι ας χανει λιγο απο τις διαδρομες της αναρτησης!

Οποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει τη γνωμη του για να μαθαινουμε κι εμεις!
Σωστα,αλλα γιατι να σηκωσεις 10ποντους το αμαξι + 8(διαμετρο)απο λαστιχο ???οπως ειπε και ο Φανης
Από την στιγμή που θα το σηκώσεις 10cm δεν γίνεται να μην αλλάξεις ζάντες με άλλες με offset γιατί στην πρώτη πλάγια κλίση δεν θα προλαβαίνεις να μετράς τις τούμπες.
και ειναι και αναλογα τα εμποδια  87 roc2

Πριν 2-3χρονια με 10ποντα γιμνι και 205R16 τρεχανε σε αγωνες!  ::)


Εγώ όταν είχα το jimny σε εργοστασιακές καταστάσεις φορούσα 17cm ανάρτηση τις πρώην ζάντες μου (τώρα savvoul) τα μπράτσα του D&G και 205R16. Είχα κόψει τις πλαστικές γωνίες και είχα στραβώσει τις γωνίες των φτερών με σφυρί για να τα χωρέσω.

Φανη εργοστασιακες καταστασεις ειναι αυτο που λεμε..."μαμα" ?  ha ha lol lol


Εγώ πάλι εργοστασιακές καταστάσεις λέω όταν δεν έχεις αλλάξει σημεία στήριξης σε ανάρτηση και καμπίνα και δεν τα έχεις κόψει όλα. ha ha yah

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 18:16 »
Ο GEO δεν είναι σωστό παράδειγμα γιατί τα φοράει με 6ποντα ελατήρια....ενώ ο maverick μιλάει για το ΟΜΕ κιτ ;)
γενικά δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια από όσους το φοράν(μιλώντας πάντα για το κιτάκι).
Από ότι γνωρίζω είναι το μόνο aftermarket κιτάκι ολοκληρωμένο που βγαίνει για jimny τα άλλα που κάνουμε είναι δοκιμασμέμες λύσεις που δουλεύουν.

O Mάριος εχει δίκιο..
Επίσης ανατρέχοντας στο φόρουμ θα δείς ότι και ο gc φοράει ΟΜΕ και είναι ευχαριστημένος, και ο jimnyblue φοράει ΟΜΕ και ο mats φοράει ΟΜΕ και ο μιτσοκίτσος φοράει ΟΜΕ....
Μια χαρά είναι τα ΟΜΕ....
Για αυτό και εγώ θα βάλω ΟΜΕ για να γίνω ψηλέας...τρέμετε Barbarians έρχετε ο Rescue Car  lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 22, 2006, 22:36 »
Ο GEO δεν είναι σωστό παράδειγμα γιατί τα φοράει με 6ποντα ελατήρια....ενώ ο maverick μιλάει για το ΟΜΕ κιτ ;)
γενικά δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια από όσους το φοράν(μιλώντας πάντα για το κιτάκι).
Από ότι γνωρίζω είναι το μόνο aftermarket κιτάκι ολοκληρωμένο που βγαίνει για jimny τα άλλα που κάνουμε είναι δοκιμασμέμες λύσεις που δουλεύουν.

O Mάριος εχει δίκιο..
Επίσης ανατρέχοντας στο φόρουμ θα δείς ότι και ο gc φοράει ΟΜΕ και είναι ευχαριστημένος, και ο jimnyblue φοράει ΟΜΕ και ο mats φοράει ΟΜΕ και ο μιτσοκίτσος φοράει ΟΜΕ....
Μια χαρά είναι τα ΟΜΕ....
Για αυτό και εγώ θα βάλω ΟΜΕ για να γίνω ψηλέας...τρέμετε Barbarians έρχετε ο Rescue Car  lol lol lol

Τωρα για να καταλαβω.............
αυτο ...< και ο gc φοραει OME και ειναι ευχαριστημενος > γιατι το ειπες?
Δηλαδη αυτος τωρα ξερει απο αναρτηση?
Ρε αυτον αμα του πεις τι αμαξι οδηγει θα σου πει ....... >sfir022< >sfir022<

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 07:43 »
εχει δικιο ο λυκος.ολα ειναι σχετικα.κατι που δε κανει σε μενα σε σενα μπορει να περισευει :)
style is everything

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 08:22 »
O Mάριος εχει δίκιο..
Επίσης...
... έρχετε ο Rescue Car  lol lol lol

Rescue car? ? ? Tι μου θυμισες... Μπλιαααααααααααχ  0_21 0_21 0_21
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 08:30 »
δε θελουμε rescue  no_1 no_1 no_1 oι BARBADES
style is everything

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 10:43 »
Τωρα για να καταλαβω.............
αυτο ...< και ο gc φοραει OME και ειναι ευχαριστημενος > γιατι το ειπες?
Δηλαδη αυτος τωρα ξερει απο αναρτηση?
Ρε αυτον αμα του πεις τι αμαξι οδηγει θα σου πει ....... >sfir022< >sfir022<

Παπαπαπα βρε τι κακος που γινεσαι μ αυτο το... αθωο παιδι!!! Κριμα, κριμα...  lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 11:13 »
δε θελουμε rescue  no_1 no_1 no_1 oι BARBADES

Χαχαχαχαχαχα
Geo δεν το έπιασες, το έπιασε ο Νίξι που ώς γνωστόν τα πιάνει όλα lol γενικώς δεν αφήνει τίποτα άπιαστο lol...
Υπάρχουν δύο φτιαγμένα τούμπανα Jimny στα Ελληνικά δρώμενα, με αυτοκόλητα...'Rescue Car"  lol lol

Εσεις εκεί που πάτε για Rescue θέλετε Μ113 το λιγότερο lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ειναι ασφαλες το body lift?????
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 23, 2006, 11:15 »
Τωρα για να καταλαβω.............
αυτο ...< και ο gc φοραει OME και ειναι ευχαριστημενος > γιατι το ειπες?
Δηλαδη αυτος τωρα ξερει απο αναρτηση?
Ρε αυτον αμα του πεις τι αμαξι οδηγει θα σου πει ....... >sfir022< >sfir022<

Παθένει και με το αυτοκίνητο κρίσεις αμνησίας ?? lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης