Αποστολέας Θέμα: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;  (Αναγνώστηκε 4870 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimBar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« στις: Νοέμβριος 05, 2006, 13:20 »
τελικά .. Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;


Καλημέρα σε όλες & όλους ..

Είναι παράξενα τα γυρίσματα της ζωής και απρόσμενα τα δώρα της.
Από το βρόμικο χώμα μπορεί να φυτρώσει ένα υπέροχο λουλούδι, και από το πιο όμορφο φρούτο να βγουν σκουλήκια .. και εκεί όπου πιστεύεις ότι τελικά βρήκες τον άνθρωπό σου, ανακαλύπτεις την αδυναμία του φρούτου και αρχίζεις να κοιτάς την ζωή σαν βρόμικο χώμα .. μπας και ξανά γευτείς λίγο χαμόγελο ..

Εκεί όπου η αναπνοή μου γίνεται αρωματικό μουρμούρισμα .. μέσα στην μοναξιά μου, σας ανακάλυψα.

Διαβάζοντας σας λίγο, ανακαλύπτω όλο και περισσότερους Ανθρώπους με ευαισθησίες, συναισθήματα, απορίες, και φυσικά πιο Ανθρώπινες συμπεριφορές, που με κάνουν να νιώθω λίγο ποιο οικεία .. Απορίες, «θέλω», «πρέπει», «μπορώ» και άλλα που, λίγο πολύ, όλοι έχουμε ανάγκη να μοιράσουμε, να ακούσουμε, να ξανανιώσουμε ότι υπάρχουν και άλλοι που μας καταλαβαίνουν ..

Θα ήθελα να σας γράψω πολλά, πολλά που πέρασα ιδικά τον περασμένο χρόνο που η ζωή μου έκανε 360 μοίρες .. όπου ο «Έρωτάς» μου με απάτησε, με πλήγωσε, με πίκρανε, μου είπε ψέματα και μου «έκοψε» την καρδιά σε εκατομμύρια κομμάτια. Να μην σας γράψω ότι μετά το τροχαίο μου ΔΕΝ πρέπει πλέον (λόγω μετατόπισης σπονδύλων) να ξανακαβαλίσω το «παθος» μου (μηχανή). Αλλά καλύτερα για μένα να μην επανέλθω διότι θα είμαι απλά «ένας ακόμη» μεταξύ όλων .. λίγο πολύ όλοι έχουμε τον δικό μας σταυρό ..

Αλλά τι να σας γράψω; Μήπως να σας έγραφα για .. ας το αφήσουμε καλύτερα.

Δεν θα σας γράψω για ‘κείνη .. δεν θα σας γράψω για το ταξιδάκι μας στον Πόρο που τελικά κατέληξε στα Μέθανα .. ούτε για το σαγηνευτικό χρώμα, των «δικών μου» γαλάζιων νερών που είδα εκεί.

Δεν θα σας γράψω για το υδάτινο, για μένα, ποίημα, για την αγκαλιά των σειρήνων, που με κρατάνε σε κάθε μου ταξίδι με καράβι τόόόσο «σφιχτά», για το Ελληνικότατο πέλαγος κεντημένο με νησάκια, γεμάτο κόλπους, ακρωτήρια και φάρους, που δεν θα κουραστώ ποτέ να τα κοιτώ. Για τις ώρες της Ανατολής και των λεπτών της Δύσης που κυματίζει η γαλανόλευκη, χορεύοντας με τον άνεμο σε έναν ατελείωτο πέρα-δώθε.

Δεν θα σας γράψω για τις φωτεινές σκιές, για την υπογραφή του ορίζοντα στα αφρισμένα κύματα, για της δεμένες βάρκες αλλά ταυτόχρονα ελευθερωμένες για πάντα. Ούτε για μία θάλασσα πιο γνωστή και από τον Όμηρο, πιο άγνωστη και από τον Ελύτη. Δεν θα σας γράψω για τις πέτρες στις παραλίες, τους θάμνους στα βουνά και τους ανθρώπους.

