Αποστολέας Θέμα: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...  (Αναγνώστηκε 6817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« στις: Νοέμβριος 16, 2006, 11:45 »
Με αφορμη τα γραφομενα διαφορων χρηστων (αλλα και τα δικα μου...) και σε οτι αφορα τα πολυ λογικα "παραπονα" μας οταν φτανουμε στο σημειο να αγορασουμε καποια πραγματα για τα αυτοκινητα μας, ανοιγω αυτο το θεμα...
Ολοι μας εχουμε κατα καιρους φτασει στο "αμην" με καποιες ερευνες που κανουμε οταν προκειται να προμηθευτουμε κατι, ειτε απο επισημους αντιπροσωπους, ειτε απο μεταπωλητες ειτε απο απλα σημεια λιανικης πωλησης...
Η αληθεια ειναι οτι σχεδον ολοι, σχεδον ο καθε ενας εμπορος, προσπαθει να εκμεταλευτει τη "τρελλα" μας, το "βιτσιο" μας και γενικοτερα το παθος μας για το χομπυ μας...  Αυτο βεβαια συμβαινει σε ολους τους χωρους και οχι μονο στο χωρο της τετρακινησης.
Ειναι λοιπον στο χερι μας, το να "απανταμε", ο καθενας με το τροπο του σε ολους αυτους που θελουν απλα και μονο να μας εκμεταλευονται ή να κερδοσκοπουν (αισχρα καποιες φορες...) εις βαρος μας και εις βαρος των οποιων ανθρωπων εχουν ενα πιο... ακριβο χομπυ!

Προτεινω λοιπον, σε καθε περιπτωση, να ειμαστε λιγο πιο "καυστικοι" με ολους αυτους τους κυριους και απο τη μερια μας αυτο που μπορουμε να κανουμε, ειναι να τους διαφημιζουμε οταν ειμαστε ικανοποιημενοι & ευχαριστημενοι αλλα οταν μας "δουλευουν" ή οταν προσπαθουν να μας εκμεταλευτουν, να τους κανουμε μια εντονη δυσφημιση και να τους αγνοουμε!!!
Μεταξυ μας ολοι μιλαμε για το που και πως προμηθευτηκαμε κατι, σε ποια τιμη κλπ κλπ...

Ας καταλαβουν επιτελους οτι δεν ειμαστε μονο πορτοφολι και τιποτε αλλο, αλλα ανθρωποι που ξεσκαμε με αυτο το χομπυ μας και προσπαθουμε να ξεφυγουμε λιγο απο τη καθημερινοτητα μας και τη ρουτινα!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 13:19 »
Επειδή το να "παίζει" κανείς με τη δουλειά και το ψωμί κάποιου δεν είναι ότι καλύτερο θα ήθελα να είμαστε προσεκτικοί. Μπορεί ο τάδε να μην έκανε σε εμένα καλά τη δουλειά του αλλά το 99% των πελατών του να είναι ευχαριστημένο ή εγώ να έχω κάποιο όφελος δυσφημώντας κάποιον άλλο. Προσοχή λοιπόν. Άλλο περιγράφω τί έπαθα και άλλο δυσφημώ κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 11:06 »
Συμφωνώ με τον Niksi μιας και το πράγμα κάπου έχει παραγίνει, και όχι μόνο στα καταστήματα 4χ4 αλλά και στα συνεργεία. Το κακό είναι οτι όταν ξεκινήσεις μια συζήτηση σε μια παρέα όλοι έχουν από μια πικραμένη ιστορία αλλά στα forum πολύ σπάνια βγαίνει.
 Αυτό που με χαλάει είναι ότι ενώ τα Forum υπάρχουν για να αλληλοβοηθούνται άτομα με την ίδια τρέλα, αυτό σπάνια γίνεται σε τέτοιου είδους πληροφόρηση, με αποτέλεσμα νέους στον χώρο να τους ξυρίζουν κανονικά αλλά και να καταστρέφονται τα αυτοκινητάκια τους από μηχανικούς που δεν "έπαιρναν τα γράμματα και έμαθαν μια τέχνη".
Βεβαία όπως λέει και ο Κάτσενος είναι βαριά ευθύνη να καταστρέψεις τον επαγγελματία "δίνοντας τον" αλλά ο επαγγελματίας δεν οφειλή μόνος του να προστατέψει το επάγγελμά του και σαν έμπορος να μην αισχροκερδή βάζοντας λογικό εμπορικό κέρδος, και σαν μηχανικός να μην καταστρέφει μαθαίνοντας επιτέλους πως φτιάχνεται το γα....νο και όχι κάθε φορά να προσπαθεί να σε παραμυθιάσει με αξιολύπητα του στυλ "το ζόρισες, είναι άλλη η αιτία τώρα κτλ κτλ." ? Στο τσακ έχω κρατηθεί πολλές φορές να μην δημοσιεύσω στα Forum τέτοια περιστατικά γιατί λυπάμαι τον "ατυχή επαγγελματία" αλλά αυτό που κάνω είναι να ενημερώνω του φίλους και τους γνωστούς μου για να τους προστατεύσω από τους αισχροκερδείς και τους άσχετους και μιας και ο κύκλος μας είναι μικρός τα καλά η τα κακά νέα κυκλοφορούν γρηγορώ.
 Σχετικά με τους νέους στον χώρο στέλνω πμ για να "υποψιαστώ" και να κάνω πιο επιφυλακτικό κάποιον απέναντι στους έμπορους – μηχανικούς όπου αυτό κρίνω ότι χρειάζεται.
Αυτό που μου την βαράει περισσότερο είναι ότι όταν τους πιάνεις με τα βρακία κατεβασμένα (έμπορους - μηχανικούς) αρχίζουν ένα σωρό παπαρολογίες να σε τουμπάρουν υποτιμώντας σε περισσότερο. Στον έμπορο να δείχνεις ότι βρήκες στο internet το ίδιο πράγμα στην μισή τιμή και να σε αρχίζει στις παπαριές περι δασμών, ότι το δικό του είναι πιο ενισχυμένο κτλ κτλ και στον μηχανικό να του χώνεις στην μούρη το manual για την σωστή επισκευή και αυτός να σου λέει ότι αυτά είναι θεωρητικά ενώ αυτός έχει βρει και βελτίωση κτλ κτλ ενω δεν ΄ξερει ούτε 2 ψευτο - Αγγλικά ο δυστυχής να διαβάσει τις ροπές σφιξίματος.

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 11:16 »
Συμφωνώ με το Νίκο αλλά για να μη πέσουμε στη παγίδα που αναφέρει ο Κώστας, προτείνω να το περιορίσουμε σε τιμές αγαθών και όχι σε ποσά που δαπάνησε κάποιος για εργασίες. ¶λλο να συγκρίνεις τιμές για λάστιχα και άλλο να αρχίσει να λέει ο καθένας το πόνο του για το μηχανικό του....


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 11:24 »
Κι εγώ συμφωνώ με το Νίκο και το Γιώργο αλλά όπως είπε και ο Κώστας θέλει πολλή προσοχή γιατί άνετα μπορεί να βρεθεί κανείς στα δικαστήρια χωρίς να το καταλάβει (οι περισσότεροι ξέρετε τι εννοώ  ;) ;))...
Όπως είπε και ο Σταύρος καλό θα είναι να περιοριστούμε σε παράθεση τιμών χωρίς χαρακτηρισμούς και ν' αποφύγουμε το θέμα των μηχανικών όσο είναι δυνατόν, εκτός και αν είναι πολύ χοντρό, για τις υπόλοιπες περιπτώσεις υπάρχουν τα π.μ. και φυσικά για τους γνωστούς τα τηλέφωνα... :) :) :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2006, 01:39 »
Το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο, μιας και ένας μηχανικός που μπορεί εμένα να μου κάνει, και να είμαι ευχαρηστημένος, σε άλλον να έχει κάνει πατάτα.
Εχω ιδία πείρα, απο συγκεκριμένη περίπτωση σε Forum όπου δύο συνομιλητές(ο ένας ήταν ο manolis..) τσακώνονταν προσπαθώντας να αποδείξουν  ο καθένας μια αντίθετη πλευρά για τον ίδιο επαγγελματία.
Τα πράγματα περιπλέκονται τώρα τελευταία μιας και μια μύνηση για δυσφήμηση, είναι κάτι απλό στα ηλεκτρονικά μέσα επικοινωνίας.

Για την διαφήμηση του εκάστοτε εμπόρου, δεν θα κάτσω να ασχολήθώ, θα κάνω την έρευνα αγοράς μου, ποιός το δίνει πιο φθηνά, και απο εκεί και πέρα , θα δηλώσω ευχαριστημένος με το προιόν που επέλεξα.
Αν με ρωτήσει κάποιος απο που το πήρα, θα του απαντήσω με πμ ;)
Ολοι οι πωλητές αξεσουάρ τετρακίνησης κερδοσκοπούν, λογικό είναι  η δουλειά τους είναι άλλωστε.
Πχ αν θέλω να βάλω ome θα ψάξω και θα κάνω τα παζάρια μου.
Διαφήμηση για τον κάθε έμπορο είναι οι υπηρεσίες που παρέχει και ο τιμοκατάλογος του, ιδίως εαν είναι αναρτημένος στο site του.
Ασε που και η γκρίζα διαφήμηση, που λέγαμε και παλιά, εγκυμονεί κυνδίνους για τον πράτοντα.... ;)
Αλλο να σε ρωτήσει ο άλλος, και άλλο να "έχεις υπογραφή"....φτιάχνω το αμάξι μου εκεί ;) ;D ;D ;D ;D ;D
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 19:49 »
αλλά όπως είπε και ο Κώστας θέλει πολλή προσοχή γιατί άνετα μπορεί να βρεθεί κανείς στα δικαστήρια χωρίς να το καταλάβει (οι περισσότεροι ξέρετε τι εννοώ  ;) ;))...

Kαι μιας και το διαβαζα...μύνηση δεν υφίστατε πλέον...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:08 »
Να προτείνουμε συνεργείο επιτρέπεται?

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:12 »


Ναι ρε φιλε, αλλοιμονο... αν εχεις κατι καλο στα υπ οψη σου, που εννοειται θα το εχεις ψαξει, γιατι οχι?   ;)

Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:21 »
Προτείνω λοιπόν "ΜΑΣΤΟΡΑ" τον Γιώργο Κατσαβό, Κηφισού 24, μεταξύ 3 γέφυρες και Ροσινιόλ, στον παράδρομο, στο ρεύμα προς Πειραιά

Μου έχει φτιάξει το Samurai σχεδόν εξ' ολοκλήρου, επισκευές και μετατροπές.

Αν κάτι δεν ξέρει, θα το πεί. Ενημερώνει για όλα εκ των πρωτέρων. Ζημιά δεν μου έχει κάνει. Είναι γνώστης και καλός μάστορας. Εχει και τα πιο απίθανα εργαλεία (τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα). Μέχρι και τορνάκι. Ειναι δοκιμασμένος με 6 αυτοκίνητά μας (μαζί με της δουλειάς).

Ασχολείται και με μετατροπές και βελτιώσεις βάσει γνώσεων, όχι εμπειρικά ή επειδή το άκουσε από αλλού.

Πληρώνεται με λογικές τιμές.


Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 09:16 »
Ασχολείται και με μετατροπές και βελτιώσεις βάσει γνώσεων, όχι εμπειρικά ή επειδή το άκουσε από αλλού.
Αυτό και μόνο είναι μεγάλη υπόθεση, έχω βαρεθεί τους δήθεν "ειδικούς" που το μόνο που κάνουν είναι να μαθαίνουν στου κασίδη (το δικό μας δηλαδή) το κεφάλι...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 09:49 »
Ασχολείται και με μετατροπές και βελτιώσεις βάσει γνώσεων, όχι εμπειρικά ή επειδή το άκουσε από αλλού.
Αυτό και μόνο είναι μεγάλη υπόθεση, έχω βαρεθεί τους δήθεν "ειδικούς" που το μόνο που κάνουν είναι να μαθαίνουν στου κασίδη (το δικό μας δηλαδή) το κεφάλι...
Πριν βάλει χέρι σε οτιδήποτε, σου λέει : μπορούμε ή θα κάνουμε "αυτό" γιατί δουλεύει έτσι και θα κερδίσουμε το άλλο, και θα βγει τόσο σε κόστος.

Από υλικά, είτε ανταλλακτικά είτε μετατροπές, το πιο πιθανό να σας πει "φέρε τα υλικά και το φτιάχνουμε" ειδικά αν είναι εισαγωγής όπως κάνω εγώ.
Δεν βάζει εμπορικό κέρδος.


Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 10:43 »
Ενας σωστός μάστορας , πάντα χρειάζεται...
Μπράβο βρε Χάρη...

Αντώνη, μην νομίζεις ότι και αυτοί που "ξέρουν" δεν κάνουν πατάτες στην καμπούρα μας.....
Εχει αρκετές γραμμένες μέσα στο φόρουμ, και άλλες που δεν έχουν γραφτεί... :-[
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 11:08 »
Σημείωση :

Ο Κατσαβός δεν είναι εξειδικευμένος στο Jimny, απλά κατέχει από αυτοκίνητα.
Στο Samurai και το Maverick πάντως, τα πάει περίφημα.

Το Samurai μου οι περισσότεροι το ξέρετε......

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ...
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 13:43 »
αλλά όπως είπε και ο Κώστας θέλει πολλή προσοχή γιατί άνετα μπορεί να βρεθεί κανείς στα δικαστήρια χωρίς να το καταλάβει (οι περισσότεροι ξέρετε τι εννοώ  ;) ;))...

Kαι μιας και το διαβαζα...μύνηση δεν υφίστατε πλέον...

δηλαδή την απέσυρε ?