Δεν θα σας πω ότι, μέσα στο βουητό των μηχανών του καραβιού, υπήρχε μια σιωπή. Ούτε για τις ώρες που κυλούν το απόγευμα. Ούτε για εκεί, στο βάθος, η θάλασσα που ηρεμεί, που γλύφει τα βράχια και χαϊδεύοντας τις ακρογιαλιές, το φεγγάρι δεν λεει ακόμα να βγει. Δεν θα σας μιλήσω για μια πνοή, από τ’ ανοιχτά, μια ανάσα της θάλασσας, ένα ψιθύρισμα στα αυτιά μου.

Δεν θα σας γράψω για τις δικές μου γοργόνες που μπερδεύουν τα ξανθά μαλλιά τους, στην αλμύρα και τα φύκια. Που μου χαμογελούν, βουτούν και εξαφανίζονται στο κρυφό και σκοτεινό νερό σαν μια πληγή που δεν κλείνει. Εκεί που κανείς δεν θα μπορέσει ποτέ να τις φτάσει. Δεν θα σας πω γι’ αυτό το φανταστικό συναίσθημα που έχω πάντα όταν μπαίνω σε καράβι της γραμμής.

Δεν θα ήθελα να σας μιλήσω για την ώρα εκείνη. Την «δική» μας και κρυφή μας ώρα. Δεν θα σας πω για τις αναμνήσεις μου, που παντρεύονται και γλεντούν. Και πιο πέρα, ανάμεσα στα ψάρια, τα φυτά, στις πέτρες και τα κύματα, σαν εξερευνητής πλοίαρχος που κοιτά, στέκω στην πλώρη καπνίζοντας την πίπα μου, αγναντεύοντας, σιωπώ, έτσι η μορφή μου απομακρύνεται από το χρώμα του νησιού, πλέοντας για το γνωστό «άγνωστο» της φαντασίας μου.

Δεν θα ήθελα να σας γράψω πολλά όπως και για την μουντή, γρήγορη, αλλά γεμάτη σύννεφα και άστρα αποχαιρετιστήρια νύχτα σε κάποιο λιμάνι.

Αλλά δεν μου είναι και τόσο εύκολο να σας κάνω να νιώσετε, έστω και λίγο, από την αίσθηση που είχα σε όλες τις διαδρομές.

Απλά θα πω ότι, πλέον είμαι και εγώ κάτοχος ενός μεταχειρισμένου Jimny του 2001.

Λοιπόν, Καλός σας Βρήκα η Καλός με Βρήκατε ;;

Εύχομαι να με δεχτείτε στην παρέα σας ..
Τέλος Καλά, ΌΛΑ Καλά. Μάλλον σας κούρασα και γι’ αυτό συγνώμη.
Μάκια πολλά πολλά πολλά, ζεστά, υγρά & Ανθρώπινα στα κορίτσια [έτσι για να ζηλεύουν τα αγόρια..] Να μου είστε όλοι καλά και να περνάτε ακόμα καλύτερα.

Τζίμης [JimBar]
ΘΕΕ μην φοβάσαι .. είμαι δίπλα σου!!

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 13:31 »
καλως ηρθες Τζιμη :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος JimBar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 13:34 »
σ’ ευχαριστώ πολύ GC
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2006, 13:36 από JimBar »
ΘΕΕ μην φοβάσαι .. είμαι δίπλα σου!!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 13:38 »
Πρέπει να σε καλωσορίσω και εγώ λογοτεχνικά αλλά φοβάμαι δεν θα τα καταφέρω. Βλέπεις ο ποιητής μας ( τεο) τον τελευταίο μήνα (αυτο?)εξορίσθει. Θα σου πω ένα απλό καλωσήρθες στην παρέα, αλλά θα είναι από βάθος καρδιάς. Μακάρι να βρεις όσα αναζητάς.

Αποσυνδεδεμένος nasanto

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 16:23 »
γεια σου "σειρουλα" τζιμη. καλως βρεθηκαμε. :D

Αποσυνδεδεμένος Μάχος

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1440
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 17:21 »
Τζιμη καλωςηρθες παλλικαρι μου σ'αυτη την Πνελληννια παρεα που λεγεται jimnyclub.εχουμε βλεπω εκτος απο το jimny και 1 αλλη αγαπη που λεγεται μ\μηχανη,και οχι μονο εγω αλλα και πολοι αλλοι εδω μεσα.

γιαυτο θα σε παραπεμψω να δεις την δικη μου αγαπη
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=458
και παλι καλωσορισες φιλε ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 17:52 »
JimBar, είτε καλώς μας βρήκες είτε καλώς σε βρήκαμε δεν έχει σημασία, το αποτέλεσμα μετράει! Είσαι πια μέλος της παρέας μας   hallo

 <welc_
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 18:37 »
Το πιο ανθρώπινο καλησπέρα σας, που έχω διαβάσει ποτέ σε forum(μπένω απο το 2001 ...)
JimBar εμείς να γράψουμε ενα καλως όρισες , μέσα απο την ψυχή μας, που δεν έχει (αυτο?)εξορίσθει...
Η ζωή έχει γυρίσματα και εκπλήξεις, απλά ξέρε...πάντα υπάρχουν άνθρωποι...και λέγε "και μη χειρότερα".

Είσαι καλά, ζείς, είσαι εδώ...
Ευχαριστούμε για το κείμενο, καταλαβαίνω ότι δεν ήταν λογοτεχνικό, αλλά ανθρώπινο, έγραφες επειδεί αυτό ένιωθες..

Φιλικά
Γιάννης
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 00:00 »
Καλώς ήρθες !
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 02:00 »
καλωσηρθες Jimbar και συνονοματε..... cl
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 08:53 »
JimBar καλως ηρθες στη παρεα!!!

Η... ενταξη σου στη παρεα ηταν αρκετα "εντονη" μπορω να πω, αλλα εμενα με αγγιξε ενα πραγμα: Η μηχανη, που απ οτι καταλαβα ειχες καποια δυσαρεστη εμπειρια... Επειδη ειμαι και εγω παθων, οι περισσοτεροι απο εδω το ξερουν, σε "νοιωθω"!!!
Και εμενα μου αλλαξε ολη τη ζωη!!!
Ομως εδω, αυτη η παρεα, μπορω να σε βεβαιωσω, οτι αξιζει πολυ περισσοτερο απο το να στεναχωριεσαι...
Θα δεις και μονος σου οτι θα σου γεμισει τη ζωη...
Θα σε κανει να δεις και αλλα, απατητα Ελληνικα κομματια...
Να δεις πραγματικα αξιολογα ατομα, σε ολη την Ελλαδα...
Να ζησεις κι εσυ μαζι μας εμπειριες καταπληκτικες...

Καλως ηρθες και παλι!!!

Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 09:00 »
Καλώς ήρθες Jimbar, καλή διασκέδαση και καλές βόλτες... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 11:28 »
Καλώς ήρθες Jimbar
Μου θύμισες κομμάτια απο ένα βιβλίο που γράφω και ακόμη δεν έχει εκδοθεί..........
Ηοn.. 900 Bold'Or
Σου θυμίζω τους στίχους ενός φρέσκου άσματος.....

"Στην υγειά της αχάριστης
στην υγειά της επόμενης"

 Οπου και να αναφέρεται 8) Απο μηχανή μέχρι θυληκό lol lol
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 16:29 »
Καλώς ήρθες Jimbar
Μου θύμισες κομμάτια απο ένα βιβλίο που γράφω και ακόμη δεν έχει εκδοθεί..........

¶ντε το περιμένουμε πως και πως, bestseller θα το κάνουμε. ha ha ha

Nα το προλογήσει ο jimbar

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Καλώς Σας βρήκα ή .. Καλώς με βρήκατε;;
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 17:04 »
Κώστα άστο...ακόμα περιμένω μια ιστορία που είχε αρχίσει να μου λέει πρι τρία χρόνια lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης